Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Nowy zbiornik-pewne wątpliwości



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



Po ponad dwóch latach "męczenia" się z płytkim zbiornikiem,planuje do końca roku zmienić moje szkło i zacząć zabawę od początku.Do tej pory pomijałem dział "technika" i nie zagłębiałem się w tematy w nim zawarte.Gdy chciałem znaleść kilka potrzebnych mi zagadnień i rozeznać się w temacie przeraził mnie ogrom informacji,które niestety nie bardzo potrafię ogarnąć.Bardzo bym liczył na pomoc osób,które również miały podobne rozterki jakie ja teraz.
Szkło jakie planuje,będzie miało wymiary 120x60x60 (50?) (Swoją drogą na jaki wymiar wysokości się zdecydować?).No cóż zbiornik będzie o pół metra krótszy niż ten,który posiadam do tej pory,lecz perspektywa głębokości działa na wyobraznie.Zaznaczę,że ostatnie dwa dni to burzliwe dyskusje z żoną i nakłanianie ją na szkło 200x60x60,bądz przynajmniej 180x60x60.Niestety poległem i brakło mi argumentów.Główny problem to nawet nie koszta postawienia takiej wanny,lecz bardzo małe mieszkanie (33m2).Po przejrzeniu kilkudziesięciu zdjęć z AJ,katalogów ADA i innych publikacji postanowiłem,że zbiornik będzie zbiornikiem otwartym.Wiąże się to z zastosowaniem oświetlenia w technologi HQI.Myślę,że 2x150w wystarczy,lecz chciałbym zasięgnąć waszej opini.Zafascynowany twórczością p.T.Amano, moją najbliższą przyszłość akwarystyczną wiąże ze zbiornikami w stylu nature.Każdy,kto troszkę zagłębił się w twórczość p.Amano wie,że zielsko pielęgnowane w takich zbiornikach nie ma dużych wymagań świetlnych więc myślę,że nie ma co szaleć z oświetleniem.Jak wy się na te zagadnienie zapatrujecie?Upatrzyłem sobie lampy ze sklepu SMRW.Belka z lampami 2x150w kosztuje 900 zł.Czy jest to najrozsądniejszy wybór? (stosunek: cena+jakość).Z jakiej grubości szkła tworzy się takie zbiorniki? (120x60x60 (50).Jakie wzmocnienia się montuje przy takich gabarytach?Wzdłużne i poprzeczne?Przy jakiej grubości szkła można zrezygnować ze wzmocnień? .Czy jest możliwość zrobienia przedniej szyby ze szkła guardian (estetyka)-a resztę ze zwykłego? (w celu obniżenia kosztów).Pozostały osprzęt w postaci co2,filtracji,dekoracji,podłoża już posiadam.Na jakie orientacyjne koszty muszę się nastawić?Czy zmieszczę się w 2000 tyś ? (szkło+komoda+oświetlenie).Za wszelkie odpowiedzi bardzo dziękuje i liczę na wyrozumiałość doświadczonych w tych tematach osób.Jeżeli pominąłem jakiś ważny szczegół,przy zakładaniu zbiornika otwartego-również proszę o podjęcie tematu.

Pozdrawiam

P.s Obecne szkło+pokrywa+komoda będzie na sprzedaż ;)

Gość


19 mar 2008, 21:24   (#2)  

Witaj Sergiuszu,

1. oświetlenie
Uważam, że 2 lampy po 150W wystarczą w zupełności do Twoich zastosowań. Przy tym nie kupiłbym na Twoim miejscu lampy SMRW, ponieważ:

a. dają po oczach, co wynika z ich konstrukcji. Zwróć uwagę na zdjęcie:
Obrazek
Osoba siedząca przed akwarium widzi żarniki. W dobrze zaprojektowanej lampie jest to nie do pomyślenia! Oczywiście można lampę obniżyć do 15 cm nad akwarium, ale chyba nie o to tu chodzi, prawda? Odbłyśniki skupiające światło są konieczne.

b. nie są bezpieczne, co także wynika z ich konstrukcji. Szyba UV Stop ma za zadanie nie tylko filtrować promieniowanie UV (w tym przypadku można użyć tylko żarników z wbudowanym filtrem), ale także chroni przed przypadkowym pochlapaniem lub uderzeniem żarnika. Pochlapanie = ryzyko pęknięcia w wyniku różnicy temperatur. Co więcej, żarniki kończąc swój żywot mogą pękać (to normalne). Wówczas masz rtęć w zbiorniku, co także jest czarnym scenariuszem.

c. nie mają żadnych atestów, a przecież muszą służyć długo. Tu nikt Ci nie zagwarantuje, że nie kopnie Cię prąd. Może się mylę i lampy miały testy CE oraz przyznano im klasę wodoszczelności, ale chyba producent by się tym pochwalił, prawda?

Co w zamian?
Albo samoróbka z użyciem opraw typu downlight, o takich:
http://www.eph.pl/img.php?ident=&produc ... 2&gallery=

Albo przeróbki halogenów, pamiętając o zabezpieczeniach (przewody silikonowe i oprawka do HQI)

Albo gotowe lampy przemysłowe:
http://allegro.pl/item329475704_metaloh ... osram.html

Albo dozbieranie na estetyczne lampy akwarystyczne (Giesemann, AquaMedic, ATI, Atman, etc). Czasem na Allegro można znaleźć ciekawe oferty używanych lamp.

2. Szkło.
Wymiary, które podałeś są moimi wymarzonymi :) Też kiedyś się na takie akwarium szarpnę. Niestety nie dotarłem do informacji z jakiego szkła takie akwarium kleić. Wydaje mi się, że ze względu na wysokość, szklarz zaproponuje szybę 10mm i wzmocnienia podłużne. Szczegóły jednak najlepiej omówić z wykonawcą zbiornika. Polecam usługi Waldka Frankiewicza -thewalda. Jego numer telefonu znajdziesz na forum. A tu jego strona: http://thewald.webpark.pl

Akwarium najlepiej kleić na miejscu, thewald to robi. Na Twoim miejscu przednią szybę zrobiłbym z Opti-White. Reszta z float. Co do kosztów, należy się liczyć z ceną 1,5zł za litr, przy opti może być więcej.

3. szafka
Gdybym budował teraz szafkę, postawiłbym na sklejkę 22mm oraz kostrukcję na wzór szafek ADA. Są bardzo proste i estetyczne (szkoda, że w oryginale tak smutno szare). Wszystko oczywiście zależy od tego, ile potrafisz wykonać sam, jakie masz zaplecze warsztatowe. Sklejkę zamawiasz w markecie budowlanym, podkreślając, że ma być dokładnie pocięta zgodnie z wymaganymi rozmiarami. Kleisz i skręcasz na konfirmaty, następnie wygładzasz nierówności papierem ściernym lub szlifierką, szpachlujesz i lakierujesz.
Szczegóły konstrukcyjne szafek ADA widać na poniższych zdjęciach:
Obrazek
Obrazek

Jak widać jest to gruba sklejka (znacznie bardziej wytrzymała niż płyta wiórowa) fornirowana z zewnątrz i lakierowana od środka. Dodatkowo na środku jest konstrukcja wzmacniająca z belek (na oko) 5x5cm. Plecy szafki oczywiście pełne, wstawione między ściany. Blat spoczywa na czterech krawędziach oraz środkowym "przęśle".

Stolarz powinien bez problemu takie coś wykonać, jeśli nie masz czasu/ochoty/umiejętności zrobić szafki samodzielnie. Cena... strzelam, że nie powinna przekroczyć 500zł. Trzeba po prostu zapytać.

Jeżeli pominąłem jakiś ważny szczegół,przy zakładaniu zbiornika otwartego-również proszę o podjęcie tematu.


Nie wiem, czy już takowy posiadasz, ale skimmer (filtr powierzchniowy) robi wielką różnicę w każdym akwarium. No i szkoda by było marnować olśniewający efekt HQI przez matową powierzchnię wody, prawda? :)

Poza tym - akwarium otwarte traci dużo ciepła. Może przydać się mocniejsza grzałka. W moim przypadku pomogło obniżenie temperatury wody do 24*. Różnica temperatur powietrze-woda wynosi obecnie 2 stopnie, co powoduje parowanie 5 litrów wody na tydzień (powierzchnia akwarium 80x35cm).

Avatar użytkownika
Kadazan
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2649
Dołączył: 19 lut 2005, 18:19
Miasto: Toruń / Bydgoszcz

19 mar 2008, 22:35   (#3)  

Sergiuszu, spokojnie mozesz brac zbiornik z przednia szyba z guardiana..krawedzie nie bede wtedy tak efektowne, ale zawsze lepszy efekt wizualny jesli chodzi o wnetrze akwarium (pomysl tez nad opti).

Z lamp polecalbym Ci aquamedica lub solary ADY - te lampy sa dostepne i nie bedziesz musial czekac na nie zbyt dlugo (nasi kochani dostawcy nie maja wogole tego sprzetu w Polsce i sciagaja pod zamowienie - masakra) i wizualnie wyglada to "designersko". Sam meczylem sie kiedys z halopakami i odradzam..wykladaja po prostu masakrycznie :-/
A jak Cie znam to wiem ze nie o taki efekt Ci chodzi :) (w halopaki elektronike i tak bedziesz musial miec na zewnatrz jak w przypadku naszej lampy - tak jak wspomnial przedmowca - silikonowe przewody w takiej lampie to standard).

Do tego warto szarpnac sie i kupic ciche stateczniki elektroniczne dobrej marki - opcja do konstrukcji wlasnej roboty.


Przy szkle 12 mm moglbys obyc sie bez wzmocnien, no ale wtedy koszt wiekszy no i fajnie wyglada to tylko przy Opti. Jak bedziesz robil akwarium popros producenta aby wzmocnienia zainstalowali Ci przy samym krawedziach zbiornika - nie rzucaja sie wtedy w oczy i zbiornik odkryty wyglada atrakcyjnie.

Co do szafki - pamietaj o stelazu np. aluminiowym.
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12281
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

19 mar 2008, 23:20   (#4)  

Jedna uwaga - moim zdaniem każda lampa HQI wali po oczach ...chyba że się stoi i obserwuje akwarium powyżej środka wysokości przedniej szyby. Mam oprawę Arcadia, widziałem Giesemany, Solary, Grandsolary i kilka innych i wszystkie mniej lub bardziej "waliły po oczach" ;). Nie mówię tu o dosłownym "słońcu w twarz" ale o mniejszym lub większym świetlnym pasku, który wpada w nasze pole widzenia i de facto rozprasza gdy patrzymy na akwarium z pewnej odległości. Mnie to bardzo denerwowało dlatego na mojej oprawie przylepiłem czarny pasek bristolu ;).

Jeżeli mogę coś doradzić to.....kup coś porządnego nawet jeżeli założenie zbiornika odwlecze się do 2009 ;) - grunt to przeczekać początkowy zapał i skalkulować na chłodno...a nawet na zimno :P . Klejenie akwarium z przednią szybą z guardiana jest bez sensu - już lepiej opti. Jeżeli szkło inne niż float to raczej polecam Opti (tylko całe !!!). Kilka razy pisałem że nie ma wielkiej różnicy między guardianem i opti ale.....z czasem, gdy wymagania estetyczne rosną dostrzega się pewne drobne niuanse. Jeżeli zbiornik otwarty to jednak radziłbym bez wzmocnień - wiem, że drożej ale jednak te wzmocnienia robią różnicę.

180x60x60 to jednak POTWÓR i nie wyobrażam sobie prowadzenia go bez stałej podmiany....chyba że masz podobnie jak w Tychach mięciutką wodę w kranie ;). Akwarium 120x60x60 z Opti i bez wzmocnień mógłbyś IMHO zrobić z 10mm, z innego szkła musiałoby to być 12mm (lub 10mm z wzmocnieniami). Aquamedica 2x150W można już dostać w okolicy 1500pln.

Wątpię abyś zamknął się w 2000pln....prędzej w 3000 lub więcej (za szkło+szafka+oświetlenie).....
Projektu szafki ala ADA wiesz gdzie szukać ;)

Aha....szafki ADA mają jeden fajny detal ;). Nie widać połączeń laminatu tzn. najprawdopodobniej są laminowane po zmontowaniu. Adam robił rozeznanie i wychodzi, że zrobienie identycznej szafki w Polsce kosztuje tyle co oryginał :lol:

ps. Pamiętaj, że akwarium musi być idealnie wypoziomowane bo w otwartym zbiorniku nie da się ukryć nierówności i widać je nawet jak między jednym a drugim końcem jest kilka milimetrów różnicy ;).
Pozdrawiam, Norbert

Avatar użytkownika
Norbert Sabat
Znający temat

Posty: 1271
Dołączył: 27 gru 2003, 00:35
Miasto: Deep In Underground

20 mar 2008, 14:33   (#5)  

Aha....szafki ADA mają jeden fajny detal . Nie widać połączeń laminatu tzn. najprawdopodobniej są laminowane po zmontowaniu. Adam robił rozeznanie i wychodzi, że zrobienie identycznej szafki w Polsce kosztuje tyle co orygina


O jakim laminacie mowa? Szczerze mówiąc myślałem, że to albo fornir, albo szpachlówka i lakier. No i o ile oryginalna szafka nie kosztuje 400zł, to jestem pewien, że da się zrobić ją taniej. Co zresztą postaram się udowodnić budując swoją w nadchodzące lato (sierpień) i zamieszczając opis na forum.

Jedna uwaga - moim zdaniem każda lampa HQI wali po oczach


Moja nie wali ;) Poza akwarium wychodzi pasek światła szerokości 1cm, który razi tylko wtedy kiedy klęczę przed akwarium (rzadko - bez skojarzeń proszę :) ). Ale i tak zamierzam zrezygnować z tej lampy, gdyż jest to szpetny halopak 500W i zbudować coś na kształt Aquamedica z użyciem oprawy typu downlight, wstawionej w konstrukcję ze sklejki. Całość obita blachą aluminiową 1mm. Termin realizacji - pewnie też wakacje.

Avatar użytkownika
Kadazan
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2649
Dołączył: 19 lut 2005, 18:19
Miasto: Toruń / Bydgoszcz

20 mar 2008, 19:35   (#6)  

Kadazan,Norbercie,Piotrze-serdecznie panowie dziękuje za próbę nakreślenia mi wad oraz zalet,rozwiązania o którym myślałem oraz za próbę pomocy,której na pewno potrzebuje.Dziś rozmawiałem o moich problemach ze znajomym,który kiedyś projektował dla mnie pokrywę dla 340-tki,oraz szafkę pod moje 48 litrów.Zaproponował mi dosyć ciekawe rozwiązanie.Zaproponował mi,abym zamiast 2x150 HQI,zastanowił się nad belką 4x54 t5-.Przy okazji wymienił mi kilkanaście zalet,które chyba przekonają mnie do takiego rozwiązania.
Po pierwsze cena.(koszt takiej podwieszanej belki to około 500-600zł-a więc pare stówek zostaje w kieszeni,które mogę przeznaczyć na lepsze szkło).
Po drugie koszty eksploatacji..(zużycie prądu-w skali kilku lat użytkowania zbiornika,zaoszczędzona suma robi się pokazna,żarniki w HQI wymieniamy raz w roku,świetlówki w technologi T5,raz na dwa/trzy lata).
Po trzecie komfort. tak jak pisał Norbert lampy potrafią niezle "walić" po oczach,a ja mam małego łobuziaka w domu,który większość czasu spędza przed zbiornikiem bawiąc się na dywanie.Świetlówki nie będą aż tak bardzo razić jak HQI.
Po czwarte estetyka.Rozrysował mi wstępny projekt,który wygląda bardzo obiecująco.Wcześniej wykonywał mi pokrywę i wiem,że całość wygląda bardzo estetycznie (pokrywa troszkę spuchła od wody,gdyż była zle zaimpregnowana,lecz w przypadku podwieszanej belki ze świetlówkami,problem automatycznie znika.)Wisząca belka była by wykonana z drewna,a więc nie ważyła by dużo,dodatkowo mogę sobie wybrać jakikolwiek kolor chcę oraz grawer,który będzie "biegł" po całej długości belki.
Po piąte praktyczność.Długość belki będzie równa długości zbiornika i zniknie problem z nierównomiernym oświetleniem baniaka.Nareszcie zniknie problem z niedoświetlonymi bokami.HQI świeci punktowo i czasem występuje problem z równomiernym oświetleniem bańki.
Wspominał coś również o "gigantycznych" statecznikach(w tańszych wersjach lamp),które gdzieś trzeba schować,w przypadku świetlówek stateczniki są elegancko zamaskowane w obudowie)
To tyle jeśli chodzi o najważniejsze zalety,przy czym korzystam cały czas z najważniejszej zalety jaką bez wątpienia jest otwarty zbiornik . (to jest priorytet)



Co do szkła.Korzystając z okazji rozmawiałem również na temat szkła.Znajomi zachęcają jednak do 120x60x60(h).Zawsze byłem zwolennikiem,usypywania dosyć sporej wartswy podłoża (moim zdaniem ma to wpływ na kondycje i żywotność zbiornika).Tak jak wspominałem,moją dalszą "kariere akwarystyczną" wiąże ze zbiornikami w stylu nature z niezbyt wymagającym zielskiem,więc te 0,5w/litr wydają się o.k.
Grubość szkła to chyba jednak 12-tka.Zbiornik robiony jest na lata i lepiej dopłacić 200zł do szkła,a niżeli pózniej żałować ;)
Nie do końca przekonałem się co do "sensu" składania zbiornika z kilku rodzaji szkła.Znajomy radzi tak jak Ty Norbercie-albo zdecydować się na całość z opti (droższe rozwiązanie),albo robić ze zwykłego.Co do wzmocnień-chyba zdecyduje się na wzmocnienia poprzeczne-dziś zrobił mi półgodzinny wykład na temat wpływu wzmocnień wzdłużnych na szkło.Byłem pod wrażeniem i chyba nie będę ryzykował ;).

Szafka będzie robiona na wzór szafek robionych przez ADA.Prawde mówiąc o szafce najmniej myślałem i na razie skupiłem się na oświetleniu i szkle.Wiem,tylko że będzie na stelażu (dla świętego spokoju :) )
Jeszcze raz dziękuje za sugestię i za pomoc,cały czas oczekując konstruktywnych porad oraz weryfikacji moich planów.


p.s Norbercie woda w Halembie jest również mięciutka i do podmiany daje czystą kranówę,także problem de fakto nie istnieje :)
Pozdrawiam

Gość


20 mar 2008, 19:56   (#7)  

Sergiuszu pokombinuj z belka z aluminium malowanego proszkowo - wyglada ciekawiej i bardziej futurystycznie niz drewno - moze masz jakies znajomego, ktory pracuje w zakladzie ktory sie tym zajmuje?

Jesli chodzi o dziecki - to pewnie, bezpieczniejsze zawsze beda swietlowki, ale cos za cos - nie bedzie fajnej poswiaty na suficie :)

Pomysl czy jednak nie lepiej bedzie zrobic tradycyjnej pokrywy, generalnie belki ze swietlowkami wygladaja nad akwarium "klockowato" - ja bym na Twoim miejscu zrobil sobie pseudo szkic i sprawdzil czy takie rozwiazanie bedzie sie ladnie prezentowalo i "optycznie" nie zagraci pokoju. Pomysl tez czy zwieszac belke ze sciany czy z sufitu - czasem "sznurki" zwieszane z gory nie wygladaja zbyt fajnie i moga szpetnie rzucac sie w oczy.

Przy okazji roznych pomyslow...gdyby miec pod reka jakis mebel w ktorym mozna schowac sprzet - akwarium mozna by postawic na szklanej podstawie:

Obrazek

Wiem - wyglada "krucho"...ale wszyscy kopalismy w to akwarium :)[
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12281
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

20 mar 2008, 20:11   (#8)  

Piotr Baszucki napisał(a):...Przy okazji roznych pomyslow...gdyby miec pod reka jakis mebel w ktorym mozna schowac sprzet - akwarium mozna by postawic na szklanej podstawie:

Obrazek

Wiem - wyglada "krucho"...ale wszyscy kopalismy w to akwarium :)

Piotrze, w czym tkwi haczyk? :wink:

Avatar użytkownika
Armek
Znający temat

Posty: 1348
Dołączył: 03 wrz 2003, 14:16

20 mar 2008, 20:20   (#9)  

Piotrze-pokrywa odpada.Priorytetem jest zbiornik otwarty.W zasadzie jest to jeden z dwóch powodów dlaczego chce zmienić zbiornik.Pierwszy to perspektywa głębokości,a drugi właśnie zbiornik otwarty,gdyż po głowie chodzi mi już eleganckie mizube.
Ostatnio edytowano 20 mar 2008, 20:36 przez Gość, łącznie edytowano 1 raz

Gość


20 mar 2008, 20:36   (#10)  

Klucz to odpowiedni rozlozenie srodkow ciezkosci - raczej powinien to wyliczyc specjalista - efekt - NIESAMOWITY - moim zdaniem w malym mieszkaniu male akwaria powinny stac wlasnie na czyms takim zamiast klockowatych czarnych szafek :)
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12281
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

20 mar 2008, 21:31   (#11)  

Małe na pewno tak. :wink:
Czy to jest konstrukcja wolnostojąca czy blat jest zakotwiony w ścianie?
Zwraca tu moją uwagę brak "półek" między tymi trzema szklanymi "nogami"? Zasady statyki...hmm... Stać będzie stało ale... Zgroza! :wink:
Mimo wszystko nie zaryzykowałbym. :?

Avatar użytkownika
Armek
Znający temat

Posty: 1348
Dołączył: 03 wrz 2003, 14:16

20 mar 2008, 22:49   (#12)  

Po drugie koszty eksploatacji..(zużycie prądu-w skali kilku lat użytkowania zbiornika,zaoszczędzona suma robi się pokazna,żarniki w HQI wymieniamy raz w roku,świetlówki w technologi T5,raz na dwa/trzy lata)


Hmmm...jeśli chodzi o koszt eksploatacji to wydaję mi sie , że jest dokładnie na odwrót :D To przecież świetlówki tracą swoje właściwości świetlne po około 8 miesiącach użytkowania .Żarniki HQI teoretycznie powinno sie wymieniać raz na trzy lata a praktycznie należy to robić po okresie 1,5-2 lata . Dodatkowo HQI daje zdecydowanie więcej światła przy takiej samej mocy co świetlówki . Tak więc po kilku latach użytkowania różnica jest faktycznie spora ale w drugą stronę :D
Dodatkową zaletą HQI jest to że doświetla zbiornik znacznie głębiej co przy parametrach jakie planujesz ma duże znaczenie . Odwzorowanie barw w granicach 90% też przemawia za HQI .Dodatkow dochodzą piękne rewleksy świetlne na ścianach :D

Po piąte praktyczność.Długość belki będzie równa długości zbiornika i zniknie problem z nierównomiernym oświetleniem baniaka.Nareszcie zniknie problem z niedoświetlonymi bokami.HQI świeci punktowo i czasem występuje problem z równomiernym oświetleniem bańki.
Wspominał coś również o "gigantycznych" statecznikach(w tańszych wersjach lamp),które gdzieś trzeba schować,w przypadku świetlówek stateczniki są elegancko zamaskowane w obudowie)


Praktyczność belki z HQI jest taka sama .Kwestia rozstawienia odpowiednio żarników . Sam w moich 200 litrach używam dwóch żarników po 70 W i nie mam problemu z doświetleniem baniaka . Jeden żarnik doświetla bardzo dobrze powierzchnie w kształcie kostki o bokach 60 cm . Niedoświetlone boki miałem przy stosowaniu świetlówek bo jak wiadomo w pokrywach sa zawsze krótsze niż samo akwarium . Oczywiście przy belce ze świetlówkami można zrobić ją odpowiednio dłuższą .A jeśli chodzi o stateczniki to wcale nie sa "gigantyczne " i schowane są u mnie w szafce pod akwarium . To ma ten plus że ciepło z nich nie sumuje się z ciepłem emitowanym przez żarniki . Montując świelówki i stateczniki w belce niestety poziom ciepła przez nie generowany będzie wysoki.
W temacie minusów mogę się zgodzić z faktem że rzeczywiście moje światło daję po oczach :D Ale to tez kwestia ustawienia zbiornika i wysokości zawieszenia lampy z HQI . Osobiście bardziej mnie wkurza to że moja lampa ma odkryte boki i światło wydostaję się na pokój . Ale ma to tez taki plus , że od kiedy używam tej lampy praktycznie nie używam standardowego oświetlenia w pokoju :D CO jeśli już poruszamy wszystkie aspekty tez daje spore oszczędności .Takie dwa w jednym :D
Na plus świetlówek zapisałbym jednak możliwość stosowania różnych barw co nie jest bez znaczenie jeśłi chce się odpowiednio wyeksponować hodowane rośliny .

Tomek.W


21 mar 2008, 00:16   (#13)  

Tomek.W napisał(a):...To przecież świetlówki tracą swoje właściwości świetlne po około 8 miesiącach użytkowania...

Nie, no proszę Cię! :lol:
Robiłeś tak bo zalecił to producent czy rośliny? :wink:
Wymiana obecnie produkowanych świetlówek uznanych producentów częściej niż co 2-3 lata to skrajna niegospodarność i antyekologia. W tym czasie spadek ich wydajności wyniesie jakieś gigantyczne 10 % !. :D Dla roślin nie ma to praktycznie żadnego znaczenia.

Avatar użytkownika
Armek
Znający temat

Posty: 1348
Dołączył: 03 wrz 2003, 14:16

21 mar 2008, 00:36   (#14)  

Nie robiłem tak bo akurat nie miałem potrzeby :D Ale z takimi informacjami sie spotkałem w rozmowach z ludźmi znającymi temat .Czytałem tez o tym w różnych serwisach i w różnych publikacjach dotyczących akwarystyki . Można to przeczytać choćby na stronie Nyzia . Nie upieram się że tak jest rzeczywiście ale swoją drogą jestem bardzo ciekawy źródła Twojej informacji o stracie akurat 10% . Jeśli możesz to udostępnij jakiś link .

Tomek.W


21 mar 2008, 01:07   (#15)  

Te informacje podają producenci. Wrzucam niżej fragment karty produktu Philipsa. Polecam Ci także stronę faolan i jej wiedzę opisywaną na pl.rec. i różnych forach.
Sam nigdy nie wymieniałem rur wcześniej niż po 2 latach bez żadnych negatywnych skutków dla roślin.


P.S. Jak szukasz jeszcze kamieni to wpadnij w Góry Stołowe. :wink:
Załączniki
Wykresy.JPG
(66.44 KiB) Pobrane 2069 razy

Avatar użytkownika
Armek
Znający temat

Posty: 1348
Dołączył: 03 wrz 2003, 14:16

21 mar 2008, 13:34   (#16)  

Przy zbiorniku o wysokości 60 cm chyba jednak lepiej stosować mimo wszystko HQI a nie świetlówki :wink:
A ta 'podstawa' pod zbiornik jest genialna... ale strach takie coś stawiać :P

chupa


21 mar 2008, 15:30   (#17)  

Tomek.W napisał(a):
Hmmm...jeśli chodzi o koszt eksploatacji to wydaję mi sie , że jest dokładnie na odwrót :D To przecież świetlówki tracą swoje właściwości świetlne po około 8 miesiącach użytkowania .Żarniki HQI teoretycznie powinno sie wymieniać raz na trzy lata a praktycznie należy to robić po okresie 1,5-2 lata . Dodatkowo HQI daje zdecydowanie więcej światła przy takiej samej mocy co świetlówki . Tak więc po kilku latach użytkowania różnica jest faktycznie spora ale w drugą stronę :D


Tomku,moje T5 święca ponad dwa lata i wydaje mi się,że jest o.k
Fakt,T8-mki zaleca się wymieniać raz w roku,T5 raz na dwa/trzy lata.
Tomek.W napisał(a):Ale ma to tez taki plus , że od kiedy używam tej lampy praktycznie nie używam standardowego oświetlenia w pokoju :D CO jeśli już poruszamy wszystkie aspekty tez daje spore oszczędności .Takie dwa w jednym :D
.

Również i ja nie "używam" żyrandola,gdyż światło nad moim zbiornikiem jest wystarczające i doskonale oświetla mi pokój (Osoby,które mnie odwiedziły wiedzą o czym mówię ;) )
chupa napisał(a):Przy zbiorniku o wysokości 60 cm chyba jednak lepiej stosować mimo wszystko HQI a nie świetlówki :wink:

Chupa,teoretycznie masz rację,aczkolwiek tak jak pisałem wyżej,zbiorniki holenderskie przestały mnie bawić i nie planuje hodowli zielska światłolubego.Jestem również zwolennikiem stosowania dość grubej warstwy podłoża (10-15cm).W tym przypadku perspektywa wysokości zbiornika już tak nie przeraża ;)

Gość


21 mar 2008, 22:11   (#18)  

Sergiusz Kowalew napisał(a):...Fakt,T8-mki zaleca się wymieniać raz w roku,T5 raz na dwa/trzy lata...

T8 również wystarczy wymieniać raz na 2-3 lata.

Avatar użytkownika
Armek
Znający temat

Posty: 1348
Dołączył: 03 wrz 2003, 14:16

22 mar 2008, 22:29   (#19)  

Sergiuszu, Twój znajomy ma w pewnych sprawach dużo racji, ale z innymi tezami za nic zgodzić się nie mogę. Chodzi oczywiście o wybór HQI czy T5.

1. Cena:
Uważam, że jeśli porównujemy cenę tych dwóch rozwiązań, to trzeba brać pod uwagę lampy o takiej samej mocy. Wiadomo, że 4x54W w T5 będzie taniej niż 2x150W w HQI, ale także 30% mniej światła. Dlatego jeśli to mają być odpowiedniki, powinieneś zainwestować raczej w 6x54W oraz solidne (to bardzo ważne) odbłyśniki. I wówczas tak różowo już nie wychodzi z tą ceną.
Nie wiem jaki koszt samej oprawy proponuje Twój znajomy. Za same podzespoły wychodzi mi (ceny z aqva-light.pl):
T5: 381zł za stateczniki i świetlówki 865 (543zł z odbłyśnikami)
HQI: 382zł za stateczniki i żarniki Osram 5200 (420zł z oprawami typu halopak)

W obu przypadkach należy doliczyć cenę konstrukcji oprawy (drewno, lakier, łączenia, zawiasy, bejca + robocizna)

2. Koszt bieżący:
Lampy HQI są w przybliżeniu tak samo wydajne (ta sama sprawność), co świetlówki T5, więc przy tej samej mocy ok.300W zużyją tyle samo prądu. Żarniki HQI mają żywotność około 10000 godzin, która ulega wydłużeniu przy zastosowaniu stateczników elektronicznych. Świetlówki T5 mają trwałość od 10000 do 20000, ale po 3 latach, ze względu na spadek strumienia świetlnego i tak trzeba je wymienić. Koszt wymiany dwóch żarników to ok. 150zł. Koszt wymiany sześciu świetlówek typu Philips HO TLD865 to 180zł (30zł za świetlówkę).
Żarników HQI nie wymieniamy co roku - może w wypadku akwariów morskich tak jest. W naszych, roślinnych zastosowaniach, lampy mogą działać do końca żywotności.
Duży spadek wydajności dotyczy świetlówek wykonanych w technologii T8. W ich przypadku faktycznie należy wymieniać rury co ok. 8 miesięcy, jeśli zależy nam na jak największej wydajności.

3. Komfort.
Kwestia wykonania oprawy, naprawdę :) Można mieć HQI, które nie oświetla pokoju sąsiadowi naprzeciwko.

4. Estetyka wykonania
Twoja dotychczasowa pokrywa jest istnym arcydziełem sztuki stolarskiej. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby umiejętności Twojego znajomego przenieść na wykonanie lampy HQI. Wówczas należałoby wykonać estetyczną obudowę i wstawić do niej oprawy typu downlight lub halopaki, aby osiągnąć zadowalający efekt.
Faktem też jest, że lampy T5 potrafią być także estetyczne i - co ważne - płaskie. Pooglądaj zwłaszcza rozwiązania firmy ATI.
Obrazek

Myślę, że gdybyś zdecydował się na T5, to warto dążyć do czegoś takiego (sam bym tak robił, gdybym nie był zakochany w HQI). Wentylatory mają za zadanie chłodzić świetlówki - to polepsza ich wydajność.

Zerknij jeszcze tutaj:
Obrazek
To akwarium ma wymiary 120x50x60 i oświetlenie 6x54W T5. Jak widać daje radę. Polecam cały wątek na amerykańskim forum:
http://www.aquaticplantcentral.com/foru ... jan-4.html

Znajdziesz tam także instrukcje jak wykonać szafkę a'la ADA. Jeśli trzeba, mogę przetłumaczyć fragmenty tamtej strony.

5. Dystrybucja światła
Tak, świetlówki dają lepszą możliwość rozdysponowania lumenów, a na dodatek pozwalają na manipulację barwą światła. Zastosowanie różnorakich świetlówek daje nam pełniejsze spektrum, co teoretycznie powinno się podobać roślinom. PRzy metalohalogenie może być problem z równomiernym oświetleniem. W Twoim wypadku (akwarium 120x60x60) jednak masz dwa sześciany o boku 60cm. Umieszczenie jednej lampy centralnie nad każdym z nich da Ci równomierne pokrycie, więc nie powinieneś się bać o niedoświetlone rogi. Wszystko dzięki rozsądnie dobranym wymiarom akwarium :)

6. Wielkość stateczników.
To dziwny argument, ponieważ stateczniki można umieścić w szafce i wówczas ich wielkość nie powinna stanowić żadnego problemu. Układ zapłonowy indukcyjny ma wymiary takie jak stosik 6 płyt CD. Z pewnością da się to umieścić w oprawie lub w szafce. Układ zapłonowy elektroniczny ma wymiary 14x7x3cm. To przecież śmiesznie mało. Dwa stateczniki elektroniczne HQI zajmą mniej miejsca niż tasiemcowate 3 stateczniki od T5!

Ponadto, ktoś w tym wątku odradzał stosowanie świetlówek T5 ze względu na wysokość zbiornika. Możesz Sergiuszu śmiało zignorować tą opinię, ponieważ świetlówki T5 sprawdzają się w zbiornikach wysokich nawet na metr! Kto nie wierzy niech sprawdzi jak Oliver Knott oświetla swoje akwarium 4x1x1m.

To tyle "gromienia mitów" :)

Szkoda, że w toku dyskusji nie pojawiła się najważniejsza (jak dla mnie) kwestia, która powinna decydować o doborze oświetlenia. Mam na myśli jakość produkowanego światła. Obojętnie jak nowoczesnych świetlówek by nie zastosować, światło zawsze będzie mleczne, rozmyte, rozproszone. Wynika to po prostu z ich kontrukcji.
Natomiast światło produkowane przez HQI zachowuje się w wodzie podobnie jak światło słoneczne. Tworzy promienie, rzuca refleksy, migocze, wydobywa cienie, nadaje trójwymiarowości. I właśnie to wynagradza wszystkie wady HQI i sprawia, że wybrałbym (ponownie) taką technologię.

Ja na Twoim miejscu spróbowałbym czegoś nowego. No, ale decyzja należy do Ciebie :)

Avatar użytkownika
Kadazan
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2649
Dołączył: 19 lut 2005, 18:19
Miasto: Toruń / Bydgoszcz

15 maja 2008, 19:19   (#20)  

Jestem już po wstępnych konsultacjach i przemyśleniach.
Padło na szkło z Opti.Stwierdziłem,że jak już robić to porządnie( pewnie z czasemi nigdy nie darowałbym sobie,gdybym nie zainwestował w OW. ;) )
Ostatnio edytowano 05 cze 2008, 17:51 przez Gość, łącznie edytowano 1 raz

Gość












Powiązane tematy
  • Nowy Eheim Classic

    Na stronie Eheima pojawił się baner z zapowiedzią nowej odsłony serii Classic. Widzieliście? Aż się portfel do mnie uśmiechnął i czule zakłapał. Image1705528146.411211.jpg Wysłane z iPhon...

    Wyświetlenia: 1910 | Odpowiedzi: 15 czytaj więcej...

  • Akwarium - nowy projekt 64l

    Witajcie, minęły 2 lata odkąd pytałem pierwszy raz o zakładanie akwarium 200l. Cały czas stoi, funkcjonuje, ma się dobrze :) Z racji tego, że akwarystyka jest chorobą przewlekłą i postępującą, dosze...

    Wyświetlenia: 1180 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Nowy dom, akwarium i ułatwienia?

    Witam, mam pytanie bo może ktoś był w podobnej sytuacji, buduję sobie dom i wiem już gdzie będzie stało akwarium, jestem na etapie gdzie mogę podciągnąć sobie, odpływ kanalizy czy wyprowadzić zawór z ...

    Wyświetlenia: 804 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Aquael Turbo Mini - nowy filtr wewnętrzny Aquaela

    aquael-turbo-mini-news.jpg Zapraszam do zapoznania się z opisem nowości Aquaela: https://sklep.roslinyakwariowe.pl/aquael-turbo-mini-320l/h-filtr-wewnetrzny-akwarium-1080l-p-49327.html

    Wyświetlenia: 434 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Aquael HYPERMAX - nowy filtr zewnętrzny

    hypermax.jpg Wątek w którym będziemy zbierać informacje o nowym modelu filtra: Aquael Hypermax. Link do sklepu: https://sklep.roslinyakwariowe.pl/filtr-aquael-hypermax-4500-przedsprzedaz-p-47006...

    Wyświetlenia: 20908 | Odpowiedzi: 60 czytaj więcej...

  • Świeży zbiornik i czy już podmiana wody?

    Witam Mam świeżo co założony po restarcie zbiornik. Dzisiaj ma on dokładnie tydzień. Mam pytanie. Czy powinienem albo bardziej czy moge już podmienić 25% wody czy poczekać aż całkowicie dojrzeje? Nie...

    Wyświetlenia: 1121 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...

  • Monte Carlo - nowy zbiornik

    Witam serdecznie 16.09 po wieloletniej przerwie wystartowałem z nowym zbiornikiem. Baniak od Growisa 75l - bez nawożenia CO2. W zbiorniku: bacopa Carolina i monte carlo. Cykl azotowy dopiero w trakci...

    Wyświetlenia: 965 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Zbiornik dla raczka CPO

    https://www.youtube.com/watch?v=D7HMVQL1uBU Zapraszam do obejrzenia. Przypominam o możliwości automatycznego tłumaczenia napisów na j.polski.

    Wyświetlenia: 772 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Nowy zbiornik - co zrobić, żeby wszystko naprawić...

    Witam wszystkich serdecznie Dzisiaj dołączyłem... Zanim napiszę o moich problemach z góry dziękuję za każdą pomoc. Do tej pory miałem mniejsze zbiorniki na podłożu aktywnym i jak na powrót po ponad 20...

    Wyświetlenia: 15749 | Odpowiedzi: 142 czytaj więcej...

  • Zbiornik George'a farmera w Green Aqua

    https://www.youtube.com/watch?v=2CLhpNYUnkk Zbiornik George'a farmera w Green Aqua założony na roślinach duńskiej plantacji Tropica. Zapraszam do obejrzenia. Przypominam o możliwości automatyczne...

    Wyświetlenia: 804 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: dkordeus, Grzegorz Geming i 453 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.