Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Akwarium vs wakacje



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



26 cze 2009, 23:49 Akwarium vs wakacje  (#1)  

Za miesiac wyjezdzam na 3 tygodniowe wakacje. W tym czasie nikogo nie bedzie w domu. Od czasu do czasu znajomi beda sprawdzali czy wszystko ok. Azeby robili podmiany czy dolewali nawozy moge pomarzyc ;). Jak Wy radzicie sobie z akwariami podczas wakacji? Czy da cos zmniejszenie ilosci swiatla, CO2 i obnizenie temperatury? Chodzi mi o jakby zahibernowanie zbiornika. Nie chce miec poroblemow z glonami. W poprzednich latach po 2 tygodniach wakacji byl "sajgon" ;) i miesieczna praca aby to znow wygladalo.
Obrazek

Avatar użytkownika
cHris dm
Zainteresowany tematem

Posty: 252
Dołączył: 01 wrz 2007, 23:38
Miasto: Dundalk

27 cze 2009, 11:40   (#2)  

Witam,

Ja zmniejszam natężenie i czas oświetlenia a także CO2. Działa nieźle, ale wyjeżdżam tylko na tydzień. Ryby są karmione przez automatyczne karmniki 2x dziennie.
Obniżenie temperatury [do wartości rozsądnej] też chyba spowolni wszystko w akwarium. Utrzymuję 24 stopnie, raczej niema już co obniżać.
No i oczywiście duża podmiana przed wyjazdem + 50% tygodniowej dawki nawozów.

Avatar użytkownika
zvirus
Aktywny użytkownik

Posty: 534
Dołączył: 31 sty 2008, 22:32

28 cze 2009, 00:07   (#3)  

wlasnie sam wyjezdzam za miesiac na dwa tygodnie,zreszta w zeszlym roku rowniez tak zrobilem,pozostawiajac akwa bez opieki-zadnej.Zmniejszam oswietlenie o polowe,CO2,stosuje karmik automatyczny,tylko wlasnie jak sobie poradzic z nawozeniem :roll: jakie zastosowac przed wyjazdem?.

Avatar użytkownika
macek.g
Znający temat

Posty: 1099
Dołączył: 06 lip 2005, 01:21
Miasto: UK

28 cze 2009, 01:53   (#4)  

zvirus napisał(a): Utrzymuję 24 stopnie, raczej niema już co obniżać.
W jaki sposób utrzymujesz tak niewysoką temperaturę w upalne wakacyjne dni nie będąć w pobliżu w celu skontrolowania tejże ?
:arrow: moje http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/vi ... hp?t=25387 :arrow: http://majszczur.posadzdrzewo.pl
Obrazek Piszę poprawnie po polsku, a przynajmniej się staram

Avatar użytkownika
Majszczur
Stały bywalec

Posty: 428
Dołączył: 19 gru 2008, 02:21
Miasto: Wa-wa

28 cze 2009, 09:26   (#5)  

Witam,

W jaki sposób utrzymujesz tak niewysoką temperaturę w upalne wakacyjne dni nie będąć w pobliżu w celu skontrolowania tejże ?


Po 1, nie mieszkam w Polsce więc problem wysokich temperatur mnie nie dotyczy. A po 2, wyjeżdżam tylko poza sezonem [kwiecień-czerwiec]. :wink:

Avatar użytkownika
zvirus
Aktywny użytkownik

Posty: 534
Dołączył: 31 sty 2008, 22:32

28 cze 2009, 10:47 Re: Akwarium vs wakacje  (#6)  

cHris dm napisał(a):Za miesiac wyjezdzam na 3 tygodniowe wakacje. W tym czasie nikogo nie bedzie w domu. Od czasu do czasu znajomi beda sprawdzali czy wszystko ok. Azeby robili podmiany czy dolewali nawozy moge pomarzyc ;). Jak Wy radzicie sobie z akwariami podczas wakacji? Czy da cos zmniejszenie ilosci swiatla, CO2 i obnizenie temperatury? Chodzi mi o jakby zahibernowanie zbiornika. Nie chce miec poroblemow z glonami. W poprzednich latach po 2 tygodniach wakacji byl "sajgon" ;) i miesieczna praca aby to znow wygladalo.


1. jeśli akwarium jest stabilne to spokojnie możesz wyjechać. Ryby bez karmienia spokojnie dadzą radę nawet miesiac - lepsze to niż aby znajomi mieli karmić ryby.
2. poproś znajomych jedynie o dolanie wody
3. napisz im na kartce która będzie przy akwarium co mają sprawdzać.

typu temp. 25 C (dopuszczalne 20-26, powyżej 26 C wyłączyć grzałkę - kabel z żółtą wstążką. Jesli nie masz grzałki a temp rośnie - niech wyłączą oświetlenie

woda: ma sięgać poziomu - naklejony kawałek plastra na szybie - jak będzie mniej dolać. Woda do dolewek stoi obok akwarium w 2x5l bańce.

pompy- wszystkie muszą pracować 24H

oświetlenie - wyłączyć na noc jeśli jakiś problem z oświetleniem - wyłaczyć z prądu - kabel z niebieską wstażką

jeśli w akwarium będzie martwa ryba - wyłowić
w razie pytań: tel........

pewnych problemów z glonami, a szczególnie z buszem w akwarium nie ustrzeżesz się. Ale to są w koncu wakacje, a nie koniec swiata, akwarium tez musi trochę zwolnić.

aha - przed wyjazdem na kilka dni wcześniej przejrzyj/wyczyść filtr biologiczny, a w dniu wyjazdu także dokladnie filtry mechaniczne jeśli posiadasz.

Nuroslaw
Zainteresowany tematem

Posty: 260
Dołączył: 17 gru 2004, 13:07
Miasto: Sieraków

28 cze 2009, 11:07   (#7)  

Majszczur, można wykonać system wentylatory komputerowe + termostat. Ale w tym momencie powstaje problem dolewania wywianej pary wodnej. Chyba, że mówimy o otwartym zbiorniku.

Gość


29 cze 2009, 22:27   (#8)  

Dziekuje za odpowiedzi. Zrobie jak mowisz Nuroslawie :)
Obrazek

Avatar użytkownika
cHris dm
Zainteresowany tematem

Posty: 252
Dołączył: 01 wrz 2007, 23:38
Miasto: Dundalk

10 lip 2009, 11:37   (#9)  

A ja tam jestem zdania: busz w baniaku po wakacyjnym wyjeździe - BEZCENNE :!:
<b>Poszukujesz roślin do akwarium :?:</b>
Zajrzyj na moje aukcje:
:arrow: <a href="http://www.allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=1107322">Daariog26 - Moje rośliny na Allegro</a> :)

Avatar użytkownika
dgajus
Początkujący

Posty: 39
Dołączył: 12 sie 2006, 10:36
Miasto: Gdynia

10 lip 2009, 12:10   (#10)  

dgajus napisał(a):A ja tam jestem zdania: busz w baniaku po wakacyjnym wyjeździe - BEZCENNE :!:

Tiaaa... o ile nie ma w nim ryb... u mnie swego czasu bez cotygodniowej przycinki duże ryby pływały bokiem i na wdechu, a niektóre to miały kłopot ze swobodną zmianą pozycji... wolę nie myśleć co by było po trzytygodniowym urlopie :roll:
:arrow: moje http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/vi ... hp?t=25387 :arrow: http://majszczur.posadzdrzewo.pl
Obrazek Piszę poprawnie po polsku, a przynajmniej się staram

Avatar użytkownika
Majszczur
Stały bywalec

Posty: 428
Dołączył: 19 gru 2008, 02:21
Miasto: Wa-wa

10 lip 2009, 21:52   (#11)  

a niektóre to miały kłopot ze swobodną zmianą pozycji...

jak to wolisz nie myslec :lol: beda mlode :D

Avatar użytkownika
macek.g
Znający temat

Posty: 1099
Dołączył: 06 lip 2005, 01:21
Miasto: UK

15 lip 2009, 11:42   (#12)  

dgajus napisał(a):A ja tam jestem zdania: busz w baniaku po wakacyjnym wyjeździe - BEZCENNE :!:

Ja byłem teraz od tygodnia w szpitalu. Przed wyjściem wyłączyłem połowę światła (bo bałem się glonów i przegrzania) wracam, spodziewając się buszu a tam... NIC NIE UROSŁO :lol:
Pozdrawiam
------
>>Moja strona<<
Na tym forum można odnieść wrażenie, że Heteranthera zosterifolia nigdy nie istniała...

Avatar użytkownika
Yahilles
Znający temat

Posty: 1678
Dołączył: 21 maja 2007, 21:02











Powiązane tematy
  • Akwarium 112 litrów i kubełek na 250 litrów

    Witam Posiadam akwarium 112 litrów oraz filtr kubełkowy Eheim z serii professional 4+ za 700 zł(niestety nie pamiętam dokładnego oznaczenia). Filtr ten jest dedykowany do akwarium 250 litrów. Miałem ...

    Wyświetlenia: 4024 | Odpowiedzi: 58 czytaj więcej...

  • Mega akwarium - peha68

    Absolutnie fantastyczna aranżacja (pomijając aspekt ścieżki :) )ponadnormatywnego akwarium w wykonaniu Panów z Peha68. https://www.youtube.com/watch?v=hM24gvwsrv4 oraz filtracja: https://youtu.be/O...

    Wyświetlenia: 18115 | Odpowiedzi: 58 czytaj więcej...

  • Jaka polecacie obsade rybek z krewetkami do akwarium 125 L

    Witam forumowiczow, Jak w temacie planuje zalozyc moje perwsze akwarium bardziej naturalne z latwymi rybkami do chodowli dla poczatkujacego oraz z takimi roslinami aby nie bylo duzo przycinania. Obec...

    Wyświetlenia: 674 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

  • [2456L] Dziennik budowy - Akwarium w ścianie

    Nareszcie! Doczekałem się! Nadszedł czas na rozpoczęcie prac z wymarzonym akwarium w ścianie, pomiędzy pokojami. Budowa domu była od samego początku podporządkowana i z myślą o duuuużym akwarium. Już ...

    Wyświetlenia: 65333 | Odpowiedzi: 232 czytaj więcej...

  • Akwarium na wymiar

    Witam po kilkuletniej przerwie. Jako że nowy dom ukończony to przyszła pora na moje akwarium. Stety/Niestety muszę oprzeć się o wykonanie akwarium na wymiar - bo nie widzę do kupienia takich rozwiązań...

    Wyświetlenia: 1009 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

  • Filtr narurowy do akwarium roślinnego

    Witajcie. Mam pytanie odnośni filtracji na bazie filtrów narurowych do wody połączonych rurami PCV i pompą od ogrzewania. Czy macie jakieś opinie na ten temat? W internecie można znaleść dość dużo got...

    Wyświetlenia: 15310 | Odpowiedzi: 41 czytaj więcej...

  • Pył w akwarium

    Witam założyłem ostatnio nowe akwarium 40l. Kupiłem sobie dobrze oceniane podłoże aktywne aquarium soli firmy tropica którego nie płuczę się przed wsypaniem. Od założenia akwarium po dwóch tygodniach ...

    Wyświetlenia: 722 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Zakładanie akwarium

    Cześć akwaryści, Zakładam właśnie nowe akwarium. Nie jest to już moje pierwsze podejście, jednak poprzednie próby kończyły się z różnym skutkiem, nie zawsze pożądanym (inwazje glonów, brak wzrostu ro...

    Wyświetlenia: 338 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Akwarium 112l wystarczający filtr eheim

    Cześć, obecnie w akwarium 112l gęsto obsadzonym roślinami mam filtr EHEIM EXPERIENCE 250 (2424). W środku są dwa kosze z gąbkami oraz seachem matrix , na samej górze jest wata. Zastanawiam się nad zak...

    Wyświetlenia: 1235 | Odpowiedzi: 19 czytaj więcej...

  • Akwarium bez podmian na mineralizatorze- stabilność

    Dzień dobry, Zastanawiam się nad obniżeniem ph oraz twardości wody w moim akwarium low tech. Chciałbym docelowo zrezygnować z podmian o ile wszystko będzie dobrze funkcjonować. W domu mam mineralizat...

    Wyświetlenia: 345 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Piotr Baszucki, razarewi i 325 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.