Jesteśmy po świeżych dostawach roślin :) Zobacz katalog
Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Nawożenie i chemia wody


potas



Metody nawożenia roślin akwariowych. Analiza parametrów wody i dobór właściwych preparatów.



30 lip 2009, 12:33 potas  (#1)  

ile gramow proszku potasu rozrobic w 250 ml wody najlepiej
i czy stosowac potas co drugi dzien 2 ml to nie za czesto plus zelazo do tego tez co drugi dzien

rabbit
Poznaje temat

Posty: 132
Dołączył: 13 sty 2009, 16:50
Miasto: lublin

30 lip 2009, 13:54   (#2)  

mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12284
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

30 lip 2009, 15:48 Re: potas  (#3)  

rabbit napisał(a):ile gramow proszku potasu rozrobic w 250 ml wody...

Potas jest metalem aktywnym reagującym prawie wybuchowo z wodą. W akwarystyce stosuje się sole metali. A tych masz setki jeśli nie tysiące. Proponuję jednak najpierw lekturę bo bez znajomości elementarnych informacji można zrobić krzywdę i sobie i akwarium.
Kalkulator do nawozów i "chemii wody": http://podforak.rzeszow.pl/upload/nawoz ... a_wody.xls - nowa wersja z 10.03.2012
Podkarpackie forum akwarystyczne: http://podforak.rzeszow.pl

Avatar użytkownika
zulix
Stały bywalec

Posty: 319
Dołączył: 08 gru 2008, 19:25
Miasto: Rzeszów

11 sie 2009, 12:29   (#4)  

to mi pomogliscie ciezko napisac ile gramow proszkui na 250 ml wody sie wsypuje

rabbit
Poznaje temat

Posty: 132
Dołączył: 13 sty 2009, 16:50
Miasto: lublin

11 sie 2009, 12:54   (#5)  

Czy ty nie rozumiesz, że bzdurnie zadałeś pytanie? Co to za "proszek potasu"? Co masz? Siarczan, chlorek, azotan czy może nadmanganian? Gdybyś miał potas w proszku i wsypałbyś go do wody, to usłyszałbyś wielkie jebudu, rybki zamieniłyby się w mydło, akwarium w stłuczkę szklaną a ty doznałbyś poparzeń. Chemia by się przydała, ale ta gimnazjalna.

wirek
Zainteresowany tematem

Posty: 168
Dołączył: 15 kwi 2004, 13:11
Miasto: Wrocław

11 sie 2009, 12:55   (#6)  

Niestety nie ma tak latwo :)

To forum rozni sie od innych tym, ze pelni glownie role edukacyjna - na pewno nie stracisz na tym, ze troszke poczytasz i nauczysz sie wyliczac stezenia roztworow.

Bedziesz mial kiedys wieksze akwarium i znowu bedziesz pytal o to samo - a tak bedziesz juz umial wyliczyc sobie odpowiednia ilosc :)


Ponizej kolejne ciekawe linki:
http://www.roslinyakwariowe.pl/index.ph ... oslin.html

oraz:
http://www.roslinyakwariowe.pl/index.ph ... wozow.html
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12284
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

23 sie 2009, 12:18   (#7)  

rybki zamieniłyby się w mydło, akwarium w stłuczkę szklaną a ty doznałbyś poparzeń. Chemia by się przydała, ale ta gimnazjalna.


Pod warunkiem, że było by sporo ryb i do tego bardzo tłustych :)
Mydło bowiem powstaje poprzez gotowanie stężonego roztworu NaOH i tłuszczów nasyconych.

ile gramow proszku potasu rozrobic w 250 ml wody najlepiej
i czy stosowac potas co drugi dzien 2 ml to nie za czesto plus zelazo do tego tez co drugi dzien


Jeśli stosujesz K2SO4 (najbezpieczniej, ale nie rolnicze !) to np. 14g w 250l podniesie poziom potasu o 0,25ppm przy podaniu 1ml na 100l akwarium. Nie ma znaczenia czy podawać co 1 czy co 2 dni. Dziennie wystarczy max. 1 ppm potasu. Nie sugeruj się "zalecanymi" poziomami np. 20 czy 30 ppm gdyż takie ilości mogą zrobić spustoszenie w zbiorniku np. silna chloroza najmłodszych liści (niektórym akwarystom udaje się utrzymywać rośliny w dobrym stanie przy znacznie większych dawakch ale nie należy się tym sugerować).
Glony są jak psychologia kobiety - jak gęsty i ciemny las. Wielu już w nim zbłądziło śmiałków...

Avatar użytkownika
kekon7
Zaawansowany użytkownik

Posty: 788
Dołączył: 03 cze 2005, 18:41

23 sie 2009, 13:16   (#8)  

Kekon
Ja mysle, ze niepotrzebnie straszysz szkodliwoscia wysokiego poziomu potasu.
Ja utrzymywalem u siebie jakis czas temu poziom K 70ppm, teraz tylko 15-20ppm i szczerze mowiac nie widze zadnej roznicy.
Wedlug tekstu ponizej, wysokie poziomy potasu sa wskazane przy niskim pH wody, oraz wysoki poziom tego pierwiastka czyni proces fotosyntezy bardziej efektywnym w wielu przypadkach.

Function:
Potassium activates no less than sixty enzymes. It is involved in all major
plant growth processes. Unlike N and P, K+ is not incorporated into the plant?s
structure. K+ is not bound to organic forms. Potassium is absorbed by plants in
larger amounts than any other mineral element except for perhaps Nitrogen and
Calcium is some cases. Its role with respect to other nutrients is becoming increasingly
more complex as research develops further, but still, a great deal is
simply not known. Potassium is the most abundant cation in the cytoplasm of
the plant, and potassium salts are responsible for the osmotic potential of cells
and tissues. The high concentration of potassium in the cytoplasm and chloroplasts
are responsible for maintaining the pH of the cell and tissue between 7
and 8. In potassium deficient plants if the pH drops below 7 many plant processes
will stop. An example of this is that a cell pH of 6.7 nitrate reductase activity
almost completely stops. In order for a plant to use nitrogen, it must combine
NO3 with K+ at the root surface for transport up the Xylem of the plant. It
is difficult to imagine a growth or reproduction process in plants that is not directly
or indirectly impacted in a very significant way by K. Potassium plays a
significant role in Photosynthesis. A plant that possesses optimal K+ levels in
the cytoplasm will be more efficient in photosynthesis.


zrodlo: http://www.barrreport.com/barr-report-n ... ssium.html

Byc moze przy jakichs szczegolnych parametrach wody, wysoki poziom tego pierwiaska moze dzialac negatywnie na waska grupe gatunkow, ale generalnie wysoki poziom potasu nie powinien szkodzic 95% roslin ktore trzymamy w akwarich.
Pozdrowienia
... sypnijcie no tu szwagrze, jeszcze łopatę fosforu do tej nalewki i będzie git.
Obrazek Obrazek

Avatar użytkownika
spider72
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2654
Dołączył: 16 sty 2008, 16:30
Miasto: Wick, Szkocja

24 sie 2009, 21:49   (#9)  

Ja mysle, ze niepotrzebnie straszysz szkodliwoscia wysokiego poziomu potasu.


Ponieważ sądzę że tak wysokie dawki są zupełnie niepotrzebne i mogą narobić dużych szkód w zbiorniku co zdarza się wcale nie małej grupie akwarystów. "Dużo" wcale nie oznacza "lepiej".
Sugerowanie się tym że u kogoś jest 100 ppm czy 80 i jest ok nie oznacza że tak może być i w innych. Lepiej podać mniej niż za dużo.

Ja utrzymywalem u siebie jakis czas temu poziom K 70ppm, teraz tylko 15-20ppm i szczerze mowiac nie widze zadnej roznicy.


Przez jaki czas utrzymywałeś taki poziom ? Jakie były stężenia innych pierwiastków ?
To że u Ciebie działa 70 ppm może świadczyć o tym że masz wysoki poziom sodu, który
ma wpływ na pobieranie potasu (przeszkadza). Ja widzę różnicę np. przy stężeniu sodu w wodzie 3 ppm i przy 15 ppm. Przy 15 ppm trzeba podawać więcej potasu.
U mnie wysokie dawki potasu szkodzą co powoduje bielenie najmłodszych liści (blokada Ca). Po zwiększeniu GH z 3,5 do 8 problem się poprawił ale nie do końca.

wysoki poziom tego pierwiastka czyni proces fotosyntezy bardziej efektywnym w wielu przypadkach.


"Wysoki" to pojęcie względne. To zależy od innych parametrów. Przy słabym oświetleniu może wystarczyć 10 ppm przy bardzo silnym 20 ppm może być za mało.

Byc moze przy jakichs szczegolnych parametrach wody, wysoki poziom tego pierwiaska moze dzialac negatywnie na waska grupe gatunkow, ale generalnie wysoki poziom potasu nie powinien szkodzic 95% roslin ktore trzymamy w akwarich.


Skąd wiesz że akurat 95% ? Nie sądzę abyś był w stanie sprawdzić tyle gatunków roślin przy tak wysokich dawkach potasu bo na to trzeba lat :)
Glony są jak psychologia kobiety - jak gęsty i ciemny las. Wielu już w nim zbłądziło śmiałków...

Avatar użytkownika
kekon7
Zaawansowany użytkownik

Posty: 788
Dołączył: 03 cze 2005, 18:41

24 sie 2009, 22:29   (#10)  

kekon7 napisał(a):To że u Ciebie działa 70 ppm może świadczyć o tym że masz wysoki poziom sodu, który ma wpływ na pobieranie potasu (przeszkadza).
U mnie wysokie dawki potasu szkodzą co powoduje bielenie najmłodszych liści (blokada Ca). Po zwiększeniu GH z 3,5 do 8 problem się poprawił ale nie do końca.


Przy mojej wodzie kranowej 2dKH, 5dGH to raczej niczego nie mam za duzo, tym bardziej sodu. Przy tak niskiej twardosci mam rowniez zapewne niski poziom wapnia, wiec gdyby potas blokowal dodatkowo jego pobieranie, to przy poziomie 70ppm K, ktory mialem spowodowalbym zapewne katastrofe, a nic takiego sie nie stalo.
Oczywiscie, ze nie ma sensu trzymac poziomu 70ppm K, kiedy nie daje to lepszego wzrostu roslin i poziom 15ppm K wystarczy w wiekszosci przypadkow, ale raczej nie powinno to rowniez spowodowac jakiegos wiekszego problemu.
Moim zdaniem u Ciebie jest inna przyczyna takiego objawu. Byc moze zwiekszony poziom potasu powoduje szybsze pobieranie innych skladnikow i zaczyna czegos brakowac. Potas jest dosc obojetnym skladnikiem w wodzie akwariowej biorac pod uwage glony czy rosliny.
Na ponizszej ilustracji wyraznie widac, ze w wodach tropikalnych, z kad pochodzi wiekszosc roslin ktore trzymamy, twardosc jest powodowana glownie solami sodu i potasu, a kationy wapnia i magnezu sa w mniejszosci. Odwrotna sytuacja jest w wodzie kranowej wiekszosci krajow europejskich.
Gdyby wysoki poziom potasu powodowal blokowanie pobierania wapnia, to rosliny w swoich warunkach naturalnych mialyby problem z przetrwaniem.
Byc moze zjawisko blokowania wapnia przez potas wystepuje w roslinach ladowych, ale raczej nie dotyczy to roslin wodnych.
Obrazek

kekon7 napisał(a):Przez jaki czas utrzymywałeś taki poziom ? Jakie były stężenia innych pierwiastków ?

Przez 2-3 miesiace, nie wiem dokladnie jakie byly inne stezenia pierwiastkow, bo nie robie testow (no, czasami robie :) ), ale na podstawie tego co dozuje to tak okolo:
NO3 10-15ppm
PO4 2-3ppm
Fe 0.2-0.3ppm
Mg - 6-8ppm, lub wiecej bo nie wiem ile jest w kranie
Ca - nie mam pojecia bo nie dozuje, tyle co w kranie, wiec chyba niewiele

Edit:
Jeszcze jeden cytat:
K+ substitution studies.
There is scant evidence in the research on this but one studies done showed
that Mg++ can substitute for K+ when K+ is low while Ca++ did not
(Wallander and Wickman, 1999). In the case of the macronutrients, excessive
amounts of Mg will compete with K for uptake and can possibly induce a K deficiency
as suggested by another study in the (Taiz Zeglar, 1998). Numerous
studies have shown that NH4+ will compete with K+ for uptake (Wang et al,
1996) (Gazzarrini et al, 1999). The confusion in this suggestion by aquarist was
based on a lack of what the research was discussing when cited and reviewed.
The citation used was based on Ca++ acting as a second messenger in K+ signaling,
this is not uptake or external concentrations. K+ levels are very high in
many waters, 100ppm in some water but most of Florida?s lakes have a wide
range from 2-50ppm (Florida Lakewatch, 2005) and most have aquatic plants
growing in them.
Given that many aquarist do dose high levels of Mg as MgSO4 Epsom salt,
they could very well be adding too much Mg, and that may be why they have
stunting and other issues, quite unrelated to the Ca++ levels. Erik Leung reported
that the a plant species that was sensitive to Ca++/K+ stunting performed
well in his award winning tank that won the Aquatic Gardener?s Association
aquascaping plant contest was in excess of 100ppm K+, Tom Barr also investigated
the same species used, Ammannia gracilius , and at 50ppm found no evidence
of K+ stunting (Barr, 2004). Other studies discuss sodium?s role in blocking
K+ uptake (Spalding et al, 1999). Based on the follow up studies and specific
research, high levels of K+ do not appear to be the issue with respect to
Ca++ in aquatic ecosystems.

zrodlo: http://www.barrreport.com/barr-report-n ... ssium.html
Ostatnie zdanie chyba wazne:
Na podstawie powolanych opracowan i szczegolowych badan, mozna stwierdzic, ze wysoki poziom K+ okazuje sie nie miec wplywu na Ca++ w wodnych ekosystemach.
Widac rowniez, ze wodach naturalnych poziom K osiaga czasami 100ppm.
Pozdrowienia
... sypnijcie no tu szwagrze, jeszcze łopatę fosforu do tej nalewki i będzie git.
Obrazek Obrazek
Ostatnio edytowano 25 sie 2009, 11:14 przez spider72, łącznie edytowano 1 raz

Avatar użytkownika
spider72
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2654
Dołączył: 16 sty 2008, 16:30
Miasto: Wick, Szkocja

24 sie 2009, 23:30   (#11)  

Witam,

Z przyjemnością stwierdzam, że to forum bije po stokroć forum Barra pod jednym względem: My mamy "Barrów" na pęczki - oni jednego :lol: To tytułem zażartej dyskusji.
Lubię "ekstrawagancję" Barra, ale nudno jest na forum gdzie prym wiedzie ww. + 2,3 mądrzejszych "ziomali".

kekon7, co powiesz na to:
http://www.seachem.com/Products/product ... brium.html

Zalecana dawka wprowadza do wody 39ppm K przy twardości gH 3, przy gH 6 z prostej matematyki mówimy o 78ppm K[!]. Seachem zapewnia, że to jest bezpieczne w każdym calu...

Ciekawy post na ten temat:
http://www.seachem.com/support/forums/a ... /t-90.html

Avatar użytkownika
zvirus
Aktywny użytkownik

Posty: 534
Dołączył: 31 sty 2008, 22:32

25 sie 2009, 11:29   (#12)  

Przy mojej wodzie kranowej 2dKH, 5dGH to raczej niczego nie mam za duzo, tym bardziej sodu.


Twardość ogólna nie ma nic wspólnego z zawartością sodu.
Może być zerowa a sodu mnóstwo.

kekon7, co powiesz na to:
http://www.seachem.com/Products/product ... brium.html

Zalecana dawka wprowadza do wody 39ppm K przy twardości gH 3, przy gH 6 z prostej matematyki mówimy o 78ppm K[!]. Seachem zapewnia, że to jest bezpieczne w każdym calu...


Wiem, pisałem do Seachema na ten temat. Seachem nie jest jednak wyrocznią. Produkt Equilibrium nie był zaprojektowany ściśle do akwarium roślinnego. U jednych się sprawdza u innych nie.
Wiesz, ja moge zrobić piękną aranżację na roślinach które tolerują wysoki poziom potasu bo wiem jakie to gatunki. Mogę wtedy pochwalić się na forum, że ta takich dawkach mi wszystko dobrze rośnie więc i na innych powinno być podobnie. Ale to żadna sztuka. Jeśli ktoś odpisze, że ma inaczej to łatwo wtedy skrytykować że nie ma racji.

A co powiesz na to:

http://www.aquaticplantcentral.com/foru ... blems.html

oraz to:

http://www.drak.de/en/products/fertiliz ... kon-k.html

Jaka jest w/g Ciebie przyczyna problemów w niektórych zbiornikach powodowana przez większe dawki K ?
Mam kilka roślin, które tolerują wysokie poziomy potasu ale nie jest ich dużo.

Lubię "ekstrawagancję" Barra, ale nudno jest na forum gdzie prym wiedzie ww. + 2,3 mądrzejszych "ziomali".


Nikt nie próbuje udowodnić że jest mądrzejszy tylko bierze pod uwagę swoje doświadczenia.
Glony są jak psychologia kobiety - jak gęsty i ciemny las. Wielu już w nim zbłądziło śmiałków...

Avatar użytkownika
kekon7
Zaawansowany użytkownik

Posty: 788
Dołączył: 03 cze 2005, 18:41

25 sie 2009, 12:02   (#13)  

kekon7 napisał(a):Twardość ogólna nie ma nic wspólnego z zawartością sodu.
Może być zerowa a sodu mnóstwo.


Jest to prawda biorac pod uwage tylko i wylacznie definicje twardosci.
Jednak dla nas akwarystow prawda jest inna, bo testy akwarystyczne na twardosc wody lapia rowniez sole sodu jako twardosc. Gdybym mial w wodzie duzo sodu jak twierdzisz, to test pokazalby to jako dodatkowa twardosc. Jak nie wierzysz to do wody RO wsyp czysty NaCl i zmierz twardosc, powinna byc 0, ale nie bedzie.

kekon7 napisał(a):Produkt Equilibrium nie był zaprojektowany ściśle do akwarium roślinnego.

Seachem twierdzi co innego http://www.seachem.com/Products/product ... brium.html
Pierwsze zdanie z opisu produktu
Equilibrium is specifically designed to establish the ideal mineral content for the planted aquarium.

Equilibrium jest specjalnie zaprojektowany do stworzenia idealnej zawartosci mineralow w zbiorniku roslinnym.

kekon7 napisał(a):Seachem nie jest jednak wyrocznią.

Wyrocznią pewnie nie jest, ale zatrudnia profesjonalistów i prowadzi profesjonalne badania nad swoimi produktami. Szefem badań nad produktami w Seachemie jest Dr.Gregory Morin, który pracuje tam od roku 1998. Na stronach Seachema jest duzo artykułów jego autorstwa, z których widac, że facet wie co pisze i ma profesjonalne przygotowanie.
Pozdrowienia
... sypnijcie no tu szwagrze, jeszcze łopatę fosforu do tej nalewki i będzie git.
Obrazek Obrazek

Avatar użytkownika
spider72
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2654
Dołączył: 16 sty 2008, 16:30
Miasto: Wick, Szkocja

25 sie 2009, 12:32   (#14)  

Seachem twierdzi co innego http://www.seachem.com/Products/product ... brium.html
Pierwsze zdanie z opisu produktu Cytat:
Equilibrium? is specifically designed to establish the ideal mineral content for the planted aquarium.


Equilibrium? jest specjalnie zaprojektowany do stworzenia idealnej zawartosci mineralow w zbiorniku roslinnym.


Są różne informacje... Kiedyś sugerowałem się tym:

http://fins.actwin.com/aquatic-plants/m ... 00305.html


Jak nie wierzysz to do wody RO wsyp czysty NaCl i zmierz twardosc, powinna byc 0, ale nie bedzie.


Robiłem tak wielokrotnie dosypując NaHCO3 przy uzdatnianiu wody z RO i odczyt GH nie zmieniał się. Do twardości ogólnej wlicza się sód, ale w akwarystyce (i tak działają testy na GH) do GH wlicza się zawartość soli wapnia i magnezu.

Wyrocznią pewnie nie jest, ale zatrudnia profesjonalistów i prowadzi profesjonalne badania nad swoimi produktami. Szefem badań nad produktami w Seachemie jest Dr.Gregory Morin, który pracuje tam od roku 1998. Na stronach Seachema jest duzo artykułów jego autorstwa, z których widac, że facet wie co pisze i ma profesjonalne przygotowanie.



Szanuje Dr. Morina i czytałem niektóre artykuły jego autorstwa. Weź jednak pod uwage pewne sprzeczności które można znaleźć w niektórych opisach produktów. Firma chwali się że np. Equilibrium jest znacznie lepszy od produktów innych firm bo np. nie zawiera sodu. Z kolei "Alkaline Buffer" to nic innego jak NaHCO3 który po dodaniu do wody do osiągnięcia KH = 3 doda mnóstwo sodu (samo Equilibrium podnosi tylko GH).
To moze jedynie sugerować dlaczego Equilibium zawiera tak dużo potasu (wtedy bym się nie dziwił)

Moim celem nie jest usilne namawianie do stosowania niskich dawek K. Nikt jednak do tej pory nie potrafił wyjaśnić dlaczego w pewnych przypadkach "dosalanie" wody w spore ilości tego pierwiastka powoduje problemy z roślinami a w innych nie. Twierdzenie że w naturze i u kogoś w zbiorniku konkursowym (tak apropo gdy prosiłem kiedyś o pokazanie tego zbiornika to nigdy się nie doczekałem..) bywa po 100 ppm K i jest sielanka nie satysfakcjonuje mnie. Oczekuję konkretów takich jak parametry wody, dawki stosowanych nawozów itp.
Glony są jak psychologia kobiety - jak gęsty i ciemny las. Wielu już w nim zbłądziło śmiałków...

Avatar użytkownika
kekon7
Zaawansowany użytkownik

Posty: 788
Dołączył: 03 cze 2005, 18:41

25 sie 2009, 12:58   (#15)  

kekon7 napisał(a):Robiłem tak wielokrotnie dosypując NaHCO3 przy uzdatnianiu wody z RO i odczyt GH nie zmieniał się.

Ale zmieniał sie odczyt KH, a u mnie wartość ta wynosi 2dKH.
Jedyną możliwoscią przy której mógłbym mieć wysoki poziom Na jest przypadek gdy cała "pseudo" twardość pokazywana przez testy składała by się z soli sodu. Ale to znaczyłoby, że nie ma w niej prawie w ogóle wapnia, a tego elementu nie dozuję więc dorobiłbym się kłopotów bardzo szybko.
Wniosek chyba jest prosty, nie mogę mieć wysokiego poziomu sodu.

Z cytowanych artykułów powyzej widac, ze prowadzone badania pokazały, że o pobieranie z potasem moze rywalizowac magnez, wiec w twardej wodzie, lub gdy dozujemy dużo magnezu z nawozami lepiej trzymac wyzsze stezenia potasu, np. 25-30ppm, moim zdaniem.

Edit:
kekon7 napisał(a):Szanuje Dr. Morina i czytałem niektóre artykuły jego autorstwa. Weź jednak pod uwage pewne sprzeczności które można znaleźć w niektórych opisach produktów. Firma chwali się że np. Equilibrium jest znacznie lepszy od produktów innych firm bo np. nie zawiera sodu. Z kolei "Alkaline Buffer" to nic innego jak NaHCO3 który po dodaniu do wody do osiągnięcia KH = 3 doda mnóstwo sodu (samo Equilibrium podnosi tylko GH).
To moze jedynie sugerować dlaczego Equilibium zawiera tak dużo potasu (wtedy bym się nie dziwił)

Sam dobrze wiesz, że twardość węglanowa nie jest roślinom do niczego potrzebna, a kilku gatunkom wręcz szkodzi, więc po co używać Alkaline Buffer, gdy mamy np. stały test CO2, lub gdy nie mamy zwierząt w zbiorniku. Poza tym ja nie jestem pewien, że w tym specyfiku jest tylko NaHCO3. Wiadomo tylko, że nie ma w nim fosforanów, które również mają właściwosci buforujące.
Poza tym Seachem chwali się że np. Equilibrium jest znacznie lepszy od produktów innych firm bo nie zawiera chlorku sodu, a nie samego sodu, a to już dwa składniki, które w nadmiarze mogą powodować problemy u wielu roślin.
Pozdrowienia
... sypnijcie no tu szwagrze, jeszcze łopatę fosforu do tej nalewki i będzie git.
Obrazek Obrazek
Ostatnio edytowano 25 sie 2009, 13:29 przez spider72, łącznie edytowano 1 raz

Avatar użytkownika
spider72
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2654
Dołączył: 16 sty 2008, 16:30
Miasto: Wick, Szkocja

25 sie 2009, 13:24   (#16)  

Sam dobrze wiesz, że twardość węglanowa nie jest roślinom do niczego potrzebna, a kilku gatunkom wręcz szkodzi,


Oczywiście że wiem; problem tylko w tym że przy zerowym KH pH może spaść gwałtownie do nawet 5 co roślinom jest obojętne ale dla ryb już nie. Taki spadek może nastąpić szczególnie w nocy gdy rośliny wytwarzają CO2. Nie zdarza się to często ale lepiej trzymać dla bezpieczeństwa minimalne KH np. 2..3. Zamiast NaHCO3 można użyć KHCO3 do podniesienia KH.

Z cytowanych artykułów powyzej widac, ze prowadzone badania pokazały, że o pobieranie z potasem moze rywalizowac magnez, wiec w twardej wodzie, lub gdy dozujemy dużo magnezu z nawozami lepiej trzymac wyzsze stezenia potasu, np. 25-30ppm, moim zdaniem.


Też jestem tego zdania. Taki poziom K jest optymalny (przynajmniej teoretycznie)
Mam jednak twardość GH = 8 (40 ppm Ca i 10 ppm Mg) i mimo to wiele roślin ma żółto-białe stożki. Efekt ten był jeszcze bardziej wyraźny przy niższej twardości więc sądzę że pomogło zwiększenie Ca ale jeszcze czegoś musi brakować (na pewno nie Fe i innych mikro bo to sprawdzałem wielokrotnie). Podejrzewałem już nawet jakąś toksyczność (zanieczyszczone sole, uwalniające się szkodliwe substancje z wkładów w filtrze, węży plastikowych itp.). Efekt chlorozy przy wyższym K pojawił się u kilku osób z którymi rozmawiałem na APC więc musi być coś jeszcze czego nie wiem.
Glony są jak psychologia kobiety - jak gęsty i ciemny las. Wielu już w nim zbłądziło śmiałków...

Avatar użytkownika
kekon7
Zaawansowany użytkownik

Posty: 788
Dołączył: 03 cze 2005, 18:41

25 sie 2009, 15:26   (#17)  

K jest lepiej pobierany/bardziej aktywny w wyższym pH (i odwrotnie) Dlatego przy niskiej twardośći i dużym CO2 można, a nawet powinno się stosować większe stężenia potasu. Dlatego też w kwaśnych wodach tropików 100ppm K jest OK dla roślin.
Obrazek

Avatar użytkownika
Bartek
Znający temat

Posty: 1153
Dołączył: 03 lis 2005, 23:34
Miasto: Oleśnica

25 sie 2009, 16:36   (#18)  

Bartek napisał(a):K jest lepiej pobierany/bardziej aktywny w wyższym pH (i odwrotnie) Dlatego przy niskiej twardośći i dużym CO2 można, a nawet powinno się stosować większe stężenia potasu. Dlatego też w kwaśnych wodach tropików 100ppm K jest OK dla roślin.

W kwaśnych wodach (czyli najczęściej miękkich), rośliny potrzebują więcej potasu, aby utrzymać pH komórek w granicach 7 - 8. Do podnoszenia pH wewnątrz komórek uzywają właśnie związków potasu. W roślinach z niedoborem potasu, jeżeli pH wody spadnie poniżej 7, to wiele procesów wewnątrz komórek się zatrzyma - to tak w skrócie parafrazując fragment pierwszego cytatu z artykułu o potasie ze strony Barr'a.

Więc w twardej wodzie lepiej mieć więcej potasu ze względu na konkurencję pobierania z magnezem, a w miękkiej i kwaśnej wodzie ze względu na procesy osmotyczne i wewnątrzkomórkowe.
Czyli najbezpieczniej, żeby potasu nie brakowało w żadnej wodzie.
Pozdrowienia
... sypnijcie no tu szwagrze, jeszcze łopatę fosforu do tej nalewki i będzie git.
Obrazek Obrazek

Avatar użytkownika
spider72
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2654
Dołączył: 16 sty 2008, 16:30
Miasto: Wick, Szkocja

25 sie 2009, 21:28   (#19)  

Witam,

Hmmm, wiem, że nic nie wiem :?
Kolejna amerykańska firma też nie żałuje potasu:
http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/vi ... highlight=

Mowa o FlorinMulti, przy podaniu 0.1mg/l Fe dodajemy jednocześnie 13.3mg/l K i uwaga - 13.1 Cl.

Więc już nie wiem, czy Na i Cl są szkodliwe czy nie? :? Jedni piszą, że tak, zdecydowanie, drudzy, że szczególnie chlor jest potrzebny roślinom...
Myślałem, że jak kupię filtr RO, to będzie łatwiej... jak bardzo się myliłem.

A co powiecie na to?:
http://www.drak.de/en/products/water-ha ... kon-3.html

Na:Cl:K = 1:1.7:0.2

Edit:
Kiedyś znalazłem w sieci takie oto zestawienie kationów/anionów w wodach na świecie :
Edit: Wartości w tabeli - mg/l

Obrazek

We wszystkich jak widać występuje chlor i sód w dużych ilościach. Więc dlaczego propaganda Seachem`owska twierdzi, że ww. są szkodliwe dla roślin?
Powstaje kolejne pytanie. Dlaczego produkt JBL`a Aquadur zawiera:
33% Na i 13% K oraz 22% Cl :?:

Używałem długo Aquadur`u, wszelkie niepowodzenia w uprawie zwalałem na ten zestaw soli. Okazuje się, że byłem/jestem w błedzie. Ludzie używają ten produkt i wszystko jest ok. -> http://aqualog.aquadreams.pl/
Ostatnio edytowano 26 sie 2009, 19:39 przez zvirus, łącznie edytowano 1 raz

Avatar użytkownika
zvirus
Aktywny użytkownik

Posty: 534
Dołączył: 31 sty 2008, 22:32

26 sie 2009, 13:06   (#20)  

zvirus napisał(a):Więc już nie wiem, czy Na i Cl są szkodliwe czy nie?

Zapłaciłeś za członkowstwo, to czytaj http://www.barrreport.com/barr-report-n ... oride.html

Większość roślin nie lubi NaCl, i mają specjalne mechanizmy pozwalające im wydalać nadmiar tego zwiazku przez liście i korzenie. Jedne rosliny są bardziej tolerancyjne inne mniej w zależności od tego w jakich warunkach ewoluowały. Tu gdzie mieszkam jest rzeka, gdzie w czasie przypływu woda morska wpływa 2-3 kilometry w górę rzeki. Przez pierwszy kilometr od ujscia znajdziesz tylko glony morskie, bo stężenie soli jest za duże, jednak powyżej tej odległości jest więcej i więcej gatunków roślin tych najbardziej odpornych na wysokie zasolenie.

zvirus napisał(a):A co powiecie na to?:
http://www.drak.de/en/products/water-ha ... kon-3.html

Na:Cl:K = 1:1.7:0.2


Nigdzie nie jest napisane, że to do akwarium roślinnego, to prawdopodobnie po prostu sól akwarystyczna dla ryb lubiących twardą wodę, jak molinezje itd.

zvirus napisał(a):We wszystkich jak widać występuje chlor i sód w dużych ilościach. Więc dlaczego propaganda Seachem`owska twierdzi, że ww. są szkodliwe dla roślin?

A w jakich jednostkach są wielkości w tej tabelce? Jak w mg/l to stężenia Na i Cl wcale nie są takie duże.

Powstaje kolejne pytanie. Dlaczego produkt JBL`a Aquadur zawiera:
33% Na i 13% K oraz 22% Cl :?:

Bo jest to remineralizator zaprojektowany dla ryb, szczególnie tych z afrykańskich jezior o twardej wodzie, a nie dla roślin.

zvirus napisał(a):Używałem długo Aquadur`u, wszelkie niepowodzenia w uprawie zwalałem na ten zestaw soli. Okazuje się, że byłem/jestem w błedzie. Ludzie używają ten produkt i wszystko jest ok. -> http://aqualog.aquadreams.pl/


Wszystko zależy od tolerancyjności roślin, które trzymamy i dawek tego specyfiku przy remineralizacji. Wątpię aby w akwarium roślinnym ktoś dawał dawkę jak do tanganiki.
Odporność poszczególnych gatunków roślin na NaCl jest bardzo zróżnicowana, jednak żadne za nim nie przepadają.
Pozdrowienia
... sypnijcie no tu szwagrze, jeszcze łopatę fosforu do tej nalewki i będzie git.
Obrazek Obrazek

Avatar użytkownika
spider72
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2654
Dołączył: 16 sty 2008, 16:30
Miasto: Wick, Szkocja











Powiązane tematy
  • Potas z KH Buildera czy z nawozu?

    Wystartowałem nowe akwarium na podłożu Tropica. Korzenie plus lawa więc nic nie podnosi Kh. Zawsze sugerujecie, żeby na początku nawozić potasem i tu moje pytanie. Czy może zamiast nawozić potasem, le...

    Wyświetlenia: 292 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Potas Easy life a twardość wody

    Witam. Pytanie czy jest możliwe że Nawóz potasowy Easy-life: https://sklep.roslinyakwariowe.pl/nawozenie/potas-k/nawoz-easylife-kaliumpotassium-500ml-potas-p-5914.html podnosi twardości wody (KH i G...

    Wyświetlenia: 465 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Potas bez podnoszenia ph

    Panowie, czy możecie wskazać mi sól potasową, która nie podnosi ph? Ewentualnie wskazać nawóz potasowy zawierający taki związek potasu? Qualdrop (mój ulubiony) niestety ph dźwiga. Wiem że jest ADA neu...

    Wyświetlenia: 2656 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Sole Potas

    Witam, mam taki problem a raczej pytanie do bardziej zaawansowanych Mam trochę niedoborów potasu ( generalnie nawóz z akwarium-net się skończył. I teraz pytanie czy mogę poprostu kupić sole k2s04 i...

    Wyświetlenia: 3765 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

  • Potas kontra azot skąd te różnice

    Chodzi o akwarium na żwirku Pierwsza opinia Dawka 2-3 N tygodniowo jako co tydzień jako proxy z dowolnej mojej receptury Makro Dawka lub utrzymywanie około 10 ppm Ca, 4 ppm Mg i około 4 ppm K, 8 ppm...

    Wyświetlenia: 2950 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...

  • Potas kumulacja

    Witam nie bede rozwijal tematu. Tzn. Szczegolowe dane. Ale mam jedmo zapytanie czy potas moze kululowac sie w podlozu jak fosfor. Bo doprowadzilem do kumulacji w slupie wody i po 10 podmiankach po 50 ...

    Wyświetlenia: 6281 | Odpowiedzi: 20 czytaj więcej...

  • Jaki test na potas

    Jaki wybrać? Zooleka? JBL? Jakiś inny? Z drugiej strony z tego co czytam to ten JBL liczy tylko wartości potasu w wodzie słodkiej do 15mg/l :( Trochę za mało. Test zooleka właśnie mi się skończył i ni...

    Wyświetlenia: 7844 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Linia Ferka a dodatkowy potas

    Witam, czy przy podawaniu Ferka Aquashade i Aquailizer jest jeszcze potrzeba dodawania Ferka Balance do zbiornika czy K podaje sie tylko przy starcie.

    Wyświetlenia: 1610 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Potas z ryb?

    Nie nawożę potasem, woda RO 100% i mineralizuje bez potasu a jednak potas wysoki, jedyny nawóz jaki podaje to Ferro+ z aqua art. (producent pisze że tam nie ma potasu), czy to możliwe że ten potas bie...

    Wyświetlenia: 1478 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Potas, a poziom NO3 i PO4

    Na niemieckich blogach wyczytałem, że podawanie potasu (K) w akwariach roślinnych z rybami, zbija i to dość mocno poziomy NO3 i PO4, bo rośliny wtedy więcej składników pobierają i do tego ładniej rosn...

    Wyświetlenia: 1477 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: daniel barycki, luktal, maker i 313 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.