Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Start akwarium problem z glonami?



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



Akwarium 60l
filtracja hagen 105
oświetlenie hagen glo 2 x 18w
podłoże ada soil II
co2 - nutrafin - dopiero zaczyna bąbelkować

Pytanie czy to są glony jak z tym skutecznie walczyć.
Akwarium założone około 5 dni temu. Na początku myślałem że to jest jakiś osad z podłoża ale co dzień to gorzej. Jak się tego pozbyć z akwarium czy miał już ktoś z tym problem. Bardzo proszę o odp. i proszę o wyrozumiałość jest to moje pierwsze akwarium.
Załączniki
IMG_2445.jpg
(54.67 KiB) Pobrane 5273 razy

kwzg
Początkujący

Posty: 9
Dołączył: 05 kwi 2010, 14:06

z tym, że ja oświetlałem na początku 14W na 30L baniak przez 3 godziny dziennie
powolutku wydłużając czas świecenia tygodniowo o godzinę.

wymiany wody stosowałem 3 po 50% wody co 4-5 dni.
po 1,5 miesiąca lub później zawiesiłem nad nim zimno białą świetlówkę 23W T5.

i glonów praktycznie nie mam.
Nawożę ten zbiornik PG Macro i PG Micro. po 1 wytrysku na 2 dni.

podmiany robię sporadycznie, raz na 3 tyg okolo 30% wody.
mój zbiornik:
http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/viewto ... highlight=
historia moich zmagań http://jacek1970.blogspot.com/
500L 120x70 h60
30L profilowane
25 proste

Avatar użytkownika
jacek_1970
Zainteresowany tematem

Posty: 174
Dołączył: 07 lis 2008, 00:29
Miasto: Pruszków

09 lip 2010, 14:28   (#3)  

Czy stosujesz się do zaleceń producenta podłoża w kwestii startu akwarium? To bardzo ważne przy podłożach ADA.

co2 - nutrafin - dopiero zaczyna bąbelkować


Czy to jest bimbrownia? Prawdopodobnie źródłem problemów są wahania poziomu CO2. Zadbaj o dobre rozpuszczanie gazu i o minimalizację strat (wylot z filtra pod wodą, słaby ruch powierzchni wody).

po 1 wytrysku na 2 dni.


:lol:
"Nie zgadzam się z Twoimi poglądami, ale po kres moich dni będę bronił Twego prawa do ich głoszenia." - Voltaire

Avatar użytkownika
Kadazan
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2649
Dołączył: 19 lut 2005, 18:19
Miasto: Toruń / Bydgoszcz

09 lip 2010, 14:49   (#4)  

Nutrafin to taka puszka wsypuje się tam komponenty i po 2 dniach zaczyna pracować coś na zasadzie bimbrowni. No to chyba spóźniłem podawanie co2. Czy te glony same znikną czy mam im pomóc chemicznie.

kwzg
Początkujący

Posty: 9
Dołączył: 05 kwi 2010, 14:06

09 lip 2010, 15:21   (#5)  

Glony się będą pojawiać na początku, zawsze okrzemki, zielenice,więc staraj się zasadzić dużo szybko rosnących roślin, bo one pochłaniają nadmiar nawozów powstających podczas dojrzewania zbiornika, bez bakterii nitryfikacyjnych i innych to nie masz co liczyć na akwarium bez glonów, glony lubią NH4(amoniak), a on znika po 4tygodniach w akwarium.

Filtr i podłoże musi dojrzeć,a nie równomierne stężenie CO2 w wodzie powoduje brak tlenu do rozwoju bakterii tlenowych, bakterie przez rozkład związków organicznych pobierają bardzo dużo tlenu, więc dozowanie źle- CO2 może tylko potęgować rozrost glonów.

Bo rośliny też pobierają tlen, a na początku, jak je posadzisz to i tak potrzebują 2 tygodni żeby się zaadoptować do nowych warunków wodnych, to gadanie że dozuj CO2 na maksa, to tak z przymrużeniem oka traktuj, to piszą osoby które dozują CO2 dużo, ale mają dojrzałe zbiorniki(filtry) i dużo tlenu produkują rośliny, które się dobrze rozwijają.

Pamiętaj TLEN to życie!!!

Avatar użytkownika
Litor
Stały bywalec

Posty: 396
Dołączył: 08 sty 2010, 23:22
Miasto: Rzeszów

09 lip 2010, 15:41   (#6)  

Jeżeli możecie to poprowadźcie mnie ile mam dawać światła dziennie (mam programator czasowy więc nie będzie problemu) bo filtrowanie 24 to zrozumiałe.

kwzg
Początkujący

Posty: 9
Dołączył: 05 kwi 2010, 14:06

09 lip 2010, 15:49   (#7)  

Glony się będą pojawiać na początku, zawsze okrzemki, zielenice,więc staraj się zasadzić dużo szybko rosnących roślin, bo one pochłaniają nadmiar nawozów powstających podczas dojrzewania zbiornika, bez bakterii nitryfikacyjnych i innych to nie masz co liczyć na akwarium bez glonów, glony lubią NH4(amoniak), a on znika po 4tygodniach w akwarium.


Nie da się zagłodzić glonów bez jednoczesnego zagłodzenia roślin. Jako organizmy prostsze w budowie zadowalają się znacznie mniejszymi poziomami składników odżywczych i zawsze znajdą sobie ich dość w funkcjonującym akwarium.

nie równomierne stężenie CO2 w wodzie powoduje brak tlenu do rozwoju bakterii tlenowych


Poziom CO2 nie wpływa na poziom O2 w wodzie.

to gadanie że dozuj CO2 na maksa, to tak z przymrużeniem oka traktuj, to piszą osoby które dozują CO2 dużo, ale mają dojrzałe zbiorniki(filtry) i dużo tlenu produkują rośliny, które się dobrze rozwijają


Wysoki poziom CO2 od początku sprzyja adaptacji roślin, które dzięki braku ograniczeń ze strony węgla mogą konsumować pozostałe składniki odżywcze. Potwierdzone przez dziesiątki akwarystów, którzy startowali z wysokim poziomem CO2 od początku (z imć Amano na czele).

Pamiętaj TLEN to życie!


Tak, a CO2 to żarcie dla roślin :)
"Nie zgadzam się z Twoimi poglądami, ale po kres moich dni będę bronił Twego prawa do ich głoszenia." - Voltaire

Avatar użytkownika
Kadazan
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2649
Dołączył: 19 lut 2005, 18:19
Miasto: Toruń / Bydgoszcz

09 lip 2010, 17:48   (#8)  

3 godziny to zdecydowanie za malo.. swieć 6 godzin i co tydzien 1 godzine więcej aż do 9. Regularnie wymieniaj wode bo na poczatku amazonia barwi, tryska czym popadnie i nie jest to jeden wytrysk na dwa dni :D . Kup albo k2SO4 albo jakiś nawoz potasowy. Ja osobiscie nie dawalbym macro ani micro w tak młodym akwa z nie działającą prawidlowo filtracją a startował wyłacznie z potasem i tryskał ile wlezie. Co2 na maksa, jak nie masz tam ryb ani krewetek to oporowo. Szczepiłes czymś akwarium?
Narazie nie kombinuj, nie grzeb w nim a dużo, jeśli uda ci sie to w miare mozliwosci posciągaj te farfocle np szczoteczką do zebów. Bez paniki:)
PS. sorry za te ciagle wytryski ale "Nawożę ten zbiornik PG Macro i PG Micro. po 1 wytrysku na 2 dni." rowaliło :mrgreen:

Avatar użytkownika
LeweLeweLof
Stały bywalec

Posty: 313
Dołączył: 01 mar 2010, 18:51
Miasto: Łódzkie

10 lip 2010, 00:50   (#9)  

Kadazan napisał(a):
Glony się będą pojawiać na początku, zawsze okrzemki, zielenice,więc staraj się zasadzić dużo szybko rosnących roślin, bo one pochłaniają nadmiar nawozów powstających podczas dojrzewania zbiornika, bez bakterii nitryfikacyjnych i innych to nie masz co liczyć na akwarium bez glonów, glony lubią NH4(amoniak), a on znika po 4tygodniach w akwarium.


Nie da się zagłodzić glonów bez jednoczesnego zagłodzenia roślin. Jako organizmy prostsze w budowie zadowalają się znacznie mniejszymi poziomami składników odżywczych i zawsze znajdą sobie ich dość w funkcjonującym akwarium.

nie równomierne stężenie CO2 w wodzie powoduje brak tlenu do rozwoju bakterii tlenowych


Poziom CO2 nie wpływa na poziom O2 w wodzie.

to gadanie że dozuj CO2 na maksa, to tak z przymrużeniem oka traktuj, to piszą osoby które dozują CO2 dużo, ale mają dojrzałe zbiorniki(filtry) i dużo tlenu produkują rośliny, które się dobrze rozwijają


Wysoki poziom CO2 od początku sprzyja adaptacji roślin, które dzięki braku ograniczeń ze strony węgla mogą konsumować pozostałe składniki odżywcze. Potwierdzone przez dziesiątki akwarystów, którzy startowali z wysokim poziomem CO2 od początku (z imć Amano na czele).

Pamiętaj TLEN to życie!


Tak, a CO2 to żarcie dla roślin :)


hehe słowo dozuj na "maksa" CO2 a na "wysokim" poziomie różni się. Ja nie mówiłem o zależności CO2 od O2(bo już był ten temat na tym forum znam go dobrze) tylko, że tlen przy dojrzewaniu zbiornika jest zużywany w dużych ilościach przez bakterie, a rośliny nie oddają tlenu w 100%. A glony uwielbiają NH4 w końcu to jednokomórkowce.

Mówisz dziesiątki akwarystów razem z Amano na czele, a zastanawiałeś się jakie stężenie podają od początku CO2?.

I nie powiem że robią podmiany codziennie, bakterie dozują też często, możliwe że mają lepsza filtrację i nie znamy rodzajów wkładów wszystkich akwariów, preparaty do uzdatnienia też pewnie stosują, podłoże tez ciekawe jakiej firmy Amano używa.

Proszę nie mówmy o Mistrzu Amano bo my mu możemy buty szorować, on ma wiedzę taką że w łbach nam się nie pomieści.

Aha Twoja wiedza na temat głodzenia roślin i glonów nie jest dla Mnie wiarygodna, bo skoro rośliny wyższe potrzebują dłuższego czasu do adaptacji to glon przy starcie akwarium zawsze wygra.

Ale jak rośliny wyższe się rozwiną, stworzą duża bio masę to będą pochłaniać równie szybko NH4, aż do całkowitego zaniku. Glon też się da zagłodzić, przez rośliny szybko rosnące które są istnym"odkurzaczem" nawozów w akwarium.
A CO2 na wysokim poziomie to się zgodzę, bo słowo na maksa to dla Mnie przyduch ryb lub krewetek.

Avatar użytkownika
Litor
Stały bywalec

Posty: 396
Dołączył: 08 sty 2010, 23:22
Miasto: Rzeszów

10 lip 2010, 14:16   (#10)  

hehe słowo dozuj na "maksa" CO2 a na "wysokim" poziomie różni się. Ja nie mówiłem o zależności CO2 od O2(bo już był ten temat na tym forum znam go dobrze) tylko, że tlen przy dojrzewaniu zbiornika jest zużywany w dużych ilościach przez bakterie, a rośliny nie oddają tlenu w 100%. A glony uwielbiają NH4 w końcu to jednokomórkowce.


Nie bardzo wiem jak skomentować Twoją wypowiedź, bo wydaje mi się, że posługujesz się jakimś strumieniem świadomości, który dla mnie jest zbyt zagmatwany. Wynika z tego, że Ty piszesz o tlenie, ale z niewiadomych przyczyn wcześniej mieszałeś w to CO2. I owszem, pisałeś o zależności, a przynajmniej tak można było zrozumieć to zdanie:

nie równomierne stężenie CO2 w wodzie powoduje brak tlenu do rozwoju bakterii tlenowych


Mówisz dziesiątki akwarystów razem z Amano na czele, a zastanawiałeś się jakie stężenie podają od początku CO2?.


30ppm.

I nie powiem że robią podmiany codziennie, bakterie dozują też często, możliwe że mają lepsza filtrację i nie znamy rodzajów wkładów wszystkich akwariów, preparaty do uzdatnienia też pewnie stosują, podłoże tez ciekawe jakiej firmy Amano używa.

Proszę nie mówmy o Mistrzu Amano bo my mu możemy buty szorować, on ma wiedzę taką że w łbach nam się nie pomieści.


Mitologizacja T.A. zatacza kręgi szersze niż myślałem :( To, że T.A. ma na koncie wiele ładnych akwariów, nie znaczy, że nie możemy kopiować jego modelu postępowania. Autor wątku ma podłoże ADA w akwarium, więc powinien jak najbardziej postępować tak jak T.A. Jak chcesz Amano buty szorować to proszę bardzo, ale ja zamierzam mówić i o nim i o wielu innych bardzo utalentowanych akwarystach.

Aha Twoja wiedza na temat głodzenia roślin i glonów nie jest dla Mnie wiarygodna, bo skoro rośliny wyższe potrzebują dłuższego czasu do adaptacji to glon przy starcie akwarium zawsze wygra.


No trudno, ale może autor wątku chociaż skorzysta. W artykułach poświęconych EI możesz poczytać sobie co wpływa na czas adaptacji roślin. To nie jest "moja wiedza" tylko biologiczne fakty.

Glon też się da zagłodzić, przez rośliny szybko rosnące które są istnym"odkurzaczem" nawozów w akwarium.


Niestety, nie da się "zagłodzić" glonów. Ich zanik przy dobrej kondycji roślin jest wyłącznie zasługą tych ostatnich. Poziom składników odżywczych (nawozów) nie ma tu nic do rzeczy.

A CO2 na wysokim poziomie to się zgodzę, bo słowo na maksa to dla Mnie przyduch ryb lub krewetek.


Ty zastosowałeś określenie "na maksa", więc powinieneś od razu wyjaśnić co masz na myśli.
"Nie zgadzam się z Twoimi poglądami, ale po kres moich dni będę bronił Twego prawa do ich głoszenia." - Voltaire

Avatar użytkownika
Kadazan
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2649
Dołączył: 19 lut 2005, 18:19
Miasto: Toruń / Bydgoszcz

10 lip 2010, 15:18   (#11)  

Na razie rybek nie mam, a nutrafin teraz bombluje ok 1/3s, czekam na efekty.

kwzg
Początkujący

Posty: 9
Dołączył: 05 kwi 2010, 14:06

12 lip 2010, 09:40   (#12)  

Efekty po dwóch dniach są takie że nutrafin pracuje pełną parą około 1/3sek rośliny ładnie bąbelkują , przyrost trawki około 0,5 cm na dobę, co do glonów nic nie pomogło rośnie cały czas, nie da się go zebrać bo wyrywa się roślinki. Bardzo proszę o porady co dalej mam robić, zlikwidować i na nowo założyć akwarium ? jakieś pomysły czy mam dale czekać

kwzg
Początkujący

Posty: 9
Dołączył: 05 kwi 2010, 14:06

Ponieważ chce miec ładny trawnik od początku to chcę aby miał szansę urosnąć.
Jak na razie widzę ze ciężko wystartować bez ataku glonów na początku.
Wiec jadę tak że na zalanym substracie (około 1-1,5 cm poniżej jego górnego poziomu mam poziom wody) posadziłem glosie, małego henka, micrantherum umbrosium, lilaeopsisa.
świecę im 15 godzin dziennie 4x54W.
Wszystko pod przykryciem z folii żeby nie wyschło.
jak trawnik będzie już jako taki zamierzam zalać toto wszystko wodą i powoli ruszać ze świeceniem tak około 2-4 godzin dziennie, może 5 ale mniejsza ilością watów.
Tak udało mi się wystartować zbiornik 30 L to może tak samo pójdzie z 460L :)
mój zbiornik:
http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/viewto ... highlight=
historia moich zmagań http://jacek1970.blogspot.com/
500L 120x70 h60
30L profilowane
25 proste

Avatar użytkownika
jacek_1970
Zainteresowany tematem

Posty: 174
Dołączył: 07 lis 2008, 00:29
Miasto: Pruszków

12 lip 2010, 12:00   (#14)  

Jak robisz "suchy start" to czas oświetlenia ustaw np. na 12h. W tych okolicznościach świecenie 5 godzin to za mało , będziesz czekał wieki zanim Ci się rozrosną w odpowiedniej ilości rośliny. Po zalaniu bańki - Co2 w duuużych ilościach trzeba podawać aby roślinki przestawiły się z pobierania Co2 z atmosfery do pobierania z wody.

kknd99
Początkujący

Posty: 27
Dołączył: 13 mar 2010, 22:54
Miasto: Chicago

kknd99 napisał(a):Jak robisz "suchy start" to czas oświetlenia ustaw np. na 12h. W tych okolicznościach świecenie 5 godzin to za mało , będziesz czekał wieki zanim Ci się rozrosną w odpowiedniej ilości rośliny. Po zalaniu bańki - Co2 w duuużych ilościach trzeba podawać aby roślinki przestawiły się z pobierania Co2 z atmosfery do pobierania z wody.


przeciez napisałem ze świecę 15 godzin :)
teraz tez im pod folie wpuszczam trochę CO2
mój zbiornik:
http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/viewto ... highlight=
historia moich zmagań http://jacek1970.blogspot.com/
500L 120x70 h60
30L profilowane
25 proste

Avatar użytkownika
jacek_1970
Zainteresowany tematem

Posty: 174
Dołączył: 07 lis 2008, 00:29
Miasto: Pruszków

12 lip 2010, 16:31   (#16)  

wszystko rozumiem ale moje akwarium już jest zalane i są w nim glony, żeby zrobić suchy start trzeba by wszystko wyrzucić i jeszcze raz zakładać ?

kwzg
Początkujący

Posty: 9
Dołączył: 05 kwi 2010, 14:06

12 lip 2010, 16:40 a jakie masz rosliny?  (#17)  

widzę ze henka i drobne sitowie?
co jeszcze?
jak nie ma za dużo łodygowców zbyt wiotkich, to można by się pokusić, ja właśnie w takim baniaczku z henkiem, glosia i sitowiem spuściłem wodę i postawiłem na słońce :) jako testowa instalacja :)
mój zbiornik:
http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/viewto ... highlight=
historia moich zmagań http://jacek1970.blogspot.com/
500L 120x70 h60
30L profilowane
25 proste

Avatar użytkownika
jacek_1970
Zainteresowany tematem

Posty: 174
Dołączył: 07 lis 2008, 00:29
Miasto: Pruszków

12 lip 2010, 17:51   (#18)  

Postanowiłem zaciemnić na dwa dni akwarium zobaczymy co się stanie aktualnie to tak wygląda. Chyba że są jakieś inne pomysły.
Załączniki
IMG_2487.jpg
(127.94 KiB) Pobrane 2328 razy

kwzg
Początkujący

Posty: 9
Dołączył: 05 kwi 2010, 14:06

15 lip 2010, 18:07   (#19)  

Witam po dwóch dniach w zaciemnieniu efekt jest taki jak na zdjęciu.Postanowiłem wyczyścić całe akwarium i wystartować jeszcze raz. Co mam zrobić krok po kroku żeby wystartować z tym akwarium. dzięki za odp. zbiornik 60 profilowane.
Załączniki
IMG_2493.jpg
(103.97 KiB) Pobrane 3218 razy

kwzg
Początkujący

Posty: 9
Dołączył: 05 kwi 2010, 14:06

15 lip 2010, 18:32   (#20)  

stójjj nie rób!!! nawiń ile dasz radę tego ścierwa na widelec i wywal, wpuść z dwie kosiarki i zadbaj o full masy roślinnej (z 10-20 duużych pędów moczarki i może z jeden albo dwa echinodorusy np blehera albo amazonicus) świeć na razie 5h i lej samo K, będzie git ;)

Avatar użytkownika
Waleń
Aktywny użytkownik

Posty: 686
Dołączył: 23 kwi 2006, 17:54
Miasto: Warszawa











Powiązane tematy
  • Akwarium 112 litrów i kubełek na 250 litrów

    Witam Posiadam akwarium 112 litrów oraz filtr kubełkowy Eheim z serii professional 4+ za 700 zł(niestety nie pamiętam dokładnego oznaczenia). Filtr ten jest dedykowany do akwarium 250 litrów. Miałem ...

    Wyświetlenia: 4031 | Odpowiedzi: 58 czytaj więcej...

  • Mega akwarium - peha68

    Absolutnie fantastyczna aranżacja (pomijając aspekt ścieżki :) )ponadnormatywnego akwarium w wykonaniu Panów z Peha68. https://www.youtube.com/watch?v=hM24gvwsrv4 oraz filtracja: https://youtu.be/O...

    Wyświetlenia: 18182 | Odpowiedzi: 58 czytaj więcej...

  • Jaka polecacie obsade rybek z krewetkami do akwarium 125 L

    Witam forumowiczow, Jak w temacie planuje zalozyc moje perwsze akwarium bardziej naturalne z latwymi rybkami do chodowli dla poczatkujacego oraz z takimi roslinami aby nie bylo duzo przycinania. Obec...

    Wyświetlenia: 695 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

  • [2456L] Dziennik budowy - Akwarium w ścianie

    Nareszcie! Doczekałem się! Nadszedł czas na rozpoczęcie prac z wymarzonym akwarium w ścianie, pomiędzy pokojami. Budowa domu była od samego początku podporządkowana i z myślą o duuuużym akwarium. Już ...

    Wyświetlenia: 65396 | Odpowiedzi: 232 czytaj więcej...

  • Akwarium na wymiar

    Witam po kilkuletniej przerwie. Jako że nowy dom ukończony to przyszła pora na moje akwarium. Stety/Niestety muszę oprzeć się o wykonanie akwarium na wymiar - bo nie widzę do kupienia takich rozwiązań...

    Wyświetlenia: 1011 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

  • Filtr narurowy do akwarium roślinnego

    Witajcie. Mam pytanie odnośni filtracji na bazie filtrów narurowych do wody połączonych rurami PCV i pompą od ogrzewania. Czy macie jakieś opinie na ten temat? W internecie można znaleść dość dużo got...

    Wyświetlenia: 15321 | Odpowiedzi: 41 czytaj więcej...

  • Pył w akwarium

    Witam założyłem ostatnio nowe akwarium 40l. Kupiłem sobie dobrze oceniane podłoże aktywne aquarium soli firmy tropica którego nie płuczę się przed wsypaniem. Od założenia akwarium po dwóch tygodniach ...

    Wyświetlenia: 728 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Zakładanie akwarium

    Cześć akwaryści, Zakładam właśnie nowe akwarium. Nie jest to już moje pierwsze podejście, jednak poprzednie próby kończyły się z różnym skutkiem, nie zawsze pożądanym (inwazje glonów, brak wzrostu ro...

    Wyświetlenia: 343 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Problem z glonami

    Moi drodzy sprawy przedstawiają się następująco: Posiadam akwarium ok 30 litrów. Akwarium jest po całkowitym restarcie łącznie z wymianą podłoża na podłoże aktywne z lawą wulkaniczną, nowymi roślinkam...

    Wyświetlenia: 829 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...

  • Akwarium 112l wystarczający filtr eheim

    Cześć, obecnie w akwarium 112l gęsto obsadzonym roślinami mam filtr EHEIM EXPERIENCE 250 (2424). W środku są dwa kosze z gąbkami oraz seachem matrix , na samej górze jest wata. Zastanawiam się nad zak...

    Wyświetlenia: 1238 | Odpowiedzi: 19 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 402 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.