Jesteśmy po świeżych dostawach roślin :)     ZOBACZ KATALOG
Wielki Atlas Roślin Akwariowych Christell Kasselmann już dostępny w języku polskim!     Kup teraz







Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Optymalny czas oświetlenia mchów?



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



Witam,
Chciałbym zweryfikować jedną informację dot. czasu oświetlenia mchów.

Otóż wyczytałem w necie, że dla mchów wystarcza czas oświetlenia 8-9h. Do tej pory sądziłem, że ogólny standard to 12 godz. Ktoś może potwierdzić, że takie krótkie oświetlenie mcharium jest korzystne?

P.S. Przy opisach mchariów w parametrach podaje się moc oświetlenia, a nie czas.

Avatar użytkownika
Careme
Początkujący

Posty: 30
Dołączył: 15 mar 2010, 15:05

06 wrz 2010, 21:54   (#2)  

U mnie mchom spokojnie odpowiadało 12 h jak i tylko i obecnie 10 h, po tym czasie prawie wszystkie rośliny mają już dosyć światła.
Rodzisz się - płaczesz, a świat się cieszy.

Umierasz - świat płacze, ale ty możesz osiągnąć wielkie wyzwolenie.

Avatar użytkownika
artur_89
Znający temat

Posty: 1585
Dołączył: 06 kwi 2007, 16:05
Miasto: Jaworzno

06 wrz 2010, 21:55   (#3)  

Spokojnie wystarczy 9-10 godzin.

Pamiętaj, że raczej nie trzyma się w akwarium samych mchów, więc 10 godzin będzie jak najbardziej ok.

Więcej informacji znajdziesz na naszych filmach, podchodź ostrożnie do niepewnych porad znajdowanych w sieci:
http://www.roslinyakwariowe.pl/galerie/ ... /index.php
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12284
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

07 wrz 2010, 08:46   (#4)  

Pięknie dziękuję za odpowiedzi.
Carême <br><a href=http://forum.ksa.org.pl>Krakowskie Stowarzyszenie Akwarystów</a>

Avatar użytkownika
Careme
Początkujący

Posty: 30
Dołączył: 15 mar 2010, 15:05











Powiązane tematy
  • Wymiana oświetlenia do Kostki 30l

    Witajcie - mam dylemat i może Wy mi pomożecie w doborze wsymiany oświetlenia do kostki poniżej. Obecnie mam Aquaela Leddy Slim 16W Sunny + Plant ale musze kombinowac aby było nad aklwarium bo jest za...

    Wyświetlenia: 892 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Prośba o poradę z doborem oświetlenia

    Drodzy, zwracam się do Was z prośbą o wsparcie, bo chyba utknąłem w martwym punkcie. Zbiornik Aquael Optiwhite o wysokości 50 cm (realnie od podłoża do powierzchni wody jest jakieś 40 cm). Początkowo...

    Wyświetlenia: 575 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Dobór oświetlenia do zbiornika

    Witam Dawno mnie tu nie było w sensie dodania wątku :) Planuję założenie zbiornika o wymiarach 130 dł x 45 szer. i 50 wys. szkło opti. Chciałbym poznać Wasze propozycje odnośnie oświetlenia - będzie ...

    Wyświetlenia: 951 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

  • Zmiana oświetlenia 240L

    Przymierzam się do zmiany oświetlenia. W moim odczuciu, to co posiadam jest "takie sobie". Generalnie mimo teoretycznie wystarczającej mocy/lumenów do litrażu - 54 lm/l. Wzrost roślin, jest ...

    Wyświetlenia: 321 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Pomoc w ustawieniu oświetlenia

    Witam wszystkich. Proszę o pomoc w ustawieniu oświetlenia. Zbiornik 200litrow został obsadzony od podstaw tydzień temu. Lista roślin: Reineckii Mini (in-vitro) Rotala rotundifolia RED (in-vitro)o...

    Wyświetlenia: 1921 | Odpowiedzi: 21 czytaj więcej...

  • Optymalny poziom Co2 bez butli ? Jak to możliwe ?

    Cześć proszę o pomoc kupiłem indykator 30mg do mojego akwarium i pokazuje on zielony kolor - czyli niby co2 jest OK - przy czym nie podaje żadnego co2. Chciałem kupić butle - a teraz zgłupiałem… jak ...

    Wyświetlenia: 3082 | Odpowiedzi: 25 czytaj więcej...

  • Podłoże aktywne - czas przechowywania

    Kupiłem 9L podłoża tropica soil. Wykorzystałem ze 4L. Czy ta reszta w zawiązanym worku poleży rok-półtora bez utraty właściwości? Wysłane z mojego SM-G990B przy użyciu Tapatalka

    Wyświetlenia: 603 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Gatunki najpopularniejszych mchów do akwarium

    23-250722.jpeg Zapraszamy do zapoznania się z mini atlasem mchów opublikowanych na łamach Japońskiego magazynu AquaJournal w tłumaczeniu Piotra Baszuckiego. Czytaj więcej »

    Wyświetlenia: 2677 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Czy już czas nawozić?

    Witam, Akwarium 360l 120x50x60 działa od 9 dni. Podłoże to lawa wulkaniczna plus substrat Tropica plus żwirek kwarcowy. Świecę lampą Twinstar s-line 92W, full moc przez 6 godzin następnie dwie godzin...

    Wyświetlenia: 1406 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Optymalny wymiar 120,x,x i bezpieczeństwo akwarium, koszty.

    Cześć, mój poprzedni pomysł zwyczajnie mnie nie zadowalał. Miałem wydać pieniądze na półśrodek, a to ma być moje pierwsze duże akwarium po latach przerwy. Zdecydowałem zrobić remont w pokoju, wymieni...

    Wyświetlenia: 6175 | Odpowiedzi: 18 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 298 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.