Lista działów » Technika » Filtracja i ogrzewanie


stała podmiana bez komina i sumpa



Dobór filtra do wymiarów akwarium, opinie o sprzęcie i sposoby na wydajne wkłady.



Witam,

Planuje nowy zbiornik o wymiarach 120 x 60 x 50 albo 120 x 60 x 60.
Wcześniej miałem 240 litrów i cotygodniowa podmiana wody to był koszmar. Tym razem chciałbym zbudować system stałej podmiany wody. Będzie to akwarium z OptiWhite otwarte i ze względów estetycznych komin nie wchodzi w grę ani żadne doklejone akwaria (rozwiązanie z naczyniami połączonymi).

Inspirowany rozwiązaniem Waldeusza (http://dami-rz.pl/~woczko/opis_filtr.htm)

Wymyśliłem coś własnego i chciałbym was prosić o opinię. Czy będzie to działać ? Czy jest w miarę bezpieczne ? Jak wy sobie radzicie ze stałą podmianą wody ?

(a może ktoś pokaże otwarte akwarium optiwhite z kominem i mnie przekona że nie jest tak brzydko ?)

Obrazek

Na przedstawionym schemacie Z to zawór zakręcany ręką EZ to elektrozawór.

Zawory Z1 i Z2 służą do odłączenia całego układu na czas jakiejś modyfikacji/naprawy dłuższego wyjazdu.

Z3, Z6 i Z7 to obejścia elektrozaworów na wypadek gdybym chciał uruchomić dolewanie wody lub odlewanie ręcznie.

Z4 i Z5 to zawory służące do przygotowania odpowiedniej mieszanki wody z RO i "rurowitu".

RO - to oczywiście filt RO - podłączony jest do ścieku przez zawór zwrotny aby wylewająca się woda z akwarium nie pchała sie na membrane.

FW - to filtr węglowy który ma pozbawiać wodę z kranu chloru.

Całość ma działać analogicznie jak u Waldeusza: zegar czasowy włącza system. EZ1 jest obwodem zabezpieczającym całość na wypadek gdyby poziom wody w akwarium niebezpiecznie się podniósł (z nieznanych mi jeszcze przyczyn - np awaria głównego sterownika/czujnika) - jak jest wszystko normalnie to po włączeniu prądu otwiera się.

Ten sam zegar czasowy odpala sterownik który "widzi" że w akwarium jest za mało wody i zaczyna dolewać (otwiera EZ2) w momencie gdy poziom wody się podniesie EZ2 jest zamykany i otwierany EZ3 i woda wylewa się z akwarium aż do osiągniecia minimalnego poziomu wtedy EZ3 się zamyka a otwiera znowu EZ2 i system dolewa wodę. Tutaj system trzeba wysterować czasowo aby wyłączył się sam zanim doleje wody do następnego przełączenia (jednak tyle aby był odpowiedni poziom w akwarium - estetyczny).

Czujniki będą podobne jak u mojego inspiratora (tyle że krótsze) i zawieszone gdzieś dyskretnie z tyłu akwarium. EZ1 będzie na oddzielnym sterowniku i czujniku jako dodatkowe zabezpieczenie.

Do całej podmiany nie używam dodatkowych pomp. Woda się dolewa pod wpływem ciśnienia wody z kranu. A odlewa dzięki pracy pompy w filtrze kubełkowym.

Co sądzicie ?

Pozdrawiam Marcin

marcinnowak
Początkujący

Posty: 10
Dołączył: 25 sty 2005, 11:03

20 sty 2009, 01:12   (#2)  

Przyszło mi do głowy jeszcze jedno pytanie jak w Nature Gallery radzą sobie z podmianami. Przecież nikt nie biega tam z beczką i nie dolewa wody do tylu zbiorników !
(a wszystkie właśnie otwarte i na zdjęciach nie wypatrzyłem tam komina)

marcinnowak
Początkujący

Posty: 10
Dołączył: 25 sty 2005, 11:03











Powiązane tematy
  • Rozklejanie sumpa

    Potrzebuję zmodyfikować swojego supma, w tym celu muszę rozkleić i przesunąć kilka ścianek. Moje pytanie czy znacie jakieś techniki, jakaś chemia może.... żeby to rozkleić?

    Wyświetlenia: 498 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Komin z dolnym poborem wody do sumpa

    Witam Stawiam nowy baniaczek z sumpem i opracowałem własny pomysł na komin z dolnym poborem wody, Jak dla mnie jedyną wadą sumpa jest brak możliwości zbierania zanieczyszczeń z dołu zbiornika a poniew...

    Wyświetlenia: 2425 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Jak zrobić komin do sumpa?

    Jak się robi komin do sumpa? Mam na myśli pytania jak np.: jakie elementy PVC są potrzebne? gdzie się je kupuje? jakim bitem się wierci dół akwarium? Oglądałem o tym filmiki na YouTubie, ale wszystko ...

    Wyświetlenia: 814 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Pompa do sumpa

    Już druga pompę w ciągu 2 lat musze wymieniać w sumpie. Pierwsza, cos w nazwie Devil miała i posłużyła 3 m-ce, teraz od 1.5 roku miałem Jebao 20.000 l/h i tez szwankuje. Może to nie wina pompy, tylko ...

    Wyświetlenia: 1868 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Porządna filtracja bez efektu pralki? Jak to uzyskać?

    Witam Posiadam standardowe akwa 200l (100x40x50). Baniak z roślinami + 2 korzenie gęsto obsadzony. Do tej pory stosowałem filtr TetraTec EX 1200 plus + pre-filtr ef2. Jeśli chodzi o filtrację biologi...

    Wyświetlenia: 1509 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • RO z mineralizatorem czy bez?

    Witam, poczytałem na kilku wątkach że mineralizator przy prowadzeniu akwarium roślinnego jest zbędny. Czy jest to prawda i można prowadzić akwarium roślinne bez dodawania jakiegokolwiek mineralizatora...

    Wyświetlenia: 1960 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • [JBL e901] Budowa wersji bez uszczelkowej

    Witam. Tyle się naczytałem o tych felernych uszczelkach i cudownej podstawce zapobiegającej zasysaniu lewej wody...a u siebie natrafiłem na coś co nie jest zbyt szczelnym rozwiązaniem tego problemu. K...

    Wyświetlenia: 54777 | Odpowiedzi: 309 czytaj więcej...

  • Skarpety do sumpa

    Czy ktoś z Was używa skarpet do sumpa? Zastanawiam się czy kupić 3 skarpety z wieszakiem czy zastosować gąbkę przed złożami biologicznymi. Nie wiem jak to jest w praktyce z tymi skarpetami.

    Wyświetlenia: 1601 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Automatyczna podmiana wody

    Witam wszystkich, chciałbym w swoim baniaku zrobić automatyczną podmianę wody. Brakuje mi wiedzy jakich urządzeń to tego użyć. Tak sobie myślę, że kluczowe są dwa urządzenia: 1. Urządzanie...

    Wyświetlenia: 12639 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...

  • Pompy do sumpa - jaka pompa do sumpa?

    Jakie modele pomp posiadacie (wydajność, niezawodność, głośność pracy). chciałbym to włożyć do sump-a. Pompa będzie wtłaczać wodę na jakieś 1,2m baniak będzie minimum 375L.pozdrawiam

    Wyświetlenia: 12098 | Odpowiedzi: 92 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: marcinbp i 228 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.