Jesteśmy po świeżych dostawach roślin :)     ZOBACZ KATALOG
Wielki Atlas Roślin Akwariowych Christell Kasselmann już dostępny w języku polskim!     Kup teraz







Lista działów » Technika » Oświetlenie


Oświetlenie LED do akwarium roślinnego



Wybór modelu lampy i konfiguracja ustawień. Pomysły na rozbudowę fabrycznych pokryw.



30 wrz 2009, 11:44   (#241)  

Ok dzięki za bezproduktywne odpowiedzi. O o dziurze ozonowej to radzę poczytać. i się przyczyniam do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych rtęci itd. A Ty chodź masz jedną 54 tego nie czynisz. Zapisz się do jakiejś organizacji ekologicznej tam zdziałasz więcej niż w akwarystyce.
I jeszcze jedno każdy akwarysta to artysta co by nie zrobił.
Skimer i alu pokrywa nie przyczyni się do obniżenia temperatury. Gdyby było to takie proste to do morszczaków nie było by chłodziarek i wiatraków do naszych akwarium.

TURYSTA
Aktywny użytkownik

Posty: 512
Dołączył: 10 paź 2005, 19:43
Miasto: Trzebinia

30 wrz 2009, 13:21   (#242)  

Zamiast skupiac się na nowym badziewiu powinniśmy znaleź sposób na wyeliminowanie rtęci. Świat gna do przodu przez takich amatorów jak my.

Avatar użytkownika
Artur Frankowski
Zainteresowany tematem

Posty: 262
Dołączył: 31 mar 2004, 14:20
Miasto: Kętrzyn

30 wrz 2009, 20:42   (#243)  

Artur czy Ty wiesz że diody LED nie zawierają rtęci ? Czy ty wiesz że do ich produkcji nie używa się ołowiu . Czy Ty co kolwiek wiesz o LED ?

Jak nie wiesz to masz i proszę Cie grzecznie już nie pisz w tym wątku bzdur a napisz coś sensownego

Jakiej mocy zwykłej żarówki odpowiada żarówka lub dioda LED ?.

Znajomość strumienia świetlnego pozwala nie tylko na określenie ilości światła, ale także na porównanie ekonomiczności żarówek. Dla każdej z nich ilość lumenów należy podzielić przez pobieraną moc (lm/W). Im wynik będzie wyższy, tym żarówka sprawniej zamienia energię elektryczną na światło. Przykładowo średniej klasy żarówka LED emituje 100lm zużywając 2.5W energii (czyli 40lm/W). Obok mamy zwykłą żarówkę , która także emituje 100lm, ale zużywa ok. 12W energii (czyli tylko 12lm/W). Możemy więc stwierdzić, że w tym konkretnym przypadku żarówka LED daje tyle samo światła, ale zużywa prawie 5 razy mniej energii.

UWAGA! Dla porównania żarówka 40W emituje strumień około 300...400 lumenów.

Dioda ciepła, zimna?

Biel ma wiele odmian, które z powodu subiektywności wzroku dają podobne odczucia kolorystyczne. Aby oznaczyć rodzaj bieli optycy posługują się określeniami słownymi lub temperaturą barwową wyskalowaną w kelwinach (K):

Temperatura poniżej 3000K
Światło ciepłe i przytulne. Przykładowo płomień świecy ma barwę ok. 2000K. Zwykłe żarówki natomiast mają barwę ok. 2700K.

Temperatura pomiędzy: 3000 - 3300K
Światło ciepłe o bardziej zrównoważonym rozkładzie barw składowych.
Polecane do pomieszczeń mieszkalnych.

3500K - 4000K
Światło z większym udziałem chłodnych barw składowych.

powyżej 5000K
Światło o błękitnym zabarwieniu. Źródła światła chłodnego są wydajniejsze, tj. emitują więcej lumenów z tej samej ilości energii elektrycznej. Polecane do pomieszczeń roboczych, gdzie najważniejsza jest ilość światła i wierniejsze odwzorowanie barw. Przykładowo światło dzienne ma barwę ok. 5500K.
.

TURYSTA
Aktywny użytkownik

Posty: 512
Dołączył: 10 paź 2005, 19:43
Miasto: Trzebinia

30 wrz 2009, 20:54   (#244)  

TURYSTA napisał(a):Artur czy Ty wiesz że diody LED nie zawierają rtęci ? Czy ty wiesz że do ich produkcji nie używa się ołowiu . Czy Ty co kolwiek wiesz o LED ?
.

khem, khem
TURYSTA - zignoruj, szkoda klawiatury, ktoś tu chyba zdeka troluje. :roll:
W temacie jest już tyle informacji, że każdy będzie w stanie samodzielnie wyrobić sobie zdanie. Zagoniłem znajomego technika do przeczytania tematu, ja do elektryki mam 2 lewe ręce :D
Postawię niedługo jakąś kosteczkę z led-owym światełkiem :)

/prywata mode on/
BTW. Nawet nie było czasu pogadać w Wawie, na następnym spotkaniu musimy nadrobić ;-)
Gdzie się teraz wybieracie z PKMD?
/prywata mode of/
Pozdrawiam - Paweł Działowski
Aktualnie
Drzewiej bywało

Avatar użytkownika
diki
Aktywny użytkownik

Posty: 685
Dołączył: 10 paź 2003, 13:28

30 wrz 2009, 20:59   (#245)  

OK, już nie piszę w tym wątku i przepraszam za enigmatykę. Jeśli chodzi o Kelwiny to mam je w paluszku. Być może moje pytania są bzdurne, czas pokaże. Chylę czoła przed Tobą i trzymam kciuki za Twoje konstrukcje na ledach.
Pozdrawiam i do zobaczenia na szlaku! :wink:

Avatar użytkownika
Artur Frankowski
Zainteresowany tematem

Posty: 262
Dołączył: 31 mar 2004, 14:20
Miasto: Kętrzyn

30 wrz 2009, 21:11   (#246)  

Diki a no szkoda ale temat wciąż otwarty i na pewno długo nie zostanie zamknięty.
Jak chcesz namiary na generalnego importera diod LED CREE daj cynk.
Obecnie firma CREE już produkuje a nawet są dostępne diody LED o barwie 5000 k do 10000 k. Co Ciebie jako zielarza powinno szczególnie zainteresować.

PRIVAT
W tym roku mamy tylko spotkanie członków PKMD ale przyszły rok Poznań luty szykujemy wielki hit :) Ja osobiście jestem już wyczerpany maratonem wystaw w ostatnim miesiącu.
A do tematów nie tylko o LED zawsze chętnie wrócę nigdy za wiele doświadczeń a i czegoś nauczyć się można.

TURYSTA
Aktywny użytkownik

Posty: 512
Dołączył: 10 paź 2005, 19:43
Miasto: Trzebinia

01 paź 2009, 15:33   (#247)  

Ja mam takie pytanie do osob bardziej zorientowanych w elektronice. Chialem do mojego nowego akwa ktore ma byc oswietlane ledami stworzyc imitacje dnia. Ale nie mam pojecia gdzie moge kupic sciemniacz pod ledy (beda zasilane zasilaczem lub dwoma zasilaczami pradowymi). Chcialbym ustawic tak aby przez 4 godziny ledy rozjasnialy sie od 0 do max przez nastepne 4 swiecily na maxa a ostatnie 4 od maxa do 0.

lopuch
Zainteresowany tematem

Posty: 173
Dołączył: 29 kwi 2004, 14:27
Miasto: Łódź

01 paź 2009, 16:16   (#248)  

proponuję wszystkim ledowym eksperymentatorom test:
1- bierzemy różnokolorowy przedmiot z dużą ilością przejść tonalnych i oświetlamy go ledami
2- bierzemy ten sam przedmiot i oglądamy go w świetle słonecznym

jeśli ktoś fotografuje to może mieć tablicę barwną "Makbeth" - jest dobra do eksperymentu

jakie wnioski???

SZELEST


02 paź 2009, 09:05   (#249)  

SZELEST napisał(a):proponuję wszystkim ledowym eksperymentatorom test:
1- bierzemy różnokolorowy przedmiot z dużą ilością przejść tonalnych i oświetlamy go ledami
2- bierzemy ten sam przedmiot i oglądamy go w świetle słonecznym

jeśli ktoś fotografuje to może mieć tablicę barwną "Makbeth" - jest dobra do eksperymentu

jakie wnioski???

Trochę złe porównanie.
To tak jak by porównywać przedmiot z pod świetlówki 10000 k ze słońcem i jakiś wniosek ?

TURYSTA
Aktywny użytkownik

Posty: 512
Dołączył: 10 paź 2005, 19:43
Miasto: Trzebinia

02 paź 2009, 12:58   (#250)  

Jeśli dla Ciebie Turysto bez sensu - to nie rób
Wszystkim otwartym umysłom polecam taki test

SZELEST


04 paź 2009, 01:14   (#251)  

SZELEST napisał(a):proponuję wszystkim ledowym eksperymentatorom test:
1- bierzemy różnokolorowy przedmiot z dużą ilością przejść tonalnych i oświetlamy go ledami
2- bierzemy ten sam przedmiot i oglądamy go w świetle słonecznym
jeśli ktoś fotografuje to może mieć tablicę barwną "Makbeth" - jest dobra do eksperymentu
jakie wnioski???


SZELEST - nie mieszaj ludziom w głowach. ;p
Słonca nad akwarium nie zaświecisz. Jeśli już mamy porównywać ledy to z innymi źródłami światła.
I tu na przykład Aquarelle jest lekko różowa, akwarium oświetlone samymi aquarelkami wygląda "burdelicznie".
Philipsy 965 są lekko zielonkawe - co wcale nie dziwi biorąc pod uwagę jak duży jest pik w wykresie właśnie dla barwy zielonej.
Żarniki ADA również mają podbicie w zieleni i wiele osób zachwyca się jaka ta zieleń w zbiorniku jest soczysta..
Sporo żarników różnych firm ma słaby wykres w czerwieni i rośliny o mocniej czerwieni (alternantery, ammanie) wyglądają w ich świetle wręcz dziwacznie.

Jak już decydujemy się na porównania to wystarczy popatrzeć na RA źródła światła i nie ma potrzeby bawienia się tablicami barwnymi, określając RA, ktoś już to zrobił za nas. ;p
Pozdrawiam - Paweł Działowski
Aktualnie
Drzewiej bywało

Avatar użytkownika
diki
Aktywny użytkownik

Posty: 685
Dołączył: 10 paź 2003, 13:28

05 paź 2009, 08:50   (#252)  

Szelest bez kombinacji
Poczekaj aż załaduje się dzbanek i suwakiem przesuwasz widmo

http://micro.magnet.fsu.edu/primer/java ... index.html

Jednocześnie zapraszam na forum PKMD http://www.pkmd.pl/pl/forum/viewtopic.p ... 504#p73504 gdzie prowadzimy pracę nad polepszeniem stosunku PAR + czerwony kolor. I o tyle prace posuwają się ostatnio w bardzo szybkim tempie że powstają nowe lampy w mixie LED

TURYSTA
Aktywny użytkownik

Posty: 512
Dołączył: 10 paź 2005, 19:43
Miasto: Trzebinia

23 paź 2009, 14:56   (#253)  

Jestem w fazie projektu nowego oświetlenia LED. Tym razem będzie zakres pełnego widma
Mniej więcej będę robił panel mix led wymiar panelu 98 cm x 30 cm. Diody 1 wat kąt świecenia 110-120 stopni pierwsze dwa rzędy z soczewkami do 90 stopni.
Ustawienie diod może ulegnąć zmianie.
http://pkmd.pl/pl/forum/download/file.p ... 7870bb0e11

TURYSTA
Aktywny użytkownik

Posty: 512
Dołączył: 10 paź 2005, 19:43
Miasto: Trzebinia

23 paź 2009, 15:15   (#254)  

Turysto, nie mamy wystarczających uprawnień, aby pobrać ten plik. Zamieścisz na tym forum?

Dzięki :)

Avatar użytkownika
Kadazan
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2649
Dołączył: 19 lut 2005, 18:19
Miasto: Toruń / Bydgoszcz

23 paź 2009, 15:54   (#255)  

A proszę
Jak ktoś ma uwagi odnośnie czerwonej barwy jej fali w nm to proszę w miarę konstruktywnie pisać.

Obrazek

TURYSTA
Aktywny użytkownik

Posty: 512
Dołączył: 10 paź 2005, 19:43
Miasto: Trzebinia

23 paź 2009, 16:37   (#256)  

Ja bym dodał jeszcze kilka diod 2600 - 3700K, które by sie załączały jako pierwsze, zby zrobić efekt wschodu słońca.

Avatar użytkownika
Szpak.lm
Początkujący

Posty: 23
Dołączył: 18 sty 2009, 14:02
Miasto: Rumia

23 paź 2009, 16:57   (#257)  

Efekt wschodu słońca i zachodu słońca jak i oświetlenie nocne jest w tych diodach. Po prostu o godzinie x zaczyna spadać moc światła i diody się ściemniają a o godzinie y się powoli rozjaśniają. Tak to działa u mnie na dzień dzisiejszy przy 24 diodach 3 wat :)

TURYSTA
Aktywny użytkownik

Posty: 512
Dołączył: 10 paź 2005, 19:43
Miasto: Trzebinia

23 paź 2009, 17:09   (#258)  

Czyli z tego wynika, że wraz z natężeniem prądu spada moc i temperatura barwowa światła.
Bo poranne wieczorne światło maja 3000K a dzienne 6500K, więc dla mnie zamontowanie kilu diod ciepłych które by sie włączały na godzine przed zimnymi i godzine po nich uatrakcyjnił by akwa.

Avatar użytkownika
Szpak.lm
Początkujący

Posty: 23
Dołączył: 18 sty 2009, 14:02
Miasto: Rumia

23 paź 2009, 17:15   (#259)  

Do pierwszego pytania zgadza się. Do drugiego to wedle upodobań przy ledach masz mnóstwo opcji wyboru. Kwestia jak sam dopasujesz cały układ.

Jeśli szukasz odpowiedzi jaka temperatura w K w ciągu dnia występuje podawałem gdzieś cały zestaw od nocy poprzez świt,zmierzch,pochmurny dzień,deszczowy dzień itd.
Jak już bawić się w efekty wschodu zachodu dobrze się sprawdzą diody które podałeś + bursztynowe tak zwane amber.

TURYSTA
Aktywny użytkownik

Posty: 512
Dołączył: 10 paź 2005, 19:43
Miasto: Trzebinia

25 lis 2009, 23:29   (#260)  

http://eko-led.eu/product_info.php?cPath=23&products_id=54 a co o tym sądzicie? Myslalem o dwoch takich aby doswietlic boki.

Avatar użytkownika
Tiger_m
Zainteresowany tematem

Posty: 211
Dołączył: 10 sty 2005, 23:02
Miasto: Bytom











Powiązane tematy
  • Tuba led

    Ave Obecnie tuba LED 12w 50cm standardowa lampa pokrywy diversa. Czy wymiana na wrgb przyspieszy rozrost roślinek w 60l akwarium bez CO2 ? Roślinki ponoć proste nie wymagające: Sagittaria Subulata E...

    Wyświetlenia: 657 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Belka LED, rozterki

    Witam Na horyzoncie belka Led która kiedyś chciałem robić a ostatecznie nie doszło do skutku. 1. Zasilacz 24V 2. Palabras leddimmer v6 3. Diody każda grupa danego spectrum jako osobna sekcja do ...

    Wyświetlenia: 2769 | Odpowiedzi: 47 czytaj więcej...

  • Filtracja do akwarium 450l

    czy w akwarium 450l 150x50x60 starczyłaby filtracja aquael ultramax 1500 i turbo 2000 pod skalary i mieczyki?

    Wyświetlenia: 748 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Oświetlenie 200l akwarium pomocy

    Witajcie, przeszukuje forum jednak nigdzie nie mogę znaleść precyzyjnej odpowiedzi, mam akwarium 200 litrów (100cm x 40cm x 50cm) w którym mam dosłownie kilka Alternanthera reineckii mini które na ośw...

    Wyświetlenia: 527 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Zepsułem sobie akwarium - bo zrobiłem sobie sam lampę LED

    Witam serdecznie, no piszę w sprawie swojego akwarium, takie nie za duże: szerokość - 72 cm , głębokość - 37cm, wysokość - 40cm, szkoło 5mm. wszystko było ok do czasu aż wymieniłem swoje świetlówki 4...

    Wyświetlenia: 866 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Oswietelnie LED do 90x45x40 OW

    Hej, Na wstępie napisze, że wracam po kilku latach, chyba 6-7lat do akwarystyki i dużo się pozmieniało jeśli chodzi o oświetlenie, wypadłem z obiegu i potrzebuje dobrych rad. Szukam oświetlenia d...

    Wyświetlenia: 695 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Ile lumenów na litr wody w akwarium?

    Witam, chciałbym się dowiedzieć ile w akwarium roślinnym powinno być lumenów na jeden litr. Zakupiłem lampkę diversa led intenso 10,1w i jestem trochę przerażony bo wychodzi mi 26 lumenów na litr....

    Wyświetlenia: 79071 | Odpowiedzi: 79 czytaj więcej...

  • Oświetlenie do 80'tki

    Mam dwa akwaria o szerokości 50 i 30 cm jak poniżej. Pojawiła się myśl żeby zastąpić to jednym szkłem 80 cm (112L) Nad większym akwa świeci obecnie Chihiros WRGB II Slim 45 na 76% co daje ~30lm/l . R...

    Wyświetlenia: 929 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Oświetlenie kostki 41l

    Cześć wszystkim. Kompletuje zestaw akwariowy i mam dyleamt z oświetlenie. Kostka 35x3535 - 41l. Wnętrze to dwa średnie korzenie i planuję kilka roślinek pokroju anubias, rotala, glossostigma, ludwigia...

    Wyświetlenia: 562 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Oświetlenie - akwarium holenderskie 530l - Aqualed

    Cześć, Muszę zmodernizować oświetlenie w 530 litrowym akwarium (160cm dł, 60cm wys, 55cm gł). Do tej pory miałem 4x 80W T5. Akwarium holenderskie, gęsto obsadzone, CO2, nawożenie, itp. Akwarium ma z...

    Wyświetlenia: 570 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 252 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.