Lista działów » Technika » Podłoże


Granulat Karel Rataj Profi Soil



Dobór podłoża. Granulaty aktywne, żwiry, piaski, substraty i podsypki związane z uprawą roślin w akwarium.



[ a r t y k u ł _ s p o n s o r o w a n y ]
Obrazek

Na rynku pojawiło się nowe podłoże Karela Rataja: Profi Soil

Poniżej opis granulatu:


Drobnoziarniste podłoże granulowane na bazie gliny o porowatości wewnętrznej 65%.

Kolor: ciemnobrązowy/czarny
Granulacja: 1-4mm

Skład:
wysoko porowaty spiek gliny uwalniający do słupa wody żelazo i mangan

Cechy podłoża:
1. Bioaktywne - wysoka porowatość podłoża stanowi obszar do zasiedlania przez bakterie, które rozkładają materię organiczną i przeprowadzają filtrację biologiczną wody. Aktywna powierzchnia wewnętrzna 280m2/l.
2. Nie podnosi pH - podłoże utrzymuje pH na neutralnym lub lekko kwaśnym poziomie
3. Doskonałe dla roślin - wysoka porowatosć podłoża na bazie gliny basorbuje pierwiastki niezbędne dla wzrostu roślin i stanowi rezerwuar substrancji odżywczych w pobliżu korzeni.
4. Naturalny wygląd - ciemnobrązowy a wręcz czarny kolor podłoża wygląda naturalnie w każdym akwarium
5. Odpowiednia cyrkulacja wody - podłoże nie ubija się dzięki czemu zapewniona jest odpowiednia cyrkulacja wody i dostarczenie wszystkich niezbędnych substancji w pobliże korzeni roślin. Zapewnia to równiez równomierne rozprowadzenie temperatury w podłożu
6. Krystalicznie czysta woda - podłoże nie pyli w wodzie

Podłoże ze względu na drobną granulację nadaje się także do NANO-akwarium.
Granulki są lżejsze niż ziarenka piasku, dzięki czemu podłoże nie ubija się

Wskazówki stosowania:
a) jak typowy granulat (opcja zalecana przez producenta):Podłoże rozsypujemy na całej powierzchni dna, bez stosowania dodatkowych substratów podżwirowych.
Stosujemy nawożenie głównie do słupa wody, podłoże dzięki swoim adsorpcyjnym właściwościom stworzy odpowiednie warunki do wzrostu roślin.

b) jako podłoże wierzchnie (analogicznie do JBL Manado):
Pod położe nalezy zastosowac substrat podżwirowy Karel Rataj - Aquaclay Ground Stare Dno. W przypadku tej opcji stosujemy umiarkowane nawożenie kolumny wody.

Dostępne opakowania: 8l, 2l oraz luzem na litry

Obrazek
---------------------------------------------------------
Zapraszam do dyskusji na temat tego podłoża.
Czy sprawdza się u Was?
Czy stosujecie pod niego substrat, czy służy Wam jako podłoże granulowane bez dodatków?

Czy stawaliście przed koniecznością dostosowania pod Profi Soil systemu nawożenia (zwiększenie dawek nawozów, przejście na Estimate Index itd)?

Zapraszam do dzielenia się uwagami i dyskusji...

Krzysztof


22 mar 2011, 21:17   (#2)  

no to wychodzi że wypada sprawdzić :> za miesiąc wystartuję sobie na nim kolejną dyszkę :> wyjątkowo lubię tą pojemność...

Avatar użytkownika
Waleń
Aktywny użytkownik

Posty: 686
Dołączył: 23 kwi 2006, 17:54
Miasto: Warszawa

22 mar 2011, 21:19   (#3)  

Ładnie wygląda. Chyba dość drobny jest?

Avatar użytkownika
sk91
Stały bywalec

Posty: 440
Dołączył: 20 cze 2010, 15:04
Miasto: Włocławek

22 mar 2011, 23:00   (#4)  

A cena znana?

kulshrank
Początkujący

Posty: 19
Dołączył: 15 sty 2006, 23:38
Miasto: Kościan

23 mar 2011, 10:31   (#5)  

Podrzucam informację przekazaną mi przez Karela Rataja dotyczącej najczęściej występujących problemów:

Zastrzeżenia:
Główne zastrzeżenia dotyczą lekkości substratu. Zdaniem wielu osób pływa on i źle się w nim sadzi rośliny.
Jest to błędna informacja. Jest oczywiście prawdą, że wszystkie substraty z porowatością wewnętrzną zawierają powietrze. Dopóki nadmiar powietrza nie zostanie wyparty przez wodę, granulki mają rzeczywiście skłonność do "nieposłuszeństwa".

Tym nie mniej Pro? Soil w tym zakresie zachowuje się znacznie lepiej, niż AquaClay. Jego granulki są mniejsze, dlatego do wyparcia nadmiaru powietrza dojdzie w ciągu 7-10 dni, a potem już z substratem nie ma problemów.

Poza tym wielu akwarystów nie zauważyło ważnej informacji w instrukcji, która mówi: Substrat przed użyciem należy dokładnie przepłukać i pozostawić zalany poza akwarium co najmniej 24 godziny, aby granulki miały czas na nasiąknięcie. Cząstki, które będą nadal pływać na powierzchni należy zgarnąć siatką, substrat przecedzić i aplikować w akwarium.
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12280
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

23 mar 2011, 18:06   (#6)  

wychodzi na to iż jest to manado/ tesco substrat w wersji ciemnej/czarnej?

dAb
Poznaje temat

Posty: 75
Dołączył: 14 sty 2007, 22:33
Miasto: lbn

23 mar 2011, 19:13   (#7)  

Piotr Baszucki napisał(a):Poza tym wielu akwarystów nie zauważyło ważnej informacji w instrukcji, która mówi: Substrat przed użyciem należy dokładnie przepłukać i pozostawić zalany poza akwarium co najmniej 24 godziny, aby granulki miały czas na nasiąknięcie. Cząstki, które będą nadal pływać na powierzchni należy zgarnąć siatką, substrat przecedzić i aplikować w akwarium.


Więcej roboty niż ze zwykłym żwirem :twisted:
zanim mi w czymkolwiek doradzisz pokaż mi swoje akwarium

Avatar użytkownika
mokuru
Poznaje temat

Posty: 111
Dołączył: 03 wrz 2010, 19:53

23 mar 2011, 22:11   (#8)  

Czy podłoże faktycznie nie zmienia parametrów wody?
JBL również podawał, że Manado nie wpływa na parametry wody a w rzeczywistości jest odwrotnie.

Kansol
Aktywny użytkownik

Posty: 570
Dołączył: 21 wrz 2004, 17:52
Miasto: Bydgoszcz

23 mar 2011, 22:17   (#9)  

Kansol napisał(a):Czy podłoże faktycznie nie zmienia parametrów wody?
JBL również podawał, że Manado nie wpływa na parametry wody a w rzeczywistości jest odwrotnie.

a niby jakie to parametry zmienia manado?
reaktywacja
120x45x50

Avatar użytkownika
meteoryt
Poznaje temat

Posty: 83
Dołączył: 28 lut 2006, 17:30

23 mar 2011, 22:45   (#10)  

Fakt, wystarczą 24 godziny i rzeczywiście całość trzyma się dna. Ja mam wcześniejszą wersję tą rudą i wcale granulacją nie różni się od nowej bo też jest 1-4 mm. Ja jednak twierdzę że jeżeli nie da się pod spód żwirku najdrobniejszego, nie piasku, to z sadzeniem roślin już dojrzałych czyli masywnych na przykład może być problem i jest problem bo ja go miałem do momentu gdy pod ratajem miałem tylko ziemię. Dopiero 4 cm warstwa bardzo drobnego żwiru rozwiązała problem. Problem polega na tym że rośliny zawierają w sobie sporą ilość powietrza jak wiadomo i to właśnie powoduje że roślina zbyt luźno osadzona po prostu w chwilę potem szybuje sobie pionowo w górę i jestem pewien że nawet 10 cm warstwa samego tylko rataja nie poradzi sobie z chociażby 50 cm Hygrophilią Difformis której system korzeniowy z pozoru wydaje się wystarczający do porządnego zachaczenia się o dno ;) Moja Difformis w wersjii na ziemi ma korzenie długie prawie jak ona sama. Sam rataj ma rację bytu ale dopiero bo wymieszaniu z ratajem dno rzeczne czyli piaskiem gruboziarnistym i to jest nawet napisane na stronie rataja ale wtedy automatycznie barwa podłoża już się rozjaśni ;) Jeżeli chodzi o roślinki młode to jak najbardziej da radę ale też gdy osiągną już co najmniej średnie rozmiary to też mogą chcieć sobie polatać po akwarium ;) Z pomocą przychodzi penseta z ostrym zakończeniem, wtedy można uniknąć większości problemów.
Jak mam czas to leżę i odpoczywam, jak nie mam czasu to tylko leżę :D

Avatar użytkownika
marofoxyz
Poznaje temat

Posty: 69
Dołączył: 10 gru 2003, 18:51
Miasto: Skierniewice

24 mar 2011, 09:05   (#11)  

mokuru napisał(a):Więcej roboty niż ze zwykłym żwirem :twisted:


Zalanie podłoża woda i odłowienie tego co wypłynie na wierzch to dużo roboty? ;) Ciekawe co mówisz gdy przychodzi do cotygodniowej podmiany wody ;)

Z drugiej strony jak nie chcesz roboty to płacisz za worek około 120zł (inny granulat) zamiast 55zł :)
najważniejsze, że mamy coraz większy wybór jeśli chodzi o podłoża dla roślin :)

Krzysztof


25 mar 2011, 19:00   (#12)  

meteoryt napisał(a):
Kansol napisał(a):Czy podłoże faktycznie nie zmienia parametrów wody?
JBL również podawał, że Manado nie wpływa na parametry wody a w rzeczywistości jest odwrotnie.

a niby jakie to parametry zmienia manado?

Też nie wiem...u mnie było git

Podłoże może być ciekawe.
"Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy"
"Wyobraźnia bez wiedzy może stworzyć rzeczy piękne. Wiedza bez wyobraźni najwyżej doskonałe"
A. Einstein

Avatar użytkownika
gogi509
Aktywny użytkownik

Posty: 732
Dołączył: 23 mar 2010, 22:51
Miasto: Międzyrzecz/Dublin

25 mar 2011, 19:53   (#13)  


Kansol
Aktywny użytkownik

Posty: 570
Dołączył: 21 wrz 2004, 17:52
Miasto: Bydgoszcz

30 mar 2011, 17:56   (#14)  

Krzysztof napisał(a):Z drugiej strony jak nie chcesz roboty to płacisz za worek około 120zł (inny granulat) zamiast 55zł :)


Czy 55 zł, to cena za ten granulat czy coś wzięte z kosmosu? No i za jakie opakowanie?

No i kto Profi Soil dystrybuuje?

Avatar użytkownika
P_iter
Poznaje temat

Posty: 67
Dołączył: 31 paź 2003, 13:37
Miasto: Warszawa

30 mar 2011, 18:16   (#15)  

P_iter napisał(a):
Krzysztof napisał(a):Z drugiej strony jak nie chcesz roboty to płacisz za worek około 120zł (inny granulat) zamiast 55zł :)


Czy 55 zł, to cena za ten granulat czy coś wzięte z kosmosu? No i za jakie opakowanie?

No i kto Profi Soil dystrybuuje?


Zapraszam tutaj:
http://sklep.roslinyakwariowe.pl/advanc ... c_subcat=0

Krzysztof


30 mar 2011, 18:29   (#16)  

Tak, już znalazłem. Dziękuję. Poczekam aż pojawi się w szerszej dystrybucji i będę mógł zobaczyć go na żywo. Jeśli naprawdę jest dobry, to pojawi się w całej Polsce.

Avatar użytkownika
P_iter
Poznaje temat

Posty: 67
Dołączył: 31 paź 2003, 13:37
Miasto: Warszawa

20 maja 2011, 19:48   (#17)  

Dołączam się do pytania Kansola, czy ktoś robił testy parametrów wody przed i po użyciu tytułowego substratu i jest w stanie powiedzieć że nie zmienia on twardości wody? Z tego co wiem Keramzyt ma wpływ na twardość wody, nie testowałem produktów wszystkich firm i nie jestem w stanie powiedzieć czy tak jest z każdym Keramzytem dlatego dodatkowa opinia kogoś kto ma ten granulat będzie pomocna.

Rafki
Początkujący

Posty: 1
Dołączył: 20 maja 2011, 19:27

20 maja 2011, 19:53   (#18)  


Avatar użytkownika
kakarot
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2229
Dołączył: 14 sie 2010, 13:12
Miasto: Kraków

20 maja 2011, 20:29   (#19)  

Pro Soil na pewno jest bogatsze w składniki odżywcze, nie jest takie lekkie dobrze poprawia parametry wody...
Dla zbiorników roślinnych na pewno lepsze.

Avatar użytkownika
kiler773
Zainteresowany tematem

Posty: 156
Dołączył: 21 gru 2010, 23:47

21 maja 2011, 08:47   (#20)  

Dzięki:)

Avatar użytkownika
kakarot
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2229
Dołączył: 14 sie 2010, 13:12
Miasto: Kraków











Powiązane tematy
  • Podłoże aktywne Chihiros Aqua Soil - nowość

    aqua-soil.jpg Podłoże w końcu dostępne w Polsce, czekamy na pierwsze opinie i wrażenia na forum. Link do opisu: https://sklep.roslinyakwariowe.pl/advanced_search_result.php?cPath=&keywords=aqu...

    Wyświetlenia: 1003 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Tropica Aquarium Soil - pytania

    Restartuje swój zbiornik i wybrałem jako podłoże i linię nawozową Tropica. Pytanie do osób używających lub mających wiedzę. Czy przy tym podłożu należy na coś konkretnie zwrócić uwagę? Czy podążać zgo...

    Wyświetlenia: 811 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Rataj Stare dno - ciekawostka

    stare-dno.jpg Ciekawostka o której mogliście nie wiedzieć. Przetłumaczone z czeskiego: Wiele lat temu odwiedziłem ogród botaniczny w Petersburgu. Szedłem z dyrektorką, Ałłą Sokol, przez wystawę r...

    Wyświetlenia: 578 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Master soil powder - pH wody

    Cześć, Założyłem akwarium w stylu Iwagumi na podłożu aktywnym Master Soil w gramaturze powder. Posadziłem rośliny trawnikowe Eleocharis Parvula i Micranthemum Monte Carlo. Akwarium prowadzę na wodzie ...

    Wyświetlenia: 5259 | Odpowiedzi: 58 czytaj więcej...

  • Test: ziemia, Tropica substrate, Platinum Soil, Controsoil

    W niedzielę 2022-10-09 rozpocząłem mini test kilku podłoży. Są to: 1. tropica plant growth substrate 2. ziemia (Kronen dla paproci, dodałem minimalną ilość suszonej gliny) 3. Platinum Soil 4. ControS...

    Wyświetlenia: 6031 | Odpowiedzi: 20 czytaj więcej...

  • Tropica aquarium soil - różne opakowania

    Cześć, właśnie zauważyłem, że Tropica aquarium soil może występować w różnych workach tzn. z innymi rysunkami i napisami (nie chodzi oczywiście o wielkość). Na stronie Tropica w sekcji Plant care\Aqua...

    Wyświetlenia: 817 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Tropica Soil - nawożenie w nowym akwarium

    W ciągu kilku tygodni będę startował akwarium 182l na tym podłożu. Będzie podawane CO2 za pomocą reaktora z filtra narurowego. Oświetlenie Chihiros WRGB2 90. W kranie mam bardzo miękką wodę, ok. 2dKH...

    Wyświetlenia: 2530 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

  • Master Soil vs Yokuchi

    Witam Mam na oku dwa podłoża aktywne do mojego akwarium 200l roślinnego, pierwsze to Master Soil drugie Yokuchi. Które polecacie dla osoby z małym doświadczeniem akwarystycznym :wink:

    Wyświetlenia: 1346 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Aqua Growth Soil + Bater Kit Soil Prodibio

    Witam nowy rok będą więc restarty zbiorników. I tu oto pojawia się Aqua Growth Soil i moje pytanie. Czy ktoś z was miał już styczność z tym produktem i jak wasze oceny. A i jak mają się załączone w z...

    Wyświetlenia: 2318 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Połączenie Tropica plant growth z Tropica aquarium soil

    Cześć wszystkim, popełniłem błąd, o którym doczytałem dopiero wczoraj. Mianowicie, jestem w trakcie restartu akwarium. Chciałem zastosować jako podłoże Tropica Aquarium Soil. Z racji tego, że 9l opa...

    Wyświetlenia: 3597 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...



cron

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 192 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.