Jesteśmy po świeżych dostawach roślin :)     ZOBACZ KATALOG
Wielki Atlas Roślin Akwariowych Christell Kasselmann już dostępny w języku polskim!     Kup teraz







Lista działów » Technika » Nawożenie i chemia wody


Niedobór, nadmiar tylko czego - proszę o pomoc



Metody nawożenia roślin akwariowych. Analiza parametrów wody i dobór właściwych preparatów.



Witam

Zrobiłem restart akwarium 2 tygodnie temu. Wcześniej było Malawi teraz posadziłem rośliny i zmieniłem obsadę.

Mam jednak problem. Na początku były to glony nitkowate. Powiedzmy że już znikają, jednak cały czas można dostrzec długie nitki przyczepione do roślin.

Moim problemem jest jednak co innego. Na liściach żabienic pojawia się coraz więcej brązowych plam aż w końcu cały liść robi się brązowy. Dzieje się to raczej na starszych liściach, które są od momentu wsadzenia roślin do zbiornika

Wygląda to tak:

Na początku pojawiają sie takie oto plamy:

Obrazek

Obrazek

Następnie plamki te powiększają się az cały liść robi sie brązowy, wygląda to tak:

Obrazek


Kilka słów o parametrach akwarium:
- akwarium 240l (120x40x50cm)
- podłoże - ziemia ogrodowa + czarny grys bazaltowy
- filtracja - Eheim 2026
- temperatura 24-26st C
- oświetlenie 2x Philips T5 965 54W + 1x Sylvana GroLux 38W + 1x Sylvania Aquastar 38W
- Obsada, rośliny: żabienice, nurzańce, sagittaria, mech jawajski, gałęzatka, kabomba, pistia (rośnie jak szalona, po 2 tyg musiałem część wyrzucić).
- Obsada fauna: krewetki Amano x10, Neon Inessa x20, kirysek pstry x7, otosek x6

Jeżeli chodzi o nawożenie to dolałem chyba 3x nawóz mikroelementowy PlantaActiv (zgodnie z instrukcją), ale po tym jak wyczytałem gdzieś żeby na początku, po założeniu akwarium nie nawozić takim nawozem, zaprzestałem jego stosowania.

Zamówiłem testy do wody na ph, gh, kh, NO2, NO3, PO4, Fe jednak będę je miał dopiero w nadchodzącym tyg. Czy moglibyście mi poradzić coś bez podanych wyników tych testów. Jakieś sugestie czy rady..cokolwiek.

Bardzo proszę i pozdrawiam

jacu21


15 lut 2009, 15:29 odp  (#2)  

Wygląda jakbyś kupił roślinke z uprawy paludaryjnej, wszystkie liście które miała w momencie wsadzenia do akwa zgniją bo nie są przystosowane do oddychania pod wodą. Wycinaj je po kolei, nie odrazu ani też nie czekaj aż zgniją powiedzmy w 50%.

Nawozów nie stosujesz w 1 miesiącu WCALE. Dajesz tylko potas, kontrolujesz azot i fosfor. Te trzy elementy muszą ze sobą współgrać. Po miesiącu dajesz nawozy w 1/3 dawki i uczysz się raczej na brakach a nie na przedawkowaniach. Z braków jest chyba łatwiej wyjść niż z przedawkowania..

malai












Powiązane tematy
  • Nadmiar potasu a mineralizator

    Używam mineralizatora Seachem Equalibrium do GH i AquaVitro do KH, problem polega na tym że oba z nich zawierają dużo potasu. Chcąc mieć wartość GH=8 KH=4 mam już potas wg. testu JBLa na poziomie ok. ...

    Wyświetlenia: 1779 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Pomoc w prowadzeniu i nawożeniu akwarium Lizura.

    Dzień dobry, w słowach wstępu chciałbym się przywitać i napisać kilka słów o mojej przygodzie z akwarystyką. Wspomnianym hobby zajmuję się od wielu lat, zawsze miałem w posiadaniu większe lub mniejsze...

    Wyświetlenia: 1494 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Pomoc w identyfikacji nadmiarów lub niedoborów

    Szukam pomocy w identyfikacji niedoborów lub nadmiarów w oparciu o zdjęcia. Niestety nie jestem w stanie powiedzieć nic o parametrach w akwarium w tym momencie. Chciałbym poznać klucz oznaczeń niedobo...

    Wyświetlenia: 701 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Rośliny pobierają tylko fosfor

    Witam, - Akwarium 112L na jałowym + substrat podżwirowy. Zalane ponad 6 tygodni temu. Brak ryb i innych żywych stworzeń. - 3700lm białe, niebieskie, czerwone. - co2 ok. 40 (gazowałem nitki) - filtr u...

    Wyświetlenia: 1233 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Prośba o pomoc w ustaleniu nawożenia

    Cześć wszystkim. Proszę o pomoc w dobraniu właściwych dawek nawozów. Przegapiłem pojawienie się niedoborów i trochę się nakomplikowało w zbiorniku. Akwarium: 130x60x65cm ok. 400l netto. Oświetlenie:...

    Wyświetlenia: 1745 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Nawozy Ferka (Balance-N - azot) czy mogę tylko tym nawozić?

    Dzień dobry. Proszę o pomoc doświadczonych akwarystów: Stan obecny: Akwarium 125l od 18 miesięcy. Podłoże z ziemi oraz na to źwir czarny. Obsada ryb duża, roślin mało. Nie nawożę niczym. Bardzo dob...

    Wyświetlenia: 1894 | Odpowiedzi: 12 czytaj więcej...

  • Zwiększenie dawki mikro a niedobór potasu

    Witam . Zbiornik na podłożu master soil 50 litrów netto , 50lumenow na litr barwa 7000k K 18 (po zwiększeniu dawki mikro i zauważeniu niedoborów spadło do 10) Ph6.9-6.3 Gh/kh 8/1 No3 5 Po4 0.2 Ca/mg...

    Wyświetlenia: 12408 | Odpowiedzi: 55 czytaj więcej...

  • Pomoc z niedoborami.

    Ma ktoś jakieś pomysły czego może im brakować? Nawożenie co2 z butli + nawożenie metoda EI światło 50lm/l. 20220415_160840.jpg 20220415_160906.jpg 20220415_160822.jpg 20220415_160856.jpg Wysłan...

    Wyświetlenia: 25673 | Odpowiedzi: 170 czytaj więcej...

  • Glony, marniejące rośliny - pomoc dla początkującego

    Witam wszystkich, na początku zaznaczę, że jestem bardzo początkujący jeśli chodzi o akwarystykę i robię co mogę ;) Akwarium: 30l 29x29x35h Oświetlenie: Lampka Aquael Leddy Smart 2 Plant 6W (7,5h/dzi...

    Wyświetlenia: 2166 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Niedobór, nadmiar tylko czego? Proszę o pomoc

    1. 120x50x50- 300 litrów 2. Lampa LED SKYLIGHT Hyperspot L, 8 godzin świecenia 3. Co2 butla z elektrozaworem 4. Podłoże Aqua Soil Amazonia ADA , ADA Power Sand Advance 5. Filtr Eheim Professionel 3 12...

    Wyświetlenia: 7437 | Odpowiedzi: 26 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 549 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.