Jesteśmy po świeżych dostawach roślin :)     ZOBACZ KATALOG
Wielki Atlas Roślin Akwariowych Christell Kasselmann już dostępny w języku polskim!     Kup teraz







Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Śluzowce (gluty) na korzeniach - sposoby zwalczania



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



Witam
Białe "gluty" na kamieniach, korzeniach stają się coraz bardziej popularne w akwariach. Są to prawdopodobnie śluzowce. Bardzo ciekawe organizmy, kiedyś klasyfikowane jako grzyby lub pierwotniaki, teraz okazało się że jest to jakiś podgatunek protistów. Może do rzeczy, szukam sposobu na pozbycie się ich z korzenia. Podobno miały zniknąć jak zbiornik dojrzeje, problem w tym że u mnie są już jakieś 3-4 miesiące. Podobno nie szkodliwe ale mchy nie rosną oblepione tą mazią i powoli gniją, nie wygląda to estetycznie. Próbowałem już gotowania z solą (nie pomogło) moczenie w kwasku cytrynowym (nie pomogło) moczenie kilka dni w mocno fioletowym roztworze nadmanganu potasu (nie pomogło). Nie mam pojęcia czego jeszcze mogę spróbować. Może ma ktoś jakiś sprawdzony sposób? Osobiście nie dam za wygraną i będę szukał dalej, jeśli coś znajdę na pewno się tym podzielę. Ciekawe jest to że od kilku lat, ani ja ani moi znajomi akwaryści nigdy nie mieli z tym problemu. Teraz w przeciągu pół roku pojawiło się to dwóch korzeniach. Jeden został przyniesiony z lasu, drugi kupiony red moor wood. Zastanawiam się czy nie jest to związane z moją kranówką. Mam nadzieje że temat się rozwinie.
Pozdrawiam Daniel Stożek

Avatar użytkownika
Daniek
Zainteresowany tematem

Posty: 213
Dołączył: 14 mar 2010, 16:24
Miasto: Nowy Targ

24 sty 2011, 18:46   (#2)  

Również miałem taki problem i właśnie na takim samym ustawieniu. Na Red Moor Woodzie osad zniknął po miesiącu, a jak to zrobiłem? Przy podmianach wody ściągałem to z korzeni, to co zostało ścierałem szczoteczką. Oprócz tego w zbiorniku pływały krewetki Amano, które lubiły na tych glutach siedzieć i coś tam mieszać. Do tego w filtrze węgiel aktywny - po nim zauważyłem gwałtowną poprawę.
Na korzeniach z lasu (korzenie dębu) - osad zniknął po jakichś 2 miesiącach - w akwarium zero organizmów, filtracja minimalna. Po prostu zniknął.
Oczywiście przed tym korzenie się trochę moczyły i te części, które weszły - gotowały się. Zauważyłem też, że śluzowce najbardziej lubią "czepiać się" powierzchni, które były cięte lub mają jakąś szorstką skazę.
Chętnie poczytam jak inni sobie poradzili, gdyż niedługo planuje start oparty o Red Moor Woody.

Avatar użytkownika
grzepek
Zainteresowany tematem

Posty: 154
Dołączył: 04 wrz 2010, 22:39
Miasto: Szczecin

24 sty 2011, 22:20   (#3)  

Witajcie, jakiś czas temu takie coś zniszczyło mi sporą częśc roślin w nowo zakładanym akwarium, dużo można przeczytać,że zrównoważona filtracja biologiczna pomaga w tym przypadku, jednak nie moge temu zaprzeczyć ani potwierdzić- startowałem na "jałowym" gruncie - ledwo co dodałem bakterie przy starcie. Przyklejało sie to to do wszystkiego co możliwe - początkowo do korzenia, później rośliny, oraz podłoże - przypominało to falujący dywan. Faktycznie - po jakimś czasie ustąpiło, tak po prostu samo od siebie , jednak rośliny upadły raz na zawsze. Niedawno startowałem akwa z korzeniami i bez problemu. Ciekawe gdzie szukać przyczyny ...

Avatar użytkownika
kostek2
Poznaje temat

Posty: 121
Dołączył: 03 paź 2010, 12:06
Miasto: Gdynia

24 sty 2011, 22:57   (#4)  

na pewno problem rozwiążą zbrojniki, odpowiednia liczba otosków pewnie też.

Avatar użytkownika
maslo_82
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2998
Dołączył: 09 lut 2010, 18:04
Miasto: Poznań

25 sty 2011, 00:25   (#5)  

mnie ampularie obżarły cały korzeń z tego gluta, poza miejscami gdzie ne mogły dotrzeć...

piowo2007
Poznaje temat

Posty: 62
Dołączył: 20 sty 2011, 19:53
Miasto: Słupsk

22 lis 2012, 18:51   (#6)  


cyga85
Początkujący

Posty: 1
Dołączył: 22 lis 2012, 18:49

22 lis 2012, 20:42   (#7)  

Świetny :) Przyda się bardzo :)

malwinka1990


25 lis 2012, 00:38   (#8)  

U mnie nie pomogły glonojady, krewetki, otoski. Zeżarły wszystko gupiki :) konkretnie Endlerki.

kaboom
Aktywny użytkownik

Posty: 691
Dołączył: 29 sie 2011, 17:52

25 lis 2012, 02:22   (#9)  

To całkiem normalne przy tych korzeniach, ponieważ są to korzenie i nie tylko krzewów które nie obumarły w naturze tylko często zostały ścięte i wysuszone, najlepiej jak napisał grzepek ściągać to wężykiem przy podmianach i ewentualnie szczoteczką i odsysać, rybki czy krewetki to średnie rozwiązanie bo nadal w akwarium będę się walały albo w filtrze te pleśnio grzybiczne naloty co na pewnie nie pomoże akwarium a może zaszkodzić.
takie jest moje zdanie ;)

Avatar użytkownika
Gofer
Zainteresowany tematem

Posty: 164
Dołączył: 06 kwi 2010, 18:06
Miasto: Wadowice











Powiązane tematy


Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 296 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.
           


 
Uruchomiono zadanie harmonogramu