Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Nawożenie i chemia wody


Siarczan Potasu z ogrodniczego. Test.



Metody nawożenia roślin akwariowych. Analiza parametrów wody i dobór właściwych preparatów.



Witam,

Jak wiadomo jest wielu zwolenników jak i przeciwników "K2SO4" z ogrodniczego. Mając ku temu okazję osobiście sprawdziłem, czy "brudny" siarczan potasu działa i czy nie szkodzi roślinom i zwierzętom w akwarium.

Akwarium testowe:
>> Pojemność ok 240l
>> Oświetlenie 2x54W T5 [Arcadia Plant Pro] 8 godzin/dobę
>> Podłoże: JBL Aquabasis + żwir podnoszący stale kH i gH - o tym później :wink:
>> Fauna: Do dziś nie jestem pewien, ale akwarium jest przerybione i to mocno. Dzikie Neony zielone, Tęczanki wszelakiej maści, Kosiarki, Pielęgnice południowo-amerykańskie, Drobnoustki, Zwinniki, Krewetki Amano, nawet 1szt. Dyskowiec. Powód - akwarium pokazowe w sklepie w Belfaście w którym pracuję [ www.exoticaquatics.co.uk ]
>> CO2: Butla + Reduktor + "komputer" Zawsze poziom pow. 30ppm! Start 2h przed światłem.
>> Nawożenie: Ferropol JBL Podwójna dawka 2x tydzień + 3-5ppm K2SO4 Dokładnie ten, 2x tydzień 1-2ppm Mg z MgSO4x7H2O
>> Podmiany: Raz na 2 tygodnie 20% RO + 30ppm potasu do podmienianej wody.
>> Dodatkowa pompa [600l/h] dla lepszej cyrkulacji
>> Fitracja: Eheim Professionel 2324, wypełniony EHEIM Substrat Pro

Tak to wygląda po przycince:

Obrazek

Zdjęcie robione telefonem więc przepraszam za kiepską jakość.
Potasu z ogrodniczego używam już od około 3 miesięcy. Żadna ryba ani krewetka nie padła :!: Rośliny mają się dobrze, choć 3x54W nie doświetla tych najniżej położonych. Celowo nie zapalam kolejnych 3x54W, żeby nie przycinać roślin co 3 dni no i oczywiście żeby się nie prosić o kłopoty :wink:

Akwarium uciążliwe w utrzymaniu z 2 powodów: 1. Brak czasu w ciągu tygodnia pracy. 2. Zastosowany żwir podwyższa kH i gH po podmianach RO nawet o 3-4 stopnie po 3 dniach.
Przerybienie w tym wypadku ma tę zaletę, że tylko czasem podaję PO4, bo NO3 zawsze jest powyżej 20ppm. Fe zawsze ok 0.2ppm i więcej.

Obiekt testu, czyli siarczan potasu rozpuszczam w RO [33g K2SO4/1l RO] z czego po wymieszaniu zostaje ok. płaska łyżeczka od herbaty szarego proszku, który wydaje się być jakimś rodzajem związku wapnia.
W domowym akwarium używam czystego K2SO4, ale wygląda na to, że ten z ogrodniczego działa równie dobrze.
Ostatnio edytowano 23 sie 2009, 22:08 przez zvirus, łącznie edytowano 1 raz

Avatar użytkownika
zvirus
Aktywny użytkownik

Posty: 534
Dołączył: 31 sty 2008, 22:32

04 maja 2009, 12:36   (#2)  

Bardzo pożyteczny post, dzięki zvirus :)

Akwarium sklepowe wygląda na dojrzały i zdrowy zbiornik! :)

Avatar użytkownika
Kadazan
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2649
Dołączył: 19 lut 2005, 18:19
Miasto: Toruń / Bydgoszcz

11 maja 2009, 19:55   (#3)  

Witam,

Dzięki za "dobre słowo" Post ma właśnie na celu obalenie/obalanie mitów :wink:
Do dziś się dziwię jak przy tak małym nakładzie pracy akwarium wygląda powiedzmy dobrze. Nawet gdy jest przerybione a żwir podnosi obie twardości.

Avatar użytkownika
zvirus
Aktywny użytkownik

Posty: 534
Dołączył: 31 sty 2008, 22:32

11 maja 2009, 19:59   (#4)  

Również zauważyłem, a raczej nie zauważyłem różnicy między K2SO4 ze sklepu, a czystym, mogę potwierdzić to co napisał zvirus, rozchodzi się chyba tylko o farfocle z ogrodniczego :wink:
Rodzisz się - płaczesz, a świat się cieszy.

Umierasz - świat płacze, ale ty możesz osiągnąć wielkie wyzwolenie.

Avatar użytkownika
artur_89
Znający temat

Posty: 1585
Dołączył: 06 kwi 2007, 16:05
Miasto: Jaworzno











Powiązane tematy
  • Nadmiar potasu a mineralizator

    Używam mineralizatora Seachem Equalibrium do GH i AquaVitro do KH, problem polega na tym że oba z nich zawierają dużo potasu. Chcąc mieć wartość GH=8 KH=4 mam już potas wg. testu JBLa na poziomie ok. ...

    Wyświetlenia: 1719 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Jbl direct co2 test - nie działa

    Dzień dobry, Jakiś czas temu zakupiłem wyżej wymieniony test do bezpośredniego pomiaru co2. Nieważne czy mierze wodę z akwarium LT, wodę kranową, wodę przegotowaną, dopiero po wlaniu wielu kropel mi...

    Wyświetlenia: 458 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Test Zoolek NO3 - fakty i mity

    Witam. Ponieważ po internecie krążą różne opinie na temat testów Zooleka, postanowiłem sam sprawdzić, czy rzeczywiście jest aż tak zły jak są o nim opinie :) Przeprowadziłem "kalibrację" tes...

    Wyświetlenia: 31240 | Odpowiedzi: 106 czytaj więcej...

  • Jak pozbyć się potasu czyli mega kumulacja?!

    Witam, mam jak sądzę problem z kumulacją potasu w wodzie i nie mogę się go pozbyć. Macie jakiś pomysł jak szybko obniżyć jego poziom po za podmianami wody które niewiele pomagają? Trochę o akwarium k...

    Wyświetlenia: 4100 | Odpowiedzi: 22 czytaj więcej...

  • siarczan miedzi jako antyglon

    Rozmawiając ze starymi akwarystami zasygnalizowano mi takie rozwiązanie. Jeden z produktów antyglonowych pewnej firmy ma podejrzanie niebieską barwę - wniskuję z tego że przynajmniej jeden ze skłądnik...

    Wyświetlenia: 1312 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Zwiększenie dawki mikro a niedobór potasu

    Witam . Zbiornik na podłożu master soil 50 litrów netto , 50lumenow na litr barwa 7000k K 18 (po zwiększeniu dawki mikro i zauważeniu niedoborów spadło do 10) Ph6.9-6.3 Gh/kh 8/1 No3 5 Po4 0.2 Ca/mg...

    Wyświetlenia: 12184 | Odpowiedzi: 55 czytaj więcej...

  • Cytrynian potasu lub glukonian potasu, jako nawóz potasowy?

    Czy ktoś stosuje do nawożenia akwarium? Czy jest bezpieczny? Kupiłem czysty cytrynian potasu ze sklepu chemicznego, ale nie znam proporcji, jeśli można go używać z powodzeniem do uzupełniania niedobor...

    Wyświetlenia: 3015 | Odpowiedzi: 12 czytaj więcej...

  • Test Zoolek K

    Witam, wyśle ktoś fotkę instrukcji testu Zoolek K na wysokie poziomy, bo nie pamiętam czy leje się 5ml wody z akwa i 5ml wody Ro, czy po 2,5ml. ulotka mi niestety zagineła

    Wyświetlenia: 2017 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Niedobór potasu

    Dzień dobry Posiadam kostkę 35 litrów nieskoenergetyczną (nie low tech bo jest co2), czyli 6W światła LED i Co2 na ziemi ze żwirkiem i piaskiem. Staram się regularnie codziennie podmieniać 1-1.5 li...

    Wyświetlenia: 4399 | Odpowiedzi: 23 czytaj więcej...

  • Który test, No2 czy No3, wyznacza poziom azotu w wodzie?

    Witam Jako że z chemii w podstawówce byłem noga więc mam pytanie. Którym testem, No2 czy No3 oznacza się poziom azotu w wodzie? A może czymś innym o którym nie wiem? Prosze o pomoc.

    Wyświetlenia: 3555 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: A$ i 491 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.