Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Hemianthus callitrichoides - poza i w akwarium.



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



Witam,

Tym razem chciałmbym podzielić się moimi obserwacjami z hodowli HEMIANTHUS
CALLITRICHOIDES "Cuba".

Od kilku tygodni Hemianthus rośnie w doniczkach na parapecie.

Obrazek

Zwykła doniczka + zwykła najtańsza ziemia kwiatowa, jak widać na zdjęciu roślinki
mają się wyśmienicie.

Kolejna fotka przedstawia dokładnie tę samą roślinę posadzoną 2 tygodnie temu w
podłożu ADA Amazonia przy 0.56W/l:

Obrazek

Jak widać, bardziej przypomina teraz HEMIANTHUS MICRANTHEMOIDES. Zastanawiam się czy winne jest oświetlenie czy może coś innego?
CO2 pow. 30ppm + 5ml Seachem Excel
kH 3
gH 8
NO3 20ppm
PO4 ok 1ppm
K 20ppm do podmiany.
3 podmiany na tydzień po ok. 30%

Jak można wyczytać tu:
http://www.aquaticplantcentral.com/foru ... .php?id=51
0.52W/l i więcej zapewnia dobre krzewienie się tuż przy podłożu.

Używam 2 Arcadi`e Fresh Water + Power-Glo Hagena zawieszone ok 3cm nad
powierzchnią wody. Od tafli wody do roślin jest ok 40cm. Woda kryształ [Eheim 2217
+ Seachem Matrix + Keramzyt w 160l wody]

Pytanie [pewnie retoryczne], Czy roślina ostatecznie wykształci liście o
kształtach, które widać na zdjęciu nr 1???
Czy ktoś z Was ma/miał podobne doświadczenia?

Avatar użytkownika
zvirus
Aktywny użytkownik

Posty: 534
Dołączył: 31 sty 2008, 22:32

13 wrz 2009, 12:43   (#2)  

Możesz napisać coś więcej o tej hodowli małego heńka na parapecie? Czymś trzeba nawozić, jaka temperatura otoczenia, jak często nawilżać?

Dawid Wesołowski
Aktywny użytkownik

Posty: 669
Dołączył: 19 maja 2008, 21:31
Miasto: Wrocław

13 wrz 2009, 13:51   (#3)  

Witam,

Ok. Tak więc... mieszkam w Irlandii Północnej [współczesnej, jednej z ostatniej kolonii brytyjskiej ;)] Pogoda tutaj to... 300 dni deszcz i ok. 60 dni słońce. Tak więc Hemianthus nie był rozpieszczany tego lata [ ok 10 dni słonecznych ]

Temperatura w pokoju, pomiędzy 18-24 stopnie. Nawożenie - woda z akwarium.
Nic trudnego. W jednej z doniczek zastosowałem kawałek folii do pakowania żywności i widać, że roślina ma się lepiej, ale i bez niej "wyskakują" z doniczek.
Ważna jest wilgotność, z tym, że niema co szaleć. Podlewam codziennie 20ml wody na doniczkę. Czasami "zpomnę" podlać i nic złego się nie dzieje.

Doniczka + keramzyt na dno [sypię keramzyt wszędzie, w akwarium, w filtrach, w doniczkach :wink: ] Ziemia kwiatowa, chyba bez dodatków typu NPK. Tyle.

A przy okazji obaliłem kolejny mit, że roślina emersyjna "musi" zginąć po zalaniu wodą. Jak widać nie zginęła, tyle, że zmieniła image... :?

Avatar użytkownika
zvirus
Aktywny użytkownik

Posty: 534
Dołączył: 31 sty 2008, 22:32

13 wrz 2009, 14:10   (#4)  

Na drugim zdjęciu to raczej duży heniek. Jesteś pewien, że posadziłeś tam "malucha"?

Nie wiem skąd taka metamorfoza. :roll:

marthinez
Zainteresowany tematem

Posty: 276
Dołączył: 14 wrz 2008, 20:30
Miasto: Szczecin

13 wrz 2009, 15:39   (#5)  

Witam,

marthinez:
Na drugim zdjęciu to raczej duży heniek. Jesteś pewien, że posadziłeś tam "malucha"?


Oto fotka doniczki z której pochodzi roślina. Widoczny ubytek trafił do akwarium 2 tygodnie temu. Na marginesie, Hemianthus w doniczce po raz kolejny kwitnie, stoi na parapecie po wschodniej części mieszkania.

Obrazek

Mówiąc inaczej. Daję głowę, że to co posadzone w akwarium pochodzi z tej doniczki :wink:

Edit: Roślinę a właściwie jej resztki wyjąłem z akwarium kilka miesięcy temu. Po posadzeniu do doniczki oszalała.

Avatar użytkownika
zvirus
Aktywny użytkownik

Posty: 534
Dołączył: 31 sty 2008, 22:32

15 wrz 2009, 18:37   (#6)  

Posadzony w akwarium mały hemianthus tylko nieznacznie wydłuża łodygi przy niedostatku światła. Kiedyś posadziłem w emersie Hemianthus m. i byłem zdziwiany, jak mocno zredukowałdługość łodyżek, wielkość liści i odległości pomiędzy nimi. Nadal jednak był większy od małego heńka (który niezależnie od warunków nie powinien być wyższy niż10 cm). Dla przykładu podam, że prawie wszystkie inne rośliny trawnikowe mogą być czasami znacznie wyższe.
Pozdrowienia
Waldek

Avatar użytkownika
Waldek
Stały bywalec

Posty: 446
Dołączył: 28 cze 2003, 00:10
Miasto: Wrocław

24 wrz 2009, 23:37   (#7)  

Witam,

Hmmm, prawie głowę daje sobie uciąć, że kupiłem "małego heńka" ponad pół roku temu. Posadziłem i powoli zaczął ginąć. Ostatnie 2-3 łodyżki wsadziłem do doniczki. :? :roll:

Co ciekawe w jednej z doniczek, gdzie "krucho" z wodą liście są naprawdę mikroskopijne i bardzo gęste. Patrzysz na roślinę i niema wątpliwości, ze to "mały heniek".

Avatar użytkownika
zvirus
Aktywny użytkownik

Posty: 534
Dołączył: 31 sty 2008, 22:32

24 wrz 2009, 23:55   (#8)  

zvirus napisał(a):Witam,

Jacku, nikt mnie nie nabrał :wink: Zapraszam do lektury:
http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/vi ... highlight=


Witam
Zatkało mnie :shock: ,ale Waldek może mieć rację.
Pozdrawiam
Jacek Pawłowski

Avatar użytkownika
Jacek Pawłowski
Znający temat

Posty: 1680
Dołączył: 28 cze 2003, 11:03

25 wrz 2009, 00:02   (#9)  

Witam,

Też mi się tak wydaje, to chyba jednak "duży heniek" :cry:

Avatar użytkownika
zvirus
Aktywny użytkownik

Posty: 534
Dołączył: 31 sty 2008, 22:32

25 wrz 2009, 07:44   (#10)  

Z tego co mi mówiono ostatnio w sklepie "roslinyakwariowe" to dużo roślin w formie emersyjnej ma okrągłe liście, mimo, że potem pod wodą po cięciu ma podłużne.
Też kupiłem ostatnio 4 koszyczki małego heńka i po jakimś czasie kilka gałązek zaczęło rosnąć wyżej i mieć takie podłużne liście jak na twoim zdjęciu z akwarium, przesadziłem to w inne miejsce, bo okazało się, że był to duży heniek.
Rozmawiałem o tym ze sprzedawcą, który mówił, że mały heniek ile byś go nie ciął, nie będzie miał podłużnych liści.
Tak więc i duży i mały w formie emersyjnej mogą mieć okrągłe liście, ale po ewentualnym cięciu (chociaż małego nie wiem, czy ktoś przycina) duży będzie miał liście podłużne, a mały nadal okrągłe i oczywiście dużo mniejsze.

luke_skalar
Początkujący

Posty: 23
Dołączył: 10 cze 2009, 14:40

25 wrz 2009, 08:11   (#11)  

Duży heniek również się płoży w emersie. Rośnie wyższy od małego, ale nigdy tak duży jak w akwarium. Zdjęcia z akwarium na 100% wskazują na dużego.
Obrazek

Avatar użytkownika
Bartek
Znający temat

Posty: 1153
Dołączył: 03 lis 2005, 23:34
Miasto: Oleśnica

25 wrz 2009, 08:57   (#12)  

Jw. Duży heniek w emersie jest dosyć podobny do małego i często rośnie nisko. Wątpliwości rozwiewa forma podwodna - u Ciebie ewidentnie jest to micranthemoides.

Anonim 1811


25 wrz 2009, 10:06   (#13)  

zvirus napisał(a):Witam,

Hmmm, prawie głowę daje sobie uciąć, że kupiłem "małego heńka" ponad pół roku temu. Posadziłem i powoli zaczął ginąć....


A może tak "rozszeżymy" temat, a dokładniej macie może jakieś sposterzenia dotyczące nawożenia, oświetlenia, itd. w uprawie tej rośliniki aby uzyskać ładny dywan w zbiorniku.
Pozdrawiam, Paweł

Avatar użytkownika
pawel_ok
Zainteresowany tematem

Posty: 158
Dołączył: 10 paź 2006, 15:43
Miasto: lubelskie

25 wrz 2009, 15:49   (#14)  

Głównym warunkiem powodzenia uprawy Hemianthus c. jest bardzo duża ilość światła (najlepiej powyżej 1W/litr wody). Lubi też (choć nie jest to warunek konieczny) sporo CO2. Z małą ilością dwutlenku węgla rośnie ładnie, ale bardzo wolno. Jeśli chodzi o nawożenie, to lubi azot. Może czerpać substancje pokarmowe zarówno z podłoża, jak i wody, ale korzeni się płytko i głównym zadaniem podłoża jest utrzymanie go w miejscu, zamim się ni ukorzeni, co czasami może trwać dosyć długo.
Pozdrowienia
Waldek

Avatar użytkownika
Waldek
Stały bywalec

Posty: 446
Dołączył: 28 cze 2003, 00:10
Miasto: Wrocław

25 wrz 2009, 16:17   (#15)  

Waldek napisał(a):Głównym warunkiem powodzenia uprawy Hemianthus c. jest bardzo duża ilość światła (najlepiej powyżej 1W/litr wody).

Ciężko mi się zgodzić z tym stwierdzeniem. Imo jego wzrost warunkowany jest głównie prawidłowym nawożeniem. Przy 0,8 W/l i prawidłowym nawożeniu (sporo CO2, stabilne poziomy Fe) staje się bezproblemowym i ekspansywnym chwastem. Widziałem ładne i zdrowe trawniki z HC w akwariach z niecałym 0,5 W/l ... i PO4 powyżej 1 mg/l. ;-)
Pozdrawiam - Paweł Działowski
Aktualnie
Drzewiej bywało

Avatar użytkownika
diki
Aktywny użytkownik

Posty: 685
Dołączył: 10 paź 2003, 13:28

25 wrz 2009, 17:03   (#16)  

Waldek napisał(a):Głównym warunkiem powodzenia uprawy Hemianthus c. jest bardzo duża ilość światła (najlepiej powyżej 1W/litr wody). Lubi też (choć nie jest to warunek konieczny) sporo CO2. Z małą ilością dwutlenku węgla rośnie ładnie, ale bardzo wolno.


Ja tam prosty chłop jestem i heńka nigdy nie uprawiał, ale jedno wie, dużo światła i mało CO2 równa się glony, glony i glony.
A jak do tego jeszcze mało nawozów, to wtedy megaglony.
Pozdrowienia
... sypnijcie no tu szwagrze, jeszcze łopatę fosforu do tej nalewki i będzie git.
Obrazek Obrazek

Avatar użytkownika
spider72
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2654
Dołączył: 16 sty 2008, 16:30
Miasto: Wick, Szkocja

25 wrz 2009, 23:13   (#17)  

Też miałem ładny trawnik z hemianthusa przy 0,5W/litr wody, ale praktycznie stał w miejscu. Nie przeczę też, że może dobrze rosnąć ta roślina przy 0,8W/litr wody. Czasami przy 0,8w/l dochodzi do dna więcej światła niż przy 1W/l. Ponadto dochodzi do tego długość czasu oświetlenia, czy do akwarium dostaje się światło dzienne i w jakiej ilości. Po prostu dawka oświetlenia 1w/l wydała mi się pewniejsza. Jeśli chodzi o glony, to każdy musi sobie wypracować własny sposób dostosowany do jego warunków. U mnie od kilku lat sprawdza się stała podmiana wody, obfite nawożenie potasem, magnezem i manganem, oraz niedopuszczenie do zbyt dużej ilości mułu. Azotem i fosforem nie nawożę. Fosforu mam zawsze w akwarium dużo, azotu tylko czasami (zazwyczaj około 5 ppm). Gdy azotu mam w akwarium dużo, mam też więcej okrzemków (jedyne glony, które od kilku lat sprawiają mi kłopoty). Gdy azotu mam mniej rośliny wolniej rosną, ale są ładniejsze i glonów nie ma prawie wcale. Z doświadczenia wiem, że glossostigma w dobrych dla siebie warunkach rośnie szybciej od hemianthusa, ale też szybciej widać u niej niedobory. Co by nie mówić o tej roślinie, to w niewielu akwariach ta roślina rośnie szybko, ale niektórzy uprawiają ją przywiązaną do korzeni i też im nie marnieje.
Pozdrowienia
Waldek

Avatar użytkownika
Waldek
Stały bywalec

Posty: 446
Dołączył: 28 cze 2003, 00:10
Miasto: Wrocław

30 wrz 2009, 18:44   (#18)  

Hej Wszystkim może mi pomożecie, bo temat jest podobny do tego co zrobiłem w akwarium:). Ogólnie walcze z glonem Spirogyra po 8 dniach zaciemnienia był nadal w akwarium i przez te 8 dni trawnik z henia sie rozplynął. Zaprzedsięwziąłem nowe kroki i wylałem cała wode z akwa, przyciąłem do 2 cm Eleocharis acicularis i Eleocharis vivipara zasadziłem nowego heńka. Wody nie wlewałem. I teraz pytanie jak często mam zwilżać podłoże i czy zapalić światło w jakim tempie heniu sie przyjmię i czy elocharis'y mi nie padną bez wody??
PS żeby chociaz glon mi padł
PS2 Podłoże to Amazonia II
Obrazek

Avatar użytkownika
KubaGsxR
Stały bywalec

Posty: 446
Dołączył: 20 lut 2008, 09:09
Miasto: Solec Kujawski

30 wrz 2009, 19:22   (#19)  

Również ostatnio praktykuję hodowlę emersyjną "małego heńka" i rośnie mi świetnie. Jedyne co mam, to zbiornik przykryty folią spożywczą i lampę która świeci przez 10 godzin dziennie. Folia jest po to, żeby woda nie parowała, a całość zraszam raz dziennie. Jako podłożę mam użyty Aqua Substrate II.

dreamwalker
Początkujący

Posty: 41
Dołączył: 29 mar 2009, 23:08

30 wrz 2009, 19:56   (#20)  

KubaGsxR napisał(a):Ogólnie walcze z glonem Spirogyra

Też szukałem sposobu na te glony, ale nie znalazłem, i sobie odpuściłem (ale może Ci się uda). Przywlekłem je z eleocharisem z allegro.
Załączniki
IMG_2404got.jpg
(81.16 KiB) Pobrane 6028 razy

Avatar użytkownika
Artur Frankowski
Zainteresowany tematem

Posty: 262
Dołączył: 31 mar 2004, 14:20
Miasto: Kętrzyn











Powiązane tematy
  • Akwarium na wymiar

    Witam po kilkuletniej przerwie. Jako że nowy dom ukończony to przyszła pora na moje akwarium. Stety/Niestety muszę oprzeć się o wykonanie akwarium na wymiar - bo nie widzę do kupienia takich rozwiązań...

    Wyświetlenia: 49 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Akwarium 112 litrów i kubełek na 250 litrów

    Witam Posiadam akwarium 112 litrów oraz filtr kubełkowy Eheim z serii professional 4+ za 700 zł(niestety nie pamiętam dokładnego oznaczenia). Filtr ten jest dedykowany do akwarium 250 litrów. Miałem ...

    Wyświetlenia: 3255 | Odpowiedzi: 48 czytaj więcej...

  • Akwarium na nawozie ogólnym Vimi

    Postanowiłem postawić zbiornik na nawozach VImi. Naturalne czy krajobrazowe na dziko jak widać [emoji3] Vimi Reminamin Vimi all in One Vimi all in Red Akwarium nie jest jakieś super także zrozumie...

    Wyświetlenia: 2065 | Odpowiedzi: 24 czytaj więcej...

  • Akwarium 112l wystarczający filtr eheim

    Cześć, obecnie w akwarium 112l gęsto obsadzonym roślinami mam filtr EHEIM EXPERIENCE 250 (2424). W środku są dwa kosze z gąbkami oraz seachem matrix , na samej górze jest wata. Zastanawiam się nad zak...

    Wyświetlenia: 796 | Odpowiedzi: 16 czytaj więcej...

  • Tygodniowe akwarium 60l

    Ave Takie pytanie. Tydzień temu założyłem akwarium LT. Podłoże Controsoil, filtr Fluval U2, świece na razie 5 godzin dziennie, woda kranowa plus uzdatniacz.Podawane bakterie Sera Bio Nitrivec,dzisiaj...

    Wyświetlenia: 373 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Zbrojnik terroryzuje akwarium

    Witam, Akwa 72l, 60cm długość, filtracja ultramax 1500. Obsada: 6 gupikow dorosłych i kilka sztuk narybku 4 danio 6 brzanek wysmuklych Kilka krewetek 1 zbrojnik pospolity... No i właśnie... Syn ż...

    Wyświetlenia: 252 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Tutorial ADA - zakładanie akwarium 120cm

    https://www.youtube.com/watch?v=852CI18Bv7Y Zapraszam do obejrzenia. Opis zbiornika: Autor: Naru Uchida Akwarium: ADA Cube Garden 120x50x50cm Oświetlenie: Solar RGB x 2 (8,5h na dobę) Filtracja:...

    Wyświetlenia: 344 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Filtracja do akwarium 450l

    czy w akwarium 450l 150x50x60 starczyłaby filtracja aquael ultramax 1500 i turbo 2000 pod skalary i mieczyki?

    Wyświetlenia: 658 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Serwis akwarium - relaks z Green Aqua

    https://www.youtube.com/watch?v=rmGng5y_dS0 Zapraszam do obejrzenia i chwili reklaksu :)

    Wyświetlenia: 236 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Oświetlenie 200l akwarium pomocy

    Witajcie, przeszukuje forum jednak nigdzie nie mogę znaleść precyzyjnej odpowiedzi, mam akwarium 200 litrów (100cm x 40cm x 50cm) w którym mam dosłownie kilka Alternanthera reineckii mini które na ośw...

    Wyświetlenia: 444 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...



cron

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 578 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.