Lista działów » Technika » Oświetlenie


Czyszczenie odbłyśników aluminiowych



Wybór modelu lampy i konfiguracja ustawień. Pomysły na rozbudowę fabrycznych pokryw.



Po jakimś czasie na odbłyśnikach aluminiowych zostają osady po odparowanych kropelkach wody.
Czym czyścicie odbłyśniki aluminiowe z tego osadu?

Lenczek
Początkujący

Posty: 44
Dołączył: 10 lis 2010, 22:21

Lenczek napisał(a):Po jakimś czasie na odbłyśnikach aluminiowych zostają osady po odparowanych kropelkach wody.
Czym czyścicie odbłyśniki aluminiowe z tego osadu?


ocet - potem wodą spłukać dokładnie.

cezare
Zainteresowany tematem

Posty: 164
Dołączył: 03 lip 2010, 10:07

21 lut 2011, 11:32   (#3)  

Kwasek cytrynowy rozpuszczony w RO też daje radę :)
Wypróbowałem kiedyś, jak mi octu zbrakło :)

Avatar użytkownika
Marcin Skiba
Zainteresowany tematem

Posty: 159
Dołączył: 11 gru 2009, 12:22
Miasto: Świnoujście

21 lut 2011, 11:58   (#4)  

Nie używamy żadnych gąbek, zmywaków itp bo tylko porysujemy (zmatowimy) powierzchnię.
Wg mnie 100 razy lepszy od octu czy kwasku cytrynowego jest Cilit kamień i rdza w żelu. Odrobinę żelu na odbłyśnik, poczekać chwilę po czym palcami rozetrzeć pozostałości kamienia, spłukać wodą i gotowe.

Po takim zabiegu odbłyśnik wygląda jak nowy - no prawie :wink:
Kamień, nawet gruba warstwa dosłownie rozpuszcza się na naszych oczach :shock:

Avatar użytkownika
Adamynas
Aktywny użytkownik

Posty: 647
Dołączył: 24 kwi 2007, 12:59
Miasto: Płock

21 lut 2011, 12:13   (#5)  

Adamynas napisał(a):Nie używamy żadnych gąbek, zmywaków itp bo tylko porysujemy (zmatowimy) powierzchnię.
Wg mnie 100 razy lepszy od octu czy kwasku cytrynowego jest Cilit kamień i rdza w żelu. Odrobinę żelu na odbłyśnik, poczekać chwilę po czym palcami rozetrzeć pozostałości kamienia, spłukać wodą i gotowe.

Po takim zabiegu odbłyśnik wygląda jak nowy - no prawie :wink:
Kamień, nawet gruba warstwa dosłownie rozpuszcza się na naszych oczach :shock:


Ja wolę czyścić nieco częściej, wtedy nie trzeba używać aż tak "hardcorowych" środków i oczywiście rękawic gumowych.
Kiedyś prawie rozpuściłem sobie naskórek na opuszkach palców podobnym preparatem :wink:
Chciałem szybko, a potem kląłem, bo palce piekły ... :D

Avatar użytkownika
Marcin Skiba
Zainteresowany tematem

Posty: 159
Dołączył: 11 gru 2009, 12:22
Miasto: Świnoujście

21 lut 2011, 12:59   (#6)  

Witam myślę że to ciekawy temat . I ciesze się że pojawił się na forum. Ponoć taki brudny odbłyśnik znacznie obniża ilość światła? Proszę o więcej informacji w tym temacie.

baksik
Poznaje temat

Posty: 65
Dołączył: 11 lut 2009, 15:12
Miasto: Wrocław

21 lut 2011, 13:27   (#7)  

Marcin Skiba napisał(a):
Adamynas napisał(a):Nie używamy żadnych gąbek, zmywaków itp bo tylko porysujemy (zmatowimy) powierzchnię.
Wg mnie 100 razy lepszy od octu czy kwasku cytrynowego jest Cilit kamień i rdza w żelu. Odrobinę żelu na odbłyśnik, poczekać chwilę po czym palcami rozetrzeć pozostałości kamienia, spłukać wodą i gotowe.

Po takim zabiegu odbłyśnik wygląda jak nowy - no prawie :wink:
Kamień, nawet gruba warstwa dosłownie rozpuszcza się na naszych oczach :shock:


Ja wolę czyścić nieco częściej, wtedy nie trzeba używać aż tak "hardcorowych" środków i oczywiście rękawic gumowych.
Kiedyś prawie rozpuściłem sobie naskórek na opuszkach palców podobnym preparatem :wink:
Chciałem szybko, a potem kląłem, bo palce piekły ... :D


Bez przesady ale akurat cilit nie gryzie po palcach :lol: i jest lux do tego typu zadań, szczególnie gdy na odbłyśniku jest dużo osadu a mu nie mamy zbyt wiele czasu za zabawę z octem :wink:

Baksik - jeździsz autem? nie przecieraj przez kilka dni świateł a w nocy zobaczysz różnicę :lol: co tu więcej tłumaczyć :?:

Avatar użytkownika
Adamynas
Aktywny użytkownik

Posty: 647
Dołączył: 24 kwi 2007, 12:59
Miasto: Płock

21 lut 2011, 13:41   (#8)  

Baksik To oczywiste, że obniża. To tak jak przeglądanie się w zaparowanym lustrze.

Wszelkie kwasy poradzą sobie z tymi osadami, tylko trzeba uważać, żeby nie użyć zbyt mocnych bo i aluminium mogą ew. uszkodzić. Ocet jest jednak najbardziej uniwersalny i przydatny. Na koniec warto NIE spłukiwać wodą z kranu, która też zostawi osad, ale wodą z octem i wytrzeć do sucha, bądź wodą destylowaną pozbawioną minerałów. Ten patent na wodę z octem to stara ludowa prawda, dawniej tak myło się kryształy (wazony, miski itd.) aby miały brylancję :)
Ostatnio edytowano 21 lut 2011, 13:43 przez droser, łącznie edytowano 1 raz

Avatar użytkownika
droser
Aktywny użytkownik

Posty: 621
Dołączył: 03 kwi 2010, 16:16

21 lut 2011, 13:43   (#9)  

No ja czyściłem czymś podobnym, ale nie cillitem. Sprawdzę przy okazji :D
I mam nadzieję, że paluszków mi nie pogryzie :D

Avatar użytkownika
Marcin Skiba
Zainteresowany tematem

Posty: 159
Dołączył: 11 gru 2009, 12:22
Miasto: Świnoujście

23 lut 2011, 10:03   (#10)  

Ja czyszczę wodą z octem, potem wilgotną szmatka i do sucha recznikiem papierowym - lśnią jak psu :lol:

p.s. cillit nie jest żrący, natomiast domestos i vanish tylko w rękawicach :wink:

Agnieszka S
Zainteresowany tematem

Posty: 163
Dołączył: 13 mar 2009, 00:44
Miasto: prawie Kraków

04 mar 2011, 10:36   (#11)  

A myślicie ze to samo powiano się robić ze świetlówkami?

baksik
Poznaje temat

Posty: 65
Dołączył: 11 lut 2009, 15:12
Miasto: Wrocław

04 mar 2011, 11:50   (#12)  

baksik napisał(a):A myślicie ze to samo powiano się robić ze świetlówkami?


Oczywiście

Avatar użytkownika
Adamynas
Aktywny użytkownik

Posty: 647
Dołączył: 24 kwi 2007, 12:59
Miasto: Płock











Powiązane tematy
  • Rola odbłyśników

    Witam. Mam pytanie związane z oświetleniem akwarium. Dotyczy on odbłyśników chciał bym zapytać czy są one konieczne czy jeśli się ich nie ma to nic się nie stanie ponieważ w mojej pokrywie nie mam odb...

    Wyświetlenia: 752 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • ZATRZASKI DO ODBŁYŚNIKÓW JUWEL

    Odbłyśniki Juwel są mocowane do świetlówki za pomocą plastikowych zatrzasków. Ponieważ jest to twardy plastik pękają one łatwo przy zakładaniu lub zdejmowaniu. Chciałem się dowiedzieć czy poradził kto...

    Wyświetlenia: 2063 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: tazat67 i 360 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.