Lista działów » Aktualności i ciekawostki


nowe akwarium 50L



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



23 gru 2008, 17:09 nowe akwarium 50L  (#1)  

Witam wszystkich, mam na imie Patryk, 13 lat i pochodze z małopolski po długiej przerwie w akwarystyce chcę powrócić do tego hobby. Mam kilka pytań. Akwarum ma pojemnośc 50 l nie ma pokrywy. Pokrywe zamierzam zrobić sobie ze spienionego pcv albo pospawam sobie z aluminium( dorabiam czasami po szkole w soboty i wakacje) 2 lata temu kupiłem świetlówke Sylwania: teraz mam problem nie wiem jaki statecznik kupić i jaki zapłonnik - czy cuś takiego- prosze doradzcie mi. Moje poprzednie akwarium miało pojemnośc 200l ale żyły w nim Pielęgnice pawiookie - miałem zwykłą żarówke nie skupiałem się na wystroju akwarium tylko na rybach. Dziś byłęm się zapytać w sklepie o jakąs przyzwoita kaskade i do wyboru sa : Aquaela, Fzn1 która polecacie? MOże się ktoś wypowiedziec na temat tej świetlówki ? CZy ktoś mógłby mi doradzić jaki kupić manometr - jakiś link z manometrem w przyzwoitej cenie. Butle sobie skombinuje. Nawiążując jeszce raz do oświetlenia nie chce mieć porażającej jasności w akwarium nie chce wywalać co tydzień roślin do kosza więc chciałbym zacząc od tej świetlówki 18W i zobaczyć co i jak - wprawić się. Przewiduje dołożenie jeszcze jednej świetlówki także prosze miejcie to na uwadze. Dziękuje Wymiary akwarium: 63x24x34
Załączniki
1.JPG
(64.58 KiB) Pobrane 1066 razy
64.JPG
(75.06 KiB) Pobrane 1052 razy
Ostatnio edytowano 23 gru 2008, 20:46 przez Gość, łącznie edytowano 1 raz

Gość


23 gru 2008, 18:19   (#2)  

A możesz podać wymiary tego akwarium? bo jeśli faktycznie myślisz o roślinnym akwarium to w 50 litrach brutto(czyli netto ok 40 myśle) to 18W będzie ciut mało jak na rośliny wymagające światła- przy słabym oświetleniu CO2 nie będzie działać na rośliny jak powinno.A nie chcesz zrobić sobie zbiornika otwartego?
...Ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia...

Avatar użytkownika
cherry_ukasz
Stały bywalec

Posty: 362
Dołączył: 29 lis 2008, 17:54
Miasto: Rzeszów/Kraków

23 gru 2008, 20:43   (#3)  

cherry_ukasz napisał(a):A możesz podać wymiary tego akwarium? bo jeśli faktycznie myślisz o roślinnym akwarium to w 50 litrach brutto(czyli netto ok 40 myśle) to 18W będzie ciut mało jak na rośliny wymagające światła- przy słabym oświetleniu CO2 nie będzie działać na rośliny jak powinno.A nie chcesz zrobić sobie zbiornika otwartego?
\

Niestety nie do konca sie zgodze. Prosze miec na uwadze, ze dwutlenek wegla potrafi komepsowac niedobor swiatla i zawsze wplywa pozytywnie na wzrost i kondycje roslin, ktore wymagaja wodoroweglanow w wodzie, zapraszam do lektury artykulu:

http://www.roslinyakwariowe.pl/Artykuly ... zrost.html

Wracajac do pytania glownego:

statecznik - kup elektroniczny - sa teraz tanie a nie bedziesz mial efektu migotania swietlowek, zwiekszysz iz zywotnosc, zaoszczedzisz prad i bedziesz mial ciszej w pokoju.

kaskada - od razu sugeruje dolozenie i kupienie filtra kubelkoego. Kaskady sa malo wydajne, halasuja i maja mala zywotnosc w porownaniu do filtrow kubelkowych.
Jesli nie wiesz jaka marke wybrac polecam: eheim, hydor, jbl, fluval (kolejnosc ma znaczenie). Uwaga na tetry ex - czesto ciekna i jest b. duzo reklamacji

zestaw co2 - gdy bedziesz szukal butli kup koniecznie dedykowana do CO2/Argonu.
Jesli chodzi o reduktor (nie manometr - to tylko element reduktora) - najbardziej popularny i najtanszy, stosowany w akwarystyce roslinnej jest taki jak w linku ponizej:
http://www.roslinyakwariowe.pl/sklep/re ... -2225.html

Jesli dopiero zaczynasz przygode i nie wiesz czy akwarystyka roslinna zainteresuje Cie na dluzej, nie kupuj od razu zestawu CO2 tylko zrob tzw. bimbrownie (poszukaj na forum)

Co do oswietlenia: 18w bedzie ok ale jedynie dla niektorych roslin - jakich? w linku ponizej masz przyklady ze zdjeciami:
http://www.roslinyakwariowe.pl/sklep/ro ... c-1_2.html

jesli chcialbys trzymac bardziej wymagajace gatunki przydala by sie jeszcze jedna swietlowka (najlepiej kup od razu statecznik elektroniczny 2x18/2x20W - wtedy podlaczysz 2 swietlowki na jednym stateczniku ktory kosztuje niewiele wiecej niz na jedna swietlowke).

Czyli reasumujac: kup statecznik elektroniczny i zamontuj 2 swietlowki, kup filtr kubelkowy (zawsze przyda Ci sie do innego akwarium ew. zawsze latwo go odsprzedac), zamiast zestawu co2 zrob na poczatek bimbrownie i pieniazki zainwestuj w filtr - to podstawa!
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych
Ostatnio edytowano 13 gru 2010, 14:33 przez Piotr Baszucki, łącznie edytowano 1 raz

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12282
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

23 gru 2008, 21:33   (#4)  

taki reduktor mam przy spawarce gdy sobie spawam, nadaje się on do akwarium , korzysta ktoś z takiego? http://allegro.pl/show_item.php?item=50 ... v_visits=1
Czy taki statecznik to dobry wybór ? http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic987020.html

Wracając do filtra kubełkowego jaki konkretnie polecacie ? Dzięki wielkie za odpoweidzi.

Gość


23 gru 2008, 22:50   (#5)  

Piotr Baszucki napisał(a):
cherry_ukasz napisał(a):A możesz podać wymiary tego akwarium? bo jeśli faktycznie myślisz o roślinnym akwarium to w 50 litrach brutto(czyli netto ok 40 myśle) to 18W będzie ciut mało jak na rośliny wymagające światła- przy słabym oświetleniu CO2 nie będzie działać na rośliny jak powinno.A nie chcesz zrobić sobie zbiornika otwartego?
\

Niestety nie do konca sie zgodze. Prosze miec na uwadze, ze dwutlenek wegla potrafi komepsowac niedobor swiatla i zawsze wplywa pozytywnie na wzrost i kondycje roslin, ktore wymagaja wodoroweglanow w wodzie


Ja nie napisałem, że CO2 nie ma w ogole sensu- napisałem, że po prostu nie będzie widać pełnego efektu podawania CO2, tylko tyle :)
...Ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia...

Avatar użytkownika
cherry_ukasz
Stały bywalec

Posty: 362
Dołączył: 29 lis 2008, 17:54
Miasto: Rzeszów/Kraków

23 gru 2008, 22:58   (#6)  

Co do filtra...


Ja mam eheima 2213 i bardzo sobie chwale !

Tu masz w dobrej cenie 2212 - > http://www.panda24.istore.pl/sklep,3800 ... 392,0.html


pzdr
Wojtek

nixxon
Początkujący

Posty: 38
Dołączył: 19 cze 2008, 11:49
Miasto: Kraków

24 gru 2008, 17:09   (#7)  

Zastanawiam się któy filtr kupić. Są w podobnej cenie ale różnią się parametrami Eheim 2211 http://www.panda24.istore.pl/sklep,3800 ... 392,0.html
Czy Tetra Tec 600 http://www.tropicalfish.istore.pl/sklep ... 168,0.html

Gość


25 gru 2008, 12:43   (#8)  

Powiem Ci tak ...Eheim to eheim .... 8)
Poczytaj kilka postow wyzej o Tetrze.....ze ciekna i sa reklamacje. Osobiscie gdybys sie uparl na tetre to wez EX 700, zamiast EX 600. Roznica w cenie niewielka, a wieksza pojemnosc wkladow filtracyjnych, przeplyw i wysokosc podnoszenia slupa wody.
Bierz eheima, na allegro 2213, mozna znalezc naprawde po niezlych cenach. Rurki i weze, mozna kupic po smiesznych cenach, wiec czasem oplaca sie brac sam kubel solo. Ostatnio gosc, sprzedawal wlasnie 2213, za 65 zlotych i placil za przesyke. :shock:

nixxon
Początkujący

Posty: 38
Dołączył: 19 cze 2008, 11:49
Miasto: Kraków

25 gru 2008, 18:52   (#9)  

Dziękuje Nixxon za rade chyba tak zrobie :) Butla już jest gotowa 8 kg za 150zł, statecznik też juz zamówiłem. PO świętach jade do Roboprojektu zobaczyć jak się ma sprawa z reduktorami i elektrozaworami.



Znalazłem na Allegro taką oferte, lecz boje się że to jakiś szajs : http://www.allegro.pl/item512238149_ehe ... lecam.html
Patrze na numer seryjny i i końcówka 93 oznacza, że był wyprodukowany w1993r? - tak podaje inne forum


Chciałem oświadczyć wszem i wobec, że mój poprzedni nick nic nie znaczył, nie rozumiem dlaczego niektórzy się czepiali i odnajdywali w moim nicku jakieś skojarzenia - głodnemu chleb na myśli. Panie Cheesterze, dzieli Pan ludzi na dobrych i na złych - z rodzin patologicznych i słodkich rodzinek otaczających dzieci pełnią miłości ? Dzieci z rodzin patologicznych nie mogą zajmowac się akwarystyką i zdobywac wiedzy poprzez fora ? Moim zdaniem są dużo większe problemy którymi należało by się zająć niż upatrywanie dziwnych skojarzeń w nicku.

m119


26 gru 2008, 09:40   (#10)  

m119 napisał(a):Znalazłem na Allegro taką oferte, lecz boje się że to jakiś szajs : http://www.allegro.pl/item512238149_ehe ... lecam.html
Patrze na numer seryjny i i końcówka 93 oznacza, że był wyprodukowany w1993r? - tak podaje inne forum

2215 do 50l będzie za duży, zrobi Ci pralkę w akwa. 2213 wystarczy z powodzeniem. Tylko nie nastawiaj się, że jest ro cud techniki, Classic to taki filtr z duszą - lubi się czasem zapowietrzyć, super cichy też nie jest, trzeba nabrać trochę wprawy w obsłudze. Ale coś w sobie ma, a już na pewno jest niezawodny bo tam za bardzo nie ma się co zepsuć.

m119 napisał(a):Chciałem oświadczyć wszem i wobec, że mój poprzedni nick nic nie znaczył, nie rozumiem dlaczego niektórzy się czepiali i odnajdywali w moim nicku jakieś skojarzenia - głodnemu chleb na myśli. Panie Cheesterze, dzieli Pan ludzi na dobrych i na złych - z rodzin patologicznych i słodkich rodzinek otaczających dzieci pełnią miłości ? Dzieci z rodzin patologicznych nie mogą zajmowac się akwarystyką i zdobywac wiedzy poprzez fora ? Moim zdaniem są dużo większe problemy którymi należało by się zająć niż upatrywanie dziwnych skojarzeń w nicku.

Nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi z tymi patologiami :? Ja tylko poprosiłem o wyjaśnienie w związku z interwencjami użytkowników. Dla mnie EOT, to nie miejsce na takie dyskusje.

Anonim 1811


26 gru 2008, 11:06   (#11)  

Ok, było minęło zapomnijmy o całej sprawie. Teraz zastanawiam się nad kaskadą Aquael FZN-2 bo w sumie po co mi jakiś eheim do takiego akwarium. Najpierw chce się wprawić a potem zakupic jaiś wiekszy zbiornik.
Znalazłem taki zestaw co2 http://allegro.pl/item505547499_zestaw_ ... ndard.html - kupić ? więcej mnie chyba wyjdzie kompletowanie wszystkich części wraz z przesyłką



Wesołych Świąt.

m119


26 gru 2008, 12:55   (#12)  

Nie rozumiem jednej rzeczy... :)

Skoro, dopiero jak napisales chcesz sie "wprawiac" i masz akwarium 50 L , a nie jakiegos potwora, to po co od razu startowac z przyslowiowej "grubej rury" i kupowac 8 kilowe butle, super kubly itp...
Postaw low techa, z bimbrownia z kaskada, albo zwykla turbina z gabka i zobacz, czy Cie to wogole kreci, czy Ci sie podoba. Jasne, ze jak kogos stac, to mozna od razu sprawic sobie komplet ADA ( podloza , filtry, HQI, zestaw CO2, nawozenie) ...ale po co...jestem zwolennikiem malych kroczkow i uwazam, ze do wszystkiego powinno sie podchodzic stopniowo. Zaraz, posypia sie komentarze, ze nie moja sprawa, ze nie ja place. Owszem :wink: , ale takie jest moje zdanie :) mala dygresja do tematu :)

nixxon
Początkujący

Posty: 38
Dołączył: 19 cze 2008, 11:49
Miasto: Kraków

26 gru 2008, 13:44   (#13)  

szanuje wypowiedź każdego. Chce kupić butle 8kg ponieważ wystarczy na dłużej czy to do akwarium 50l czy do akwarium 500l i zawsze ta butla będzie. Z kubłami sie rozmyśliłem - kupie na allegro zepsuje się za 2 meisiące, a jak kupie kaskade mam na nią gwarancje - myśle że wystarczy z pewnością bo zamierzam trzymać 10 neonów, 2 oticolonusy, krewetki. Czytałem książke D. Wastland i nie pociąga mnie Low Tech. Zaniedługo zobaczymy co z tego wyjdzie :roll:

m119


26 gru 2008, 17:21   (#14)  

Ok, tylko wiesz, za kaskade....slychac 8)

nixxon
Początkujący

Posty: 38
Dołączył: 19 cze 2008, 11:49
Miasto: Kraków











Powiązane tematy
  • Akwarium - nowy projekt 64l

    Witajcie, minęły 2 lata odkąd pytałem pierwszy raz o zakładanie akwarium 200l. Cały czas stoi, funkcjonuje, ma się dobrze :) Z racji tego, że akwarystyka jest chorobą przewlekłą i postępującą, dosze...

    Wyświetlenia: 1256 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

  • Akwarium 112 litrów i kubełek na 250 litrów

    Witam Posiadam akwarium 112 litrów oraz filtr kubełkowy Eheim z serii professional 4+ za 700 zł(niestety nie pamiętam dokładnego oznaczenia). Filtr ten jest dedykowany do akwarium 250 litrów. Miałem ...

    Wyświetlenia: 4154 | Odpowiedzi: 58 czytaj więcej...

  • Mega akwarium - peha68

    Absolutnie fantastyczna aranżacja (pomijając aspekt ścieżki :) )ponadnormatywnego akwarium w wykonaniu Panów z Peha68. https://www.youtube.com/watch?v=hM24gvwsrv4 oraz filtracja: https://youtu.be/O...

    Wyświetlenia: 18436 | Odpowiedzi: 58 czytaj więcej...

  • Jaka polecacie obsade rybek z krewetkami do akwarium 125 L

    Witam forumowiczow, Jak w temacie planuje zalozyc moje perwsze akwarium bardziej naturalne z latwymi rybkami do chodowli dla poczatkujacego oraz z takimi roslinami aby nie bylo duzo przycinania. Obec...

    Wyświetlenia: 735 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

  • [2456L] Dziennik budowy - Akwarium w ścianie

    Nareszcie! Doczekałem się! Nadszedł czas na rozpoczęcie prac z wymarzonym akwarium w ścianie, pomiędzy pokojami. Budowa domu była od samego początku podporządkowana i z myślą o duuuużym akwarium. Już ...

    Wyświetlenia: 65630 | Odpowiedzi: 232 czytaj więcej...

  • Akwarium na wymiar

    Witam po kilkuletniej przerwie. Jako że nowy dom ukończony to przyszła pora na moje akwarium. Stety/Niestety muszę oprzeć się o wykonanie akwarium na wymiar - bo nie widzę do kupienia takich rozwiązań...

    Wyświetlenia: 1042 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

  • Filtr narurowy do akwarium roślinnego

    Witajcie. Mam pytanie odnośni filtracji na bazie filtrów narurowych do wody połączonych rurami PCV i pompą od ogrzewania. Czy macie jakieś opinie na ten temat? W internecie można znaleść dość dużo got...

    Wyświetlenia: 15388 | Odpowiedzi: 41 czytaj więcej...

  • Pył w akwarium

    Witam założyłem ostatnio nowe akwarium 40l. Kupiłem sobie dobrze oceniane podłoże aktywne aquarium soli firmy tropica którego nie płuczę się przed wsypaniem. Od założenia akwarium po dwóch tygodniach ...

    Wyświetlenia: 764 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Zakładanie akwarium

    Cześć akwaryści, Zakładam właśnie nowe akwarium. Nie jest to już moje pierwsze podejście, jednak poprzednie próby kończyły się z różnym skutkiem, nie zawsze pożądanym (inwazje glonów, brak wzrostu ro...

    Wyświetlenia: 363 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Akwarium 112l wystarczający filtr eheim

    Cześć, obecnie w akwarium 112l gęsto obsadzonym roślinami mam filtr EHEIM EXPERIENCE 250 (2424). W środku są dwa kosze z gąbkami oraz seachem matrix , na samej górze jest wata. Zastanawiam się nad zak...

    Wyświetlenia: 1329 | Odpowiedzi: 19 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 200 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.