Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Pielęgnacja » Zwierzęta


skalar- co z nim??



Ryby w akwarium roślinnym - dobór obsady, metody karmnienia, profilaktyka i leczenie.



08 mar 2009, 23:55 skalar- co z nim??  (#1)  

mam 4 skalary u siebie. problem polega na tym że własnie zauważyłem ze złożyły ikre i to zupełnie normalne ale bezpośrednio po tym zobaczyłem ze jeden z nich ma mętne oko, tak jakbym mu sie zrobiło coś wewnątrz! co to moze być czy jakas infekcja ? choroba czy uszkodzenie mechaniczne? oko jest tylko w jednym miejscu mętne takie mleczne jakby i ta mleczna plamka jest okrągła dokładnie na srodku oka i zajmuje 1/2 jego powierzchni.

www.dydko.com
Początkujący

Posty: 30
Dołączył: 06 lut 2009, 18:59
Miasto: kraków

14 mar 2009, 02:22   (#2)  

Przy okazji buszowania w necie znalazłam coś co może Ci się przyda... ale niech to raczej zweryfikuje jakiś znawca chorób :wink:

podaję źródło, żeby nie było burzy o prawa autorskie do tego tekstu :wink:
kompendium wiedzy o chorobach na stronie :arrow: http://www.akwarystyka.com.pl/showthread.php?t=2407

CHOROBA: KATARAKTA (ślepota)
PRZYCZYNA: Wywołują ją larwy przywry Diplostomum, zazwyczaj przeniesione do akwa wraz ze ślimakami, rzadziej z pokarmem lub roślinami.
PRZEBIEG: Jedna z form cyklu rozwojowego robaka (tzw. cerkaria) wnika do naczyń krwionośnych rybki poprzez skórę, a następnie przedostaje się do oka, powodując ślepotę.
SKUTKI: U dużych i silnych ryb - ślepota, słabsze giną na skutek zatkania naczyń krwionośnych.
OBJAWY: Zbielenie lub zmętnienie soczewki oka, pod mikroskopem (jak ktoś posiada) można zobaczyć larwy przywry.
LECZENIE: Brak zabiegów leczniczych prowadzących do wyleczenia. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby należy usunąć z akwarium wszystkie ślimaki.
ALE w jednym poście był podany opis leczenia:
Przemywanie 1-2 razy dziennie
ACIDUM BORICUM (Kwas borowy)
1-3% roztwór ciepło-wodny 4g/0,25 I wody
:arrow: moje http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/vi ... hp?t=25387 :arrow: http://majszczur.posadzdrzewo.pl
Obrazek Piszę poprawnie po polsku, a przynajmniej się staram

Avatar użytkownika
Majszczur
Stały bywalec

Posty: 428
Dołączył: 19 gru 2008, 02:21
Miasto: Wa-wa

14 mar 2009, 14:01   (#3)  

Odczekaj parę dni ,zdarza sie często że podczas tarła ,skalary toczą bójki,zwłaszcza kiedy to pierwsze lub drugie tarło.Bardzo często atakują oczy ,które pokrywają się bielmem .
Zanim go przeniesiesz do Krainy Wiecznych Łowów ,upewnij sie czy to nie jest przyczyna .Przechodziłem przez to wielokrotnie ,kiedy jeszcze bawiłem się w rozmnażanie.
Kwas borowy .to rzeczywiście panaceum na wiele chorób,oraz zaciekły wróg glonów,zielenic zwłaszcza.

Avatar użytkownika
mayaca
Zaawansowany użytkownik

Posty: 804
Dołączył: 09 maja 2008, 20:58
Miasto: Polska -wyłącznie

17 mar 2009, 00:52   (#4)  

na szczeście wszystko mu przeszło, oko wróciło do normy i dobrze wygląda. tak myślalem że to podczas tarła mógł sobie coś zrobić. dobrze dziekuje wam za pomoc i pozdrawiam.

www.dydko.com
Początkujący

Posty: 30
Dołączył: 06 lut 2009, 18:59
Miasto: kraków

22 mar 2009, 15:19   (#5)  

Witam
Właśnie czytma post i mam podobny przypadek od tygodnia sumowi zrobily sie oczy białe, czy to jest zarażliwe i czy taką rybe mozna czymac dalej z innymi.
MISIEK

MISIUPIK
Początkujący

Posty: 6
Dołączył: 02 gru 2007, 23:31
Miasto: TARNOWSKIE GÓRY











Powiązane tematy
  • Skalar niepokojące zachowanie

    Witam mam problem ze samica skalara mam ja już dośc długo z 7/8 lat. Mianowicie od kilku dni jest taki jakoś osowiały pływa przy dnie przeważnie w 1 miejscu w rogu akwarium jak inne ryby przypływają k...

    Wyświetlenia: 2807 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Skalar

    Witam ,więc do rzeczy .Wszystkie moje skalary 6szt mają takie same objawy ,w czym jest rzecz ,bocznymi płetwami ruszają b.szybko i się sklejają do ciała ,płetwy grzbietowe są zwinięte i opadają ,niek...

    Wyświetlenia: 2896 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Chory skalar?

    Witajcie. Mam dziwną przypadłość u skalara. Na boku rybki pojawiła się dziura. Dosłownie! Z początku myślałem że gdzieś się przytarł czy coś, ale dzisiaj zauważyłem że dziura znacznie się powiększyła....

    Wyświetlenia: 3204 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • CZarny skalar plec?

    DSC_0690.JPG Witam, Czy czarny skalar to samiec czy samica? Wyglada na samice ale zachowuje sie jak samiec - lubi wojować z dwoma samcami przynajmniej tak mi sie wydaje. Dziekuje za pomoc.

    Wyświetlenia: 744 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Chory skalar

    Witam Dorosła samica skalara, wycierająca się z samcem raz na miesiąc "zachorowała". Pływa brzuchem do góry przy lustrze wody już od 4 tygodni. Jest żywa, energiczna, nie da się do ręki zła...

    Wyświetlenia: 1217 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Skalar

    Witam wszystkich Mam problem z nowo kupionym skalarem . Od rana sie dziwnie zachowuje , pływa przy powierzni ,do góry nogami (jesli tak można powiedzieć ;)),na boku . Kopiłem go wczoraj inny skalar ku...

    Wyświetlenia: 681 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Skalar udławił się otoskiem

    Przydarzyła mi się dziwna rzecz. Jeden z moich skalarów wbrew powszechnej opinii, iż skalary nie niszczą roślin i świetnie nadają się do akwarium roślinnego od jakiegoś czasu niszczył rośliny na potęg...

    Wyświetlenia: 6232 | Odpowiedzi: 28 czytaj więcej...

  • Chory skalar.

    Witam mam problem z jednym z 6 skalarów który zachorował. Płetwy zrobiły się białawe i na jednym z boku robi się też lekko białawy. czy to pleśniawka ??? i czy ką piel w roztworze nadmanganianu potasu...

    Wyświetlenia: 1085 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Zwykły skalar czy może Altum z Peru

    :D proszę o pomoc

    Wyświetlenia: 815 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Chory Skalar - proszę o pomoc w diagnozie

    Witam, wczoraj jeden z dwóch moich skalarów zaczął pływać przy powierzchni wody szybko łapiąc powietrze i wyglądał jak by pływanie sprawiało mu problem i wkładał w to mnóstwo wysiłku. Dysza filtra ust...

    Wyświetlenia: 766 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 545 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.