Lista działów » Technika » Podłoże


Start akwa z ziemią - informacje i pytania



Dobór podłoża. Granulaty aktywne, żwiry, piaski, substraty i podsypki związane z uprawą roślin w akwarium.



Witam!

Najpierw napiszę czemu to zrobiłem:
1. miałem dość cienkich parametrów wody
2. miałem dość obleśnie wyglądającego zbiornika
3. miałem dość tego, że rosliny nie rosną i marnieją
4. miałem ogólnie dość tego, że wydane pieniadze się marnowały.

Czytałem sporo o ziemi w akwarium i doszedłem do wniosku, że mimo to, iż się tego trochę boję - to zaryzykuję. W końcu to koszt rzędu 10 zł za 10 L ziemi.

Zrobiłem to trochę nietypowo - kupiłem worek torfu odkwaszonego oraz worek ziemi dla paprotek bo takie akurat były w sklepie.

Bałem się tego, że po zalaniu zbornika ziemia zacznie "wyłaniać się" z żwiru i będzie ogólny syf. Wpadłem na pomysł, że ziemię można zapakować w coś żeby nie wypływała... Myślałem o pieluchach tetrowych ale są za mało dziurawe... Na myśl przyszła mi taka siatka, z której robi się "siatki" przeciw owadom w okna.

Akwa wcześniej wyglądało tragicznie:


Zbiornik 210 L netto, brutto 240. Filtracja Eheim II 2028, Co2, 0,48W/L jarzeniówki, bardzo delikatnie nawżone Ferro+ oraz Plant Gainerem AquaArt'u... podłoże standardowy żwir.. jedym słowem estetyczna i roślinna masakra...
Jedyne co dobrze rosło to kryptokoryny.. reszta nic.

Chciałem zauważyć, że przy restarcie nie czyściłem filtr - szybciej akwa dojdzie :wink:

Wsypałem ziemię, przeczyściłem roślinki, żwir... Zaskoczyło mnie jedno - od października nie odmulałem a żwir był w miarę czysty... nie było dużo syfu w nim przy płukaniu...

Wrzuciłem wór z ziemią i zalałem wodą... Akwa wyglądało super... woda nie mętniała... Wstawiłem świerzy korzeń, posadziłem trochę rośli, dałem napowietrzanie, Co2, ryby, krewecie... W sumie 58 rybek i 17 kreweci.

Zauważyłem, że woda ma zapach charakterystyczny dla ziemi.

Wsadziłem Cabombę, Cryptocoryny - brązowe, zielone i czerwone, 4 anubiasy, pół łyżeczki mini pelii, jakieś źdźbło mchu...

Rybki mają się dobrze. Drugiego dnia woda zaczeła się robić brązowa - pewnie od korzenia - był świeży. Albo od ziemi? Jakie są wasze obserwacje.

Powiem czego oczekuję od tego restartu na ziemi:
1. rośnięcia roślin
2. dobrej ich kondycji
3. co za tym idzie miłego dla oka wyglądu zbiornika.

Mam na oku sporo roślinek ale najpierw chcę odczekać z 2 tygodnie, podmienić część wody zeby akwa sie ustabilizowało.

Teraz pytania:

1. Pogorszył się stan Anubiasa - na obrzezach jego liści zaczela znikac zieleń a pojawiać się żółć. To w ciągu jednego dnia.
2. Czy trzeba nawozić zbiornik, a jeśli tak to jak i czym?
3. W akwa mam ten korzeń i czy woda może się faktycznie od niego robić brązowa?

Proszę o pomoc i ew. informacje.

Leszczu


19 maja 2008, 17:12   (#2)  

Moje spostrzeżenia z zastosowania ziemi
Dałem 3 cm ziemi i ok 4 cm żwirku bez siatki nic nie wypłynęło i nie mąciło wody akwa wyglądało jakby było bez ziemi woda była ze starej aranżacji ryby wróciły do akwa po kilku godzinach i nic sie specjalnie nie działo .
Na początku miałem trochę mało roślin szybko rosnących i poziom FE 0,1 0,2 glony nitkowate wykorzystały tę lukę dobrze , dosadziłem stosowne rośliny sytuacja stopniowo się poprawia .Rośliny teraz wyglądają lepiej są ładnie zielone i bez dziur .
Nawozów specjalnie nie daję czasem trochę makro do podmiany dla wykorzystania zapasów
To tyle z mojej strony

andrzejkowac
Aktywny użytkownik

Posty: 509
Dołączył: 17 gru 2006, 20:34
Miasto: Bydgoszcz

19 maja 2008, 18:43   (#3)  

worek...hmm...łatwiej będzie przy restarcie :wink: . Za mało masz roślin...będą problemy...
Przykryłeś tę ziemię odpowiednią warstwą żwiru :?:
120x40x50 - ruszyło 29.03.2008 (LT - HT) - 240l Tusi = ziemia + substraty . Koniec 10.09.2011
120x40x50 - ruszyło 10.09.2011 - Pomroczność i bocje

Avatar użytkownika
Tusia
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2272
Dołączył: 27 sty 2005, 16:05
Miasto: Rzgów

19 maja 2008, 21:49   (#4)  

Nawozów specjalnie nie daję czasem trochę makro do podmiany dla wykorzystania zapasów

Chciałem się dowiedzieć jaki nawóz jest najlepszy do takiego zbiornika?

worek...hmm...łatwiej będzie przy restarcie


Chociażby! To dodatkowy atut. A siatka jest cienka więc korzenie napewno przejdą sobie przez tą zaporę.

Za mało masz roślin...będą problemy...


No może i mam mało... Nie mam skąd wziąść... Ale chętnie przyjmę cokolwiek z podcinek. Mogę pokryć koszty wysyłki.

Zauwazyłem, że po dwóch dniach anubias zaczal wypuszczac korzen i z dnia na dzien jest coraz dluzszy.

Warstwę ziemi - ok. 3 cm przykryłem ok. 5 cm warstwą żwiruo gran. 2-5 mm.

Co proponujecie dodawać, jeśli chodzi o nawożenie i jakie podmiany wody i kiedy byłyby najodpowiedniejsze?

Leszczu


19 maja 2008, 22:31   (#5)  

Dlaczego chcesz nawozić :shock: :?: Nie radzę nawozić zwłaszcza na początku...doskonałością ziemi jest brak glonów przy braku nawożenia i małe zużycie energii (skąpe oświetlenie, delikatna filtracja). Czy zamierzasz prowadzić HT (nic nie piszesz o oświetleniu...czas świecenia i Waty) na ziemi czy LT :?: Jeśli HT to nawożenie zacznij według własnych spostrzeżeń i oceny wzrostu i kondycji roślin, po 1-2 miesiącach.
Podmiany...to zależy ...ja podmieniam gdy widzę, że już trzeba :wink: a poza tym tępię garstkę pozostałych krasnorostów, które się skądś przywlekły. W drugim małym LT (bez krasnorostów) nie podmieniam tylko dolewam destylowanej wody, ze 2 razy od "nowości" - podmieniłam z 15% wody po grzebaniu przy roślinach.
120x40x50 - ruszyło 29.03.2008 (LT - HT) - 240l Tusi = ziemia + substraty . Koniec 10.09.2011
120x40x50 - ruszyło 10.09.2011 - Pomroczność i bocje

Avatar użytkownika
Tusia
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2272
Dołączył: 27 sty 2005, 16:05
Miasto: Rzgów

20 maja 2008, 07:01   (#6)  

Zbiornik ma 120x40x50wys. 210L netto.
Ale faktycznie jak jest trochę ziemi i żwiru to ta ilość ody jest mniejsza...

Oświetlenie to 3x30W jarzeniowe na stat. elektro. Co daje 0,42W/L (przy 210L) a nie 0,48 jak wcześniej pisałem - pomyłka w obliczeniach ;)

Oświetlenie mam obecnie włączone 7h/dobę.

Lt/Ht ... chyba mieszaniec bo różne rzeczy są. Poza tym nie wiem jaka to defacto różnica.

Czemu chce nawozić? Żeby rośliny lepiej rosły. To chyba oczywiste?

Poza tym nie uwazam się za osobę znającą się na temacie - gdyby tak było nie pisałbym na forum.

-------------------
Offtopic:
Oświećcie mnie: są dwa prawie takie same fora: to i holenderskie. O co chodzi?[/quote]

Leszczu


20 maja 2008, 14:05   (#7)  

Leszczu napisał(a):Lt/Ht ... chyba mieszaniec bo różne rzeczy są. Poza tym nie wiem jaka to defacto różnica.


LT HT różnica sprowadza się do odmiennej filozofii prowadzenia zbiornika. wykorzystując bogate podłoże (czy to gleba ogrodowa = wykopana, czy kupna w takiej badź innej postaci nastawiasz się w przypadku LT na prowadzenie zbiornika w oparciu o metody "naturalne" czyli nawożenie z podłoża+ karmy dla ryb + produktów ich przemiany materii. przy mniejszym, niż zalecane w przypadku HT, natężeniu oświatlenia i braku dodatkowego nawożenia do toni wody nastawiasz się na powolniejszy proces wzrostu roślin przy jednocześnie mniejszym nakładzie czasu związanym z jego utrzymaniem. to tak w skrócie i uproszczeniu. więcej znajdziesz m.in. w tymwątku

a ty de facto masz takie "hybrydowe" podejście, conie znaczy ze złe.
-------------------
Offtopic:
Oświećcie mnie: są dwa prawie takie same fora: to i holenderskie. O co chodzi?


swego czasu było jedno ale jak to w małżeństwach i interesach często bywa teraz są dwa i tyle. jedni piszą w jednym inni w drugimajeszcze inni w obydwu. wolny wybór.

szymonw


20 maja 2008, 16:27   (#8)  

Leszczu,przeczytaj wyżej wymieniony temat, tam są wszystkie odpowiedzi na Twoje pytania. Wyszłam z założenia, że już tam byłeś. Jest sporo czytania ale po lekturze będziesz wszystko wiedział :wink:
120x40x50 - ruszyło 29.03.2008 (LT - HT) - 240l Tusi = ziemia + substraty . Koniec 10.09.2011
120x40x50 - ruszyło 10.09.2011 - Pomroczność i bocje

Avatar użytkownika
Tusia
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2272
Dołączył: 27 sty 2005, 16:05
Miasto: Rzgów

29 maja 2008, 11:59   (#9)  

Temat przeczytałem. Trchę się rozjaśniło.

Ok. teraz z innej beczki:

Po prawie 2 tygodniach zrobiłem testy na Fe i P wyszło mi prawie 0 mg/l Fe i podobny wynik dla P. Naworzenie czas zacząć?

Leszczu


29 maja 2008, 12:35   (#10)  

Niekoniecznie. Pamiętaj, że składniki pokarmowe dla roślin zawarte są w podłożu a nie w słupie wody. Rośliny przede wszystkim pobierać będą potrzebne im związki właśnie z podłoża.

Ghost
Zainteresowany tematem

Posty: 151
Dołączył: 12 lip 2005, 11:15
Miasto: Lublin

29 maja 2008, 18:08   (#11)  

Nic nie nawozisz :wink:. O to chodzi w LT aby cieszyć się akwa niewiele robiąc :). Tylko cierpliwie czekaj aż korzenie dojdą do życiodajnej ziemi.
120x40x50 - ruszyło 29.03.2008 (LT - HT) - 240l Tusi = ziemia + substraty . Koniec 10.09.2011
120x40x50 - ruszyło 10.09.2011 - Pomroczność i bocje

Avatar użytkownika
Tusia
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2272
Dołączył: 27 sty 2005, 16:05
Miasto: Rzgów

29 maja 2008, 20:09   (#12)  

ok ale ja sie nie bawie typowo w LT albo HT tyko chce korzystac z tego co najlepsze dla obu tych filozofii... niepokoja mnie braki tych pierwiastkow bo liscie niektorych kryptokoryn wskazuja na brak zelaza... nie chce zeby mi to co mam zmarniało poprostu...

Leszczu


29 maja 2008, 23:16   (#13)  

"Co się polepszy to się popiep..." albo "Lepsze wrogiem dobrego" ja przedobrzyłam i mam w 240 l problemy choć akwa pęcznieje od zieloności ale i glonki się pojawiły... :cry:
Poczekaj cierpliwie z miesiąc albo 2 i wtedy podejmij decyzję co dalej...moim zdaniem.
120x40x50 - ruszyło 29.03.2008 (LT - HT) - 240l Tusi = ziemia + substraty . Koniec 10.09.2011
120x40x50 - ruszyło 10.09.2011 - Pomroczność i bocje

Avatar użytkownika
Tusia
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2272
Dołączył: 27 sty 2005, 16:05
Miasto: Rzgów

01 cze 2008, 11:29   (#14)  

Poczekam aż się roślinki przyjmą i zamieszcze kolejne zdjęcia

TUSIA dosadziłem co nieco roślinek i teraz wygląda to tak:
Załączniki
akwa_1.jpg
widok z boku
(79.27 KiB) Pobrane 2110 razy
akwa_2.jpg
(101.72 KiB) Pobrane 6778 razy
akwa_3.jpg
(84.06 KiB) Pobrane 6760 razy
akwa_4.jpg
(80.71 KiB) Pobrane 6732 razy
akwa_5.jpg
(87.39 KiB) Pobrane 6787 razy

Leszczu


02 cze 2008, 00:25   (#15)  

Dobrze...teraz daj im spokój ...niech rosną :wink: . Kiepskie zdjęcia :? , akwa fotografuj przy pełnym oświetleniu lecz totalnych ciemnościach w pokoju...bez światła i...telewizora i...lampy błyskowej :wink: :evil: bo wychodzą brzydko.
Co do roślinek to...nie wszystkie Ci przetrwają...bądź na to przygotowany...i zastępuj je innymi (zwartki polecam), chyba że u Ciebie tak nie będzie...wszystko możliwe :wink:
120x40x50 - ruszyło 29.03.2008 (LT - HT) - 240l Tusi = ziemia + substraty . Koniec 10.09.2011
120x40x50 - ruszyło 10.09.2011 - Pomroczność i bocje

Avatar użytkownika
Tusia
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2272
Dołączył: 27 sty 2005, 16:05
Miasto: Rzgów

03 cze 2008, 08:58   (#16)  

Chciałem się zapytać coś jeszcze:
Bacopa moneri i crenata rosną jak szalone!... nie za szybko wystartowały?
Akternathera rubra puściała już 1,5 cm korzeni, lilacina i splendidia podrosły o ok. 2 cm.
Crypto spiralis od Rataja brązowieją liście od zewnątrz do środka...
Anubias wypuścił 2 cm korzeń i spory listek.

Czy to znaczy ze "powoli" zaczynają się aklimatyzować?

Posadziłem je praktycznie tak, zeby korzenie spoczywały na ziemi.

Czyżby ziemia zaczęła działać?

Leszczu


05 cze 2008, 01:27   (#17)  

Najprawdopodobniej korzenie zassały ziemię :wink: u mnie było podobnie, wszystko stało w miejscu, a teraz zaczęło rosnąć 8) tu naprawdę potrzeba cierpliwości jak powtarza nasz mistrz Armek :lol: :lol: :lol:

Avatar użytkownika
baturka
Stały bywalec

Posty: 456
Dołączył: 07 lut 2008, 15:00
Miasto: Międzychód

06 cze 2008, 21:24   (#18)  

SZOK!!! :shock:

Rośliny rosną na potęgę!!!

Moczarka jest 2 x taka jak kupiłem! Alternathery też!!!

ZIEMIA oooole ooole olee oleeee....

Leszczu


11 cze 2008, 00:29   (#19)  

:lol: no to szykuj nowe fotki i pokaż...pokaż :!: :!: :!: :D
120x40x50 - ruszyło 29.03.2008 (LT - HT) - 240l Tusi = ziemia + substraty . Koniec 10.09.2011
120x40x50 - ruszyło 10.09.2011 - Pomroczność i bocje

Avatar użytkownika
Tusia
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2272
Dołączył: 27 sty 2005, 16:05
Miasto: Rzgów

08 wrz 2008, 21:33   (#20)  

Witam wszystkich,
ponad dwa miesiące temu zrobiłem restart na ziemi z ogródka, jednak nie do końca jestem zadowolony, w porównaniu do poprzedniej aranżacji gdzie w podłożu był sera floredepot, initial sticks i bazalt rośliny rosły znacznie lepiej a obecnie tylko 3-4 gatunki a reszta zmarniała. Jako ze obecna aranżacja http://img412.imageshack.us/my.php?imag ... 558wi9.jpg niezbyt mi się podoba postanowiłem zrobić restart. W temacie o low-techu niektórzy polecają stosować próchnice, wiec wybrałem się dzisiaj do lasu, i z pod warstwy liści zebrałem próchnicy. Jednak jest w niej dużo części liści nie do końca rozłożonych http://img238.imageshack.us/my.php?imag ... 598mt4.jpg czy nadaje się to do akwarium?

Cytat z jednej książki: "Wiele z drzew liściastych pobiera części wapienne z głębszego poziomu gleby, by po zrzuceniu liści oddać je ściółce leśnej" czy taka gleba nie ma za wysokiego ph dla roślin :?: w tabeli na tej stronie http://www.zb.eco.pl/inne/zielen/12.htm zaliczana jest do silnie zasadowych (ph 8-9).

Tyle osób pisze, że próchnica jest najlepsza, jednak wszystkie akwaria jakie widziałem(może mało widziałem :lol: ) na forach są na bazie ziemi, może ktoś ma podłoże próchnicze i podzieli się spostrzeżeniami :)
Pozdrawiam

PrzemekM
Początkujący

Posty: 29
Dołączył: 20 mar 2007, 22:42
Miasto: Tanowo(koło Sz-a)











Powiązane tematy
  • Nowe akwa LT dla Laika

    Czesc wszystkim, zakupilem komplet juwel rio 125 i chce tam stworzyc cos ala iwagumi przy uzyciu trawnika monte carlo i do tego jakies najmniej wymagajace rosliny z racji ze nie mam pojecia o akwaryst...

    Wyświetlenia: 515 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Tropica Aquarium Soil - pytania

    Restartuje swój zbiornik i wybrałem jako podłoże i linię nawozową Tropica. Pytanie do osób używających lub mających wiedzę. Czy przy tym podłożu należy na coś konkretnie zwrócić uwagę? Czy podążać zgo...

    Wyświetlenia: 810 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Ziemia ogrodowa vs podłoże tropica

    Witam akwaryści, Zamierzam założyć nowe akwarium, tradycyjnego low techa z mało wymagającymi roślinami. Zostało mi doradzone, aby tym razem zrezygnować z ziemi ogrodowej jako podsypki pod żwir i zamia...

    Wyświetlenia: 866 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Test: ziemia, Tropica substrate, Platinum Soil, Controsoil

    W niedzielę 2022-10-09 rozpocząłem mini test kilku podłoży. Są to: 1. tropica plant growth substrate 2. ziemia (Kronen dla paproci, dodałem minimalną ilość suszonej gliny) 3. Platinum Soil 4. ControS...

    Wyświetlenia: 6023 | Odpowiedzi: 20 czytaj więcej...

  • Substrat czy Ziemia??

    Opiszę temat. Po głebokiej analizie moich problemów z akwarium doszedłem do wniosku że muszę wymienić podłoże. Akwarium ma 200l. Podłoże - help advanced soil + piasek. Duża masa roślinna i dużo ryb (a...

    Wyświetlenia: 3110 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...

  • Ziemia + kulki + keramzyt +...

    Witam. Szykuje się do restartu. Na wierzch pójdzie czarny piasek kwarcowy 0.8-1.2mm Pod spód daje. Ziemia(mam do kaktusow oraz zwykła uniwersalną) obie z domieszkami npk Kulki gliniane 45szt + 45s...

    Wyświetlenia: 1920 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Start na podłożu Aquasubstrate 2+

    Witam. OPIS ZBIORNIKA: 80dł.x35szer.x50wys. Oświetlenie belka-6x24W T5 Co2-butla wysokociśnieniowa gaz rozprowadzany za pomocą spieka cer.50mm 24h/dobę. Filtracja Kubeł HW-402B Roślinność:(zasadzona ...

    Wyświetlenia: 12597 | Odpowiedzi: 27 czytaj więcej...

  • Pomoc w doborze podłoża do nowego akwa

    Witajcie. W tym miesiącu planuje odpalić nowe akwarium. Docelowo ma To być 60x40x40 OP z oświetleniem A601. Ma to być najbardziej zielony zbiornik jaki do tej pory posiadałem raczej LT. Planowane ro...

    Wyświetlenia: 4092 | Odpowiedzi: 16 czytaj więcej...

  • Ziemia bio-humus . Nadaje sie

    Witam chce postawic mala kostke LT na ziemi . Kostka 25x25x25 Czy ta sie nada ? Opis Ziemia Kwiatowo-Balkonowa Bio+Humus 20 L TARGET lekkie podłoże do kwiatów i roślin kwitnących Jest zbilanso...

    Wyświetlenia: 3650 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Tanie podłoże - ziemia, keramzyt, akadama, żwir, piasek.

    Jak w tytule, ale czy to wypali? Teoretycznie, na 100% wodzie z RO, to Akadama pociągnie mniej niż rok, co raczej nie będzie specjalnie straszne - bo i tak w końcu będę dążył do jak najmiększej wody ...

    Wyświetlenia: 2710 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...



cron

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 98 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.