Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Węgiel Aktywny



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



04 lis 2008, 08:56 Węgiel Aktywny  (#1)  

Po co się sypie węgiel aktywny pod podłoże?

Marcio118


04 lis 2008, 11:51   (#2)  

Jako mieszkanko dla pożytecznych bakterii :)

mbar


04 lis 2008, 21:23   (#3)  

Czy węgiel akt. taki do filtrów nadaje się na dno zbiornika?
Wiadomo że taki węgiel występuje raczej w formie mini granulek/bryłek.
Myślę że lepiej bylo by go zetrzeć na proszek.Tak czy nie?
Pozdrawiam Maciej B.

Maciej B.
Początkujący

Posty: 46
Dołączył: 01 mar 2007, 22:48
Miasto: Międzychód

05 lis 2008, 03:08   (#4)  

Mysle, ze sie nadaje. Po co rozdrabniac? Im wieksze ziarna tym lepsza wymiana tlenowa w podlozu... :)
Obrazek

Avatar użytkownika
Mechanic
Poznaje temat

Posty: 116
Dołączył: 31 paź 2008, 00:09
Miasto: Łódź

05 lis 2008, 12:01   (#5)  

Tego węgla na dno sypie się mało, więc lepiej rozdrobnić.

mbar


08 lis 2008, 14:36   (#6)  

Na dno zwykle sypie się pył węglowy. Nie wiem czy ma to jakieś znaczenie czy jest to właśnie forma pyłu czy granulki w całości. A służy jako pożywka dla bakterii.

Anonim 1811


23 lis 2009, 00:38   (#7)  

Jakiego węgla można użyć? Czy taki jak w załączniu - TROPICAL - będzie dobry? Ile węgla na dno o powierzchni 60x40 cm należy wsypać?
Załączniki
wegiel.jpg
Tropical - WĘGIEL AKTYWOWANY 500G DO AKWARIÓW [237-000203-00]
(33.82 KiB) Pobrane 4456 razy

smugga
Początkujący

Posty: 29
Dołączył: 12 sty 2009, 10:25

24 lis 2009, 14:43   (#8)  

mbar napisał(a):Jako mieszkanko dla pożytecznych bakterii :)
Bakterie nie zmieszczą się w porach węgla... więc są tak samo dobrym mieszkankiem dla bakterii jak zwykły żwir o podobnej granulacji.

Osama


24 lis 2009, 14:57   (#9)  

Według mnie dawanie węgla pod żwirek w akwariach roślinnych jest zbędne.

Kiedyś tłumaczono, że w akwariach powstają strefy beztlenowe i wtedy wydzielają się szkodliwe substancje (np. siarkowodór). Węgiel aktywny służył do ich pochłaniania. I stąd gdzieniegdzie się zaleca dodatek tego węgla. Należy jednak wspomnieć, że węgiel pochłania sporo substancji bez patrzenia się na to, czy są one potrzebne, czy nie. Stąd może np. pochłaniać chelatory stosowane w nawozach i przez to obniżać poziom nawożenia zbiorniczka. Podobnie ma się rzecz z ziemią i torfem a pewnie i niektórych substratów, z których to węgiel aktywny zabiera różne, cenne substancje (garbniki, kwasy humusowe itp.). Stąd działanie węgla w tych przypadkach jest nawet szkodliwe. Wiadomo jednak, że węgiel ma określoną pojemność sorpcyjną i po pewnym czasie już nie działa a podłoża nie wymieniamy za często. Na dłuższą metę węgiel w podłoży chyba słabo się sprawdza. Pewnie dlatego zbiorniczki z węglem aktywnym dodawanym do podłoża widzę coraz rzadziej w opisach na forach.

Osiedlające się w podłożu bakterie tlenowe są w stanie przerobić substancje niekorzystne na korzystne, bądź nieszkodliwe. Stwierdzono, że w baniaczkach gęsto obsadzonych w których roślinom ma się dobrze nie powstają strefy beztlenowe więc i węgiel jest niepotrzebny. Przydawałby się zatem tylko w akwariach ogólnych ale z racji "zużywania się węgla" w czasie też jest to problematyczne.

Inna sprawa, możliwa z punktu widzenia chemicznego to przetwarzanie węgla przez bakterie w warunkach tlenowych do CO2, ale nie znam prac, które by to dokumentowały wystarczająco poprawnie.
Kalkulator do nawozów i "chemii wody": http://podforak.rzeszow.pl/upload/nawoz ... a_wody.xls - nowa wersja z 10.03.2012
Podkarpackie forum akwarystyczne: http://podforak.rzeszow.pl

Avatar użytkownika
zulix
Stały bywalec

Posty: 319
Dołączył: 08 gru 2008, 19:25
Miasto: Rzeszów











Powiązane tematy
  • Świeże akwarium - nawożenie/mineralizacji na podłożu aktywny

    Dzień dobry, akwarium 125 L założone niecałe 4 tygodnie temu na podłoży aktywnym H.E.L.P Advanced Soil ORIGINAL. I pytania początkującego akwarysty: 1) czy stosując wodę RO mam ją mineralizować? Jeśl...

    Wyświetlenia: 1345 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Węgiel w płynie - dziwny wynalazek

    Witam, Szukając niedrogiego aldehydu glutarowego natrafiłem na allegro na taką oto ofertę: wplynie.jpg Na moje zapytanie - "jaki to dokładnie roztwór aldehydu" Sprzedawca ku mojemu ździw...

    Wyświetlenia: 5170 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Węgiel aktywny jako dodatek do podłoża.

    Witam wszystkich, Wpadłem na pomysł użycia węgla aktywowanego jako złoża biologicznego w którym zachodzą procesy denitryfikacji. Nie wiem czy jest to dobry pomysł dlatego chciałem tutaj zaczerpnąć op...

    Wyświetlenia: 11333 | Odpowiedzi: 46 czytaj więcej...

  • Węgiel akywny w czym do filtra ?

    W przyszłą niedzielę podmianka 30% wody po zakończeniu stosowania preparatu na ślimaki. Zamierzam do filtra po podmiance włożyć węgiel aktywny https://sklep.roslinyakwariowe.pl/aquael-wk...

    Wyświetlenia: 2307 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Fantom czarny- mało aktywny

    Witajcie! Mam pewien problem z Hyphessobrycon megalopterus. Ryby w ciągu dnia są mało aktywne, wręcz stoją w jednym miejscu. Z moich obserwacji, które prowadziłem przez ostatnie dwa dni wynika, iż. Pr...

    Wyświetlenia: 4118 | Odpowiedzi: 16 czytaj więcej...

  • Węgiel aktywny

    Witam, Chciałbym dowiedzieć się czy jest możliwość włożenia węgla aktywnego (pałeczki) do filta wewnętrznego , gąbkowego , jesli tak to jak? oraz czy można stosować go na podłożu aktywnym ? Z góry bar...

    Wyświetlenia: 1954 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

  • Węgiel aktywny - odczarowanie mitów i wymiana doświadczeń

    Witam! Zacznę od tego, że od dłuższego czasu z powodzeniem używam węgla jako stały i niezbędny element filtracji w moich akwariach. Chciałbym się w tym temacie podzielić doświadczeniem ze stosowania t...

    Wyświetlenia: 45895 | Odpowiedzi: 20 czytaj więcej...

  • Purigen+węgiel aktywowany

    Czołem, Mam kostkę 23L z filtrem jbl n402 i prefiltrem hw-602 z gabkami. W jbl mam 100 ml purigenu. W pre-filtrze 60 ml węgla sachem matrix carbon. Co ciekawe akwa dojrzewalo tzn. No2 regularnie na 0,...

    Wyświetlenia: 1543 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Węgiel aktywny jako wkład biologiczny

    Od kilku lat posiadam filtr EHEIM 2213 z oryginalnymi wkładami, czyli rurki, gąbka, kulki. W tej chwili filtruje akwarium o pojemności 20 litrów. Naczytałem się trochę o węglu jako złożu biologicznym ...

    Wyświetlenia: 3361 | Odpowiedzi: 15 czytaj więcej...

  • Węgiel aktywny

    Witam Wszystkich! Po jakim czasie węgiel aktywny wyciągnie z wody związki miedzi znajdujące się w Algin Pondzie Tropicala?Lałem ten specyfik przez tydzień na spirogyre. W czwartek zrobiłem podmianę wo...

    Wyświetlenia: 1606 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...



cron

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 218 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.