Lista działów » Technika » Oświetlenie


Trwałość świetlówek



Wybór modelu lampy i konfiguracja ustawień. Pomysły na rozbudowę fabrycznych pokryw.



14 kwi 2011, 13:48 Trwałość świetlówek  (#1)  

Spotkałem się z opiniami, że świetlówki należy wymieniać po 10-12 miesiącach użytkowania. Czy jest to technicznie wytłumaczalne?
Świetlówki mają podany parametr LLMF z którego wynika, że po 12000godzin wskaźnik zachowania strumienia wynosi np. 91%. 12000godzin to około 4lata świecenia. Ni jak to się ma do 10-12miesięcy.

mata
Początkujący

Posty: 30
Dołączył: 05 wrz 2010, 14:15

14 kwi 2011, 13:55   (#2)  

nijak :D
Niestety faktem jest, że wymiana świetlówki na nową, nawet po kilku miesiącach jest widoczna gołym okiem i rośliny też to czują.
Czas efektywnego działania 10-12 miesięcy odnosi się podobno do T8. T5 natomiast opisywane są jako bardziej wydajne.

AdamA
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2208
Dołączył: 15 lis 2010, 17:32
Miasto: Warszawa

14 kwi 2011, 14:04   (#3)  

hmmm, ja miałem tak, ze po restarcie zbiornika, rośliny w ogóle nie chciały bąblować, swietlówki miały półtora roku, po wymianie na nowe, nawet mchy bablują bez problemu.

Avatar użytkownika
maslo_82
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2998
Dołączył: 09 lut 2010, 18:04
Miasto: Poznań

14 kwi 2011, 14:41   (#4)  

Ja należę do tych co nie wymieniają, póki nie zgaśnie. Mam 4x54w na 375l co daje prawie 0,58w/1l - co jest wynikiem przeciętnym. I przy takim przeciętnym świetle i na starych świetlówkach wszystko ładnie rośnie:) (i bąbluje jak trzeba).

U ojca w akwarium 200l są dwie świetlówki 30w ( t8 ) co daje 0,3w/1l i też wszystko rośnie.

Dodam, że ani u ojca ani u mnie nie występują problemy z glonami.

jober19
Zainteresowany tematem

Posty: 194
Dołączył: 26 sty 2011, 10:29

14 kwi 2011, 14:45   (#5)  

"widać gołym okiem" jest odpowiedzią subiektywną... może ktoś to poprzeć argumentami technicznymi? Może to jest jeden z mitów, które należy obalić?

mata
Początkujący

Posty: 30
Dołączył: 05 wrz 2010, 14:15

14 kwi 2011, 14:51   (#6)  

Takie same, tej samej mocy, obok siebie montowane "widać gołym okiem" subiektywnie jaśniej :-)
Czy wymiana/zakup raz do roku, choćby części oświetlenia to naprawdę aż takie obciążenie?
Ostatnio edytowano 14 kwi 2011, 14:55 przez AdamA, łącznie edytowano 1 raz

AdamA
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2208
Dołączył: 15 lis 2010, 17:32
Miasto: Warszawa

14 kwi 2011, 14:54   (#7)  

mata napisał(a):"widać gołym okiem" jest odpowiedzią subiektywną... może ktoś to poprzeć argumentami technicznymi? Może to jest jeden z mitów, które należy obalić?


Dlaczego mit? Piszesz przecież, że po 12 000 h spadek ilości emitowanego światła to 9%.
Czyli na moim przykładzie:
nowe świetlówki - 216w
stare świetlówki - 194w

Czyli stare są słabsze o 22w. A więc mitu nie ma.

Niektórzy zapewne hodują rośliny bardzo wymagające i pewnie te 22w to dla nich dużo. Dla mnie nie, dlatego nie zmieniam:)

jober19
Zainteresowany tematem

Posty: 194
Dołączył: 26 sty 2011, 10:29

14 kwi 2011, 15:04   (#8)  

AdamA napisał(a):Takie same, tej samej mocy, obok siebie montowane "widać gołym okiem" subiektywnie jaśniej :-)
Czy wymiana/zakup raz do roku, choćby części oświetlenia to naprawdę aż takie obciążenie?


w moim przypadku 2x Aguarelle = 2x70zł=140zł
2xPhilips 965 = 2x45zł=90zł

W sumie 230zł + przesyłka = 250zł / rok

Za 250zł mogę mieć np. (PG mikro+PGmakro + PGżelazo) x 4, czyli nawóz na rok:) (a policzcie ile by można kupić za tą kwotę soli:) )

Tak więc wymiana co 10-12 miesięcy to kosztowna zabawa.

jober19
Zainteresowany tematem

Posty: 194
Dołączył: 26 sty 2011, 10:29

14 kwi 2011, 15:19   (#9)  

Co do żywotności świetlówek to mamy jasno podane to w kartach katalogowych. Nie bez znaczenia jest też czy do zasilania używamy stateczników elektronicznych z ciepłym startem czy też tradycyjnych magnetycznych ze starterami. W kartach Philipsa o ile pamiętam podawana jest osobno żywotność do dwóch przypadków z ciepłym i zimnym startem. Co do wypowiedzi poprzedników że po wymianie rocznych świetlówek rośliny ruszyły pytanie czy czyszczą regularnie świetlówki.? Zabrudzona świetlówka(odbłyśnik) znacznie mniej emituje światłą. Temat czyszczenia był już poruszany na forum... Załóżmy też że po roku na wyrost tracimy te 5% strumienia czy to tak dużo... raczej nie.
Pozdrawiam.

Avatar użytkownika
steehead
Aktywny użytkownik

Posty: 680
Dołączył: 23 maja 2009, 14:09

15 kwi 2011, 17:31   (#10)  

Uważam jednak, że skoro tracimy 9% strumiena światła (po 4 latach), to wymiana świetlówek w każdym roku jest bezsensowna.
Przychylam się do sugestii dotyczącej czyszczenia odbłyśników oraz świetlówek.
Póki co technicznie nikt nie udowodnił, że wymiana po roku jest uzasadniona, a może jednak ma ktoś takie argumenty?

mata
Początkujący

Posty: 30
Dołączył: 05 wrz 2010, 14:15

15 kwi 2011, 18:04   (#11)  

Wydajność i trwałość świetlówek zależy od temperatury otoczenia .Tylko tyle i aż tyle .

Największa [pisze z pamięci] wydajność świetlna uzyskiwana jest w temp ok 30C.
rzadko kiedy udaje się uzyskać taka [stała ]temperaturę w pokrywach .
Stad szybsze zużycie .
Sam sprawdzałem luksomierzem,po ok 10 miesiącach wydajność świetlna spadła o 30-35 %.

Avatar użytkownika
mayaca
Zaawansowany użytkownik

Posty: 804
Dołączył: 09 maja 2008, 20:58
Miasto: Polska -wyłącznie

15 kwi 2011, 19:17   (#12)  

mayaca napisał(a):Sam sprawdzałem luksomierzem,po ok 10 miesiącach wydajność świetlna spadła o 30-35 %.

Podaj jakich używasz świetlówek
maslo_82 napisał(a):hmmm, ja miałem tak, ze po restarcie zbiornika, rośliny w ogóle nie chciały bąblować, swietlówki miały półtora roku, po wymianie na nowe, nawet mchy bablują bez problemu.

Zauważyłem podobną zależność
Swoją drogą ciekawe jak spada wydajność świetlówek poszczególnych producentów.
250l EI, 54l krewetki

Avatar użytkownika
bogust
Zainteresowany tematem

Posty: 198
Dołączył: 30 gru 2007, 22:39
Miasto: Rzeszów

15 kwi 2011, 20:38   (#13)  

Konieczność wymiany dobrych świetlówek po roku to mit. Na 100%. Właściwie nawet marne świetlówki powinny przetrwać 2 lata.
Trwałość i spadek strumienia świetlnego świetlówek zależą od samej świetlówki (T5, T 8 ) i dławika (magnetyczny, elektroniczny).
Z świetlówkami T5 sprawa jest prosta - kupujemy je z układami elektronicznymi. Na chwilę obecną dobrzy producenci deklarują trwałość świetlówek T5 na poziomie 24-25 tysięcy godzin, a spadek strumienia świetlnego nie przekracza 10% (w praktyce jest więc pomijalny). Co to oznacza? Świetlówka T5 przepali się średnio po ok. 6 latach (przy świeceniu 11h/dobę). Wniosek: na 5 lat (a może nawet na 6) praktycznie można zapomnieć o wymianie świetlówek T5.
Z świetlówkami T8 sprawa jest nieco trudniejsza, ale generalnie można założyć, że jeśli nasze T8 pracują z elektroniką, to sytuacja wygląda tak jak dla T5 (niska utrata strumienia świetlnego) a trwałość jest na poziomie 20 tys. h. Wniosek: na 4 lata (a może nawet na 5) praktycznie można zapomnieć o wymianie świetlówek T8 z elektroniką.
Jeśli T8 pracują z układami magnetycznymi, to trwałość jest na poziomie 12-15 tys. h, a spadek strumienia świetlnego może sięgać 30%. Wniosek: wymiana co rok lub 2 jeśli możemy dopuścić słabsze światło w drugim roku.
Zdecydowanie chcę podkreslić potrzebę czyszczenia pokrywy i świetlówek (choć raz do roku lub lepiej - dla spokoju - 2 razy do roku).
Mały problem: producenci świetlówek akwarystycznych nie publikują tak dokładnych danych jak producenci świetlówek do oświetlania pomieszczeń (chyba, że mnie nie udało się do nich dotrzeć, a one gdzieś istnieją).
Chętnie podyskutuję w tym temacie.

Pierrot
Poznaje temat

Posty: 76
Dołączył: 05 lis 2010, 09:06

15 kwi 2011, 21:05   (#14)  

AdamA napisał(a):Takie same, tej samej mocy, obok siebie montowane "widać gołym okiem" subiektywnie jaśniej ...


Zrobiłem taką próbę po 3 latach u siebie. Rury T8 Philips, elektronika. Uwaga! -> nie potrafiłem rozróżnić nowej i "starej" :!: ..... :D

jober19 napisał(a):...w moim przypadku 2x Aguarelle = 2x70zł=140zł
2xPhilips 965 = 2x45zł=90zł W sumie 230zł + przesyłka = 250zł / rok


Chłopie!... :wink: Gdzie Ty to kupujesz?!!
(2XAquarelle=2X30=60zł, 2X965=2X15zł=30zł. Razem 90zł :!: ->HURTOWNIA!...)
...nie wystarczy chcieć, trzeba działać" (Goethe)

Avatar użytkownika
romanbyd
Znający temat

Posty: 1779
Dołączył: 27 mar 2007, 14:34
Miasto: Tryszczyn

15 kwi 2011, 21:29   (#15)  

do tego wszystkiego jeszcze nalot na świetlówkach dochodzi jak masz pokrywe na baniaczku

lopez3101
Zaawansowany użytkownik

Posty: 783
Dołączył: 24 kwi 2010, 08:38
Miasto: Ostrowiec Św TOS

15 kwi 2011, 22:17   (#16)  

jober19 napisał(a):...w moim przypadku 2x Aguarelle = 2x70zł=140zł
2xPhilips 965 = 2x45zł=90zł W sumie 230zł + przesyłka = 250zł / rok


Chłopie!... :wink: Gdzie Ty to kupujesz?!!
(2XAquarelle=2X30=60zł, 2X965=2X15zł=30zł. Razem 90zł :!: ->HURTOWNIA!...)[/quote]

1. Phillips Aquarelle - 70zł http://www.zoolight.pl/product-pol-117- ... 0000K.html

2. PHILIPS MASTER TL5 965 - 43zł http://www.zoolight.pl/product-pol-124- ... 6800K.html

A ty mówisz kupujesz Aquarelle 54w, t5, za 30zł? Zdradź sekret gdzie to :wink:

jober19
Zainteresowany tematem

Posty: 194
Dołączył: 26 sty 2011, 10:29

16 kwi 2011, 18:21   (#17)  

Wszelkie dane producentów dotyczą oświetlenia ogólnego i sa obliczane do oświetlenia wnętrz .Warunki panujące np .w hali produkcyjnej są diametralnie różne od tych panujących w akwarium ,pod woda .Spadek strumienia świetlnego rzędu 30% jest dla oka ludzkiego niezauważalny .Strumień świetlny określa się cała oddawaną przez źródło światła moc promieniowania oceniana przy pomocy czułości widmowej oka .

Do tego zachodzi zjawisko luminacji .Stąd ocenianie świetlówek na podstawie tego co widzimy jest blednę .Tak samo jak na podstawie mocy wyrażanej w Wattach .
mimo dużej skuteczności świetlnej ,zużycie luminoforu w świetlówkach nie jest równomierne .
Może się zdarzyć ze barwa czerwona w widmie zużyje się szybciej ,dla ludzkiego oka nie ma to znaczenia .Dla roślin wręcz przeciwnie .

Avatar użytkownika
mayaca
Zaawansowany użytkownik

Posty: 804
Dołączył: 09 maja 2008, 20:58
Miasto: Polska -wyłącznie

16 kwi 2011, 18:49   (#18)  

mayaca napisał(a):Wszelkie dane producentów dotyczą oświetlenia ogólnego i sa obliczane do oświetlenia wnętrz .Warunki panujące np .w hali produkcyjnej są diametralnie różne od tych panujących w akwarium ,pod woda .Spadek strumienia świetlnego rzędu 30% jest dla oka ludzkiego niezauważalny.

Kolego, wydaje mi się, że świetlówek nie trzyma się pod wodą.
Z punktu widzenia wilgotności metalowe końcówki świetlówek są zabezpieczone (uszczelnione). Jeśli tak nie jest, to znaczy, że marna/nieprofesjonalna pokrywa. Takie zabezpieczenie ja uszczelki na końcówkach lamp wystarczy, by problem wilgotności był nieistotny.
Spadek strumienia rzędu 10-20% jest zauważalny - trzeba zagłębić się trochę w psychofizjologię zmysłów, by to wiedzieć lub poeksperymentować samemu :)
mayaca napisał(a):Strumień świetlny określa się cała oddawaną przez źródło światła moc promieniowania oceniana przy pomocy czułości widmowej oka .
Do tego zachodzi zjawisko luminacji .Stąd ocenianie świetlówek na podstawie tego co widzimy jest blednę .Tak samo jak na podstawie mocy wyrażanej w Wattach .
mimo dużej skuteczności świetlnej ,zużycie luminoforu w świetlówkach nie jest równomierne .
Może się zdarzyć ze barwa czerwona w widmie zużyje się szybciej ,dla ludzkiego oka nie ma to znaczenia .Dla roślin wręcz przeciwnie .

Tu Kolega probuje coś pisać, nie do końca wiedząc co.
Świetlówki wnętrzowe mają inny rozkład spektralny niż akwarystyczne. Myślę, że wiele osób to wie. Wiele dyskusji w tym temacie na forach jest toczonych. Stąd jeśli ktoś jest tym przejęty, to kupuje świetlówki akwarystyczne. Można przeczytać wiele dyskusji, z których generalnie wynika, że to ilość światła (nie wnikając w spektrum) jest decydująca z punktu widzenia roślin. Tu - pewności nie mam, nie eksperymentowałem; nie znam takowej (fachowej) literatury, gdzie jasno to udokumentowano.

Ostatnia sugestia, że zużycie luminoforu nie jest równomierne nie znajduje poparcia w rzeczywistości.

Podsumuję to tak: jeśli na czymś się nie znam, to nie zabieram glosu lub zabieram głos bardzo ostrożnie.
Kolega pisze tu boldem jakby był autorytetem na skalę co najmniej naszego kraju.

Bardzo proszę o pisanie definitywnych stwierdzeń jeśli ma się 100% (99% :) ) pewności, bo później ktoś wyciągnie, to co Kolega napisał i poda dalej, uznając, że jest wlaśnie tak.

Mój post nie ma charakteru pouczania. Po prostu "siedzę" kilka ładnych lat w oświetleniu i próbuję stopować zapędy niektórych osób. Tylko tyle.

A na koniec mogę jeszcze napisać, że w moim akwarium świetlówki T5 mam dopiero 2,5 roku :) Oczywiście te same od samego początku akwarium.

Pierrot
Poznaje temat

Posty: 76
Dołączył: 05 lis 2010, 09:06

16 kwi 2011, 23:04   (#19)  

Widzę że nie tylko ja nie dałem się zwariować:)
Ostatnio edytowano 17 kwi 2011, 12:20 przez jober19, łącznie edytowano 1 raz

jober19
Zainteresowany tematem

Posty: 194
Dołączył: 26 sty 2011, 10:29

16 kwi 2011, 23:08   (#20)  

Przede wszystkim,
Po wymianie, swieże swietlówki muszą się przepalić, jasne jest więc to, że zmiany będzie widać gołym okiem. Po dwóch tygodniach nie będzie to już zauważalna różnica.

Avatar użytkownika
Galibardi
Aktywny użytkownik

Posty: 682
Dołączył: 21 lut 2010, 20:20
Miasto: Warszawa











Powiązane tematy


Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 440 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.