Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Filtracja i ogrzewanie


Zakup sprzętu do nowego mieszkanka. Prosze o rady!!!



Dobór filtra do wymiarów akwarium, opinie o sprzęcie i sposoby na wydajne wkłady.



Witam. Po urządzeniu pierwszego własnego mieszkanka przyszedł czas na powrot do akwa. Zwracam sie do was z prośbą o rade w kwestii doboru sprzetu itp.
A więc zamierzam postawic takie akwa:
Szkło - 100x40x50 i tu pytanie czy warto brac Opti White? Czy roznica jest warta swojej ceny??
Światło - 2x70HQI akwa otwarte czy Pokrywa 4x39W T5. Czy te 2x70WHQI wystarczy??
Filtr zew. Fluval 305
Grzałka 150W
CO2 z butli
Podłoże - Amazonia II lub AquaSubstrate II+ ewentualnie podobne. Prosze o rade w wyborze i ile L potrzeba na akwa100x40
Dodam ze ma to byc akwa typowo roslinne + stadko czegos w stylu razbor lub neonkow.
Większosc bym zamowil na roslinyakwariowe.pl
Jeszcze pytanie o lampy HQI a mianowicie czy te z http://halogen.pl/index.php?site=produkt&id=2401 bedą ok czy lepiej jednak kupic te produkcji SRWIA??
Za pomoc z gory dziekuje.Pozdrawiam[/url]

Avatar użytkownika
Tiger_m
Zainteresowany tematem

Posty: 211
Dołączył: 10 sty 2005, 23:02
Miasto: Bytom

Miałem podobne dylematy kilka tygodni temu, gdy po okresie fascynacji metodą Diany Walstad przyszedł czas na pierwsze akwarium high-tech.
Dla siebie wybrałem zwykłe szkło 10 mm o rozmiarze 120x50x50, HQI 2x70W, filtr JBL CP 250, Amazonia Soil I, oczywiście co2 i nawozy. Zauważ, że nie wybrałem zbiornika o szerokości 40 cm, chciałem mieć większą głębię optyczną - łatwiej się aranżuje rośliny.
Teraz odpowiadając na twoje pytania:
- szkło OW jest warte swojej ceny, ale jeśli nie zamierzasz brać udziału w konkursach - zwykłe w zupełności wystarczy i ładne zdjęcie też zrobisz,
- przy większym litrażu (300l brutto) nie odczuwam specjalnych braków w oświetleniu, z drugiej strony nie mam jakiś wymagających pod tym względem roślin - np. trawnik z eleocharisa parvula, nie chciałem mocniejszego światła - może kiedyś w przyszłości podwyższę sobie poprzeczkę. Jeśli zamierzasz uprawiać rośliny bardziej światłolubne - 0.75 W/l powinno wystarczyć,
- filtr mimo niezbyt dużej mocy i tak jeszcze przytłumiam, choć tu też są różne szkoły,
- Amazonia Soil - musisz być przygotowany w początkowym okresie na stosunkowo częste i duże podmiany wody, dopóki podłoże nie przestanie wydzielać zbyt dużo NO3 do wody,
- jako HQI mam zwykłe halopaki 500W z Obi po 10 zł/szt., są lekkie i łatwo je zamontować, układ zasilający wtedy oczywiście oddzielnie.

Avatar użytkownika
airborne
Poznaje temat

Posty: 102
Dołączył: 11 maja 2008, 18:30
Miasto: Wrocław

22 lip 2008, 11:58   (#3)  

Wybrałem akwa 40cm z tego wzgledu ze moja komoda pod akwarium ma 48 cm szerokosci. Na podmiany jestem przygotowany. czy sama Amazonia wystarczy czy lepiej połączyc ja z np. power sand'em? Co do szkła OW to mysle tez nad 90x45x45. Co do HQI to ze wzgledow estetycznych coraz bardziej mysle nad gotowym zestawem. Jeszcze bym prosił o propozycje roślin. Planuje użyc kamieni Manten i zrobic cos podobnego do tegohttp://www.aquadesign.pl/Baron_html/galeria_suty1.htm

Avatar użytkownika
Tiger_m
Zainteresowany tematem

Posty: 211
Dołączył: 10 sty 2005, 23:02
Miasto: Bytom

22 lip 2008, 14:10   (#4)  

Power Sand nie przez wszystkich jest stosowany. Jego wadą jest np. wywlekanie na wierzch przy przesadzaniu roślin, gdy chcesz mieć całe nienaruszone korzenie. Sam nie zastosowałem - mam na drugim planie zwartki.
Akwarium z linka - oczywiście piękne. Jest to kompozycja typu iwagumi, gdzie masz praktycznie całe połacie szyb odsłonięte na bezpośrednie światło - ryzyko pojawienia się glonów. Na forach podają, że są to akwaria o specyficznych wymaganiach co do nawożenia - odmiennych niż w typowych "holendrach".

Avatar użytkownika
airborne
Poznaje temat

Posty: 102
Dołączył: 11 maja 2008, 18:30
Miasto: Wrocław

24 lip 2008, 00:27   (#5)  

jesli chodzi o akwa z linka to muślalem zeby te kamienie byly na drugim planie i za nimi posadzic jeszcze jakies wysokie rosliny. A co do mojego akwa to fundusze juz sa i teraz pozostaje tylko znalezienie ciekawej lampy HQI.

Avatar użytkownika
Tiger_m
Zainteresowany tematem

Posty: 211
Dołączył: 10 sty 2005, 23:02
Miasto: Bytom

24 lip 2008, 15:23   (#6)  

jeśli jeszcze możesz wybierz akwarium 100/50/50.

Szerokośc komody 48 cm nie jest przeszkodą. Ta mała różnica nie jest w żaden sposób istotna.

Po prostu użyj pod akwarium blatu o szerokości 55 cm. Te kilka cm jeśli będize wystawać, nawet np. tylko z tyłu komody nie bedzie miało realnego wpływu na stabilność.

Porównaj rozkład ciężaru jaki będzie na komodzie i ile z tego będzie działać na pozostałą przestrzeń:

załóżmy że akwa 100/50/50 = 250 l ~ 300 kg

pow. komody 48x100 = 4800 cm2
pow dna akwarium 50x100 = 5000 cm2

to daje 4 % różnicę. czyli 288 kg będzie działać na komodę a 12 kg na pozostały wystający element. Środek ciężkości jest daleko od punktu równowagi i z niemal z całą siłą 96% będzie naciskać na komodę. - czyli z Twojego puntku widzenia różnica ta jest nieistotna.

a zrobienie akwarium o 100/50/50 cm to zwiększenie o 25% gł. względem akwarium o 100/40/50h

A co do OW - warto

Nuroslaw
Zainteresowany tematem

Posty: 260
Dołączył: 17 gru 2004, 13:07
Miasto: Sieraków











Powiązane tematy
  • Skimmer Eheim Skim 350 zakup , test praktyczny i ocena

    Tak jak obiecalem pisze relacje z zakupu i montazu i uzytkowania nowgo skimmer Eheim Skim 350 W jednym z postow ( post -Norbert Sabat ) padla informacja o nowym Skimerze i pytanie jak to moze sie...

    Wyświetlenia: 58039 | Odpowiedzi: 167 czytaj więcej...

  • Prosze pomozcie - filtr do 190l

    Witam, Krótko i zwiezle - jaki filtr kubełek do 1000zl polecacie do 190l akwarium ?? wysokosc 60cm, mają byc głownie rośliny. Żeby nie ciekł, służył bezawaryjnie i był cichutki (akwa w salonie). I...

    Wyświetlenia: 1318 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Zakup używanego filtra firmy EHEIM

    Co sądzicie o kupnie używanego filtra Eheima np 2075 wkłady w kosze można regenerować, ale generalnie jakie są wasze opinie jeśli chodzi o zakup używanych filtrów Eheima??

    Wyświetlenia: 2418 | Odpowiedzi: 16 czytaj więcej...

  • Pierwsze roślinne 300l jaki filtr bądź filtry-proszę o rade

    Witam, przeglądam forum i rożne tematy od prawie roku i im więcej czytam tym mniej wiem. Dlatego prosiłbym osoby bardziej doświadczone o radę co do wyboru filtra bo w następny weekend chce startować. ...

    Wyświetlenia: 2607 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...

  • Unimax 500 proszę o opinie

    Witam kupiłem niedawno filtr unimax 500 ponieważ jedna osoba doradziła mi ten model, lecz gdy odwiedzam sklepy zoologiczne sprzedawcy mówią mi że większego dziadostwa nie mogłem kupić. Potrzebuję szcz...

    Wyświetlenia: 10719 | Odpowiedzi: 26 czytaj więcej...

  • Proszę o pomoc w wykonaniu sumpa.

    Witam. W zbiorniku 250l mojego kuzyna pojawiły się problemy ze szczelnością kubełka, więc jemu już podziękujemy. Na początku dodam, że nie tyczy się to zbiornika typowo roślinnego, tylko zwykłego zbio...

    Wyświetlenia: 989 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Twinstar - proszę o wyjaśnienie.

    Witajcie , mam twinstar(chinczyk) i moze mi ktos powiedziec ile czasu ma to chodzić? O ryginał ma ten komputerek a moj nie ma. W czoraj chodził pół dnia i dziś tak samo , podłączyłem pod programa...

    Wyświetlenia: 7143 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Jaki rozmiar szklanych rurek? Proszę o pomoc.

    Witam szanownych kolegów. Przymierzam sie do zakupu szklanych rurek wlotowych i wylotowych do mojego filtra, a jest nim jbl cristalprofi e401, Mam 50l zbiornik 32wys x 35gł x 45dł. Jaki rozmiar rure...

    Wyświetlenia: 526 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Jaki filtr do akwarium 130 L Proszę o pomoc

    Witam proszę o rady w doborze filtra zewnętrznego do akwarium 130l. Kiedyś zajmowałem się akwarystyką na chwile obecną sporo się pozmieniało a wiedza jakoś ulotniła się. Chcę zakupić filtr kubełkowy i...

    Wyświetlenia: 12891 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Dobór 2 filtra do 545l proszę o pomoc

    Witam do dnia dzisiejszego posiadałem 2 filtry AQUAEL - UNIMAX 700 oraz SERA BIOACTIVE 130. Sera padła co polecacie zamiast tego filtra ? Według mnie jak były dwa to dużo lepiej było gryz do sera zro...

    Wyświetlenia: 303 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Saymek i 452 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.