Jesteśmy po świeżych dostawach roślin :)     ZOBACZ KATALOG
Wielki Atlas Roślin Akwariowych Christell Kasselmann już dostępny w języku polskim!     Kup teraz







Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Parametry wody



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



09 maja 2008, 20:04 Parametry wody  (#1)  

Witam!

Po 3 latach posiadania akwarium i różnych z nimi perypetiach kupiłem TESTY wody.

pH, kH i gH

Po zastosowaniu wyszły mi następujące parametry:

pH - 8-8,5
kH - 9
gH - 12

Akwarium jest zbiornikiem ogólnym - 210L netto. Mieszkają w nim molinezje, gupiki, zwinniki, skalary, glonki i pare krewetek amano i fltrujących.
Z roslin to głównie kryptokoryna zielona, czerwona, anubias i mikrozorium z tymi łapkami na końcu listków.

Mikrozorium jest u skraju wytrzymałości i marnieje strasznie.
Do zbiornika dostały się brunatno czarne glony takie jak kępka trawy - chyba krasnorosty.
Mam Co2 i dawkuję 2-3 bąbelki na sek.
Oświetlenie aktualnie 3x30W ale jadę na jednej świetlówce bo jak zmniejszę światło to te glony tak nie atakują.

Filtracja EHEIM II 2028.

Rybki mają się dobrze - obsada się powiększa w sposób naturalny.

Co sądzicie o parametrach? Nigdy się tym nie interesowałem ale wkurza mnie ciągłe dokupowanie roślin jak zmarnieją. Może to ma związek z parametrami? Inni mają bujną roślinność i fajne, gęste zbiorniki a mi jakoś nie idzie...

I druga sprawa - czy deszczownia/nica moze zastapic brzeczyk napowietrzajacy wodę? Spotkałem sie z tym ale nie chce mi się w to wierzyc...

Proszę o jakąś pomoc.

Pozdrawiam
Maciej

Leszczu


09 maja 2008, 20:21   (#2)  

Witam!
Masz w akwa skrajności : bardzo wysokie ph - choć dawkujesz CO2. Niszczysz natychmiast CO2 ciągłym dotlenianiem wody. A dotleniać pewnie musisz, bo grozi przyducha...? Deszczownica może zastąpić dotlenianie przez pompkę, jeżeli jest odpowiednio zamocowana, tzn. równo z powierzchnią wody, lub nieco wyżej.
Tylko, że to są rzeczy niepotrzebne. Przyducha zagraża, bo pewnie masz żwir w podłożu i nic więcej. A tam szał rozkładającej się materi, która pochłania prawie cały tlen z wody...
Zlikwidujesz te wszystkie problemy i osiągniesz to, co pragniesz! - tylko np. poczytaj : http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/vi ... hp?t=20954
Przerabiałem Twoje kłopoty tak ja, jak i wielu!... Ale teraz jest ok! :D
...nie wystarczy chcieć, trzeba działać" (Goethe)

Avatar użytkownika
romanbyd
Znający temat

Posty: 1779
Dołączył: 27 mar 2007, 14:34
Miasto: Tryszczyn

09 maja 2008, 20:32   (#3)  

to znaczy tak - związków azotu mam bardzo mało.. przy dolnej granicy na teście NO3 10ppm, NO2 ok. 0,0ppm wydaje mi sie ze to dobrze?
Co do zaduchy to watpie zeby była poniewaz napowietrzam bardzo intensywnie brzęczykiem.
W podłożu mam faktycznie żwir grubszy i drobniejszy. Kiedyś miałem Tetry podkład i żwir ale zrezygnowałem z tego bo nie dawał efektów.

Co powinienem zrobić aby mieć takie akwaria jak wszyscy poza zapoznaniem się z tematem Armka?

Parametry mozna regulowac chemicznie?

Leszczu


09 maja 2008, 22:21   (#4)  

Wygląda na syndrom starego akwarium. Ile minęło od ostatniego restartu? Zakładając, że dużo...

Twardości masz dobre, pH straszne. Podejrzewam, że przyducha (i konieczność napowietrzania) bierze się z dużych ilości materii organicznej, która musi być rozłożona w obecności tlenu - czyli to, co pisał Roman. Wyjścia są dwa:

1. porządne odmulenie całego dna, podmiana wody, węgiel do filtra (na krótką metę)
2. ponowny start akwarium według wybranej metody (LT to nie jedyne wyjście!)

No, chyba, że akwarium nie działa od trzech lat bez przerwy. Wówczas będziemy kombinować dalej.

Pozdrawiam,
Kadazan

Avatar użytkownika
Kadazan
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2649
Dołączył: 19 lut 2005, 18:19
Miasto: Toruń / Bydgoszcz

09 maja 2008, 23:12   (#5)  

Kadazan napisał(a):2. ponowny start akwarium według wybranej metody (LT to nie jedyne wyjście!)

No, chyba, że akwarium nie działa od trzech lat bez przerwy. Wówczas będziemy kombinować dalej.

Popieram tą kwestię! :) Decyzja należy do Ciebie!
To, co Ci podałem w linku, nie traktuj - jako temat tylko Armka, ale jako ideę prowadzenia akwarium - w tym przypadku wg. metody Diany Walstad. Polecam!
...nie wystarczy chcieć, trzeba działać" (Goethe)

Avatar użytkownika
romanbyd
Znający temat

Posty: 1779
Dołączył: 27 mar 2007, 14:34
Miasto: Tryszczyn

10 maja 2008, 10:10   (#6)  

Akwa funkcjonuje od 7 11 2007 w becnym stanie.

Rozważam restart.

Trochę boje się ziemi w akwarium - czytając polecony temat. Ale wpadłem na pomysł, że można zrobić worek na tą ziemię z pieluchy tetrowej - z deka zużytej - roślina i tak znajdzie sobie drogę przez nieźle porowatą tkaninę a ziemia nie będzie się panoszyć po zbiorniku.

Temat Armka traktuję jako jedną z wielu dróg ale ta ziemia mi jakoś dziwnie nie pasi "chyba". Może ze względu ze jest to dla mnie nowość ale jeśli się sprawdza to czemu nie...

Leszczu


10 maja 2008, 15:25   (#7)  

Użycie ziemi wymaga przełamania pewnej bariery, ale nie ma powodu do niepokoju. Jeśli wykonasz wszystko zgodnie z prawidłami sztuki nie powinno być większych kłopotów.

Akwarium jednak nie działa tak długo, jak podejrzewałem. A jednak masz problem z nadmiarem DOC. Czy wykonujesz podmiany? Jak duże i jak często?

Avatar użytkownika
Kadazan
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2649
Dołączył: 19 lut 2005, 18:19
Miasto: Toruń / Bydgoszcz

10 maja 2008, 15:55   (#8)  

Hej!

Nie wiem co to DOC... ale podmiany oczywiście robię.
Co tydzień czyszczę szyby z zielonych glonów (jesli jest potrzeba) podcinam zwiędnięte liście, czyszczę świetlówki , odlewam z 30% wody i uzupełniam kranową. Kilka razy zdarzyło mi się zrobić to co 2 tyg.
Kiedyś dodawałem także dla roślinek AquaPlant Gainer i Ferro+ ale zauważyłem, że po nich pojawiały mi się zawsze te krasnorosty.

Zrozumcie mnie proszę - nerwy już tracę - chciałem sprzedawać zbiornik nawet, od 3 lat nie idzie mi z tym... Szukam przyczyny...

Leszczu


10 maja 2008, 16:21   (#9)  

DOC (Dissolved Organic Carbon) to po polsku Ogólny Węgiel Organiczny. Pochodzi z procesów rozkładu, w jego skład wchodzą złożone substancje pochodzenia roślinnego i zwierzęcego (białka, tłuszcze, etc.). To on sprawia, że woda z czasem żółknie. DOC jest rozkładany na prostsze związki przez bakterie tlenowe. Nadmiar 'organiki' powoduje wzrost glonów, zwłaszcza krasnorostów. Źródłem DOC u Ciebie może być zamulone podłoże. W czystym żwirze rozkład organiki jest utrudniony i może nie zachodzić w całości, dlatego ważne jest utrzymywanie go we względnej czystości. Dlatego też akwaria roślinne na czystym żwirze trudniej się prowadzi w miarę upływu czasu (po ok. roku pojawiają się kłopoty), co oczywiście nie jest żelazną regułą i można sobie z tym radzić, a można i nie.
Równie ważne są wkłady w filtrze. Rozkład DOC nastąpi wówczas, gdy woda będzie zmuszona przeciskać się przez gęsty i porowaty wkład (nie za szybko). Na takim wkładzie (np. lawa, węgiel, gęsta ceramika typu ehfisubstrat pro) powstają biofilmy, w których żyją pożyteczne bakterie, zarówno tlenowe, jak i beztlenowe - zdolne do rozkładu organiki. Pomyłką jest zastosowanie luźnego wkładu typu biokulki. Takie wypełnienia nadają się do akwariów Malawi, Tanganika, tylko z rybami.

Avatar użytkownika
Kadazan
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2649
Dołączył: 19 lut 2005, 18:19
Miasto: Toruń / Bydgoszcz

11 maja 2008, 21:29   (#10)  

dodam, że woda w kranie ma ph 7,5 a w akwa prawie 8,5...

Leszczu












Powiązane tematy
  • Wylot kielichowy a przepływ wody

    Pytanie do tych którzy maja taki wylot. Czy macie jakieś obserwacje, że kielichowy wylot znacznie ograniczył przepływ wody w filtrze? Chodzi mi o litry/h bo że siła strumienia na wylocie jest mniejsza...

    Wyświetlenia: 8119 | Odpowiedzi: 51 czytaj więcej...

  • Tetra ActiveSubstrate a twardość / odczyn wody

    Czy podłoże Tetra ActiveSubstrate może zmieniać twardość i odczyn wody? W moim „świeżym” akwarium 54l zastosowałem ten substrat jako samodzielne podłoże. Akwarium wypełniłem wodą RO . Po kilku dn...

    Wyświetlenia: 232 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Co to za glony i jak je zwalczyć oraz ocena parametrów wody

    Dzień dobry koleżanki i koledzy, Właśnie założyłem tu konto gdyż mam następujący problem. Po około 1 roku nagle pojawiły mi się glony jak na zdjęciach. Czy możecie pomóc w ich identyfikacji oraz w jak...

    Wyświetlenia: 674 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Ile lumenów na litr wody w akwarium?

    Witam, chciałbym się dowiedzieć ile w akwarium roślinnym powinno być lumenów na jeden litr. Zakupiłem lampkę diversa led intenso 10,1w i jestem trochę przerażony bo wychodzi mi 26 lumenów na litr....

    Wyświetlenia: 79072 | Odpowiedzi: 79 czytaj więcej...

  • Pomiary chemii wody minifotometrami Hanna

    Dzień dobry!. Witam serdecznie Forumowiczów po długiej przerwie!. Mam pytanie do Was, tych którzy wykonują pomiary tymi miernikami, a zwłaszcza do tych, którzy mają już większe doświadczenie. Przechod...

    Wyświetlenia: 844 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Podłoże aktywne, dark start, Parametry

    404622316_1417099819015305_317101251705529617_n.jpg Witam, Utworzyłem wątek, aby prosić was o pomoc w sprawie mojego akwarium. Akwarium 120x50x50 ilość wody 220 litrów zalane metodą dark start 17 gru...

    Wyświetlenia: 717 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Mineralizowanie wody preparatem Quarldrop

    Witam Postanowiłem że cotygodniowe podmiany wody będe robić tylko wodą ro. Więc będe zmuszony stosować mineralizator Quarldrop. Podmieniłem dziś 20 litrów wody całościowo wodą ro. Jest tylko jeden pr...

    Wyświetlenia: 466 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Świeży zbiornik i czy już podmiana wody?

    Witam Mam świeżo co założony po restarcie zbiornik. Dzisiaj ma on dokładnie tydzień. Mam pytanie. Czy powinienem albo bardziej czy moge już podmienić 25% wody czy poczekać aż całkowicie dojrzeje? Nie...

    Wyświetlenia: 1127 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...

  • Czy do wody RO należy podać mineralizator?

    Witam Mam już filtr RO i mam pytanie. Chciałbym obniżyć GH i ph wody w moim akwarium. Jako że wode w kranie mam średniotwardą i alkaliczną a chciałbym mieć kwaśną i miękką. Niech mnie poprawi ktoś je...

    Wyświetlenia: 885 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Przechowywanie wody z filtra RO

    Witam Dzisiaj odebrałem z paczkomatu filtr RO o wydajności 100 galonów. I mam takie pytanie. Na temat przechowywania wody ro a bardziej mówiąc jej magazynowanie. No bo wody z kranu takiej do picia ni...

    Wyświetlenia: 1413 | Odpowiedzi: 17 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 306 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.