Jesteśmy po świeżych dostawach roślin :)     ZOBACZ KATALOG
Wielki Atlas Roślin Akwariowych Christell Kasselmann już dostępny w języku polskim!     Kup teraz







Lista działów » Galeria » Konkursy i inspiracje


015 L - pietraz



Znalezione w sieci inspiracje, tutoriale, ciekawostki oraz informacje o konkursach.



19 kwi 2008, 17:35 015 L - pietraz  (#1)  

Objętość : 15 L
Wymiary : 25 x 25 x 25
Oświetlenie : Żarówka energooszczędna 5 W
Podłoże : Filtus ze żwirkiem kwarcowym
Temperatura : 24 ' C
Filtracja : Kaskada 550 l/h
Flora :
Hemianthus callitrichoides
Taiwan Moss
I jakiś krzak niezidentyfikowany ;)
Fauna :
15 szt. neon Innesa
10 szt. krewetek babaulti
5 szt. krewetek Crystal RED.
1 szt. otosek
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mam do Was pytania :
Co z oświetleniem ? Mam 5 W i wychodzi 0,33 w/l . A jak włoże 10 W żarówke to będzie 0,66 w/l . Chyba musze zmienić tą żarówke bo ma za zimne widmo .. Tylko na co ?
Mech już ruszył i rozrasta się po korzeniu ale mam problem z Hemianthusem. Rozsadziłem na 4 kępki , każdą przycisnąłem kilkoma kamyczkami żwirku i niby fajnie ale on jeszcze nie zapuścił korzeni w , a miałem ambicje aby on rozrósł się po całej powierzchni jak na tych zdjęciach japońskich akwariów.

Pozdrawiam,
Pietraz

Gość


20 kwi 2008, 19:11   (#2)  

Jeśli chodzi o aranżacje to nic nie można ocenić bo nie jest gotowa. Co do Hemianthusa to możesz być prawie pewnym, że nie urośnie, po pierwsze, ciężko mu będzie w tym podłożu, po drugie zdecydowanie nieodpowiednie oświetlenie, po trzecie brak CO2, po czwarte brak nawożenia. Jest jeszcze jedna kwestia do skrytykowania mianowicie obsada, zdecydowanie za dużo fauny jak na taki litraż, powinieneś zdecydować się albo na krewetki albo na rybki, jeśli chcesz i to i to, to max 5 neonków i kilka krewetek.

Pozdrawiam
Adam

Avatar użytkownika
Żaku
Początkujący

Posty: 21
Dołączył: 19 cze 2006, 23:04
Miasto: Warszawa

21 kwi 2008, 22:42   (#3)  

Tez mi się wydaje że za dużo jest tu zwierzątek :D albo rybki albo krewetki :D ale ja na Twoim miejscu zostawiłbym tylko same krewetki :D postaraj się zamontować małą świetlówkę 8W, zrób bimbrownię i zacznij dodawać nawozy :D powodzenia w prowadzeniu baniaczka :D:D:D

Avatar użytkownika
bati
Zainteresowany tematem

Posty: 272
Dołączył: 04 lut 2008, 20:14
Miasto: Uniejów

22 kwi 2008, 15:56   (#4)  

Żaku napisał(a):Jeśli chodzi o aranżacje to nic nie można ocenić bo nie jest gotowa. Co do Hemianthusa to możesz być prawie pewnym, że nie urośnie, po pierwsze, ciężko mu będzie w tym podłożu, po drugie zdecydowanie nieodpowiednie oświetlenie,


Nie rozumiem czemu ciężko w podłożu ? Czy za mało drobne ?
Oświetlenie niedługo zamienie na świetlówke kompaktową 11w 10 000 k. Wiem że 11 W za dużo dlatego będe kombinował z wysokością żeby wydawało się że jest 7,5 W :lol:

po trzecie brak CO2, po czwarte brak nawożenia.


Próbowałem zrobić bimbrownice i wszystko było ok ale miałem problem z rozprowadzaniem CO2 po akwarium. Otóż bąbelki leciały ( nawet 1 na sec. ) ale jak nakładałem kostke to się nie zozchodziło :? W przyszłości może zainwestuje w tą małą filtusowską butelke co2. A nawożenie nie ma sensu póki nie będe miał dobrego oświetlenia, później będe dodawał jakieś mikro i makro ...
A poza tym mam pod żwirkiem podłoże filtusa specjalnie pod rośliny.

Jest jeszcze jedna kwestia do skrytykowania mianowicie obsada, zdecydowanie za dużo fauny jak na taki litraż, powinieneś zdecydować się albo na krewetki albo na rybki, jeśli chcesz i to i to, to max 5 neonków i kilka krewetek.


Te neonki tylko na chwilke do załatania dziury biologicznej 8) Niedługo je wyrzuce bo akwarium ma głównie na celu rozmnażanie RC.

A co do aranżacji to ,to jest moje pierwsze akwarium roślinne. W końcowym efekcie chciałbym aby Hemianthus porastał gęsto całę dno i mech z korzenia pokrywał delikatnie hemianthusa.

Pozdrawiam,
Pietraz

Gość


22 kwi 2008, 16:35   (#5)  

Chodzi mi o to, że hemianthus lubi bardzo drobne podłoże, już nie mówię, że jakieś torfowe było by lepsze, ale sama granulacja tez jest ważna.

Jeśli neonki są tymczasowo to wszystko w porządku, ale pamiętaj, że krewetek też nie będziesz mógł mieć oszałamiającej ilości w 15l.

Avatar użytkownika
Żaku
Początkujący

Posty: 21
Dołączył: 19 cze 2006, 23:04
Miasto: Warszawa

23 kwi 2008, 19:47   (#6)  

Dzięki koledze z sąsiedniego forum akwarystycznego postanowiłem że kupie coś takiego :

http://allegro.pl/item327594055_lampka_ ... luna_.html

I zamienie świetlówke na taką :
http://www.aqva-light.pl/shop.php?UID_c ... e23ca5320f

Ma 11 W i 10000 K czyli sporo.

Wiem że z watami wychodzi troche więcej niż 0,5 w/l czyli : 0,73 w/l ale będe mógł rególować wysokość nad taflą wody dzięki czemu troszkę się to zmniejszy.

Co wy na to i czy 10000 K to dobra barwa ?

Myślicie że szybko powstanie w mojej kostce busz ? :lol:
:lol:

Gość


28 kwi 2008, 12:30   (#7)  

Na bok 25cm powinno wystarczyć. Temperatura 10000 K to dość charakterystyczna barwa, która dla niektórych może być zbyt biała. Przy takiej pojemności nie ma sensu przeliczanie W/l bo nie jest to żaden wyznacznik. Jeśli chcesz ten baniak mieć stabilny to zastanów się nad jakimś podłożem, które będzie miało dodatni wpływ na równowagę biologiczną bo różnie to bywa z takimi maluchami.
Pozdrawiam, Mariusz

Avatar użytkownika
enigma
Zasłużony akwarysta

Posty: 967
Dołączył: 27 sie 2003, 14:12
Miasto: Wrocław

19 lis 2008, 18:04   (#8)  

Może jakaś mała aktualizacja ?

Avatar użytkownika
bati
Zainteresowany tematem

Posty: 272
Dołączył: 04 lut 2008, 20:14
Miasto: Uniejów











Powiązane tematy


Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: grzeg13 i 297 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.