Lista działów » Technika » Filtracja i ogrzewanie


Tetratec EX 700 - 360l/h nie 700l/h



Dobór filtra do wymiarów akwarium, opinie o sprzęcie i sposoby na wydajne wkłady.



Witam,

Cóż, spodziewałem się góra 500l/h a jest dokładnie 360l/h i to bez wkładów.

A było to tak. Wyjąłem filtr z pudełka. Wywaliłem wszystkie wkłady. Wsadziłem koszyki z powrotem. Wiaderko wody i test. Otwarte zawory na maksa start i..... :? 1l wody na 10 sec. Jakby nie liczyć 360l na godzinę, dobre do akwarium 40l.

Pytanie: Czy to normalne u Tetry? Czy po prostu trafiłem na trefną sztukę?
Dzięki za każdą informację.

Avatar użytkownika
zvirus
Aktywny użytkownik

Posty: 534
Dołączył: 31 sty 2008, 22:32

24 cze 2009, 21:54   (#2)  

mówię nie !
Ostatnio edytowano 31 lip 2009, 18:49 przez Gość, łącznie edytowano 1 raz

Gość


24 cze 2009, 22:03   (#3)  

Witam,

Tak też myślałem ale miałem nadzieję, że trafiłem na bubla. Testowałem kilka Eheim`ów i różnice były rzędu 10-15% ale nie 50% :!: Jutro zwracam bubla i zamieniam na Eheim`a 2217..... Ehhh...

Ps. Drugi test. Wiaderko na krześle. Różnica poziomów - góra filtra / góra wiaderka ok. 50cm - przepływ.... 360l/h Bez komentarza :?
Ostatnio edytowano 24 cze 2009, 22:51 przez zvirus, łącznie edytowano 1 raz

Avatar użytkownika
zvirus
Aktywny użytkownik

Posty: 534
Dołączył: 31 sty 2008, 22:32

24 cze 2009, 23:05   (#4)  

zvirus napisał(a):Drugi test. Wiaderko na krześle. Różnica poziomów - góra filtra / góra wiaderka ok. 50cm - przepływ.... 360l/h Bez komentarza :?

50cm to chyba nie za wysoko, skoro producent mówi o podnoszeniu słupa wody na 150cm. Więc zmniejszenie przepływu o prawie połowę, to chyba przesada. I to nie lekka.
"Wiem, że nic nie wiem". Ale próbuję się dowiedzieć... ;)

390l - http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/viewtopic.php?p=456424

Avatar użytkownika
Trezor
Zaawansowany użytkownik

Posty: 785
Dołączył: 18 lip 2004, 17:21
Miasto: Wrocław

24 cze 2009, 23:30   (#5)  

Witam,

Nie chcę siać propagandy, ale... no właśnie ale jak jest napisane 700l/h, to tyle powinno być powiedzmy nawet bez wkładów :!:
Ale jak jest 50% mniej bez mediów no to co to jest? Wiele się ciśnie na usta.
Tak, czy siak nie sprzedam tego czegoś żadnemu klientowi nastawionemu na rośliny.
Wielu z nas nie sprawdza takich rzeczy a myśle ze użytecznym by było dzielenie się informacjami. Dlatego poruszyłem temat.

Gorąco polecam ten link:
http://www.aquatics-online.co.uk/bigpics/eheiminfo.htm

Zestawienie Eheim`ów z realnymi wydajnościami pomp :!:

Avatar użytkownika
zvirus
Aktywny użytkownik

Posty: 534
Dołączył: 31 sty 2008, 22:32

25 cze 2009, 10:01   (#6)  

Witam,

Nie tylko u tetry ale w eheimach też :) Sprawę wałkowałem około 1 miesiąca temu, też testowałem filtry.

Np. Tetra EX1200
teoretyczna wydajność: 1200l/h
wydajność bez wkładów na krótkich wężach w jednym poziomie: 900l/h
Wkłady standardowe: czyli kilo gąbek + ceramika + biobale (to co w zestawie) około 600-700l/h
Wypchany na maksa substratem pro: około 8 kg około 600l/h

Eheim 2075
Teoretyczna wydajność : 1250l/h
wydajność bez wkładów na krótkich wężach w jednym poziomie: około 850-900l/h
Wypchany na maksa substratem pro: około 8 kg: poniżej 600l/h

Eheim 2078 (cała seria E)
Wyjątkiem jest tutaj Eheim E. Teoretyczna wydajność pompy 1850l/h
bez wkładów: 700l/h (w instrukcji nawet informacja że max przepływu to 700l)
Wypchany na maksa substratem pro: około 8 kg: - 700l/h!
Przepływ wody steruje elektronicznie, jak napchasz max pompa dostaje większe napięcie aby zapewnić zawsze maksymalny przepływ. Z czasem oczywiście filtr się zapycha, ale to pokaże na czujniku przepływu.

Podsumowując: śmieszne i żałosne są parapety podawane przez producentów filtrów. Kupując filtr można na wstępie założyć iż będzie miał 50% tego co pompa może dać.

askpl
Poznaje temat

Posty: 60
Dołączył: 17 mar 2009, 10:16
Miasto: Łódź

25 cze 2009, 10:59   (#7)  

sam wczesniej mialem tetre 700-tke do akwa 240l netto okolo 200l i woda praktycznie stala w miejscu jesli podnosilem rurke wylotowa na rowni z lustrem wody, byl to minimalny ruch wody.

po zmianie akwa na 360l mam u siebie eheima 2076e i widac efekty,jesli jest spadek przeplywu pokazuje to na wskazniku,okres czyszczenia rowniez.

Dlatego jestem zadowolony z pracy filtra.

Avatar użytkownika
macek.g
Znający temat

Posty: 1099
Dołączył: 06 lip 2005, 01:21
Miasto: UK

25 cze 2009, 12:34   (#8)  

Eheim 2213, który jest odpowiednikiem Tetry700 pod względem zalecanego rozmiaru akwarium, ma właśnie wydajność w okolicach 400l/h (+/-10%). Ogólnie pisząc, z oryginalnym zestawem wkładów Eheimy Classic mają dokładnie podaną wydajność głowicy. Inni producenci niestety podają wydajność maksymalną przy jakichś nierealnie korzystnych warunkach. Zabezpieczają się też pisząc o tym w instrukcjach, więc nie można tego reklamować. Powód, dla którego podają takie wartości jest jasny jak słońce - im większy numerek tym lepiej sprzedaje - zasada stara jak handel.

Avatar użytkownika
Kadazan
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2649
Dołączył: 19 lut 2005, 18:19
Miasto: Toruń / Bydgoszcz

25 cze 2009, 12:47   (#9)  

Ja was trochę nie rozumie z tymi wydajnościami.
Nie od dziś dnia wiadomo że akwarium może istnieć bez filtracji.
Sam mam akwarium 200l i termofiltr eheim 2345 parametry wody ? Idealne !
To jest tak jak żle lub nie umiejętne prowadzone akwarium to nawet nawóz najlepszej firmy okaże się zły i to samo ma się do filra.

TURYSTA
Aktywny użytkownik

Posty: 512
Dołączył: 10 paź 2005, 19:43
Miasto: Trzebinia

25 cze 2009, 13:02   (#10)  

TURYSTA napisał(a):Ja was trochę nie rozumie z tymi wydajnościami.
Nie od dziś dnia wiadomo że akwarium może istnieć bez filtracji.
Sam mam akwarium 200l i termofiltr eheim 2345 parametry wody ? Idealne !
To jest tak jak żle lub nie umiejętne prowadzone akwarium to nawet nawóz najlepszej firmy okaże się zły i to samo ma się do filra.

Ale to chyba nie oznacza, że jeśli kupujesz filtr o wydajności X, a dostajesz X/2, to należy z tego powodu być zadowolonym? Ja kupując samochód mający 200KM, nie chciałbym dostać takiego co ma 100KM, ale taką samą "budę", jak wybrałem.
"Wiem, że nic nie wiem". Ale próbuję się dowiedzieć... ;)

390l - http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/viewtopic.php?p=456424

Avatar użytkownika
Trezor
Zaawansowany użytkownik

Posty: 785
Dołączył: 18 lip 2004, 17:21
Miasto: Wrocław

25 cze 2009, 13:09   (#11)  

Trezor rozumie Twoje podejście ale filtr to nie samochód. Producent filtra udowodni Ci że jak ma wydajność x to ją uzyska.:))) Zresztą jak by faktycznie było takie przekłamanie na wydajności to pewnie już regulator do sprawa konkurencji UE zadziała nakładając kary.
Ja w swoim eheimie zastosowałem przelotkę zaraz na wlocie i wylocie Z FILTRA z oryginalnych węży chyba 9/16 na 16/22 tetra teca 1200 nic się nie zatyka a śmiga aż miło :)
Pompowanie wody na wysokość 150 cm pólka + pokrywa :)

TURYSTA
Aktywny użytkownik

Posty: 512
Dołączył: 10 paź 2005, 19:43
Miasto: Trzebinia

25 cze 2009, 13:13   (#12)  

Zgadza się. Dlatego też nie nazywam tego oszustwem, bo wiem, że w ich idealnych warunkach otrzymamy wartości katalogowe. Natomiast powszechne jest też to, że od razu traktujemy je z przymrużeniem oka.
"Wiem, że nic nie wiem". Ale próbuję się dowiedzieć... ;)

390l - http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/viewtopic.php?p=456424

Avatar użytkownika
Trezor
Zaawansowany użytkownik

Posty: 785
Dołączył: 18 lip 2004, 17:21
Miasto: Wrocław

25 cze 2009, 15:10   (#13)  

zvirus napisał(a): Tak, czy siak nie sprzedam tego czegoś żadnemu klientowi nastawionemu na rośliny.
Masz rację, nie sprzedawaj, bo jeszcze zrzuci swoje niepowodzenia z roślinami na nic nie winny filtr.

Akwaria roślinne należą do takich, w których filtracja akurat nie jest proirytetem, a cyrkulację w zbiorniku można uzyskać w inny sposób.

Mój zbiornik prowadzony na ex700 + głowica Aqua szut.
Akwarium ze sporą obsadą (m.in. 7 dorosłych skalarów)

Obrazek


W późniejszym czasie zakupiłem ex1200.

marthinez
Zainteresowany tematem

Posty: 276
Dołączył: 14 wrz 2008, 20:30
Miasto: Szczecin

25 cze 2009, 22:52   (#14)  

marthinez napisał(a):
zvirus napisał(a): Tak, czy siak nie sprzedam tego czegoś żadnemu klientowi nastawionemu na rośliny.
Masz rację, nie sprzedawaj, bo jeszcze zrzuci swoje niepowodzenia z roślinami na nic nie winny filtr.


To nie jest takie proste jak się wydaje. Widzisz w kraju gdzie mieszkam ogólne pojęcie o akwarystyce, nie wspomnę o akwarium roślinnym jest na poziomie powiedzmy "niskim". Ludzie pakują za dużo ryb i sadzą (jak dobrze pójdzie) 2-3 0.5m żabienice + 1-2 inne rośliny. Świecą światło 12-16h, zmieniają wodę czasem raz na 3 tygodnie. Efekt - wysoki DOC i glony. Wydaje mi się, że wydajny filtr zawsze się opłaci kupić. Jak masz akwarium takie jak twoje, to rośliny pochłaniają większość składników z wody w przciwieństwie do wspomnianych 3 żabienic.

Kilka przykładowych akwariów z niepotrzebną wg Ciebie "nadfiltracją":
Przykład 1- 160l brutto Hydor 10 + Hydor 30
Przykład 2 - 160l brutto 2x EX1200
Przykład 3 - 640l brutto 2x 1200l/h i 2x 750l/h
Przykład 4 - 32l brutto Hydor 10

Wiele miesięcy temu w moim RIO 180 [150l/netto] Mając tylko wewnętrzny filtr z Juwel`a dorobiłem się krasnorostów jak ryby podrosły. Dorzuciłem Fluval`a 205 i po kilku tygodniach krasnorosty znikły...

A tak w ogóle, to zamiarem tego wątku miało być i jest pokazanie jak się oszukuje ludzi w kapitaliźmie :wink:

Ps. Kolego "askpl" Dzięki z rzeczowe i użyteczne informacje.

Avatar użytkownika
zvirus
Aktywny użytkownik

Posty: 534
Dołączył: 31 sty 2008, 22:32

26 cze 2009, 07:45   (#15)  

Kolego Zvirus źle mnie zrozumiałeś.
Nie jestem za jak to określiłeś "niepotrzebną nadfiltracją".

Ja po prostu odpowiedziałem na stwierdzenie jakoby "nie sprzedasz tego bubla osobom nastawionym na akwarium roślinne", więc wybacz, ale porównanie osoby posiadającej sporą obsade i 3 żabienice do kogoś kto chce mieć akwarium roślinne jest nie na miejscu.
Nie uważasz?

Jeśli zaś chodzi o Twój przykład akwarium z trzema żabienicami to tu masz rację i nie sposób się z Tobą nie zgodzić, choć i tak wolał bym to osobiście sprawdzić.

Linki, które przytoczyłeś mówią nam tylko jedno. Ktoś miał ochotę takie stosować i tyle. W/g mnie niepotrzebnie, zwłaszcza, że sam przyznałeś "w takich zarośniętych akwariach z małą obsadą wodą oczyszcza się sama".
Po co to pokazałeś, nie wiem.

Przeczytaj wyżej post Kadazana na temat proponowanego przepływu wody przez jeden z Eheimów oraz do jakiego akwarium ten filtr się zaleca.

Askpl też ciekawe rzeczy napisał.

Takie w/g Ciebie "oszustwa" stosuje większość producentów.

Przykre to.

Ps: Stwierdzenie jakoby przez za mały filtr nabawiłeś się krasnorostów jest też trochę złudne.
Widziałem wiele zbiorników ze sporą nadfiltracją i "pięknymi" krasnymi i nie były to zaniedbane akwaria.
Krasnorosty lubią spory ruch wody, więc mocny filtr po części przyczynia się do ich powstawania.
Za słaba filtracja także może być ich przyczyną, tylko czy na 100% była? Nie jestem przekonany.

Dziękuję Ci za informacje na temat realnego przepływu. Wiedziałem, że nie jest taki jak podaje producent, ale nie sądziłem, że aż tyle.

marthinez
Zainteresowany tematem

Posty: 276
Dołączył: 14 wrz 2008, 20:30
Miasto: Szczecin

26 cze 2009, 09:41   (#16)  

Ogólnie jestem założenia że filtr powinien przepchać akwarium co najmniej 3-4 razy w ciągu godziny. Chodź czytałem gdzieś informacje ludzi którzy stosują EI przepływ sięga nawet 7-10 razy w ciągu godziny! Dodatkowo było stwierdzenie: " aby wszędzie dotarły składniki odżywcze" :D Nie wiem jak to jest rozwiązane, ale musi być w baniaku niezły młyn :D

askpl
Poznaje temat

Posty: 60
Dołączył: 17 mar 2009, 10:16
Miasto: Łódź

26 cze 2009, 21:40   (#17)  

Witam,

Kolego "marthinez" Zwracam honor i przepraszam :oops:
"Troszkę" przesadziłem z tym stwierdzeniem, że nie sprzedam bubla komuś z nastawieniem na akwarium roślinne....

A co do filtracji 7-10 razy objętość akwarium w ciągu godziny przytoczonej przez "askpl". Tak duży obieg wody ma w zasadzie kilka zadań. Jak wspomniano wcześniej - 1. Dostarczenie składników odżywczych [w tym CO2] dla roślin. 2. Jak najszybsze usunięcie amoniaku, który może zainicjować glony. 3. Jak najszybsze usunięcie wszelkiej organiki ze zbiornika. Takie mądrości wyczytałem na http://ukaps.org/forum/.

To tytułem dobrej i uczciwej wydajności filtra. :wink:

Ps. Ciekaw jestem, co sądzicie o 7-10 krotnym przepływie w akwarium?
Ps_2. Czyżby koledzy z dalekiego wschodu niepotrzebnie wydawali pieniądze na 2 filtry do akwarium[?]

Avatar użytkownika
zvirus
Aktywny użytkownik

Posty: 534
Dołączył: 31 sty 2008, 22:32

26 cze 2009, 22:11   (#18)  

zvirus napisał(a): Ps. Ciekaw jestem, co sądzicie o 7-10 krotnym przepływie w akwarium?
Ps_2. Czyżby koledzy z dalekiego wschodu niepotrzebnie wydawali pieniądze na 2 filtry do akwarium[?]

Pewnie w akwarium typowo roślinnym taka nadfiltracja jest zbędna, a może i niekorzystna. Ale jeśli zbiornik jest już zarybiony, a ryby, jak np paletki, nieźle brudzą, to nie uważam, żeby 7-10 krotność akwarium, była zbyt dużym przepływem.
Jeśli zaś chodzi o 2 filtry w jednym akwarium, to sam stosuję tą metodę. I myślę, że jest to bardzo dobre rozwiązanie, bo filtr w akwarium jest krytycznym urządzeniem. A jak wiadomo dublowanie krytycznych systemów, nie jest rzeczą głupią. Na wypadek awarii, jednego z filtrów, mamy zawsze jeszcze drugi.
"Wiem, że nic nie wiem". Ale próbuję się dowiedzieć... ;)

390l - http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/viewtopic.php?p=456424

Avatar użytkownika
Trezor
Zaawansowany użytkownik

Posty: 785
Dołączył: 18 lip 2004, 17:21
Miasto: Wrocław

26 cze 2009, 22:24   (#19)  

zvirus napisał(a): A co do filtracji 7-10 razy objętość akwarium w ciągu godziny przytoczonej przez "askpl". Tak duży obieg wody ma w zasadzie kilka zadań. Jak wspomniano wcześniej - 1. Dostarczenie składników odżywczych [w tym CO2] dla roślin. 2. Jak najszybsze usunięcie amoniaku, który może zainicjować glony. 3. Jak najszybsze usunięcie wszelkiej organiki ze zbiornika. Takie mądrości wyczytałem na http://ukaps.org/forum/.
Ja już powoli przestaję wierzyć w to co wypisują na forach (zagranicznych także).
Jakoś wole zaufać własnemu i znajomych doświadczeniu, bo te zbiorniki widzę na żywo i wiem jak naprawdę są prowadzone.

Cyrkulacja wody w takim akwarium, zwłaszcza mocno obsadzonym to bardzo ważna rzecz.
Jak pisałem wyżej na własnym przykładzie ja do tego używałem głowicy Aqua szut.
Od kiedy stosuje większy kubeł (ex1200) głowicy już nie ma.
Roślinki, przynajmniej większość przestała "falować" pod wpływem prądu wody. Nie zauważyłem przez to jakiegoś negatywnego wpływu na nie.

Nawet w mniejszym ruchu wody składniki nawozowe i tak trafią docelowo do roślin, gorzej z co2.
Osobiście używam reaktora co2 na wylocie kubła i problemu z dostarczeniem gazu roślinom nie mam.
Wcześniej przy stosowaniu spieku ceramicznego nie było zbyt dobrze.

zvirus napisał(a):Ps. Ciekaw jestem, co sądzicie o 7-10 krotnym przepływie w akwarium?
Ps_2. Czyżby koledzy z dalekiego wschodu niepotrzebnie wydawali pieniądze na 2 filtry do akwarium[?]
Ja wielu rzeczy stosowanych na dalekim wschodzie nie rozumiem, tym bardziej, że jest tam takze wiele fajnych baniaczków z mniejszą filtracją.
Pytanie tylko, czy oni te kubły maja faktycznie odkręcone na full i efekt pralki w akwarium?
Czy mają swoja pojemnością słuzyć jako potężne złoże filtracji bilogicznej?
Jeżeli tak to po co?

Z nitryfikacja w takich zbiornikach praktycznie nie ma problemu, a amoniak jest lepiej przyswajalnym źródłem azotu niż azotan (no3).
Problem z DOC też nie powinien ich tak bardzo dotykać. Wszak zbiorniki te posiadają zazwyczaj uboga obsadę, a każde nadgniłe źdźbło, czy liść jest natychmiast usuwany.

marthinez
Zainteresowany tematem

Posty: 276
Dołączył: 14 wrz 2008, 20:30
Miasto: Szczecin

05 lip 2009, 01:22   (#20)  

Witam
Jestem nowy na tym forum. Zaciekawił mnie temat bo sam robiłem testy filtów. Kiedyś jak miałem tetre ex700 uzyskiwałem przy pełnym filtrze i czystym około 300l/h a w miarę użytkowania i zabrudzania spadek był nawet do 200l/h. Także to raczej standard. Teraz mam eheim 2028 różnica jest ogromna przy pełnym na max filtrze i czystym jest około 700-800l/h a w miarę użytkowania wydajność spada niewiele poniżej 700l/h. Oczywiście różnica w cenie też jest niezła. Mam spory zbiornik i welonki także przydaje się. Zajmuję się elektroniką i obecnie opracowuję falownik do filtrów zewnętrznych który umożliwić powinien spory zakres regulacji obrotów wirnika a nawet w przyszłości stabilizację przepływu. Zainteresowanych zapraszam do rozmowy.

Damiak
Początkujący

Posty: 6
Dołączył: 05 lip 2009, 01:06











Powiązane tematy
  • Kurz/pył w wodzie, nic nie pomaga.

    Walczę z kurzem/pyłem w wodzie już od kilku dni. Nie wiem co to jest, czy coś wypyliło od lawy czy to jakaś pozostałość po pierwotniakach a może śluzowce zaczynają się rozpadać. Woda jako tako jest c...

    Wyświetlenia: 8060 | Odpowiedzi: 84 czytaj więcej...

  • Wybór filtra do 240l. Zmieniać czy nie?

    Cześć. Jako, że jestem w trakcie zmiany aranżacji akwarium (100x40x60h), po głowie chodzi mi zmiana filtra. Obecnie posiadam Biomastera thermo 600 i wydaje mi się, że to nieco za mały filtr do mojego ...

    Wyświetlenia: 1526 | Odpowiedzi: 23 czytaj więcej...

  • Unimax 500 nie leci z jednego z wylotów

    Filtr unimax 500 mam od jakiś ośmiu lat, jednak od dobrych 5 lat nieużywany. Jak wiadomo model ten ma dwa wloty i dwa wyloty. Dziś w wannie próbowałem go reanimować, woda szybko przepływa tylko z jedn...

    Wyświetlenia: 551 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Ultramax 1500, serwis nie odbiera tel. od ładnych kilku dni.

    Witam, mam pytanie, może ktoś coś podpowie. Sprawa wygląda tak, że jakimś sposobem ułamał mi się taki dzyndzel, który trzymał zawór zwrotny out. Dzwonię do serwisu Aquael co z tym zrobić (czy zakleić ...

    Wyświetlenia: 832 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Filtr zmiękczający wodę (nie osmoza)

    Witam. Ostatnio natknąłem się na taki filtr narurowy. Macie jakieś doświadczenie z czymś takim? Można by go używać zamiast filtra RO? IMG_20220908_095404.jpg Wysłane z Mi 9T Pro przy użyciu aplika...

    Wyświetlenia: 1572 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Akwarium 360L, dodatkowy filtr wewnętrzny.

    Witam, Potrzebuję rady w jednej sprawie, bo nie wiem czy nie wydziwiam ;). Akwarium 360L 120x50x60. Za filtracje odpowiada Aquael Ultramax 2000. Filtr jest bardzo mocny, podkręcony na maksa zaczyna...

    Wyświetlenia: 7792 | Odpowiedzi: 23 czytaj więcej...

  • Pomocy sump nie zaciaga wody

    Mam problem. Myslalem ze wiemcos na temat naczyn polaczonych ale widac nie. Akwarium 30l. Sump za nim 30x30x9cm Trzy komory. Lewa mechaniczna, woda idzie dolem do biologicznej i w koncu gora do komor...

    Wyświetlenia: 3134 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

  • Wąż nie do zagięcia (prawie)

    Wrzucam jako ciekawostkę a może nawet rozwiązanie dla kogoś kto ma ciasnotę i utrapienie z wężami w szafce. Wpadło mi w ręce około 2,5m węża zbrojonego z opisem NON TOXIC, SUCTION & DELIVERY, 13 x...

    Wyświetlenia: 1818 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Wkład biologiczny, tani nie wpływający na parametry wody

    Szukam w miarę taniego, bo chodzi o duże ilości (do sumpa) wkładu biologicznego. Mam duże ilości ceramiki, ale mierzyłem GH i podwyższa, chciałem plastikowych biobali użyć, ale jakoś tak ciężko widzę ...

    Wyświetlenia: 4774 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...

  • Cichy filtr do 360L

    Cześć, Posiadam obecnie w baniaku Fluvala 407. Jest on dość głośny (wibruje). Zastanawiam się nad wymianą filtra na nowego Aquaela Ultramaxa 2000 lub Eheim 2274. Czy ktoś z was miał do czynienia z ty...

    Wyświetlenia: 3036 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 293 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.