Jesteśmy po świeżych dostawach roślin :)     ZOBACZ KATALOG
Wielki Atlas Roślin Akwariowych Christell Kasselmann już dostępny w języku polskim!     Kup teraz







Lista działów » Galeria » Konkursy i inspiracje


Holenderskie od podstaw!



Znalezione w sieci inspiracje, tutoriale, ciekawostki oraz informacje o konkursach.



22 mar 2009, 20:47 Holenderskie od podstaw!  (#1)  

Witam wszystkich, jeśli nie trafiłem dział to przepraszam, ale nigdzie nie widać "jak zakładać akwarium".
Interesuje się akwarystyką od dość długiego czasu, ponad rok, znam już podstawy (dobór obsady do litrażu, zapobieganie glonom, start/restart, znam się na badaniu i analizowaniu parametrów wody, trochę na nawożeniu...). Mam160L akwarium a w nim roślinki - renecki (odmiana czerwona), nurzańce - nie pamiętam jaka odmiana ale rosną do 100cm i szerokość około 5mm, blyxe 2 sztuki jakiś korzeń i duużo peryspermy.
Za podłoże służy mi Tetra Compite Substrate, 8-9kg nie pamiętam, żwirek czarny, Filtracja tetra ex700 oświetlenie jest 120W a wiec dużo z tym że do wymiany bo ma mało lumenów - mam T8 i nadal będę miał :cry: przez koszta 4sztuki 30w po 700Lumenów ale wymienię je na takie co mając 30W i 2000L każda. Nawożę solami od RANDARA z allegro.
Aha mam też butlę co2 6kg :wink: - za duża ale dla mnie to jest taniej bo nie mam w mieście punktu nabijania co2 i musze jeździć 50km dalej - a rozpuszczam przez filtr wewnętrzny 2bąble na sekundę
ph obecnie 7* kh 10* a więc rozpuszczalność na poziomie 30ppm.
No2 oczywiście = 0 no3 dążę do utrzymania około 15
(ostatni restart 2msc temu a więc akwa dojrzało)
TO takie informacje czym dysponuje. Jednak skupię się na meritum spraw:
Chcę zrobić sobie holenra od podstaw - z jak największym profesjonalizmem, zgodnie ze sztuką - mam w tej dziedzinie (holenderskie) nie wiele, a więc zwracam się do rasowych zielarzy o pomoc.

Gównie chodzi mi o:
Wybór roślin, rozplanowanie, gdzie najlepiej i najtaniej kupić - wiem że od prywaciarzy szukać okazji ale nie łubie tego sposobu bo będę kilka razy za przesyłkę płacić.

Zapraszam do dyskusji i z góry dziękuję.

K.Nemo


22 mar 2009, 22:49   (#2)  

mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12285
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

22 mar 2009, 23:03   (#3)  

Dzięki Piotrze za link ale już tam byłem, i to nic mi nie pomogło, ale jednak coś nie coś jest z tym że nigdzie nie widziałm działu jak zakładać konkretnie holenderskie. bo jak http://www.roslinyakwariowe.pl/index.ph ... Amano.html to już raczej kosmetyka, a teraz chciałbym się skupić na wyborze obpdoiwdnich roślin. Może istnieje jakiś spis roślin do Holendrów?


I tak wielkie dzięki!
Proszę wypowiadajcie się dalej :)

K.Nemo


22 mar 2009, 23:04   (#4)  

Nemo......troche ciezko zrozumiec o co ci chodzi.....piszesz ze masz juz akwaroium....mierzysz parametry masz podloze pod zwirkiem ...oswietlenie i co2.......teraz lataj po forum i patrz co ci sie podoba.......przeciez nikt za ciebie aranzacji nie stworzy....to ty musisz wybrac co ci sie podoba ......swoja reka stworzyc jakies cudo natury.....masz dobre swiatlo wiec wybor masz duzy...w zasadzie wiekszosc roslin bedzie ci roslo.....trudno cos ci doradzic bo kazdy ma inny gust...jeden lubi typowe "ciezkie " holendry a ktos inny jest amatorem ladnych korzeni z mchem i trawniczkiem ......mysle ze najpierw cos sam powinienes ulozyc ......wkleic zdjecie i wtedy pytac sie o jakies porady.....pamietaj jednak ze to twoj zbiornik i w pierwszej kolejnosci ma sie podobac tobie....kazdy ma inny sentyment do roslin :wink:

Avatar użytkownika
kicia
Zainteresowany tematem

Posty: 246
Dołączył: 17 kwi 2004, 19:44

22 mar 2009, 23:56   (#5)  

Dokładnie Kicia dobrze pisze, nie ma gotowej recepty na holendra. Poza tym zależy jak do tego podejdziesz. Bo np mi obojętne jest do jakiej kategorii scharakteryzować moje akwarium, czy to holender, czy rybouku, czy w ogóle niesklasyfikowane nic... DLa mnie akwarystyka roślinna to hobby, które daje mi wiele satysfakcji i największą wartość ma dla mnie czerpanie z tego radości niż zastanawianie się do jakiej kategorii je przydzielić. Tak samo nigdy bym nie dał komuś zaprojektować swojego zbiornika. Jestem zdania, że najwięcej radości jest jak stworzymy coś sami. Dlatego tak jak pisze Kicia wymyśl coś jakbyś chciał by to wyglądało, a my jedynie możemy ci doradzić i pokierować.

nazer


23 mar 2009, 00:15   (#6)  

Rośliny wybierasz jaie lubisz - na poczatku trzymaj sie podzialu na plany (trawnik, srodek i tyl akwarium), tu masz podzial:
http://www.roslinyakwariowe.pl/sklep/ro ... e-c-1.html

lub jesli chcesz akwarium biotopowe:
http://www.roslinyakwariowe.pl/sklep/ro ... f-c-3.html

recepta jest jedna - przez Twoje akwarium musi przewinac sie spooro gatunkow zanim stworzysz swojego wymarzonego holendra - dlatego warto wymieniac sie roslinami z innymi akwarystami.
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12285
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

23 mar 2009, 11:28   (#7)  

przeciez nikt za ciebie aranzacji nie stworzy....to ty musisz wybrac co ci sie podoba ......swoja reka stworzyc jakies cudo natury.

No wiem o tym, ale chodzi o to że ja od początku mam problemy z estetyką w akwarium ;] nie zostałem obdarzony zmysłami estetyki :cry: :P gdybym miał dobrą rękę to bym sam sobie stożył układ a z tym mam problem (znam zasady 1 plan niski 2 wyższy 3 to rołsiny największe)

trudno cos ci doradzic bo kazdy ma inny gust...jeden lubi typowe "ciezkie " holendry a ktos inny jest amatorem ladnych korzeni z mchem i trawniczkiem

A co to znaczy ciężki holender? - nie rozumiem co mówisz :o

pamietaj jednak ze to twoj zbiornik i w pierwszej kolejnosci ma sie podobac tobie....kazdy ma inny sentyment do roslin Wink

Problem w tym że mi się będzie podobać wszystko co zielone i czerwone, gorzej z tym że chcę kiedyś się komuś pochwalić - jakiemuś doświadczonemu zielarzowi i z całą pewnością powiedzieć OTO MÓJ HOLENDER! - wiedząc że nie zostanę skrytykowany za zły dobór roślin itp. Che mieć 1000% pewność że postąpiłem "zgodnie ze sztuką"
(Mogę tylko powiedzieć że choć polysperma mi się podobała to już nie bo zrozumiem jak ciężko formuje się rośliny łodygowate, znacznie lepiej wypadną mchy chyba, i
drobnolistne)


I takie pytanie - jestem miłośnikiem wielkich korzeni - kłód tak zwanych lub takich kłód z 2-3 odnogami ale grubymi, kolcami.. , za to nie na widzę tak zwanych drapaków - czyli mioteł a nie korzeni ;] - mnóstwo 5mm - 2cm korzonków odstających w każdą stronę :!:
Czy takie korzenie pasują do akwarii holenderskich?

Mam świetny sklep w którym "kłodę" można kupić za 30zl a będzie miała ponad 100cm długości - utnie się jak za duża będzie. Problem w tym że nie jestem pewien czy takie korzenie można stosować do akwarii holenderskich.

Rośliny wybierasz jaie lubisz - na poczatku trzymaj sie podzialu na plany (trawnik, srodek i tyl akwarium), tu masz podzial:
http://www.roslinyakwariowe.pl/sklep/ro ... e-c-1.html

Tutaj też już byłem - znam podział planów w akwarium ale problem w tym że nie wszystkie rołsiny z linku mogą pasować do holendra a ja się na tym nie znam


tu jest tylko tanganika i malawi to pierwsze nie nazywa się holender a to drugie tylko nie na mój litraż - 160L
:lol:
o np mi obojętne jest do jakiej kategorii scharakteryzować moje akwarium, czy to holender, czy rybouku, czy w ogóle niesklasyfikowane nic... DLa mnie akwarystyka roślinna to hobby, które daje mi wiele satysfakcji i największą wartość ma dla mnie czerpanie z tego radości niż zastanawianie się do jakiej kategorii je przydzielić.
A dla mnie nie bo jestem ambitny ui rzuciłem sobie za wyzwanie zrobienie czegoś trudnego a zarazem pięknego. Ja traktuje akwarystykę nie jak wrzucenie rybki do wody - bo to oczywiste ale jako sztukę. - jak malowanie obrazu :lol:
Tak samo nigdy bym nie dał komuś zaprojektować swojego zbiornika. Jestem zdania, że najwięcej radości jest jak stworzymy coś sami
zgodzę się z tym ale tylko w połowie ponieważ sam już kombinowałem i doszedłem do wniosku że puki nie znam się bardzo dobrze na holenderskich to lepiej pytać i iść za rączkę z kimś doświadczonym bo nie potrzebie wydałem 200zl na roślinki - będę je teraz stopniowo sprzedawał. (akwa ładne było według innych na forum ale nie holedner - "bardzo ładne akwarium, ale to przeciętny rołsinoiak nie można nazwać tego 100% holedrem" - takie padały opinie a mi zależy na osiągnięciu celu)

K.Nemo


23 mar 2009, 13:34   (#8)  

A co to znaczy ciężki holender? - nie rozumiem co mówisz


mam na mysli akwarium skaldajace sie z wielu gatunkow roslin ,bardzo mocno obsadzone :wink:


wiedząc że nie zostanę skrytykowany za zły dobór roślin itp. Che mieć 1000% pewność że postąpiłem "zgodnie ze sztuką"


co z a bzdury....nikt cie nie skrytykuje za dobor roslin...kazdy ma to co mu si e podoba!!!...poza tym jak pisal wczesniej PIotr ,wiele roslin sie wymienia...bo to co podoba ci sie na poczatku pozniej wypada ze zbiornika...z roznych przyczyn.Jest tez wiele roslin do ktorych sie wraca..
czadsami ktos ci doradzi przyciac rosline albo posadzic w inne miejsce...oczywiscie w kwarium typu holender ladniej wygladaja rosliny o drobnych listakch ,wiec zabienice nie zawsze komponuje sie dobrze......chociaz to tez sprawa aranzacji.......


sukces to chyba stworzyc jakas kompozycje ...mysle ze w dzisiejszych czasach jest w czym wybierac i na czym sie wzorowac.....wpisz w google akwaria holenderskie i wyrzuyci ci tysiace zdjec...przegladaj i zobacz co ci sie podoba ....pozniej po malo probuj skopiowac aranzacje.....
Napisales ze chcesz stworzyc holendra doskonalego .....hmmmm nie wiem co to znaczy doskonaly.....bo to pojecie wzgledne....poza tym moim zdaniem trzeba zrobic pare restartow akwarium zeby samemu sie przekonac o co w akwarystyce chodzi....

mysle ze skoro masz juz akwarium to poprostu wklej fotke i bedziemy myslec co zmieniac.....bo tak na sucho to mozemy sobie gadac z pol roku :wink:

Avatar użytkownika
kicia
Zainteresowany tematem

Posty: 246
Dołączył: 17 kwi 2004, 19:44

24 mar 2009, 21:00   (#9)  

[quote="kicia"mam na mysli akwarium skaldajace sie z wielu gatunkow roslin ,bardzo mocno obsadzone :wink:
[/quote]
No to już rozumiem, nawet tak na początku myślałem,
Z tego co oglądałem łande kilka msc temu to trudno mi przyjąć strategię:
I: http://www.aquadesign.pl/img/180/top180.jpg - mi się podoba
i jeszcze http://www.aquadesign.pl/img/180/top180.jpg
II: http://allegro.pl/item587294291_microso ... delow.html - tez łądne - to chyba ten ciężki

Próbowałem z tym drugim ale nie wyszło, za trudne jak dla mnie ;/ szukałem na Googlach ale nie znalazłem takiego czegoś jak z pierwszym linkiem tylko inny układ, bez skał, inne rozplanowanie i inne roślinki ale coś w ten deseń ;/ tylko jest nawet ładne tylko, że nie wiem czy mi się nie znudzi za szybko, bo ciężki holender to masa rożnych kolorów i wysokości, a takie coś jak zielone wzgórza to po 3msc się może znudzić ;] bo wszędzie to samo - zieleń ;] - no ale coś takiego chyba zacznę robić - o ile to jest holender ;] a nie przeciętny rołsiniak
macie może linki do takich właśnie holedrów w kształcie wzgórz? a nie z róznymi rołsinami o innych kolorach ;] i wysokościach
[quote="kicia"co z a bzdury....nikt cie nie skrytykuje za dobor roslin...kazdy ma to co mu si e podoba!!!...[/quote]
A więc widzę, że mamy inne podejście do aranżacji, tobie ma się tylko tobie poboać, a mi przynosić dumę z tego że zrobiłem coś dobrze, z godnie ze sztuką i na wysokim poziomie. - nie mówię że nie masz gustu czy jakoś nie chodzi mi o to że choć jestem mało uzdolniony to szukam wysokich poprzeczek ;] baardzo wysokich, by nie przeskoczyć ich a przefrunąć jak ptak, z gracją ;]
[quote="kicia"poza tym jak pisal wczesniej PIotr ,wiele roslin sie wymienia...bo to co podoba ci sie na poczatku pozniej wypada ze zbiornika...z roznych przyczyn.Jest tez wiele roslin do ktorych sie wraca..
czadsami ktos ci doradzi przyciac rosline albo posadzic w inne miejsce...oczywiscie w kwarium typu holender ladniej wygladaja rosliny o drobnych listakch ,wiec zabienice nie zawsze komponuje sie dobrze......chociaz to tez sprawa aranzacji.......[/quote]

Wiem o tym ;p ale koszta, koszta, koszta....


sukces to chyba stworzyc jakas kompozycje ...mysle ze w dzisiejszych czasach jest w czym wybierac i na czym sie wzorowac.....wpisz w google akwaria holenderskie i wyrzuyci ci tysiace zdjec...przegladaj i zobacz co ci sie podoba ....pozniej po malo probuj skopiowac aranzacje.....
Napisales ze chcesz stworzyc holendra doskonalego .....hmmmm nie wiem co to znaczy doskonaly.....bo to pojecie wzgledne....poza tym moim zdaniem trzeba zrobic pare restartow akwarium zeby samemu sie przekonac o co w akwarystyce chodzi....
:cry:
mysle ze skoro masz juz akwarium to poprostu wklej fotke i bedziemy myslec co zmieniac.....bo tak na sucho to mozemy sobie gadac z pol roku :wink:[/quote] :wink: może jutro dodam fotkę mojego czegoś.


Strasznie dużo błędów sadzicie :twisted:
i nieludzko dziwnie się korzysta z opcji cytuj :?

K.Nemo


25 mar 2009, 18:22   (#10)  

nazer napisał(a):nie ma gotowej recepty na holendra.


Ja to tak myślę, że to podobnie jak z receptą na idealny trawnik...
Zasiać i pielęgnować przez co najmniej pięćset lat

Jedni to czują od razu, inni mogą tylko nieudolnie kopiować drugich, jedni coś zrobią i wiedza że to jest to, inni ciągle są niezadowoleni z efektu i nieustannie poprawiają... ale wszyscy maja prawo do błędów, ważne żeby wyciągać wnioski.. Idealny holender przyjdzie z czasem, albo nigdy...

P.S.
Taki coś mam dziś filozoficzny nastrój....

ZaHoryzontem


25 mar 2009, 18:25   (#11)  

K.Nemo napisał(a): nieludzko dziwnie się korzysta z opcji cytuj :?


serio? :?

ZaHoryzontem


25 mar 2009, 19:05   (#12)  

ZaHoryzontem napisał(a):
K.Nemo napisał(a): nieludzko dziwnie się korzysta z opcji cytuj :?


serio? :?


Serio, bo zaznaczam tylko ostanie słowo co napisałeś a cytuje mi moją wypowiedź, i twoją. Nie mogę znaleźć takiego foto co mi się podobało kiedyś ;/ dlatego pokaże to (chociaż nie wiem czy jest sens bo w ogóle inaczej chcę to przedstawić):
http://allegro.pl/show_item.php?item=593453966 na ostatnim foto jest holender - chyba
Planuje zrobić coś takiego tylko, że w kształcie "u" boki wysokie i łagodne stoki ku środkowi.
bez korzeni tych, i rołsin czerwonych. skałki tez odpadają, no chyba że po bokach (tak gdzie będzie najwyżej) - macie może linki do takich akwarii? - czy to już nie będzie holenderskie?

K.Nemo


25 mar 2009, 20:41   (#13)  

Skoro masz już dłuższą praktykę w próbach stworzenia holendra to zapewne znasz książkę Andrzeja Sieniawskiego "Akwaria roślinne w stylu holenderskim" w której jest szereg twardych reguł holendra m.inn. taka, że sadzimy możliwie wiele gatunków zwracając uwagę na to, żeby rośliny sąsiadujące różniły się kolorem, wielkością i pokrojem liści.

Akwaria z linków zamieszczonych przez Ciebie to nie holendry (z wyjątkiem trzeciej fotki z czerwonym lotosem po prawej) a piękne konkursowe aranżacje naturalne. Typowe holendry kipią przepychem, są przyciężkie wręcz cukierkowe, dlatego nazywa się je " landrynami". Rośliny nie są tam tak intensywnie formowane jak w tych w stylu dwa wzgórza, z których ma emanować spokój i relaks.

Niepotrzebnie żachnąłeś się jak ktoś sugerował dochodzić do celu powolnymi krokami. Akwarium to żywy organizm, to nie tak, że co zasadzisz w pierwszym dniu to będzie rosło po wsze czasy. NIGDY tak się nie dzieje. Szczególnie w akwariach holenderskich, które z założenia żyją po kilka lat! A wiesz dlaczego? Bo to co pięknie rośnie u jednej osoby u innej nawet przy utrzymaniu tych samych parametrów będzie z niewiadomych przyczyn szpetnym kikutem. Dlatego nawet jeśli ktoś da Ci swoją sprawdzoną receptę na obsadzenie zbiornika u Ciebie może wyglądać to kiepsko. I odwrotnie - aranżacja kulejąca u kumpla odtworzona w Twoim akwa może olśnić.
A koszty... no cóż każde hobby traktowane poważnie wcześniej czy później pociąga za sobą wydatki i tego nie unikniesz. Musisz zainwestować żeby czerpać zyski (w tym przypadku zyskiem jest możliwość stworzenia cudu natury i podziwiania go).

Mówisz że nie tylko Tobie ma się podobać. Rozumiem to. Ale nie popadaj w przesadę. Na pierwszym miejscu Twoja satysfakcja, potem zachwyt innych. Inaczej to nie hobby tylko snobizm. Ot co.
A zresztą holender holendrowi nie równy. Nie byłoby konkursów, jeśli postępując wg. jakiś zasad można było by stworzyć akwarium idealne, bo każdy po zapoznaniu się z wytycznymi pretendowałby do pierwszej lokaty.

Oprócz wiedzy musisz mieć to COŚ.... rękę/serce do roślin...nie wiem jak to nazwać...
Nie ma reguły, są rasowi rośliniarze dochodzący do szczytów formy swoich "landryn" latami, a są artyści którzy tworzą dzieło sztuki od pierwszego włożenia ręki do zbiornika. Jednych i drugich podziwiam.

Znajdż swoje miejsce wśród nich. Powodzenia.

***********************************************************************
Opcja cytuj działa w następujący sposób:
kopiujesz cytowaną wypowiedź i wstawiasz (bez spacji) w [ quote ] lub [ quote="nick osoby cytowanej" ] ....... [ /quote ]
***********************************************************************
PS. kupowanie lub wymiana roślin między "prywaciarzami" jak nazwałeś akwarystów :roll: :twisted: to najlepszy i najtańszy (bo pewny) sposób na pozyskanie roślin submersyjnych (z uprawy podwodnej) ... przemyśl to :wink:

.
:arrow: moje http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/vi ... hp?t=25387 :arrow: http://majszczur.posadzdrzewo.pl
Obrazek Piszę poprawnie po polsku, a przynajmniej się staram

Avatar użytkownika
Majszczur
Stały bywalec

Posty: 428
Dołączył: 19 gru 2008, 02:21
Miasto: Wa-wa

25 mar 2009, 21:55   (#14)  

Majszczur napisał(a):Skoro masz już dłuższą praktykę w próbach stworzenia holendra to zapewne znasz książkę Andrzeja Sieniawskiego "Akwaria roślinne w stylu holenderskim" w której jest szereg twardych reguł holendra m.inn. taka, że sadzimy możliwie wiele gatunków zwracając uwagę na to, żeby rośliny sąsiadujące różniły się kolorem, wielkością i pokrojem liści.

Ech skoda że nie ma tutaj działu Powitania czy coś.
Mam dłuższą praktykę ale z akwarium ogólnie a z holendrem dopiero 1 raz spróbowałem i nie wyszło najlepiej. - książek żadnych nie czytałem - nie mam gdzie kupić i nie wiem co wybrać ;] jak masz taką książkę to chętnie odkupię.


Majszczur napisał(a):Akwaria z linków zamieszczonych przez Ciebie to nie holendry (z wyjątkiem trzeciej fotki z czerwonym lotosem po prawej) a piękne konkursowe aranżacje naturalne. Typowe holendry kipią przepychem, są przyciężkie wręcz cukierkowe, dlatego nazywa się je " landrynami". Rośliny nie są tam tak intensywnie formowane jak w tych w stylu dwa wzgórza, z których ma emanować spokój i relaks.

Ech i mam paradoks bo oba typy mi się pobają.

Majszczur napisał(a):Niepotrzebnie żachnąłeś się jak ktoś sugerował dochodzić do celu powolnymi krokami. Akwarium to żywy organizm, to nie tak, że co zasadzisz w pierwszym dniu to będzie rosło po wsze czasy. NIGDY tak się nie dzieje. Szczególnie w akwariach holenderskich, które z założenia żyją po kilka lat! A wiesz dlaczego? Bo to co pięknie rośnie u jednej osoby u innej nawet przy utrzymaniu tych samych parametrów będzie z niewiadomych przyczyn szpetnym kikutem. Dlatego nawet jeśli ktoś da Ci swoją sprawdzoną receptę na obsadzenie zbiornika u Ciebie może wyglądać to kiepsko. I odwrotnie - aranżacja kulejąca u kumpla odtworzona w Twoim akwa może olśnić.
A koszty... no cóż każde hobby traktowane poważnie wcześniej czy później pociąga za sobą wydatki i tego nie unikniesz. Musisz zainwestować żeby czerpać zyski (w tym przypadku zyskiem jest możliwość stworzenia cudu natury i podziwiania go).

Błagam oszczędzie mi tych głodnych kawałków - znam to i rozumiem, nigdzie nie napisałem, że che raz zasadzić i mieć wszystko od razu. Wiem o tym że to tra miesiącami, popieram ten styl, co do kosztów to znam to ale jestem cwaniak
:wink: i za wszelką cenę próbuję je ciąć (koszta)

Majszczur napisał(a):Ale nie popadaj w przesadę. Na pierwszym miejscu Twoja
satysfakcja, potem zachwyt innych. Inaczej to nie hobby tylko snobizm. Ot co.

Również się z tym zgadzam więc podkreślę -
Robię to dla siebie! Ale chcę też mieć uznanie u innych - za poprawnie wykonaną pracę :wink:a mi nie wystarcza wypowiedź początkujących, że super 8)...


Majszczur napisał(a):Oprócz wiedzy musisz mieć to COŚ.... rękę/serce do roślin...nie wiem jak to nazwać...
- nie męcz się wiem o co Ci biega.
Akwarium może mieć każdy ale ale akwarystą musisz się urodzić - coś w ten deseń 8)

Majszczur napisał(a):Nie ma reguły, są rasowi rośliniarze dochodzący do szczytów formy swoich "landryn" latami, a są artyści którzy tworzą dzieło sztuki od pierwszego włożenia ręki do zbiornika. Jednych i drugich podziwiam.


Wiem, ale wolę uczyć się na czyichś błędach :roll: nie stać mnie na robienie i naprawianie ich samemu :wink:

K.Nemo


25 mar 2009, 23:47   (#15)  

K.Nemo napisał(a):
Serio, bo zaznaczam tylko ostanie słowo co napisałeś a cytuje mi moją wypowiedź, i twoją.


Bo ten mechanizm forum nie ma cytowania selektywnego, jak chcesz zacytować fragment, to się trzeba przyłożyć, a nie jest to chyba problem, bo widzę że w innych tematach sobie radzisz... ;) Więcej luzu i cierpliwości, tej ostatniej chyba uczy nas to hobby...

ZaHoryzontem


26 mar 2009, 06:53   (#16)  

Decydując sie na wybór akwarium holenderskiego,musisz zdawać sobie sprawę ,iż wymaga ono dużo cierpliwości .Jedynym kryterium jest poczucie estetyki-twoje własne-bądź zaczerpnięte z natury.Główna role pełnią w nim rośliny,sadzone według wcześniej ustalonego schematu.Światło to drugi ,a właściwie pierwszy i najważniejszy punkt akwarium holenderskiego,jak mawiają Holendrzy"tajemnica akwarium holenderskiego ,ma na imię -światło"Temat jest zbyt obszerny ,by opisac go w jednym zdaniu .Polecam jak szanowni koledzy książkę Andrzeja Sieniawskiego -Akwaria Roślinne w stylu holenderskim,znajdziesz tam wiele odpowiedzi na nurtujące cię pytania.

Avatar użytkownika
mayaca
Zaawansowany użytkownik

Posty: 804
Dołączył: 09 maja 2008, 20:58
Miasto: Polska -wyłącznie

26 mar 2009, 10:49   (#17)  

mayaca napisał(a): (...) polecam jak szanowni koledzy książkę Andrzeja Sieniawskiego -Akwaria Roślinne w stylu holenderskim (...)
ekhm ... mayaca :twisted: przecież wiesz, że Majszczur to wbrew pozorom bardzo sympatyczna koleżanka :mrgreen: :wink:

K.Nemo napisał(a): (...) książek żadnych nie czytałem - nie mam gdzie kupić i nie wiem co wybrać ;] jak masz taką książkę to chętnie odkupię (...)
mam 8) i nie tylko tą, ale z pewnymi pozycjamii człowiek się nie rozstaje :wink: , a książkę można kupić bez wychodzenia z domu w ksiągarniach internetowych, wystarczy wygooglać :roll: ;)

K.Nemo napisał(a): (...) chodzi mi o to że choć jestem mało uzdolniony to szukam wysokich poprzeczek ;] baardzo wysokich, by nie przeskoczyć ich a przefrunąć jak ptak, z gracją ;] (...)
Mówisz i masz! Nie są to wprawdzie holendry ale nie wierze, że Ci się nie spodobają :lol:

tu masz typowego ciężkiego oldshoolowego holendra, aż kipi od przepychu barw i kształtów:
:arrow: http://www.aquagora.fr/CAPA2008/fiche.p ... 8&idAq=123

a tu masz inne akwa, każde rozłożone na czynniki pierwsze pod względem doboru roślin wraz ze spisem nazw łacińskich.
Łatwiejszej matrycy do kopiowania chyba nie znajdziesz
:arrow: http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/vi ... ht=#133029

:!: ps. proszę Cię nie pisz z uporem maniaka "rołsiny" i "rołsinniak" bo to strasznie irytujące :wink:

Magda
:arrow: moje http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/vi ... hp?t=25387 :arrow: http://majszczur.posadzdrzewo.pl
Obrazek Piszę poprawnie po polsku, a przynajmniej się staram

Avatar użytkownika
Majszczur
Stały bywalec

Posty: 428
Dołączył: 19 gru 2008, 02:21
Miasto: Wa-wa

26 mar 2009, 14:27   (#18)  

No i masz ,znowu gafa.Oczywiście że koleżanka,wbijam do zakutej pały-Majszczur to koleżanka!!!!!!!!!! Na demencję nie ma rady!!
Pozdrawiam.

Avatar użytkownika
mayaca
Zaawansowany użytkownik

Posty: 804
Dołączył: 09 maja 2008, 20:58
Miasto: Polska -wyłącznie

27 mar 2009, 11:27   (#19)  

Majszczur napisał(a):Arrow http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/vi ... ht=#133029

Exclamation ps. proszę Cię nie pisz z uporem maniaka "rołsiny" i "rołsinniak" bo to strasznie irytujące Wink

o ten link przedstawia mniej więcej to co chcę osiągnąć :wink: a co do tego drugiego zdania o roślinach to nic nie rozumiem ;] o co Ci chodzi?

K.Nemo












Powiązane tematy


Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 690 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.