Jesteśmy po świeżych dostawach roślin :)     ZOBACZ KATALOG
Wielki Atlas Roślin Akwariowych Christell Kasselmann już dostępny w języku polskim!     Kup teraz







Lista działów » Technika » Nawożenie i chemia wody


PG Pro Macro a sole :K2SO4,H2PO4,KNO3



Metody nawożenia roślin akwariowych. Analiza parametrów wody i dobór właściwych preparatów.



17 wrz 2009, 13:42   (#31)  

Jak podrabiane TMG to lej 45ml mikro na dawkę do dużego zbiornika.
Pozdrowienia
... sypnijcie no tu szwagrze, jeszcze łopatę fosforu do tej nalewki i będzie git.
Obrazek Obrazek

Avatar użytkownika
spider72
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2654
Dołączył: 16 sty 2008, 16:30
Miasto: Wick, Szkocja

17 wrz 2009, 14:40   (#32)  

spider72 napisał(a):Jak podrabiane TMG to lej 45ml mikro na dawkę do dużego zbiornika.

No to jeszcze jedno pytanie "zielonego":oops: - czy mikro TMG rozrobić wg Twoich wytycznych tj: 280ml h2o + 50ml TMG, czy wg. przepisu autora strony akwanawozy?

Avatar użytkownika
Adamynas
Aktywny użytkownik

Posty: 647
Dołączył: 24 kwi 2007, 12:59
Miasto: Płock

17 wrz 2009, 15:10   (#33)  

Żeby było podrabiane TMG to tak jak napisali w sklepie i w dawakach jak podałem: 45ml.
Mój przepis rozrabiania dotyczył nawozu "Mikro" z tego sklepu.
Pozdrowienia
... sypnijcie no tu szwagrze, jeszcze łopatę fosforu do tej nalewki i będzie git.
Obrazek Obrazek

Avatar użytkownika
spider72
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2654
Dołączył: 16 sty 2008, 16:30
Miasto: Wick, Szkocja

30 wrz 2009, 22:19   (#34)  

spider72 napisał(a):
do 300ml wody dodaj:
KNO3 - 56g (50ml)
KH2PO4 - 8g (9ml)
MgSO4x7H2O - 70g (80ml)
dolej wody do 500ml i dokładnie wymieszaj

dozuj 3x w tygodniu co drugi dzień na przemian z mikro po 20ml każda dawka.



zobacz co narobiłeś :lol:
Obrazek

Obrazek

czym ruszać i w którą stronę

Avatar użytkownika
Dżemik
Poznaje temat

Posty: 83
Dołączył: 11 lut 2006, 17:32
Miasto: Tarnów

01 paź 2009, 14:49   (#35)  

Dzemik
A jakie mikro dozujesz?
Pozdrowienia
... sypnijcie no tu szwagrze, jeszcze łopatę fosforu do tej nalewki i będzie git.
Obrazek Obrazek

Avatar użytkownika
spider72
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2654
Dołączył: 16 sty 2008, 16:30
Miasto: Wick, Szkocja

01 paź 2009, 21:40   (#36)  

spider72 napisał(a):Dzemik
A jakie mikro dozujesz?


szwagrowe własnoręcznie majone, podawane według EI, czyli dwa razy w tygodniu na przemian z makro, i tak jedna dawka z dwóch podnosi parametry wody w akwarium o następujące wartości:
Fe 0,1 ppm z chelatu w proszku
Mn 0,0568ppm z mikrowitu w płynie
Cu 0,0087ppm z mikrowitu w płynie
Zn 0,0029ppm z mikrowitu w płynie
Mo0,0029ppm z mikrowitu w płynie
B 0,0053ppm z H3BO3

Avatar użytkownika
Dżemik
Poznaje temat

Posty: 83
Dołączył: 11 lut 2006, 17:32
Miasto: Tarnów

01 paź 2009, 21:44   (#37)  

Powinieneś tego mikro podawać 2.5x więcej na dawkę, albo przynajmniej 2x więcej na dawkę.
Ja podaję teraz mikro w ilości do zelaza 0.3ppm Fe na dawkę, 2x w tygodniu.
Pozdrowienia
... sypnijcie no tu szwagrze, jeszcze łopatę fosforu do tej nalewki i będzie git.
Obrazek Obrazek

Avatar użytkownika
spider72
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2654
Dołączył: 16 sty 2008, 16:30
Miasto: Wick, Szkocja

02 paź 2009, 08:20   (#38)  

A tak trochę OT, ale z ciekawości. Jaki masz pobór NO3 w swoim akwa na tydzień?
"Wiem, że nic nie wiem". Ale próbuję się dowiedzieć... ;)

390l - http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/viewtopic.php?p=456424

Avatar użytkownika
Trezor
Zaawansowany użytkownik

Posty: 785
Dołączył: 18 lip 2004, 17:21
Miasto: Wrocław

02 paź 2009, 11:03   (#39)  

Nie wiem do kogo pytanie, ale jeżeli do mnie to nie wiem jaki jest pobór NO3 u mnie, bo nie testuję wody, po prostu leje makro w ilości 30ppm NO3 na tydzień.
Pozdrowienia
... sypnijcie no tu szwagrze, jeszcze łopatę fosforu do tej nalewki i będzie git.
Obrazek Obrazek

Avatar użytkownika
spider72
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2654
Dołączył: 16 sty 2008, 16:30
Miasto: Wick, Szkocja

02 paź 2009, 12:38   (#40)  

Tak to pytanie było do Ciebie i właściwie miało być tak sformułowane - "ile lejesz NO3?".
"Wiem, że nic nie wiem". Ale próbuję się dowiedzieć... ;)

390l - http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/viewtopic.php?p=456424

Avatar użytkownika
Trezor
Zaawansowany użytkownik

Posty: 785
Dołączył: 18 lip 2004, 17:21
Miasto: Wrocław

09 paź 2009, 21:33   (#41)  

Szwagier72 ... no ja już kupiłem nożyczki a tu nie ma jeszcze czego ciąć
odnośnie mikro to podaję teraz tak jak pisałeś, czyli 0,3ppm Fe prosto z chelatu a reszta proporcjonalnie.
Makro -tak jak pisałeś


znowu zobacz co narobiłeś :lol:
Obrazek

rotala - trója na szynach
Obrazek

ta limnophilia -nawet, nawet
Obrazek

z tą już trochę gorzej
Obrazek

rotala zielona -fatalnie
Obrazek

nie jestem przekonany do odcieni liści na bakopie
Obrazek

no a alternathera mówi sama za siebie
Obrazek

na razie nie mówię o czym myślę bo mógłbyś się za bardzo sugerować. Dodam że CO2 jest nawet za duże czyli według EI jest w sam raz

Avatar użytkownika
Dżemik
Poznaje temat

Posty: 83
Dołączył: 11 lut 2006, 17:32
Miasto: Tarnów

11 paź 2009, 10:29   (#42)  

Witam
Mam pytanko.
Czy można podawać nawóz MIKRO bez rozcieńczania go.
A jeśli tak to ile tego lać na akwa 100L żeby podnieść poziom żelaza o 0.1?

Avatar użytkownika
Marlon
Zainteresowany tematem

Posty: 227
Dołączył: 20 wrz 2008, 16:38

11 paź 2009, 14:58   (#43)  

Dżemik
Zobacz co sobie narobiłem
Obrazek
Tą czerwoną roślinę po prawej (Amania Gracilis) dostałem od kolegi Amoeba jakieś 6 tygodni temu i były to 3 szczepki wystające kilka centymetrów z podłoża. Jak widzisz przy EI, po 6 tygodniach wyrósł z tego potwór. Myślałem, że to bardziej wymagająca roślina i ze będzie rosła wolniej, ale okazuje się, że to kolejny szybkorosnący chwast. Zdjęcie było zrobione po 2 godz. od zapalenia światła, gdy jest dobry poziom CO2 i nawozów, to jak widać w akwarium powinien być "szampan" po tych dwóch godzinach.

Takie rośliny jak Ty masz, to powinieneś ciąć je co tydzień przy EI, wiec dalej masz coś nie tak.
Na pierwszym zdjęciu to moim zdaniem widać niedobory mikroelementów.
Na innych zdjęciach widać krótkie nitki na roślinach, co jest typowym znakiem niedoborów czegoś i rośliny wydzielają NH4.
Z tym CO2, to ja nie był bym na Twoim miejscu taki pewien, mozesz mieć 40ppm w wodzie, a w pobliżu powierzchni liści roślin moze być 12ppm (patrz artykuł Barr'a z pomiarów CO2 profesjonalnym instrumentem http://www.barrreport.com/co2-aquatic-p ... dings.html ).
Musisz się pobawić z rozpuszczaniem i dystrybucją CO2 w zbiorniku, jezeli jesteś pewien, że poziomy nawozów są ok. Możesz też zwiększyć trochę dozowanie nawozów.
Pozdrowienia
... sypnijcie no tu szwagrze, jeszcze łopatę fosforu do tej nalewki i będzie git.
Obrazek Obrazek

Avatar użytkownika
spider72
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2654
Dołączył: 16 sty 2008, 16:30
Miasto: Wick, Szkocja

11 paź 2009, 15:12   (#44)  

Marlon napisał(a):Witam
Mam pytanko.
Czy można podawać nawóz MIKRO bez rozcieńczania go.
A jeśli tak to ile tego lać na akwa 100L żeby podnieść poziom żelaza o 0.1?


Ten nawóz jest dość mocno stężony i podawanie go w oryginalnej postaci jest dość niewygodne i niedokładne. Tak z grubsza licząc to aby podnieść Fe o 0.1ppm w 100 litrach wystarczy 0.2ml nierozcieńczonego MIKRO.
Pozdrowienia
... sypnijcie no tu szwagrze, jeszcze łopatę fosforu do tej nalewki i będzie git.
Obrazek Obrazek

Avatar użytkownika
spider72
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2654
Dołączył: 16 sty 2008, 16:30
Miasto: Wick, Szkocja

11 paź 2009, 20:14   (#45)  

Dzięki
W takim razie zmieszam go z wodą.
Mam akwarium 140L, netto 120L, oświetlenie 0,83W/L. Podmiany 50L/tydzień.
W jakich najlepiej proporcjach rozrobić nawóz i ile go podawać przy metodzie EI?

Avatar użytkownika
Marlon
Zainteresowany tematem

Posty: 227
Dołączył: 20 wrz 2008, 16:38

11 paź 2009, 22:06   (#46)  

spider72 napisał(a):Musisz się pobawić z rozpuszczaniem i dystrybucją CO2 w zbiorniku, jezeli jesteś pewien, że poziomy nawozów są ok. Możesz też zwiększyć trochę dozowanie nawozów.


zwiększenie dozowania nawozów -OK
z tą dystrybucją, wezmę sobie to bardziej do serca
natomiast temat który mnie nurtuje, natlenianie w nocy (jak to masz u ciebie rozwiązane) bo u siebie mam turbinę która miesza powietrze z wodą dzień i noc i czy to mieszanie nie robi kociej roboty w ciągu dnia z CO2.
No i jak masz ustawiony wylot/wyloty wody z filtra czy pompek?

Avatar użytkownika
Dżemik
Poznaje temat

Posty: 83
Dołączył: 11 lut 2006, 17:32
Miasto: Tarnów

12 paź 2009, 13:31   (#47)  

Na innych zdjęciach widać krótkie nitki na roślinach, co jest typowym znakiem niedoborów czegoś i rośliny wydzielają NH4.

Czego, jeśli można wiedzieć? U mnie na niektórych roślinkach też można zaobserwować takie niteczki.

uszy
Stały bywalec

Posty: 302
Dołączył: 22 wrz 2009, 22:45
Miasto: Gdańsk

12 paź 2009, 21:43   (#48)  

wczoraj zapodałem 0,4ppm Fe co spowodowało że zaczerwienienie młodych liści ustąpiło i są już zieloniutkie, chyba nie należy bać się wysokiego poziomu mikro.....

Avatar użytkownika
Dżemik
Poznaje temat

Posty: 83
Dołączył: 11 lut 2006, 17:32
Miasto: Tarnów

12 paź 2009, 22:17   (#49)  

Dżemik napisał(a):natomiast temat który mnie nurtuje, natlenianie w nocy (jak to masz u ciebie rozwiązane) bo u siebie mam turbinę która miesza powietrze z wodą dzień i noc i czy to mieszanie nie robi kociej roboty w ciągu dnia z CO2.
No i jak masz ustawiony wylot/wyloty wody z filtra czy pompek?


Ja nie napowietrzam w ogóle, ani w dzień, ani w nocy. Napowietrzaniem zajmują się rośliny, które przerabiają w dzień CO2 na O2. Bąblowanie roślin oznacza, ze woda jest maksymalnie wysycona tlenem i dlatego nie chce się on rozpuszczać tworząc bąbelki. Tlen który rośliny wyprodukują w dzień wystarcza w ciągu nocy zarówno rybom, roślinom jak i bakteriom w filtrze. Natleniając wodę powietrzem z filtra powodujesz nadmierne ulatnianie się CO2 z wody poprzez nadmierną agitację powierzchni wody.

U mnie wylot z filtra ma dwie dysze. Jedna jest skierowana wzdlóż tylnej szyby, a druga na przednia szybę w ok. 1/3 jej długości. Obydwa wyloty są skierowane lekko w dół, aby nie powodować za duzej fali na powierzchni wody i nie wytrącać CO2 z wody, oraz aby lepiej mieszać warstwy wody.
Oprócz tego mam założony mały filter wewnętrzny na bocznej szybie, jak dodatkowy cyrkulator, który przy okazji rozpuszcza CO2. Patrz zdjęcia.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

uszy napisał(a):Czego, jeśli można wiedzieć? U mnie na niektórych roślinkach też można zaobserwować takie niteczki.


To może być niedobór czegokolwiek, jezeli jesteś pewien, że nawozów w wodzie nie brakuje, to CO2.

Dżemik napisał(a):wczoraj zapodałem 0,4ppm Fe co spowodowało że zaczerwienienie młodych liści ustąpiło i są już zieloniutkie, chyba nie należy bać się wysokiego poziomu mikro.....


Tylko jak nie brakuje makro i CO2, jak ich zabraknie, to marny Twój los :wink: , a właściwie Twoich roślinek.
Pozdrowienia
... sypnijcie no tu szwagrze, jeszcze łopatę fosforu do tej nalewki i będzie git.
Obrazek Obrazek
Ostatnio edytowano 14 paź 2009, 09:58 przez spider72, łącznie edytowano 1 raz

Avatar użytkownika
spider72
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2654
Dołączył: 16 sty 2008, 16:30
Miasto: Wick, Szkocja

12 paź 2009, 23:06   (#50)  

Osobiście wolę sole od nawozów firmy PG. Póki co, testuję PG nadal a dokładniejsze testy będą pod koniec koniec listopada opisane.
Stosowałem metody odpisane przez Spidera i byłem z nich zadowolony. :)
Dowody
Przed zastosowaniem nawożenia systemem opisanym przez Spidera
Obrazek
I po
Obrazek
:)

Thierry Henry
Poznaje temat

Posty: 110
Dołączył: 13 sie 2008, 23:34
Miasto: Brzesko











Powiązane tematy
  • Sole Potas

    Witam, mam taki problem a raczej pytanie do bardziej zaawansowanych Mam trochę niedoborów potasu ( generalnie nawóz z akwarium-net się skończył. I teraz pytanie czy mogę poprostu kupić sole k2s04 i...

    Wyświetlenia: 3767 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

  • Sole - dawkowanie.

    Witam! Chciałbym was zapytać czy takie proporcje i wartości soli jakie wpisałem i obliczyłem są w porządku? W dodatku chciałbym upewnić się o dawkowanie mikro+, jeśli po lewej wpisałem że 1ml mikro+,...

    Wyświetlenia: 3090 | Odpowiedzi: 12 czytaj więcej...

  • Sole zamiast mineralizatora.

    Czy warto jest kupować mineralizator dla roślin np. w planach miałem kupić od qualdropa gh plant, jeśli kupie sole MgSo4 i CaCO3 zamiast tego mineralizatora? Czy wyjdzie to na to samo czy to coś inneg...

    Wyświetlenia: 3294 | Odpowiedzi: 15 czytaj więcej...

  • Jbl pro scape

    Witam Czy nawozy Jbl pro scape nadają się do akwarium z obsadą rybną czy jedynie do roslinnych?

    Wyświetlenia: 1455 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Dawkowanie potasu - sole czy gotowce?

    Hej! Zauważam niedobór potasu na liściach lodygowców, co za tym idzie chciałbym uzupełnić te niedobory. Na n moment używam tylko Aquaflora N z zooleka opartego na KNO3 ale potasu to on niewiele uzup...

    Wyświetlenia: 2964 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • KNO3, KH2PO4, K2SO4- jaki producent/sklep w UK lub PL

    Witam, używam u siebie makro, które nabywałem od osoby która chwilowo zamknęła swój "domowy sklepik" i poszukuję sprawdzonego producenta lub sprzedawcy (UK lub Polska) który ma w swojej of...

    Wyświetlenia: 1362 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Problem z KNO3

    Witam. Tydzien temu zrobilem restart i przyszedl czas na testy. Tutaj pojawil sie jednak problem. Test kropelkowy JBL pokazuje prawie 0. Po dodaniu soli z Kno3 jakies 15ppm dalej pokazuje prawie zero....

    Wyświetlenia: 1983 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Jak mieszać sole -wszystko razem czy osobno.

    Witam serdecznie, to mój pierwszy post na forum więc chciałbym się przywitać. Mam na imię Bartek i powróciłem po latach do starego hobby. Przeglądam forum od czasu do czasu i nastał czas aby zacząć po...

    Wyświetlenia: 1721 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Sole potasu do akwarium

    Witam chciałbym spróbować nawożenia solami ,na początek solami potasu ,Szukałem w internecie i natknąłem się na kilka ,np k2co3 k2hpo4 k2so4 kh2po4 ,i co tu wybrać ,czy wszystko naraz? ,akwarium m...

    Wyświetlenia: 1189 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Sole KCl

    Witam Czy sa jakies zastrzezenia by uzywac w akwarium sol chemiczna KCl jako zrodlo dodatkowego potasu? Samo K2SO4 mi nie wystarcza a KNO3 poki co nie moge uzywac ze wzgledu na nadmiar NO3 w akwarium...

    Wyświetlenia: 1076 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: hyniks, NanoFan, Sebosska, siabal04 i 390 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.