Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Pomysły na podłoże



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



27 sie 2008, 12:21 Pomysły na podłoże  (#1)  

Witam wszystkich, ostatnio przeglądając żwirki do akwariów naszły mnie dwa pomysły na podłoża.
1. Węgiel aktywny. Węgiel bardzo dobrze chłonie wszystkie chemiczne związki i stopniowo je uwalnia. Można by węgiel wymoczyć w roztworze chelatu Fe, albo jakimś innym nawozie. Ma ładny czarny kolor, no i jest stosunkowo tani. Rośliny pobierałyby nawóz prosto do korzeni.
2. Żwirek do kuwet ;). Widziałem w supermarkecie żwirek, według tekstu na opakowaniu, ze skały wulkanicznej. Faktycznie, kolor ma podobny do żwirku wulkanicznego stosowanego w akwariach. Jest bardzo chłonny, można go nasączyć nawozami, myślę że stopniowo uwalniałby składniki prosto pod korzenie roślin.
Co sądzicie o tych pomysłach? Zamierzam wykorzystać któryś z nich przy zakładaniu nowego akwarium we wrześniu. Sprawdzę jak to działa i opiszę.

Avatar użytkownika
Mateusz Marszałek
Początkujący

Posty: 37
Dołączył: 28 kwi 2008, 19:13

27 sie 2008, 13:37   (#2)  

Żwirek do kuwet . Widziałem w supermarkecie żwirek, według tekstu na opakowaniu, ze skały wulkanicznej. Faktycznie, kolor ma podobny do żwirku wulkanicznego stosowanego w akwariach. Jest bardzo chłonny, można go nasączyć nawozami, myślę że stopniowo uwalniałby składniki prosto pod korzenie roślin.


Rozwiązanie znane. Zanim pan Amano zaczął produkować swoje podłoża "AquaSoil" używał podłoża do drzewek bonsai Akadama. To wypalana twarda glinka o wysokim stopniu wymienności jonów. Co ciekawe, hodowcy bonsai odkryli, że tak samo spisuje się o wiele tańszy żwirek dla kotów TESCO. Jest zrobiony z tej samej wypalanej glinki z dodatkiem popiołu wulkanicznego i w takim samym procesie jak Akadama, a jest znacznie tańszy. Co ciekawe, nadaje się wyłącznie żwirek TESCO niezbrylający, w takich granatowych torbach. Żwirek ma ceglasty kolor. Miałem zamiar wypróbować go po wakacjach, ale się waham... Pod żwirek do kuwet dałbym sprawdzoną ziemię. Problem w tym, że żwirek ten chłonie wapń i magnez jak głupi, więc będzie bardzo zmniejszał twardość wody, a przy ziemi warto mieć raczej średnio-twardą.

No... zobaczymy.

Avatar użytkownika
Kadazan
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2649
Dołączył: 19 lut 2005, 18:19
Miasto: Toruń / Bydgoszcz

27 sie 2008, 14:17   (#3)  

Nie słyszałem jeszcze ,,oficjalnie" o stosowaniu kociego żwirku...Może dlatego że od niedawna dopiero interesuję się akwarystyką roślinną. Zakładam akwarium od nowa, chyba wypróbuję ten żwirek. Zrobię testy, napiszę co z tego wyszło. Pod spód planowałem dać właśnie ziemię. Zobaczymy.

Avatar użytkownika
Mateusz Marszałek
Początkujący

Posty: 37
Dołączył: 28 kwi 2008, 19:13

27 sie 2008, 15:21   (#4)  

ziemia, wegiel, i zwirek a wszystko nasaczane nawozami bez wiedzy na temat uwalniania zwiazkow (jak/ile itd) nie wydaje mi sie aby to byl dobry pomysl. Istna bomba chemiczna z opoznionym zaplonem.

Avatar użytkownika
Heathen
Zainteresowany tematem

Posty: 218
Dołączył: 09 maja 2007, 15:31
Miasto: Zabrze

27 sie 2008, 16:09   (#5)  

Faktem jest, że węgiel aktywny dość dobrze absorbuje związki i niemożliwe chyba, by wszystkie naraz uwolniły się do wody. Jeśli będą uwalniane stopniowo a roślin będzie dużo to chyba nie będzie problemu. Można zresztą sprawdzić i taki nasączony węgiel wrzucić do czystej wody; później sprawdzić jak bardzo zmienił parametry... A propos, Volcanit Aquamedica ma w sobie żelazo,zdaje się. I nic się złego nie dzieje.

Avatar użytkownika
Mateusz Marszałek
Początkujący

Posty: 37
Dołączył: 28 kwi 2008, 19:13

27 sie 2008, 20:17   (#6)  

Kadazan napisał(a):Problem w tym, że żwirek ten chłonie wapń i magnez jak głupi, więc będzie bardzo zmniejszał twardość wody, a przy ziemi warto mieć raczej średnio-twardą.


Aby uniknąć zjawiska zmiękczania wody przez akadame lub w tym przypadku "koci piasek" (jedno i drugie wypalana wulkaniczna glina), można potraktowac podłoze solami wapnia, magnezu i potasu jak to zrobił James w opisie tutaj http://www.theplantedtank.co.uk/akadama-journal.htm
Dla nie znających angielskiego w wielkim skrócie, James na 200 litrowe akwarium użył 3 worki akadamy, które zalał wodą z dodatkiem:
- 120g węglanu wapnia CaCO3
- 105g siedmiowodnego siarczanu magnezu MgSO4x7H2O
- 30g siarczanu potasu K2SO4
i zostawił na tydzień

Takie potraktowanie podłoża zapobiegło spadkom twardości w początkowej fazie istnienia zbiornika, a w przypadku Jamesa nawet podnosiło twardość, gdyż źle je wypłukał przed umieszczeniem w zbiorniku.
Pozdrowienia
... sypnijcie no tu szwagrze, jeszcze łopatę fosforu do tej nalewki i będzie git.
Obrazek Obrazek

Avatar użytkownika
spider72
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2654
Dołączył: 16 sty 2008, 16:30
Miasto: Wick, Szkocja

27 sie 2008, 20:20   (#7)  

Zrobię tak jak James... I zobaczymy co mi z tego wyjdzie. Gdzie mogę dostać MgSO4x7H2O?

Avatar użytkownika
Mateusz Marszałek
Początkujący

Posty: 37
Dołączył: 28 kwi 2008, 19:13

27 sie 2008, 20:26   (#8)  

Mateusz Marszałek napisał(a):Zrobię tak jak James... I zobaczymy co mi z tego wyjdzie. Gdzie mogę dostać MgSO4x7H2O?


Nie wiem jak w Polsce, ale w UK można to kupić prawie w każdej aptece. Tak czy siak szwagier micro73 na pewno ma to na składzie, sprawdź jego sklep na allegro. Jak mieszkałem w Polsce to udało mi się raz kupić w ogrodniczym.
Pozdrowienia
... sypnijcie no tu szwagrze, jeszcze łopatę fosforu do tej nalewki i będzie git.
Obrazek Obrazek

Avatar użytkownika
spider72
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2654
Dołączył: 16 sty 2008, 16:30
Miasto: Wick, Szkocja

29 sie 2008, 20:12   (#9)  

Faktycznie, szwagier mac73 jest niezastąpiony ;] Chemia zamówiona, teraz kupię tylko koci żwirek i zakładam nowy zbiorniczek. Będę informował w miarę możliwości o rozwoju sytuacji.

Avatar użytkownika
Mateusz Marszałek
Początkujący

Posty: 37
Dołączył: 28 kwi 2008, 19:13

14 wrz 2008, 21:49   (#10)  

Problem w tym, że żwirek ten chłonie wapń i magnez jak głupi, więc będzie bardzo zmniejszał twardość wody

[/quote]
Czy w takim razie taki żwirek dla kotów mógłby być stosowany jako wkład do filtra zmiękczający wodę?

Avatar użytkownika
KonradJ
Początkujący

Posty: 8
Dołączył: 21 maja 2008, 06:44
Miasto: Poznań

15 wrz 2008, 10:14   (#11)  

Mateusz Marszałek napisał(a):Zrobię tak jak James... I zobaczymy co mi z tego wyjdzie. Gdzie mogę dostać MgSO4x7H2O?


hehh... dobrze że niedaleko mam intermag... MgSO4 i K2SO4 mam na worki tylko CaCO3 nie wiem skąd załatwić...
Czy jest konieczność stosowania tych soli jeżeli w kranie mam wodę o twardości ogólnej około 20n i węglanowej 13n :?:
"Akwarium może mieć każdy, ale akwarystą trzeba się urodzić"

Avatar użytkownika
adrianolkusz
Aktywny użytkownik

Posty: 517
Dołączył: 10 kwi 2006, 07:35
Miasto: Mirówek

16 wrz 2008, 22:20   (#12)  

Żwirek do kuwet stosuję... ale do kuwety... i muszę Ci powiedzieć, że owszem jest chłonny ale do pewnego stopnia. Od nadmiaru wilgoci robi się z niego budyń/papka. Lekko namoczony tworzy jedną bryłę, którą łatwo usunąć z kuwety - taka jego funkcja w kuwecie. Nie wiem czy to dobre rozwiązanie do akwa. Chyba, że ten żwirek z TESCO ma jakieś specjalne właściwości.

Gość


17 wrz 2008, 12:41   (#13)  

Chyba, że ten żwirek z TESCO ma jakieś specjalne właściwości.


W tym sęk, że właśnie ten jeden różni się (ponoć) od innych. Będę miał okazję to sprawdzić, bo namierzyłem jego źródło :) A jeśli się okaże, że żwirek jednak rozpuszcza się w papkę, to... podaruję go znajomym kociarzom :)

Avatar użytkownika
Kadazan
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2649
Dołączył: 19 lut 2005, 18:19
Miasto: Toruń / Bydgoszcz

23 wrz 2008, 18:05   (#14)  

Chodzi o to, że żwirek z TESCO jest żwirkiem niezbrylającym, więc nie powinien się sklejać i rozpuszczać. Mam skompletowany cały sprzęt,HQI, szukam jeszcze tego żwirku i jakichś roślin. Ogólnie niedługo zalewam zbiorniczek i zobaczymy co z tego wyjdzie.

Avatar użytkownika
Mateusz Marszałek
Początkujący

Posty: 37
Dołączył: 28 kwi 2008, 19:13

26 wrz 2008, 14:09   (#15)  

czy taki zwirek nie zawiera zwiazkow zabiajacych bakterie/pasozyty?
Czy nie zawiera zwiazkow maskujacych nieprzyjemny zapach?
To tak na logike mi sie nasowa ze to taki czysty zwir bez chemi byc nie moze :roll:

Avatar użytkownika
Heathen
Zainteresowany tematem

Posty: 218
Dołączył: 09 maja 2007, 15:31
Miasto: Zabrze

26 wrz 2008, 16:53   (#16)  

Mateusz Marszałek napisał(a):2. Żwirek do kuwet ;). Widziałem w supermarkecie żwirek, według tekstu na opakowaniu, ze skały wulkanicznej. Faktycznie, kolor ma podobny do żwirku wulkanicznego stosowanego w akwariach. Jest bardzo chłonny, można go nasączyć nawozami, myślę że stopniowo uwalniałby składniki prosto pod korzenie roślin.
Co sądzicie o tych pomysłach? Zamierzam wykorzystać któryś z nich przy zakładaniu nowego akwarium we wrześniu. Sprawdzę jak to działa i opiszę.
Nie rozumiem,po co kombinować ,na rynku jest przecież tyle markowych żwirków substratów i wspomagaczy do podłoża że z powodzeniem za niewielkie pieniądze możesz zrobić co chcesz .Po co kombinować z piaskiem dla kota :roll:
Ostatnio edytowano 26 wrz 2008, 19:06 przez Jerdezz, łącznie edytowano 1 raz

Avatar użytkownika
Jerdezz
Zaawansowany użytkownik

Posty: 792
Dołączył: 01 lis 2004, 23:25
Miasto: Kępno

26 wrz 2008, 17:17   (#17)  

Jerdezz napisał(a):Nie rozumiem,po co kombinować ,na rynku jest przecież tyle markowych żwirków substratów i wspomagaczy do podłoża że z powodzeniem za niewielkie pieniądze możesz zrobić co chcesz .Po co kombinować z piaskiem dla kota :roll:

JA NIE CHCE, moje pytania mialy tylko pokazac ze taki zwirek nie stanowi zbyt pewnego rozwiazania.
W 100% popieram Twoje zdanie:)

Avatar użytkownika
Heathen
Zainteresowany tematem

Posty: 218
Dołączył: 09 maja 2007, 15:31
Miasto: Zabrze

28 wrz 2008, 11:20   (#18)  

Ale czym byłby świat gdyby ludzie nie kombinowali?:) Mam zamiar wypróbować ten koci żwirek jako wkład zmiękczający wodę. Podzielę się z Wami spostrzeżeniami jak tylko będą jakieś rezultaty.

Avatar użytkownika
KonradJ
Początkujący

Posty: 8
Dołączył: 21 maja 2008, 06:44
Miasto: Poznań

30 wrz 2008, 18:30   (#19)  

Zakupiłem 3 worki żwirku TESCO :) Wygląda obiecująco: jest lekki, porowaty, ma przyjemną ziemisto-ceglastą barwę (jest podobny, chociaż trochę ciemniejszy niż Aquaclay Rataja). Na opakowaniu napisano, że oprócz pierwotnego przeznaczenia, można go stosować jako warstwę drenażową do kwiatów doniczkowych lub jako spulchnienie gleby. Świetnie! Hodowcy bonsai mieli rację :)

Restart na dniach :) Jak będzie po wszystkim dokładnie opiszę swoje doświadczenia.

Nie rozumiem,po co kombinować ,na rynku jest przecież tyle markowych żwirków substratów i wspomagaczy do podłoża że z powodzeniem za niewielkie pieniądze możesz zrobić co chcesz .Po co kombinować z piaskiem dla kota


A po co ludzie budują kubełki z beczek? Po co robią swoje lampy i pokrywy? Po co konstruują szafki?

czy taki zwirek nie zawiera zwiazkow zabiajacych bakterie/pasozyty?
Czy nie zawiera zwiazkow maskujacych nieprzyjemny zapach?


Na pierwsze pytanie mogę odpowiedzieć z całą pewnością, że nie. Gdyby zawierał, to nie polecano by go do kwiatów, czy bonsai.
Co do drugiego pytania, to żwirek posiada podwójną kontrolę zapachową. Po pierwsze bardzo szybko wchłania wilgoć do wnętrza granulek, a po drugie jest lekko perfumowany. Zapach kwiatowy znika już po pierwszym płukaniu, więc się nim nie martwię - opisywali to zresztą angielscy hobbyści.

Avatar użytkownika
Kadazan
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2649
Dołączył: 19 lut 2005, 18:19
Miasto: Toruń / Bydgoszcz

30 wrz 2008, 22:12   (#20)  

Z ciekawością czekamy na Twoje doświadczenia z tym "kociarzem".

Avatar użytkownika
Armek
Znający temat

Posty: 1348
Dołączył: 03 wrz 2003, 14:16











Powiązane tematy
  • Na górze żwir na dole podłoże?

    Witam mam pytanie a mianowicie. Jestem w posiadaniu podłoża aktywnego"JBL Mando" już zdążyłem się przekonać że jakość podłoża jest dośč średnia a dokładnie problem jest taki że lubi wypływać...

    Wyświetlenia: 395 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Podłoże aktywne, dark start, Parametry

    404622316_1417099819015305_317101251705529617_n.jpg Witam, Utworzyłem wątek, aby prosić was o pomoc w sprawie mojego akwarium. Akwarium 120x50x50 ilość wody 220 litrów zalane metodą dark start 17 gru...

    Wyświetlenia: 708 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Podłoże aktywne Chihiros Aqua Soil - nowość

    aqua-soil.jpg Podłoże w końcu dostępne w Polsce, czekamy na pierwsze opinie i wrażenia na forum. Link do opisu: https://sklep.roslinyakwariowe.pl/advanced_search_result.php?cPath=&keywords=aqu...

    Wyświetlenia: 1002 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Zmiana/dodanie podłoże w istniejącym akwarium

    Witam Od ~miesiąca stałem się ponownie (po dłuuuugiej przerwie) posiadaczem akwarium (80x35x24, panoramiczne 102l), niestety jak to zwykle bywa najpierw się robi potem myśli :( Tzn, akwarium robiłem t...

    Wyświetlenia: 2418 | Odpowiedzi: 12 czytaj więcej...

  • Zbrojnik Lamparci a piaszczyste podłoże

    Witam! Jaka jest Wasza opinia odnośnie trzymania Zbrojnika w akwarium z piaszczystym podłożem? Zrobiłem nowe akwarium z piaskiem + skały i kamienie. Wszystko było w porządku do wczoraj, gdy wpuściłem...

    Wyświetlenia: 435 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Ziemia ogrodowa vs podłoże tropica

    Witam akwaryści, Zamierzam założyć nowe akwarium, tradycyjnego low techa z mało wymagającymi roślinami. Zostało mi doradzone, aby tym razem zrezygnować z ziemi ogrodowej jako podsypki pod żwir i zamia...

    Wyświetlenia: 863 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Controsoil podłoże aktywne

    Witam ma ktoś może takie podłoże w akwarium . Jest ono dobre ? Prosiłbym o jakieś info od was czy warto . Screenshot_2022-10-23-16-02-41-180_pl.allegro.jpg Wysłane z 2201117TG przy użyciu aplika...

    Wyświetlenia: 5633 | Odpowiedzi: 29 czytaj więcej...

  • Podłoże Maflora - nowość na rynku

    maflora-news1.jpg Na rynku pojawiło się nowe podłoże aktywne dla roślin akwariowych. Występuje ono podobnie jak Amazonia w 2 wersjach: intense - źyźniejszej, dedykowanej do uprawy szybkorosn...

    Wyświetlenia: 4253 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

  • Podłoże do Iwagumi

    hej planuje nowy zbiornik i chcę zrobić iwagumi. Wiele osób poleca Yokuchi (https://allegro.pl/oferta/yokuchi-jiban-soil-10l-naturalne-podloze-aktywne-13274857410) - ja osobiście robiłem z tego raz ...

    Wyświetlenia: 2417 | Odpowiedzi: 18 czytaj więcej...

  • Podłoże aktywne - w czym może mi pomóc

    Cześć Chciałbym zasięgnąć pomocy nt. podłoża aktywnego i jego ewentualnego zakupu. Do tej pory stosowałem w akwarium substrat DIY (pumeks, akadama, lawa, troche torfu) przykrytego żwirem kwarcowym. St...

    Wyświetlenia: 2505 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: buubu, MacGyver, MsD, piotr55 i 387 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.