Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Pęknięcie przedniej szyby



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



20 wrz 2010, 10:48 Pęknięcie przedniej szyby  (#1)  

Witam,
wczoraj dopadła mnie zmora akwarysty - pękła mi szyba w akwarium.
Na szczęście byłem w domu i udało się w miarę ogarnąć cały bałagan.

Moje pytanie jest takie - czy źle założona pokrywa ze spienionego PCV może spowodować taki nacisk, ze wywoła pękniecie ?

Źle - to znaczy za ciasno. Pokrywę wykonałem z projektu na www.retez.pl.
Założyłem ją na wcisk, wiem, głupio. Kilka dni stało, a wczoraj - łup.

Widziałem gdzieś w sieci schemat pokazujący rozkład sił na ścianki akwarium i zastanawiam się czy przyłożony nacisk na każdy narożnik może w końcu doprowadzić do pęknięcia ?

Czy ktoś z szanownych forumowiczów spotkał się z czymś takim ?

Załączam szkic poglądowy, pokazujący miejsce powstania pęknięcia.
Na robienie zdjęć już wczoraj nie miałem baterii :(
Załączniki
schemat.JPG
(18.17 KiB) Pobrane 3816 razy

Avatar użytkownika
Marcin Skiba
Zainteresowany tematem

Posty: 159
Dołączył: 11 gru 2009, 12:22
Miasto: Świnoujście

20 wrz 2010, 18:42   (#2)  

napisz jakiej pojemności akwarium i jakiej grubości szyba.

Kiedyś Kadazan dal linka do akwa które tak właśnie pękło.
Wzmocnienie powinno być na całej długości szyby.

Ja w 126l akwa na 6mm sprawdzałem odkształcenie szyby - sięgało 2mm na szybie 80 cm. Mimo wzmocnień (nie na całą szybę).

Jest możliwe że jak wcisnąłeś obudowę to były zbyt duże naprężenia choć pvc nie jest bardzo sztywne.

Przepol
Zainteresowany tematem

Posty: 284
Dołączył: 15 mar 2010, 18:58

20 wrz 2010, 19:05   (#3)  

Akwarium pojemności brutto 240l - standardowe wymiary 120X40X50. Szyba 8 mm.
Dokładnie to:
http://wromak.pl/index.php?p8088,akwari ... 50-cm-240l

Avatar użytkownika
Marcin Skiba
Zainteresowany tematem

Posty: 159
Dołączył: 11 gru 2009, 12:22
Miasto: Świnoujście

20 wrz 2010, 19:38   (#4)  

Sprawdź, czy przy pęknięciu listwa wzmacniająca nie dotyka przedniej szyby.

Kiedyś miałem identyczne pęknięcie, dowiedzialem się od szklarza że to właśnie przez to.

Cliffe
Początkujący

Posty: 7
Dołączył: 23 lip 2009, 23:43
Miasto: Kraków

20 wrz 2010, 20:21   (#5)  

Cliffe napisał(a):Sprawdź, czy przy pęknięciu listwa wzmacniająca nie dotyka przedniej szyby.

Kiedyś miałem identyczne pęknięcie, dowiedzialem się od szklarza że to właśnie przez to.


Chyba jest faktycznie coś takiego, wygląda jakby około 1,5 cm prześwitywał silikon.
Ale jak ruszam tą listwą, to nie słychać żadnego szczęku szkła o szkło, a chyba tak by było ?

Wygląda to tak:
Załączniki
pęknięcie.JPG
(44.08 KiB) Pobrane 3211 razy

Avatar użytkownika
Marcin Skiba
Zainteresowany tematem

Posty: 159
Dołączył: 11 gru 2009, 12:22
Miasto: Świnoujście

20 wrz 2010, 20:38   (#6)  

Za wąskie wzmocnienie.
Standardowa wada akwariów tej firmy.
Moim zdaniem takie coś powinno podlegać reklamacji.

marthinez
Zainteresowany tematem

Posty: 276
Dołączył: 14 wrz 2008, 20:30
Miasto: Szczecin

20 wrz 2010, 20:56   (#7)  

Aż mnie ciarki przechodzą na samą myśl o czymś takim :( bo mam akwa 120x50x50 z podobnym wzmocnieniami i szybą 8mm

Avatar użytkownika
alibaba
Poznaje temat

Posty: 132
Dołączył: 16 lut 2010, 20:06

Taka firma jak Wromak powinno dawno za to beknąć. W intenecie roi się od przypadków pękających Wromaków przez zastosowanie zbyt krótkiego wzmocnienia podłużnego. W każdym przypadku pęknięcie przebiega w tym samym miejscu.

Spicy99
Początkujący

Posty: 8
Dołączył: 27 paź 2011, 10:59
Miasto: Częstochowa

Listwa wzmacniająca najlepiej jak jest po całej długości ,ale jeżeli jest krótsza po 5 cm z każdej strony , to też jest ok. Najważniejsze jest aby nie była wklejona "na styk" ,pomiędzy rantem listwy a szybą akwa powinno być te 1.5-2mm kleju, a dodatkowo rogi stykające się ze szkłem akwa muszą być zaokrąglone!! , następna sprawa to listwa musi być przepuszczona przez maszynę ,żeby płaszczyzna była równa , bo przy surowym cięciu i zatępieniu tylko krawędzi właśnie mają miejsce takie "cuda". Czasami brak wzmocnień jest bezpieczniejszy , niż wklejone wzmocnienia ,ale nieumiejętnie. Nie bójcie się ugięć szyb ...wbrew pozorom szkło jest bardzo elastyczne i nie jeden akwarysta by się zdziwił jak wygina się tafla np.przy przenoszeniu. Najbardziej niebezpieczne są naciski punktowe i chyba w tym przypadku miało to miejsce

pabian
Początkujący

Posty: 31
Dołączył: 08 sie 2011, 22:29

Ja bym się bał zalewać takie duże akwarium wodą ,dla mnie za cienka szyba ,a po za tym poinformował mnie producent, że narożne kąty powinny być wypoziomowane !

kuubaw
Zainteresowany tematem

Posty: 262
Dołączył: 28 gru 2012, 18:23
Miasto: małopolska

Wypoziomowanie akwarium to podstawa podstaw. 8mm ze wzmocnieniami to standard dla takiego akwarium.

grzeniu 73
Znający temat

Posty: 1865
Dołączył: 28 sty 2014, 17:58

Sorry za odkopanie tematu. Jakbym mógł się podczepić do tematu.
Montując 3- 4 miesiące temu akwa odciąłem listwę wzmacniającą tylną. Powód prosty - miała tylko 4 cm zapasu z każdej strony i nie mogłem zgrać rur od filtra z obudową. Teraz z ciekawości zmierzyłem odgięcie i niby 2-3 mm jest brzuch na środku. Myślałem o spuszczeniu połowy wody i wklejeniu krótszej listwy wzmacniającej. Dobry pomysł, czy olać i modlić się żeby nie strzeliło? Baniak 160 l 80 x 40 x 50 wys szkło 8 mm Float.

zwierzaczek
Początkujący

Posty: 47
Dołączył: 12 mar 2017, 19:56

Gdzieś kiedyś wyczytałem, jak będzie za krótka listwa to szyba prędzej pęknie niż gdyby jej nie było. Ja tego nie sprawdzałem.

Avatar użytkownika
grzesio764
Stały bywalec

Posty: 382
Dołączył: 10 maja 2012, 13:01

Witam.Miałem takie akwarium, też z szyby 8mm i nie miało wzmocnień wcale, stało u mnie ponad rok i nic się nie działo. Akwarium sprzedałem i dalej stoi, a będzie miało już 4 lata :).

korben28
Zainteresowany tematem

Posty: 229
Dołączył: 08 lis 2010, 21:51
Miasto: Rzeszów

zwierzaczek napisał(a):Sorry za odkopanie tematu. Jakbym mógł się podczepić do tematu.
Montując 3- 4 miesiące temu akwa odciąłem listwę wzmacniającą tylną. Powód prosty - miała tylko 4 cm zapasu z każdej strony i nie mogłem zgrać rur od filtra z obudową. Teraz z ciekawości zmierzyłem odgięcie i niby 2-3 mm jest brzuch na środku. Myślałem o spuszczeniu połowy wody i wklejeniu krótszej listwy wzmacniającej. Dobry pomysł, czy olać i modlić się żeby nie strzeliło? Baniak 160 l 80 x 40 x 50 wys szkło 8 mm Float.


Witam.Miałem takie akwarium, też z szyby 8mm i nie miało wzmocnień wcale, stało u mnie ponad rok i nic się nie działo. Akwarium sprzedałem i dalej stoi, a będzie miało już 4 lata :).

korben28
Zainteresowany tematem

Posty: 229
Dołączył: 08 lis 2010, 21:51
Miasto: Rzeszów











Powiązane tematy
  • Ugięcie szyby w akwarium

    Witam Posiadam akwarium w wymiarze 130 cm (dł) x 50 cm (wys) i 43 cm (szer) o grubości szyby 10 mm ze szkła opti white bez wzmocnień wzdłużnych. Po zalaniu próbnym szczelności różnica pomiedzy zew...

    Wyświetlenia: 742 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Odpryski na przedniej szybie akwarium

    Cześć, niestety przy tworzeniu kompozycji "dotknąłem" kamieniem przedniej szyby od wewnątrz. Powstały 3 niewielkie odpryski (największy około 1 mm długości, 0,5 mm szerokości, wyczuwalny je...

    Wyświetlenia: 1728 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Wybrzuszone szyby w akwarium 65L - 60x30x36

    1.jpg Witam serdecznie. Kilka dni temu założyłem akwarium jednakże przy podmianie wody zauważyłam, że przednia i tylna szyba są odchylone. Zdziwiłem się dość mocno gdyż specjalnie chciałem mieć szyb...

    Wyświetlenia: 3538 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Kaskada a odstęp od szyby do ściany 70mm

    Cześć, Czy znacie jeszcze jakieś modele filtrów kaskadowych oprócz AQUAEL VERSAMAX FZN-MINI oraz SUNSUN HBL-302, które zmieszczą się w szczelinę między szkłem akwarium a ścianą wynoszącą 70mm? Nigdzi...

    Wyświetlenia: 1080 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Uszkodzone akwarium - wymiana szyby (czy warto?)

    Witam poniżej zamieściłem zdjęcia uszkodzeń akwarium, które wpadło mi w oko na OLX. Niestety właściciel w ogłoszeniu nic nie wspomniał o uszkodzeniach narożnika - przednia szyba. Wymiary ro 150x60x50....

    Wyświetlenia: 1689 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Wybór akwarium - bezpieczna grubość szyby

    Co byście wybrali mając podwieszaną lampę: akwarium o wymiarach: 120(dł.)x50(wys.)x55(szer.) - szkło optiwhite. i mam dwie opcje: - ze szkła 8mm z wzmocnieniami, - ze szkła 10mm bez wzmocnień. C...

    Wyświetlenia: 2971 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

  • Substrat - osad przy przedniej szybie akwarium

    Witam mam pytanie odnośnie tego podłoża aktywnego przy szybie wyłazi mi brązowy brud zbiornik ma 4 tygodnie nawozy to tylko potas co to jest . IMG_20170303_224249.jpg

    Wyświetlenia: 2196 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Problem z Red cherry- pęknięcie pancerzyka

    Witam, dwa tygodnie temu zakupiłem 5 krewetek Red Cherry, a tydzień temu kolejne 5. Parę z nich na pewno przeszło w między czasie wylinkę (znalazłem kilka pancerzyków). Dziś zaobserwowałem na trzech z...

    Wyświetlenia: 4385 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

  • Glony na przedniej szybie

    Witam mam problem chyba z glonami na szybach. Takie zielone plamki mam. Co może być przyczyną tego? Jak wyczyszczę szybę i zamontuje lampę uv to już nie pojawią się znów?

    Wyświetlenia: 5475 | Odpowiedzi: 22 czytaj więcej...

  • Szyby zarastają w 3 dni;( Co to takiego?

    Witam Szanowne Grono! Zwracam się do Was z prośbą w pewnej sprawie. Otóż Od ok. 2 miesięcy posiadam akwarium 240l, które z założenia ma być (i chyba jest :wink: ) zbiornikiem roślinnym. Posiadam w ni...

    Wyświetlenia: 10486 | Odpowiedzi: 12 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 341 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.