Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Nawożenie i chemia wody


Jak obliczyć dawki soli w metodzie Estimate Index?



Metody nawożenia roślin akwariowych. Analiza parametrów wody i dobór właściwych preparatów.



Witam wszystkich akwarystów. Jestem na forum nowy i proszę Was o pomoc.
Przeczytałem już sporo postów na temat EI i mam mętlik w głowie.

Czy mógłby mi ktoś pomóc w dobraniu ilości soli i ich dawkowaniu???
Akwarium 200l netto, brutto ok. 180l. Oświetlenie 2*30W + 2*39W. Chcę pozostać przy takim oświetleniu. Podmiany wody co tydzień ok. 50%. Filtr tetra ex700 + cyrkulator 3500l/h. CO2 butla 6kg + elektrozawór + dyfuzor ze strzykawki i kostki lipowej. Podłoże ziemia ogrodowa + glina. Akwarium średnio zarośnięte.

Podaję parametry wody kranowej:
KH 17
GH 21
pH 7,5
NO3 15-20
PO4 0,02
Fe mniej niż 0,02

Parametry w akwarium robione wczoraj: KH 12
GH 21
pH 6,5
NO3 8
PO4 powyżej 1,8
Fe 0,1

Dodałem wczoraj 15mg/l KNO3 + 0,1mg/l Fe.

Obsada w akwarium:
20* neon
3* kosiarka
4* glonojad zbrojnik
10* amano
20* red cherry+babaulty

Rośliny:
Alternanthera reineckii lilacina
Bacopa monnieri
Eleocharis acicularis
Glossostigma elatinoides
Hemianthus micranthemoides
Hygrophila polysperma
Lilaeopsis novae-zelandiae
Limnophila aromatica
Ludwigia repens
Riccia fluitans (Wgłębka wodna)
Rotala sp. 'Green'
Sagittaria subulata (var.subulata - Strzałka skrzydlasta)

Zastanawia mnie tak duży poziom PO4 w akwarium. Czym to może być spowodowane??? Ryby karmione bardzo skromnie i żadko. Posiadam filtr RO może używać wody do podmian z filtra??? W wodzie kranowej jest duża twardość. Proszę Was o pomoc w wylczeniu dla mnie dawek. Posiadam sole: kh2po4, kno3, mgso4*7H2O, K2SO4 i Nawóz mikro z INTERMAGU. Chcę zacząć nawozić tą metodą ale nie bardzo ogarniam ten kalkulator. Czy będzie mi coś jeszcze potrzebne jak będę brał do podmian wode z RO??? (50% kran + 50% z osmozy).
Próbowałem coś wymodzić ale nie wiem czy coś z tego będzie. Sugerowałem się na opisie Bara jak przygotowywał sole dla 80l akwarium. Oto moje wyliczenia:

MAKRO:
w 600ml rozpuścić:
KNO3 11 i 3/4 łyżeczek (62,5 grama; 56,3ml )
KH2PO4 3 i 3/4 łyżeczki (17,7 grama; 18,6ml)
MgSO4*7H2O 30 łyżeczek (132 gramy; 149,2ml)


zastanawiam się na KH2PO4 czy nie będzie za dużo skoro tak wysoki jest poziom w akwa???

MIKRO:
Do 50ml nierozcieńczonego nawozu Mikro Intermagu dolej 350ml wody, aby otrzymać 400ml nawozu.
Dawkowanie 2x w tygodniu na przemian z makro co drugi dzień po 25ml na dawkę.

POZDRAWIAM i liczę na Waszą pomoc!!![

lucyfer11
Początkujący

Posty: 4
Dołączył: 11 cze 2010, 00:25

11 cze 2010, 09:08   (#2)  

Przede wszystkim zwiekszyłbym masę roślin.

PO4 jest potrzebne - metoda zaklada jego obecnosc w mieszance, jednak przy zbyt malej biomasie roslin bardzo latwo mozna nabawic sie glonow.
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12262
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

11 cze 2010, 09:56   (#3)  

Hej,

Makro
Prawie dobrze wyliczyles (za duzo PO4). Poniewaz masz duze akwarium to pakowanie coraz wiekszej ilosci soli do tych 600 ml wody moze sie skonczyc nierozpuszczeniem sie ich.

Proponuje w ten sposob:

W 500 ml rozpuszczasz :
KNO3 27 g
KH2PO4 4 g
MgSO4x7H2O 80 g
K2SO4 30 g

Dawkujac 3x50ml w tygodniu dostarczasz:
NO3 20,69 ppm
PO4 3,49 ppm
K 31,32 ppm
Mg 9,90 ppm

Zalaczam kalkulator z powyzszymi wyliczeniami.

Ostatnio byla tez dyskusja z ktorej dla mnie wynika zeby PO4 rozpuszczac i trzymac w osobnym roztworze : http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/viewtopic.php?t=31531


Micro
Mikro policzyles ok.

Twoje wysokie PO4.
Sypales juz jakies sole lub inne nawozy ? Jesli tak, to pewnie sypnales za duzo. Jesli nic nie nawoziles to moze podloze. Masz ziemie. Ja nigdy nie mialem. Moze ktos kto ma sie wypowie.

Tak czy inaczej. Nawozilbym normalnie z PO4 wyliczonym z kalkulatora jak w zalaczeniu. Podmiany wody wyrownaja.

Filtr RO
Masz bardzo twarda wode (21/17). Wiec RO jak najbardziej - jesli Ci sie chce. Dopoki bedziesz mieszal z kranowka tak aby GH nie spadlo ponizej 5, to nic juz nie musisz dodawac. Czyli nawet jak bedzie 3:1 (RO:kran) to bedzie ok.

Jak nie chcesz za chwile trafic do dzialu glony to gruntownie zapoznaj sie z tym artykulem i zastosuj sie do niego : http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/viewtopic.php?t=27597



pozdrawiam
saper
Załączniki
EI_kalkulator_spider72-200L.xls
(56.5 KiB) Pobrane 142 razy

saper
Stały bywalec

Posty: 382
Dołączył: 02 lut 2010, 19:56
Miasto: Wrocław / Kiełczów

11 cze 2010, 14:29   (#4)  

saper napisał(a):Hej,

Makro
Prawie dobrze wyliczyles (za duzo PO4). Poniewaz masz duze akwarium to pakowanie coraz wiekszej ilosci soli do tych 600 ml wody moze sie skonczyc nierozpuszczeniem sie ich.

Proponuje w ten sposob:

W 500 ml rozpuszczasz :
KNO3 27 g
KH2PO4 4 g
MgSO4x7H2O 80 g
K2SO4 30 g

Dawkujac 3x50ml w tygodniu dostarczasz:
NO3 20,69 ppm
PO4 3,49 ppm
K 31,32 ppm
Mg 9,90 ppm

Zalaczam kalkulator z powyzszymi wyliczeniami.

Ostatnio byla tez dyskusja z ktorej dla mnie wynika zeby PO4 rozpuszczac i trzymac w osobnym roztworze : http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/viewtopic.php?t=31531


Micro
Mikro policzyles ok.

Twoje wysokie PO4.
Sypales juz jakies sole lub inne nawozy ? Jesli tak, to pewnie sypnales za duzo. Jesli nic nie nawoziles to moze podloze. Masz ziemie. Ja nigdy nie mialem. Moze ktos kto ma sie wypowie.

Tak czy inaczej. Nawozilbym normalnie z PO4 wyliczonym z kalkulatora jak w zalaczeniu. Podmiany wody wyrownaja.

Filtr RO
Masz bardzo twarda wode (21/17). Wiec RO jak najbardziej - jesli Ci sie chce. Dopoki bedziesz mieszal z kranowka tak aby GH nie spadlo ponizej 5, to nic juz nie musisz dodawac. Czyli nawet jak bedzie 3:1 (RO:kran) to bedzie ok.

Jak nie chcesz za chwile trafic do dzialu glony to gruntownie zapoznaj sie z tym artykulem i zastosuj sie do niego : http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/viewtopic.php?t=27597



pozdrawiam
saper


Dzięki bardzo saper za wyczerpującą wypowiedż. A jak myślisz nie będzie to szkodliwe dla krewetek red cherry??? Z tego co wiem potrzebują twardość wody ok 12 :?
50ml to jest na dawkę tak??? Sole mam rozpuścić w 500ml??? W kalkulatorze jest 600 ml :wink:

Jeżeli chodzi o rośliny moim zdaniem jest wystarcająco. W akwarium nie jest za mało roślin, ponieważ jest może mało gatunków ale dużo sztuk :)

lucyfer11
Początkujący

Posty: 4
Dołączył: 11 cze 2010, 00:25

11 cze 2010, 14:53   (#5)  

lucyfer11 napisał(a):Dzięki bardzo saper za wyczerpującą wypowiedż. A jak myślisz nie będzie to szkodliwe dla krewetek red cherry??? Z tego co wiem potrzebują twardość wody ok 12 :?
50ml to jest na dawkę tak??? Sole mam rozpuścić w 500ml??? W kalkulatorze jest 600 ml :wink:

Jeżeli chodzi o rośliny moim zdaniem jest wystarcająco. W akwarium nie jest za mało roślin, ponieważ jest może mało gatunków ale dużo sztuk :)


Nie mam krewetek wiec sie nie wypowiem. Zobacz w galerii akwariow czy osoby ktore maja krewetki maja tez niskie GH. Mysle ze tak.

Faktycznie wpisalem Ci w kalkulator 600 ml. Wiec 600. Plus za czujnosc :D
Dawka to 50ml. 3 dawki tygodniowo.

saper
Stały bywalec

Posty: 382
Dołączył: 02 lut 2010, 19:56
Miasto: Wrocław / Kiełczów

11 cze 2010, 15:13   (#6)  

OK, dzięki bardzo :) zobaczymy co z tego wyjdzie.. Jeżeli będą się pojawiać glony to dawkę zmniejszyć???

lucyfer11
Początkujący

Posty: 4
Dołączył: 11 cze 2010, 00:25

11 cze 2010, 15:25   (#7)  

lucyfer11 napisał(a):OK, dzięki bardzo :) zobaczymy co z tego wyjdzie.. Jeżeli będą się pojawiać glony to dawkę zmniejszyć???

podkręcić CO2 , ponieważ to będzie oznaczać , że przestałeś limitować rośliny nawozami a zacząłeś poprzez zbyt niski lub niestabilny poziom CO2

Siara
Poznaje temat

Posty: 146
Dołączył: 16 sty 2010, 12:35

11 cze 2010, 15:33   (#8)  

Siara napisał(a):
lucyfer11 napisał(a):OK, dzięki bardzo :) zobaczymy co z tego wyjdzie.. Jeżeli będą się pojawiać glony to dawkę zmniejszyć???

podkręcić CO2 , ponieważ to będzie oznaczać , że przestałeś limitować rośliny nawozami a zacząłeś poprzez zbyt niski lub niestabilny poziom CO2


OK, dzięki bardzo. Jeżeli by ktoś miał jeszcze jakieś zastrzeżenia do wyliczeń to proszę pisać...

lucyfer11
Początkujący

Posty: 4
Dołączył: 11 cze 2010, 00:25

11 cze 2010, 15:45   (#9)  

lucyfer11 napisał(a):OK, dzięki bardzo :) zobaczymy co z tego wyjdzie.. Jeżeli będą się pojawiać glony to dawkę zmniejszyć???


Skoro zadajesz takie pytanie to niestety ale trzeba Cie odeslac z powrotem do atrykulow o EI :D

Nic nie zmiejszaj tylko pracuj nad dostepnoscia, dystrybucja i stabilnoscia CO2.

pozdrawiam
saper

saper
Stały bywalec

Posty: 382
Dołączył: 02 lut 2010, 19:56
Miasto: Wrocław / Kiełczów

11 cze 2010, 18:56   (#10)  

Też w tym tygodniu zaczynam macro EI, tylko mam jeszcze całego classica i ferro+ PG - uderzę tą samą mieszanką, tylko połowe mniejsze dawki, bo mam 100l netto + classic na podmiany i ferro 2xw tygodniu - będzie dobrze?? A może macie inny pomysł jak to połączyć??

michal.bloch88
Początkujący

Posty: 28
Dołączył: 13 mar 2010, 22:14
Miasto: Wrocław











Powiązane tematy
  • Jak dozować nawóz

    Witam, mam pytanie, czytam o nawozach i dozowaniu i już mam kręćka w głowie. W jaki sposób powinienem dozować nawóz tj. czy powinienem dążyć do utrzymania cały czas takie samego poziomu nawozu w wodzi...

    Wyświetlenia: 1042 | Odpowiedzi: 17 czytaj więcej...

  • Jak zakwasić wode bez CO2 ??

    Witam Udało mi się zmiękczyć wode przy pomocy wody ro i jak w kranie mam 11 GH to teraz w akwarium mam 5 GH. I udało mi się też ją lekko zakwasić tak na 6,5 ph ale to dzięki chyba podłożu Controsoil....

    Wyświetlenia: 2026 | Odpowiedzi: 48 czytaj więcej...

  • Jak i kiedy rozpocząć nawożenie?

    Po długiej przerwie wróciłem do akwarystyki, pierwsza próba z HT zakończyła się inwazją glonów (spowodowaną głównie nieumiejętnym nawożeniem i ciągłym grzebaniem w dnie), padnięciem części roślin i w ...

    Wyświetlenia: 2105 | Odpowiedzi: 12 czytaj więcej...

  • Jak mineralizowac wode ?

    Witam, Proszę o informację w jaki sposób mineralizować wodę RO/woda kranowa Poniżej podaję testy wody kranowej: kh 8 gh 10 po4 <0,02 k 4 no3 <0.5 fe <0,02 Poniżej przedstawiam testy wody RO...

    Wyświetlenia: 984 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Jak pozbyć się potasu czyli mega kumulacja?!

    Witam, mam jak sądzę problem z kumulacją potasu w wodzie i nie mogę się go pozbyć. Macie jakiś pomysł jak szybko obniżyć jego poziom po za podmianami wody które niewiele pomagają? Trochę o akwarium k...

    Wyświetlenia: 4100 | Odpowiedzi: 22 czytaj więcej...

  • Zwiększenie dawki mikro a niedobór potasu

    Witam . Zbiornik na podłożu master soil 50 litrów netto , 50lumenow na litr barwa 7000k K 18 (po zwiększeniu dawki mikro i zauważeniu niedoborów spadło do 10) Ph6.9-6.3 Gh/kh 8/1 No3 5 Po4 0.2 Ca/mg...

    Wyświetlenia: 12189 | Odpowiedzi: 55 czytaj więcej...

  • Problem z ustaleniem dawki azotu

    Akwarium: 25l Oświetlenie: 10W Aquael LED Podłoże: ziemia, glina, torf i na to 3cm żwiru Filtracja: kaskada CO2: 1 bąbel na 5 sekund, drabinka jbl Nawożenie: 5 ml Nitro easylife, 2...

    Wyświetlenia: 1920 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Jak nisko. Gh i Kh

    Witam, inspiruje się filmami ze sklepu Greenaqua i na początek chce przestrzegać 7 żelaznych zasad które publikowali na swoim kanale.Ogolnie zbiornik mam nie wielki bo raptem 50l ale za to osprzęt z n...

    Wyświetlenia: 2909 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

  • Testy, RO i jak zadziałać

    Cześć, Wyczekiwane 200l już stoi. Zakupiłem filtr RO, żeby od początku zacząć porządnie. Co do samego RO, czytałem sporo o mineralizatorach, lecz nie do końca jestem w stanie zaleźć złoty środek....

    Wyświetlenia: 1256 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Jak nawozić

    Mam pytanie jak nawozic akwarium z Ca 84. Chodzi mi o mg, k, n, p i fe.

    Wyświetlenia: 1549 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Wojak_Szwejk i 430 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.