Lista działów » Galeria » Konkursy i inspiracje


Aquascaping w London Art Gallery



Znalezione w sieci inspiracje, tutoriale, ciekawostki oraz informacje o konkursach.



Pierwszy raz w historii londyńskiej galerii zaprezentowano żywe aranżacje podwodnych ogrodów.

Niektórzy uważają to wydarzenie za oficjalne uznanie aquascapingu, za dziedzinę sztuki.
Czy możemy spodziewać się wielkiego buumu na akwaria roślinne?

[b]Żródło informacji:</b>
http://www.practicalfishkeeping.co.uk/c ... p?sid=3519

Obrazek

Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek

[b]Zapraszam do komentowania.</b>
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12281
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

20 sty 2011, 00:47   (#2)  

Ten patent z korzeniem "przebijającym" akwarium jest niezły. To akwarium jest insirujące, gdyby tak do niego dołożyć piękny zielony trawnicek na dnie... W sumie to ciekaw jestem czy narodzi się nowy trend polegający na przyklejaniu, podwieszaniu elementów wystroju akwarium tak, by niejako były zawieszone w toni wody. Ostatnio pokazana aranżacja "Żabojada" z wiszącymi skałami też się w ten trend wpisuje.

pozdr
jedrek

jedrek1911
Zaawansowany użytkownik

Posty: 816
Dołączył: 18 sty 2010, 10:01
Miasto: Kraków

20 sty 2011, 01:14   (#3)  

jedrek1911 napisał(a):W sumie to ciekaw jestem czy narodzi się nowy trend polegający na przyklejaniu, podwieszaniu elementów wystroju akwarium tak, by niejako były zawieszone w toni wody.


Witam. Pomysł z przyklejaniem na zewnątrz elementów aranżacji nie jest taki nowy. Sam pierwszy raz zobaczyłem to chyba w aranżacji Piotr Sutego "diffusion".

http://suty.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=55&Itemid=39

Co do głównego tematu. To sądzę ,że aquascaping jak najbardziej zasługuje na miejsce w galeriach sztuki. Zarówno w formie akwariów jak i ich zdjęć .

Avatar użytkownika
Mateusz89
Stały bywalec

Posty: 303
Dołączył: 23 paź 2009, 22:28
Miasto: Gogolin/Opole

20 sty 2011, 01:27   (#4)  

ja bym nie chciał żeby to była dziedzina sztuki, bo zaraz gamonie będą trzymały ryby w akwarium z kulkami łożyskowymi i trzepaczkami do jajek

Avatar użytkownika
maslo_82
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2998
Dołączył: 09 lut 2010, 18:04
Miasto: Poznań

20 sty 2011, 01:33   (#5)  

Sztuka to pojemne słowo i każdy je rozumie trochę inaczej. Dla wielu osób to co tworzymy w naszych akwariach nigdy sztuką nie będzie - "bo nie ma w tym emocji, transcendencji", "bo że coś jest estetyczne nie onacza od razu, że można uznać to za sztukę", "bo w sztuce twórca ma się wyrażać". Celowo wziałem te stwierdzenia w cudzysłów bo one nie do końca oddzwierciedlają moje poglądy.
Niemniej ja bym sztukę zostawił artystom, akwarystyka to raczej rzemiosło, choć najlepsi rzemieślnicy z czasem zostają uznani za artystów... Czego Państwu życzę ;-)

pozdr
jedrek

jedrek1911
Zaawansowany użytkownik

Posty: 816
Dołączył: 18 sty 2010, 10:01
Miasto: Kraków

20 sty 2011, 01:47   (#6)  

Postmodernistyczny zabieg z tym korzeniem "przyklejonym" do szyby znany ze sztuki z końca ubiegłego wieku.. typowo zachodnie podejście. Przeciwwagą na wschodzie wygląda na to, że Wabi-Kusa? No nie wiem, aquascaping na salony współczesnej sztuki wchodzi, ciekawie co to będzie.. :roll:

Avatar użytkownika
Artur Frankowski
Zainteresowany tematem

Posty: 262
Dołączył: 31 mar 2004, 14:20
Miasto: Kętrzyn

20 sty 2011, 11:40   (#7)  

Jak dla mnie nic ciekawego. Ot, ciekawostka po prostu.
Pozdrawiam
ML

Avatar użytkownika
madlark
Poznaje temat

Posty: 147
Dołączył: 03 sie 2006, 09:54
Miasto: Rzeszów

20 sty 2011, 13:34   (#8)  

Witam
Oglądanie takich zdjęć inspiruje ludzi i przyczynia się do zmian w naszych baniakach lub podsuwa inne - nowatorskie rozwiązania w dziedzinie urządzania zbiorników.

norbii
Stały bywalec

Posty: 339
Dołączył: 06 paź 2010, 13:25

20 sty 2011, 16:28   (#9)  

Arturze, jak to co bedzie :?: Zarobimy kupe kasy :mrgreen:
Pozdrawiam
Grzegorz Guzik- Kraków

Avatar użytkownika
Grzegorz Guzik
Znający temat

Posty: 1953
Dołączył: 30 cze 2003, 21:53
Miasto: Kraków

20 sty 2011, 16:39   (#10)  

Kasę to się robi na komercji i chałturach, Sztuka nie jest w cenie ;-)
am

jedrek1911
Zaawansowany użytkownik

Posty: 816
Dołączył: 18 sty 2010, 10:01
Miasto: Kraków

20 sty 2011, 17:15   (#11)  

jedrek1911 napisał(a):Kasę to się robi na komercji i chałturach, Sztuka nie jest w cenie ;-)
am
Oj zdziwił byś się,ale pozostańmy przy akwarystyce..

Avatar użytkownika
Jerdezz
Zaawansowany użytkownik

Posty: 792
Dołączył: 01 lis 2004, 23:25
Miasto: Kępno

20 sty 2011, 18:34   (#12)  

Jerdezz napisał(a):
jedrek1911 napisał(a):Kasę to się robi na komercji i chałturach, Sztuka nie jest w cenie ;-)
am
Oj zdziwił byś się,ale pozostańmy przy akwarystyce..

Tyle, że najlepiej sprzedają się artyści zmarli, najlepiej tragicznie :wink:
Pozdrawiam
ML

Avatar użytkownika
madlark
Poznaje temat

Posty: 147
Dołączył: 03 sie 2006, 09:54
Miasto: Rzeszów

20 sty 2011, 19:27   (#13)  

Wszystko zatem przed nami :wink: Ale.. fakt, wróćmy do akwarystyki :D
Pozdrawiam
Grzegorz Guzik- Kraków

Avatar użytkownika
Grzegorz Guzik
Znający temat

Posty: 1953
Dołączył: 30 cze 2003, 21:53
Miasto: Kraków

20 sty 2011, 20:55   (#14)  

Moim zdanie aquascaping to sztuka i to w pełnym tego słowa znaczeniu z tym że zamiast pędzli, dłut i innych narzędzi mamy nożyczki i pensety, zamiast płótna czy innych nośników akwaria, zamiast farb rośliny, kamienie, drewno, itp itd, powiedział bym nawet że akwarystyka jest sztuką trudniejszą i bardziej skomplikowaną niż malarstwo np czy rzeźba bo żaden obraz nie rośnie i nie zarasta glonami, nie trzeba go karmić i nie trzeba przy nim kombinować z nawożeniem i filtracją.

BTW. czerpiemy sporo z dziedzin dawno uznanych za sztukę np bonsai, ogrody japońskie, ikebana, wiele zasad takich jak złoty podział czy inne dotyczące kompozycji są wspólne dla nas i dla malarzy czy architektów, nawet głupie dobieranie mniejszych roślin do mniejszych akwariów celem powiększenia optycznego całej aranżacji jest dość mocno związane z wieloma dziedzinami sztuki.

A jeśli ktoś ma wątpliwości czy to sztuka "bo nie wyraża emocji" to chyba nigdy nie aranżował zbiornika dla siebie, jeśli robimy zbiornik dla siebie a nie tylko na konkurs czy dla popisu to (przynajmniej ja :P ) wkładamy w to kawałek siebie, i nie chodzi tu tylko o czas poświęcony na utrzymanie miniaturowego ekosystemu, i wydaje mi się że ogólnie z uznaniem akwarystyki za sztukę wątpliwości sa takie same jak w stosunku do fotografii - przecież fotografia to tylko utrwalanie obrazu - tak ale jest to takie utrwalanie obrazu jakim postrzega go fotograf i jakie on w nim emocje wywołuje, mówię tu o fotografii a nie po prostu robieniu zdjęć bo to gigantyczna różnica - tak jak mieć akwarium a być akwarystą ;)

huh mam nadzieję że jest to przynajmniej częściowo zrozumiałe :P

Moim faworytem jest również zbiornik z gałęzią wystającą z szyby ale tylko część znajdująca się w akwarium, zewnętrzną część na pewno psują dwie kwestie - paskudny stojak i całkowity brak pomysłu na zagospodarowanie przestrzeni wokół zbiornika co moim zdanie powinno mieć miejsce w momencie w którym aranżacja wychodzi poza szkło ;)

się rozpisałem xD
Pozdrawiam, Mikołaj ;p

Avatar użytkownika
Waleń
Aktywny użytkownik

Posty: 686
Dołączył: 23 kwi 2006, 17:54
Miasto: Warszawa

20 sty 2011, 23:29   (#15)  

Dla mnie to bardzo duże osiągnięcie aquascaperów z Wielkiej Brytanii. Zrealizowało to, co nam nawet nie przyszło do głowy i to w bardzo dobrym stylu. Może zamiast ciągle narzekać na pierdoły, skupmy się na realizacji takich inicjatyw?...

Anonim 1811


20 sty 2011, 23:39   (#16)  

chester napisał(a):Dla mnie to bardzo duże osiągnięcie aquascaperów z Wielkiej Brytanii. Zrealizowało to, co nam nawet nie przyszło do głowy i to w bardzo dobrym stylu. Może zamiast ciągle narzekać na pierdoły, skupmy się na realizacji takich inicjatyw?...


Macku myślę, że to mało realne :-/
Tyle mamy zarejestrowanych klubów i stowarzyszeń akwarystycznych..ale zwykle jak to u nas - Polaków bywa..wolimy narzekać i obgadywać za plecami niż wziąć się do roboty, czekając zwykle aż ktoś coś za nas zrobi :)

Moim faworytem jest KSA, WTA, GSA i PKMD- Koledzy starają się coś działać i fajnie im to wychodzi. Aż miło gdy ktoś od nas wpadnie i pomoże albo chociaż wesprze roślinami bo aż czuć ducha akwarystyki :)

Koledzy z Warszawy mieli kilka wystaw w Parku Kultury i Nauki, ale chyba była słaba reprezentacja aquascaperów..choć w tym mieście jest ich największe skupisko w kraju. Nie znamy kulisów sprawy ale jak znam życie na pewno nie było kolorowo.
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12281
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

20 sty 2011, 23:42   (#17)  

jedrek1911 napisał(a):Ostatnio pokazana aranżacja "Żabojada" z wiszącymi skałami też się w ten trend wpisuje.



Rasizm na forum

Avatar użytkownika
Litor
Stały bywalec

Posty: 396
Dołączył: 08 sty 2010, 23:22
Miasto: Rzeszów

20 sty 2011, 23:45   (#18)  

Litor napisał(a):
jedrek1911 napisał(a):Ostatnio pokazana aranżacja "Żabojada" z wiszącymi skałami też się w ten trend wpisuje.



Rasizm na forum


To co dajemy mu bana? ;)
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12281
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

20 sty 2011, 23:47   (#19)  

Piotr Baszucki napisał(a):
Litor napisał(a):
jedrek1911 napisał(a):Ostatnio pokazana aranżacja "Żabojada" z wiszącymi skałami też się w ten trend wpisuje.



Rasizm na forum


To co dajemy mu bana? ;)


Pewnie:)

Avatar użytkownika
Litor
Stały bywalec

Posty: 396
Dołączył: 08 sty 2010, 23:22
Miasto: Rzeszów

20 sty 2011, 23:54   (#20)  

Litor napisał(a): Pewnie:)


:)

A wracając do tematu, nie wiem czy wiecie, ale prace akwarystyczne Takashiego Amano są bardzo często prezentowane na różnorodnych wystawach fotograficznych.

Najwięcej jednak fotografuje przyrodę - jego zdjęcia są wystawiane w galeriach na całym świecie, w tym także w różnorodnych kampaniach proekologicznych.

Szkoda, że nasi rodacy nie mogą się pochwalić podobnym dorobkiem:
http://amanotakashi.net/info/index.html
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12281
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium











Powiązane tematy


Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 466 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.
           


 
Uruchomiono zadanie harmonogramu