Jesteśmy po świeżych dostawach roślin :)     ZOBACZ KATALOG
Wielki Atlas Roślin Akwariowych Christell Kasselmann już dostępny w języku polskim!     Kup teraz







Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Podłoże do kompozycji "długoterminowej"



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



Potrzebuje jakieś 9 litrów podłoża, zbiornik 60*30*35, będzie zalany kranówką (gh < 18 ), Nawożenie PGC, PA Aquapotas, PG makro, PG ferro.
Kompozycja na "dłuższą metę" (rok albo więcej) z roślin to microsorum, bolbitis, anubias, będą też jakieś łodygowce, pewnie i trawniczek z heńka albo glosi. Tak więc plaży nie będzie

Zastanawiałem się nad takim kombinacjami (ograniczenie cenowe :( )

- worek Aqua Substrate II + (6L) i do tego wymieszać z 3 L (3 paczki żwiru 2 kg) zwykłego żwiru,
cenowo to jest AS II+ jakieś 70 pln i 10 pln żwir = 80 pln

- Biogrunt Aquabotanike worek 4L na to żwir 6L (jakieś 6 paczek),
cenowo Biogrunt (z przesyłką) 47 pln i żwir jakieś 20 pln = 67 pln

Co uważacie za lepsze???

Wiadomo najlepiej woreczek 9 L ADA ale conowo wychodzi 2 razy tyle, a to jest moje ograniczenie. Ziemia z Biedronki pokryta żwirem też mi nie odpowiada.

nowy78
Początkujący

Posty: 33
Dołączył: 24 lut 2009, 13:23

04 mar 2009, 21:45   (#2)  

Podczepie się pod temat ;)

Jak długo można prowadzić zbiornik na podłożu ADA Amazonia, oczywiście zmieniając kompozycje (lub nie jak kto woli)?
Pozdrawiam, Paweł

Avatar użytkownika
pawel_ok
Zainteresowany tematem

Posty: 158
Dołączył: 10 paź 2006, 15:43
Miasto: lubelskie

04 mar 2009, 21:53   (#3)  

Dziwny post...
Masz ograniczenia finansowe a krytykujesz ziemie z "biedronki", niektórzy mają lepsze zbiorniki na ziemi niż niektórzy na markowych podłożach... A skąd wiesz co taki Amano pcha do worków ( z całym szacunkiem dla Pana Amano) Autami Daewoo na zachodzie też nikt nie chciał jeździć to zmienili markę chevrolet i to już brzmi nieźle, a w środku ten sam gniot...
Chodzi mi o to, że nie wszystko co opatrzone marką i wysoką ceną jest najlepsze...
Ja jeśli masz skromny budżet właśnie poleciłbym ci ziemię i do tego żwir...

nazer


04 mar 2009, 22:09   (#4)  

Nowy 78, na Amazonii, spokojnie możesz wytrzymać kilka lat. Jest to potwierdzone i udokumentowane przez wiele osób , w tym z tego forum. Duch, z tego co pamiętam, zmieniał nawet kilka aranżacji na tym samym adowskim podłożu. Dwa lata temu, oparłem akwarium właśnie na Amazonii i mogę powiedzieć, że im dłużej, tym jest coraz lepiej. Akwarium mam teraz stabilne ( po początkowych problemach) jak skała. Niestety wysiadłem przy nawozach ADA, ( są dla profesjonalistów i to jest prawda), ale opowieść o tym, zostawiam sobie na inną okazję.
Pokora wobec praw natury.
Robert Ruszczyk
Zapraszam do odwiedzenia bloga, małe formaty

Avatar użytkownika
Robcio
Stały bywalec

Posty: 370
Dołączył: 29 maja 2005, 07:56
Miasto: Łódź

04 mar 2009, 22:11   (#5)  

Popieram Nazera..
A pomieszanie aquasubstratu z żwirem da ci nitki, krasnorosty i sinice.
Pozdrawiam

Anonim 12498


04 mar 2009, 23:37   (#6)  

Generalnie też przyłączam się do poparcia jakiego udzielił poprzednik ale może nie zwróciliście uwagi, że kolega napisał iż ziemia mu nie odpowiada. No cóż przeciez każdy z nas ma prawo do kaprysów.
Może popatrz na Volcanit, za jakieś 6 dych masz 7 kg (kg a nie litrów). Jak domieszasz do tego 2 kg żwiru to chyba nie będzie problemu.

Loniek
Poznaje temat

Posty: 90
Dołączył: 21 maja 2008, 12:26
Miasto: Legionowo

05 mar 2009, 00:33   (#7)  

Przelicz dokladnie roznice w cenie miedzy podlozem AS a ADA...nie zaoszczedzisz wiele a bedziesz mial najlepsze podloze dostepne w tej chwili na rynku. Ja bym nie kupowal nic innego.
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12285
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

05 mar 2009, 00:52   (#8)  

Piotr Baszucki napisał(a):Przelicz dokladnie roznice w cenie miedzy podlozem AS a ADA...nie zaoszczedzisz wiele a bedziesz mial najlepsze podloze dostepne w tej chwili na rynku. Ja bym nie kupowal nic innego.

Szczera prawda. Sam kupiłem AS i za bardzo nie jestem zadowolony. :) W wakacje przesiadka na ADA.

Thierry Henry
Poznaje temat

Posty: 110
Dołączył: 13 sie 2008, 23:34
Miasto: Brzesko

05 mar 2009, 11:08   (#9)  

Moja Amazonia ma już ponad rok i od 4 miesięcy jest na niej druga aranżacja i wszystko jest jak należy! Poznałem też osobiście kilka osób, które zamiast podłoża ADA wybrały Aqua Substrate i nie były specjalnie zadowolone.

Avatar użytkownika
MikołajW
Znający temat

Posty: 1357
Dołączył: 14 paź 2008, 21:47
Miasto: Bydgoszcz

05 mar 2009, 12:14   (#10)  

Jestem zaskoczony, że nikt nie poleca Tropica Plantsubstrate. Wystarczą dwa litry tego podłoża za 34zł w sklep.roslinyakwariowe.pl Przykrywasz to jakimś ładnym podłożem, np. czarnym żwirkiem i już - długoterminowe podłoże gotowe.

Avatar użytkownika
Kadazan
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2649
Dołączył: 19 lut 2005, 18:19
Miasto: Toruń / Bydgoszcz

05 mar 2009, 23:04   (#11)  

Kadazan. A trenowałeś na tym podłożu? bo mocno zastanawiam się czy go nie wypróbować. Jeżeli na nim trenowałeś to napisz cokolwiek (lepiej wiedzieć niż trenować od zera))

Loniek
Poznaje temat

Posty: 90
Dołączył: 21 maja 2008, 12:26
Miasto: Legionowo

06 mar 2009, 12:27   (#12)  

Piotr Baszucki napisał(a):Przelicz dokladnie roznice w cenie .............. Ja bym nie kupowal nic innego.


MikołajW napisał(a):Moja Amazonia ma już ponad rok i od 4 miesięcy....... wybrały Aqua Substrate i nie były specjalnie zadowolone.


Robcio napisał(a):Nowy 78, na Amazonii, spokojnie możesz wytrzymać kilka lat. Jest to potwierdzone i udokumentowane przez wiele osób....
.


Jak powiadacie że służy na lata to może i warto zainwestować na początku i mieć później spokuój?

Tylko jest dylemat :? Amazonia czy Amazonia II ??
Woda będzie raczej kranówka więc chyba II, ale podobno słabszy wzrost roślin no i tak jak napisane jest kolor "mieszany" :?
Co doradzicie??

Robcio napisał(a): Niestety wysiadłem przy nawozach ADA, ( są dla profesjonalistów i to jest prawda), ale opowieść o tym, zostawiam sobie na inną okazję.


RobcioMożna coś więciej na ten temat...
.
Co do nawozów to jak napisałem linia PG wspomagana Potasem PA.
Da radę ???

nowy78
Początkujący

Posty: 33
Dołączył: 24 lut 2009, 13:23

06 mar 2009, 13:06   (#13)  

To zależy jaką masz twardość kranówki. Zwykła Amazonia też nieco obniża te parametry, ale pamiętaj, nic nie jest wieczne i podłoże też z czasem traci te właściwości (obniżające twardość) - tyczy się to także Amazonii II.
Co do nawozów to jeśli chcesz oszczędzić to najlepiej wychodzą sole nawozowe.

Avatar użytkownika
MikołajW
Znający temat

Posty: 1357
Dołączył: 14 paź 2008, 21:47
Miasto: Bydgoszcz

06 mar 2009, 13:08   (#14)  

A trenowałeś na tym podłożu? bo mocno zastanawiam się czy go nie wypróbować. Jeżeli na nim trenowałeś to napisz cokolwiek (lepiej wiedzieć niż trenować od zera))


Osobiście nie trenowałem, ale patrząc na to jakie efekty osiąga na nim Oliver Knott, jestem spokojny o rezultaty. Akwaria na tym podłożu obejrzysz pod poniższym linkiem:
http://www.pbase.com/plantella

Avatar użytkownika
Kadazan
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2649
Dołączył: 19 lut 2005, 18:19
Miasto: Toruń / Bydgoszcz

06 mar 2009, 14:21   (#15)  

porównując doświadczenie jego i moje o spokój będzie raczej trudno. Ale trudno spróbujemy.

Loniek
Poznaje temat

Posty: 90
Dołączył: 21 maja 2008, 12:26
Miasto: Legionowo

06 mar 2009, 14:22   (#16)  

MikołajW napisał(a):To zależy jaką masz twardość kranówki. Zwykła Amazonia też nieco obniża te parametry, ale pamiętaj, nic nie jest wieczne i podłoże też z czasem traci te właściwości (obniżające twardość) - tyczy się to także Amazonii II.
Co do nawozów to jeśli chcesz oszczędzić to najlepiej wychodzą sole nawozowe.


Kranówka twarda, GH ~ 18, KH ~ 12

Nawozy wolę gotowe, bo nie chcę bawić się w małego chemika :wink:


Kadazan napisał(a):
Osobiście nie trenowałem, ale patrząc na to jakie efekty osiąga na nim Oliver Knott, jestem spokojny o rezultaty. Akwaria na tym podłożu obejrzysz pod poniższym linkiem:
http://www.pbase.com/plantella



Tylko czym ten substrat jest przysypany?

nowy78
Początkujący

Posty: 33
Dołączył: 24 lut 2009, 13:23

06 mar 2009, 15:41   (#17)  


Loniek
Poznaje temat

Posty: 90
Dołączył: 21 maja 2008, 12:26
Miasto: Legionowo

06 mar 2009, 17:25   (#18)  

Nowy 78, żyzne podłoża takie jak , oparte na glinie z Tropici, możesz spokojnie przysypać Amazonią. Stworzysz w ten sposób, potężny i długoterminowy magazyn odżywczy dla roślin i niepowtarzalny efekt dekoracyjny. Sam zresztą wiesz , jak to podłoże wygląda, więc wszelka reklama z mojej strony, jest zbędna. Poza tym, pożenienie z sobą tych dwóch marek produktów, to nic nowego czy odkrywczego w światku roślinnym. Sam tak postępuję. O jakość jednego i drugiego możesz być spokojny. Bardziej obawiałbym się produktów naśladujących Soile Ady. Co do nawozów ADA, to zamierzam rozwinąć problem we własnym wątku, do którego się przygotowuję. W skrócie, nie potrafię ich prawidłowo stosować. Za mało jest szczegółowych informacji nt temat. W Aquajournalach można znaleźć całe artykuły o problematyce nawożenia tymi cudeńkami ( oczywiście język japoński), a nasi internauci forumowi, twierdzą że wszystko jest napisane w ulotce produktu. Czy wszystko ? Widać w ich tematach.
Kończąc już, myślę że zestawienie, Amazonia z podłożem Tropici będzie rozsądnym rozwiązaniem, i nie tak drogim. Odważysz się ?
Pokora wobec praw natury.
Robert Ruszczyk
Zapraszam do odwiedzenia bloga, małe formaty

Avatar użytkownika
Robcio
Stały bywalec

Posty: 370
Dołączył: 29 maja 2005, 07:56
Miasto: Łódź

08 mar 2009, 11:54   (#19)  

Kadazan napisał(a):
A trenowałeś na tym podłożu? bo mocno zastanawiam się czy go nie wypróbować. Jeżeli na nim trenowałeś to napisz cokolwiek (lepiej wiedzieć niż trenować od zera))


Osobiście nie trenowałem, ale patrząc na to jakie efekty osiąga na nim Oliver Knott, jestem spokojny o rezultaty. Akwaria na tym podłożu obejrzysz pod poniższym linkiem:
http://www.pbase.com/plantella


Onośnie podłoża Tropica PlantSubstrat to znalazłem zbiorniczek zakładany przez Norberta na tym podłożu
http://www.aquadesign.pl/galeria_com1.htm
Pozdrawiam, Paweł

Avatar użytkownika
pawel_ok
Zainteresowany tematem

Posty: 158
Dołączył: 10 paź 2006, 15:43
Miasto: lubelskie

08 mar 2009, 22:27   (#20)  

Chyba sie zdecyduje:
na spodzie biogrunt (lub coś takiego)
na wierzchu Aquasubstrate II+ (1 opakowanie)

Co o tym sądzicie???

nowy78
Początkujący

Posty: 33
Dołączył: 24 lut 2009, 13:23











Powiązane tematy
  • Na górze żwir na dole podłoże?

    Witam mam pytanie a mianowicie. Jestem w posiadaniu podłoża aktywnego"JBL Mando" już zdążyłem się przekonać że jakość podłoża jest dośč średnia a dokładnie problem jest taki że lubi wypływać...

    Wyświetlenia: 422 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Podłoże aktywne, dark start, Parametry

    404622316_1417099819015305_317101251705529617_n.jpg Witam, Utworzyłem wątek, aby prosić was o pomoc w sprawie mojego akwarium. Akwarium 120x50x50 ilość wody 220 litrów zalane metodą dark start 17 gru...

    Wyświetlenia: 720 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Podłoże aktywne Chihiros Aqua Soil - nowość

    aqua-soil.jpg Podłoże w końcu dostępne w Polsce, czekamy na pierwsze opinie i wrażenia na forum. Link do opisu: https://sklep.roslinyakwariowe.pl/advanced_search_result.php?cPath=&keywords=aqu...

    Wyświetlenia: 1015 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Zmiana/dodanie podłoże w istniejącym akwarium

    Witam Od ~miesiąca stałem się ponownie (po dłuuuugiej przerwie) posiadaczem akwarium (80x35x24, panoramiczne 102l), niestety jak to zwykle bywa najpierw się robi potem myśli :( Tzn, akwarium robiłem t...

    Wyświetlenia: 2455 | Odpowiedzi: 12 czytaj więcej...

  • Zbrojnik Lamparci a piaszczyste podłoże

    Witam! Jaka jest Wasza opinia odnośnie trzymania Zbrojnika w akwarium z piaszczystym podłożem? Zrobiłem nowe akwarium z piaskiem + skały i kamienie. Wszystko było w porządku do wczoraj, gdy wpuściłem...

    Wyświetlenia: 442 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Ziemia ogrodowa vs podłoże tropica

    Witam akwaryści, Zamierzam założyć nowe akwarium, tradycyjnego low techa z mało wymagającymi roślinami. Zostało mi doradzone, aby tym razem zrezygnować z ziemi ogrodowej jako podsypki pod żwir i zamia...

    Wyświetlenia: 898 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Controsoil podłoże aktywne

    Witam ma ktoś może takie podłoże w akwarium . Jest ono dobre ? Prosiłbym o jakieś info od was czy warto . Screenshot_2022-10-23-16-02-41-180_pl.allegro.jpg Wysłane z 2201117TG przy użyciu aplika...

    Wyświetlenia: 5690 | Odpowiedzi: 29 czytaj więcej...

  • Podłoże Maflora - nowość na rynku

    maflora-news1.jpg Na rynku pojawiło się nowe podłoże aktywne dla roślin akwariowych. Występuje ono podobnie jak Amazonia w 2 wersjach: intense - źyźniejszej, dedykowanej do uprawy szybkorosn...

    Wyświetlenia: 4294 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

  • Podłoże do Iwagumi

    hej planuje nowy zbiornik i chcę zrobić iwagumi. Wiele osób poleca Yokuchi (https://allegro.pl/oferta/yokuchi-jiban-soil-10l-naturalne-podloze-aktywne-13274857410) - ja osobiście robiłem z tego raz ...

    Wyświetlenia: 2451 | Odpowiedzi: 18 czytaj więcej...

  • Podłoże aktywne - w czym może mi pomóc

    Cześć Chciałbym zasięgnąć pomocy nt. podłoża aktywnego i jego ewentualnego zakupu. Do tej pory stosowałem w akwarium substrat DIY (pumeks, akadama, lawa, troche torfu) przykrytego żwirem kwarcowym. St...

    Wyświetlenia: 2542 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...



cron

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 610 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.