Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Galeria » Konkursy i inspiracje


120x50x50 pomoc w aranżacji



Znalezione w sieci inspiracje, tutoriale, ciekawostki oraz informacje o konkursach.



22 wrz 2009, 23:47 120x50x50 pomoc w aranżacji  (#1)  

Witam Wszystkich.

Kilka miesięcy temu ziściłem swoje wieloletnie marzenie posiadania w mieszkaniu akwarium. Z założenia miał to być zbiornik roślinny. Marzyłem sobie, że będzie to miejsce w moim mieszkaniu, na które z przyjemnością będzie się spoglądać, miejsce relaksu, przedmiot licznych rozmów w gronie rodzinnym i ze znajomymi. 300 litrów piękna. 4xT5 39W z odbłyśnikami.

Zakupiłem zatem cały niezbędny sprzęt. Dno zbiornika wymościłem jakimś nawozem podżwirowym firmy JBL (nazwy nie pamiętam), następnie przysypałem kilku- do kilkunastocentymetrowej warstwy grysu bazaltowego o granulacji 0,8 - 1,6 mm.

Na początku dostałem trochę roślin od kolegów akwarystów (głównie takich szybkorosnących). Powkładałem je bez żadnego ładu w dno - po to tylko, by jakoś zapełnić puste przestrzenie. Niedługo potem pojawił się korzeń, 4 otoczaki.

Od tych kilku miesięcy jednak mój zmysł plastyczny/estetyczny (nie wiem, jaki) nie pozwala mi zaaranżować tego zbiornika w taki sposób, by akwarium mi się podobało, cieszyło oko. Panuje w nim jakiś chaos, brak polotu. Bardzo Was proszę, pomóżcie mi to zaaranżować w jakiś ludzki sposób. Niech to akwarium stanie się czymś, czym będę mógł się pochwalić. Na razie to się go wstydzę.

Co gorsza, od dłuższego czasu ewidentnie rośliny wyczerpały zapas substancji odżywczych w podłożu, gdyż, o ile na samym początku bąbelkowały tak, że miałem wrażenie, że wewnątrz woda aż wrze i to bez nawożenia CO2, którego nie posiadam, teraz wyglądają marnie, dostały plam, liście stały się wiotkie, niemal przezroczyste, utraciły swój miąższ, wszystko porastają długie, zielone nitkowate glony.

Przy okazji, doradźcie, proszę, czym nawozić ten zbiornik. Kupiłem AquaArt Planta Gainer, który stosuję wg. zaleceń producenta przy podmianie wody. Ostatnio zacząłem też dolewać 1ml na każde 100 l wody w zbiorniku codziennie, ale stan roślin od kilku tygodni nic się nie poprawił.

W załącznikach:
obsada roślinna wraz z ustawieniem poszczególnych roślin i ozdób. W niej zgadza się wszystko z wyjątkiem pozycji 2 i 3, które to jedynie chciałbym, by tak wyglądały. Na razie bardzo im do tego daleko, bo rośliny pierwszoplanowe w ogóle nie chcą mi się "rozłazić" po dnie.

Legenda rysunku:
F - rura zasysająca do filtra (Tetra Tec EX 1200)
G - grzałka
K - kamień


1 - żabienica, która urosła do dość sporych rozmiarów (tu mowa o tej po prawej stronie)- największa roślina w akwarium
2 - chciałbym, by w takim kształcie rozrosło mi się Eleocharis Acicularis (trawka - sitowie), na razie mam pojedyncze kłoski tej roślinki (czy takie ukształtowanie trawnika w ogóle ma sens? Będzie to ładnie wyglądać?)
3 - Limnophila Aquatica (i tu zauważyłem błąd na swoim obrazku, gdyż roślina na prawo od 2 to nie jest Limnophila Aquatica, lecz trawka brazylijska w kształcie, jaki chciałbym jej nadać. L. Aquatica rośnie w tylnej części, koło rury filtra).
4 - Cryptocoryne Wendti - roślina o bordowych liściach, urosła mi też dość spora
5 - Hygrophila Polisperma
6 - Rotala Green - roślina o delikatnych, drobnych listkach, cała zielona
7 - Heteranthera
8 - Limnophila Sesiflora - nazywam ją "koperek", bo bardzo mi go przypomina
9 - Cryptocoryne zielone - identyczna jak 4, tylko z zielonymi liśćmi
10 - Ludwigia - roślinka o delikatnie czerwonych liściach, kiedy ma dobre oświetlenie i im bliżej lamp
11 - Nurzaniec (Valisneria Spiralis - chyba)
12 - trawka, która bardzo przypomina Nurzańca, tylko nie rośnie aż taka długa. Listki tak do 15 cm.
13 - Microsorium - roślinka z bardzo słabym systemem korzeniowym, którą sadzi się na korzeniach bądź przywiązuje do kamienia. Niezwykle ozdobna, ale u mnie coś słabo rośnie
Na tylnej ściance rośnie jeszcze kilka pojedynczych gałązek moczarki, której początkowo miałem pełno, ale później pozbywałem się jej wraz z ogromną plagą glonów, które Moczarkę zaatakowały.
Na powierzni wody pływa roślinka o zielonych nerkowatych liściach - nie pamiętam nazwy. Znajduje się tam dlatego, żeby hamować trochę dopływ światła i w ten sposób ograniczać rozrost glonów.

Naczytałem się trochę komentarzy (słów krytyki) prezentowanych akwariów na tym forum. Wydaje mi się - tu podkreślam: "wydaje", że w moim brakuje jakiejś drobnolistnej rośliny o listkach czerwonych. Tego, że moje rośliny rosną w totalnym nieładzie, z którym nie potrafię sam nic poradzić, jestem pewny. Skończyłem politechnikę a nie ASP. Pomóżcie mi to poprzestawiać tak, by było atrakcyjnie dla oka. Coś dokupić, czegoś się pozbyć, pozamieniać miejscami? Co sądzicie o moim pomyśle na sitowie, by przybrało taki kształt (2)? Ma to sens?

Pozdrawiam i gorąco proszę o pomoc.

Mariusz
Załączniki
uklad_roslin.jpg
Układ roślinek w moim akwarium
(70.21 KiB) Pobrane 1244 razy
widok_ogolny.jpg
Widok ogólny zbiornika
(419.82 KiB) Pobrane 1286 razy
lewa_strona.jpg
Lewa strona akwarium
(435.74 KiB) Pobrane 1120 razy
prawa_strona.jpg
Prawa strona akwarium
(403.42 KiB) Pobrane 1129 razy

uszy
Stały bywalec

Posty: 302
Dołączył: 22 wrz 2009, 22:45
Miasto: Gdańsk

23 wrz 2009, 08:34   (#2)  

No więc tak.
Nieład jest w dużej mierze dlatego, że większość roślin, które posiadasz lubi rosnąć na "dziko" :wink: Jeżeli chcesz to jakoś poukładać to na początek oparłbym tylni plan o 3 gatunki łodygowców. Możesz próbować właśnie z Rotalami bo je łatwo daje się formować. Rotalę green już masz, zaopatrz się jeszcze w rotundifolię. Jeżeli chcesz szybko osiągnąć zamierzony efekt najlepiej będzie obsadzić od razu cały planowany obszar sadzonkami. Szukaj na Allegro większych ilości tych roślin, albo kupuj w koszyczkach. IMO przyda Ci się co najmniej po 100 pędów każdego gatunku. Dodatkowo możesz zostawić trochę Hygrophili polyspermy (difformis też jest łatwym gatunkiem dającym się ciekawie zaaranżować - możesz spróbować również na drugim planie). Najważniejsze to sadzić duże kępy jednego gatunku.
Kiedy już masz trzeci plan trzeba się zastanowić nad drugim. Tutaj dobre są kryptokoryny, ale dopóki nie przerosną tak jak Twoje. Fajny mógłby być też Hemianthus micranthemoides - ładnie gra z Rotalami. Microsorum również może zostać.
Pierwszy plan... Jak nie chce rosnąć to ciężko coś doradzić. Chyba najłatwiejszym gatunkiem trawnikowym jest Sagittaria subulata. Może dałaby radę. Możesz też spróbować z Eleocharis parvula - dużo łatwiej się przyjmuje niż accicularis.

To by było tyle z roślin. IMO niestety nie ma co się bawić w półśrodki i kupić od razu dużą ilość roślin, tak aby obsadzić wszystko od razu. Jeżeli tylko możesz sobie na to pozwolić - nie oszczędzaj w tej kwestii. Osobiście na pewno wywaliłbym Echinodorusa, poprzerastane Cryptocoryny, Limnophilie no i Hydrocotyle (pływające u góry). Podstawą jest podzielić rośliny na poszczególne plany i sadzić z głową a nie gdzie popadnie :wink:

Nie myślałeś nad wymianą podłoża? Dla początkujących dobre są substraty typu Amazonia czy AquaSubstrate. Dostarczają zielsku jedzonka przez naprawdę długi czas no i raczej nie będziesz miał problemu z roślinami dywanowymi i wszelkimi łodygowcami. Jeżeli nie to wzbogacaj podłoże jakimiś pałeczkami.

Co do nawożenia to PG jest ok ale potrzebujesz jeszcze Macro. Proponowałbym lać PGC w zalecanej dawce do podmiany a PG Makro codziennie. Możesz też poczytać o Estimative Index - to dobra metoda żeby poznać wymagania roślin no i wiesz dokładnie co lejesz (sypiesz) do zbiornika. Ze swojej strony dla początkującego polecam jeszcze nawozy Rataja (dostępne w tutejszym sklepie) - nie są mocno stężone więc wybaczają sporo błędów.

I poproszę o fotkę bez lampy błyskowej cobyśmy coś widzieli :wink:

Anonim 1811


23 wrz 2009, 08:54   (#3)  

Wywal całe dno do kosza, kup substrat, znajdż fajne korzenie i kamienie w dużej ilości. Pooglądaj zdjęcia zbiorników w stylu "nature" i zostaw tylko 3-4 gatunki roślin jakie masz. Zabienice oddaj koledze. Kup duże stado ryb. Reszta się sama ułoży.

Avatar użytkownika
Artur Frankowski
Zainteresowany tematem

Posty: 262
Dołączył: 31 mar 2004, 14:20
Miasto: Kętrzyn

23 wrz 2009, 09:42   (#4)  

Wywal całe dno do kosza, kup substrat, znajdż fajne korzenie i kamienie w dużej ilości. Pooglądaj zdjęcia zbiorników w stylu "nature" i zostaw tylko 3-4 gatunki roślin jakie masz. Zabienice oddaj koledze. Kup duże stado ryb. Reszta się sama ułoży.


Spokojnie! Po co takie radykalne ruchy? :)
Przecież autor wątku ma substrat JBL pod żwirem, można z tego coś fajnego wykrzesać. Tym bardziej, że jest ważniejszy wydatek niż nowe podłoże, czy rośliny, a mianowicie...

CO2

Bez tego składnika lanie nawozów do wody nie ma sensu. Najpierw zadbaj o podstawowy budulec dla roślin, czyli węgiel (jeśli nie masz kwoty potrzebnej na zakup zestawy wysokociśnieniowego, to można ratować się węglem w płynie). Jak rośliny wejdą w fazę stabilnego, zdrowego wzrostu, to wówczas zajmiemy się ich formowaniem.

Avatar użytkownika
Kadazan
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2649
Dołączył: 19 lut 2005, 18:19
Miasto: Toruń / Bydgoszcz

23 wrz 2009, 10:18   (#5)  

[quote]...Bez tego składnika lanie nawozów do wody nie ma sensu. Najpierw zadbaj o podstawowy budulec dla roślin, czyli węgiel...[/quote]

Bardzo dziękuję Wszystkim za dotychczasowe odpowiedzi. Jest ich na razie niedużo, niektóre skrajne w swojej wymowie, ale im więcej pomysłów, tym bardziej jest szansa, że i w mojej głowie coś nowego zakiełkuje.
Kadazan, a dlaczego uważasz, że CO2 jest obecnie brakującym czynnikiem do wzrostu roślin? Przecież na początku, kiedy w zbiorniku nawet jeszcze nie było ryb, rośliny miały przyrosty po kilkanaście cm na tydzień. Tlen uwalniał się z nich tak, że miałem wrażenie, że woda wrze. Teraz, kiedy w zbiorniku jest wiele ryb, nasycenie wody dwutlenkiem powinno być jeszcze większe. Nie oczekuję, by rośliny mi uwalniały cały czas tlen w postaci pęcherzyków, ale bez przesady, rosnąć powinny. Tymczasem marnieją i mimo dozowania nawozów w płynie (AquaArt Planta Gainer), ich kondycja nie poprawia się. W którejś z wypowiedzi ktoś napisał, że brakuje im macroskładników i zasugerowano AquaArt Planta Gainer Classic (jak mniemam, tak?). Może spróbuje z macro, ale czy to aby na pewno macro? Zastanawiałem się, czy to nie raczej brak żelaza lub magnezu. Obawiam się, że kiedy podam macro, od glonów się nie opędzę. Skorygujcie mnie, proszę, jeśli nie mam racji.

uszy
Stały bywalec

Posty: 302
Dołączył: 22 wrz 2009, 22:45
Miasto: Gdańsk

23 wrz 2009, 11:11   (#6)  

Kadazan, a dlaczego uważasz, że CO2 jest obecnie brakującym czynnikiem do wzrostu roślin?


Wszystko inne podałeś i rośliny nie rosną :) Prawo minimum Liebiga wskazuje na węgiel.

Przecież na początku, kiedy w zbiorniku nawet jeszcze nie było ryb, rośliny miały przyrosty po kilkanaście cm na tydzień.


To normalne u świeżo posadzonych roślin. Trzeba je wówczas ciąć, aby "para" szła na boki i w dół, a nie w górę.

Teraz, kiedy w zbiorniku jest wiele ryb, nasycenie wody dwutlenkiem powinno być jeszcze większe.


A roślin masz tyle samo, czy podrosły trochę? :) Zapotrzebowanie na węgiel przekracza podaż z oddychania ryb.

W którejś z wypowiedzi ktoś napisał, że brakuje im macroskładników


Węgiel to najważniejszy makroskładnik, którego trzeba więcej niż azotu, fosforu, potasu, wapnia i magnezu. Niestety traktuje się go inaczej, w sumie nie wiadomo dlaczego...

i zasugerowano AquaArt Planta Gainer Classic (jak mniemam, tak?). Może spróbuje z macro, ale czy to aby na pewno macro? Zastanawiałem się, czy to nie raczej brak żelaza lub magnezu. Obawiam się, że kiedy podam macro, od glonów się nie opędzę. Skorygujcie mnie, proszę, jeśli nie mam racji.


PGC to nawóz mikroelementowy.
Będę obstawał przy swoim - najpierw ustaw CO2 na poziomie 30ppm, a potem ustalaj dawki nawozów. Powiem więcej - jeśli nie podajesz CO2, to apetyt roślin jest obecnie prawdopodobnie znaczniej mniejszy niż to, co wlewasz do akwarium. Na próbę przetestuj węgiel w płynie - zobaczysz jak rośliny ruszą i będziesz wiedział, czy to faktycznie niedobory węgla.

Trzymam kciuki!

Avatar użytkownika
Kadazan
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2649
Dołączył: 19 lut 2005, 18:19
Miasto: Toruń / Bydgoszcz

23 wrz 2009, 11:27   (#7)  

Uuu to ja myślałem, że Kolega szanowny CO2 podaje :wink: Koniecznie odpal butlę. Dwutlenek to podstawa, zobaczysz jak się poprawi. Węgiel w płynie możesz podawać uzupełniająco, ostatnio przekonuję się, że CO2 jednak nie zastąpi.

Anonim 1811


23 wrz 2009, 11:49   (#8)  

Jesli chodzi o obsade roslin - mozesz podpatrzyc gotowe aranzacje, przygotowalem kilka zestawow gdzie znajdziesz rozpiske z gatunkami ktore sa na zdjeciu - mozesz sie powzorowac.

http://www.roslinyakwariowe.pl/sklep/ro ... -1_58.html

W tej chwili jestesmy w trakcie opracowywania specjalnego kalkulatora do kompletowania obsady roslin - niebawem bedzie informacja na stronie glownej - znacznie ulatwi on planowanie obsady roslin osobom, ktore nie znaja jeszcze dobrze gatunkow roslin.
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12265
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

27 wrz 2009, 21:20   (#9)  

Witajcie ponownie.
Na wstępie, proszę o wybaczenie za kilka dni milczenia. Żona na uczelni przez całe dnie, ja z małym dzieckiem w domu uprawiam zawód troskliwego ojca. Na akwarium spoglądam, kiedy mała już zaśnie, a światło w zbiorniku gaśnie po około godzinie od tego momentu. Więc nawet nie mam czasu popatrzeć na nie krytycznym okiem i porządnie przeanalizować Wasze słowa w kontekście mojego konkretnego baniaczka.

Ale już się poprawiam...

Druga sprawa to podziękowania za słowa krytyki i za doradztwo.

CO2 - powiadacie.
No dobrze. Jeśli tak, to pozwalam sobie popełnić nowy wątek w tej sprawie. Oczywiście umieszczę go innym forum tematycznym. http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/viewtopic.php?t=27761&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=
A roślin masz tyle samo, czy podrosły trochę? Smile Zapotrzebowanie na węgiel przekracza podaż z oddychania ryb.


No właśnie tych roślin wcale nie przybyło od chwili, kiedy posadziłem pierwsze, gdyż systematycznie wyrzucałem nadwyżki zaatakowane glonami. Początkowo, w pierwszych dniach życia zbiornika, miałem zielone pędzlowate. Przypałętały się natychmiast po tym, kiedy na tydzień musiałem pozbyć się filtra Tetry oddanego do reklamacji - notoryczne wycieki. Potem, kiedy filtr już w końcu powrócił do swoich zadań, pędzle zamieniły się na nitki. W sumie to już nawet do nich przywykłem :-) Jednak chciałbym się pozbyć, gdyż, poza organizacją roślin bez polotu, dodatkowo psują efekt zbiornika i zmniejszają przejrzystość szyb.

uszy
Stały bywalec

Posty: 302
Dołączył: 22 wrz 2009, 22:45
Miasto: Gdańsk











Powiązane tematy


Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: AT., FoCuS_PL i 678 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.