Jesteśmy po świeżych dostawach roślin :)     ZOBACZ KATALOG
Wielki Atlas Roślin Akwariowych Christell Kasselmann już dostępny w języku polskim!     Kup teraz







Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Czy ktos uzyskal Ph=5 bez nawozenia CO2?



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



Pytam gdyz moje awkarium jest troche nietypowe. Mam duzy przeplyw wody i nie chcialbym z niego rezygnowac aczkolwiek w takich warunkach CO2 zwyczajnie wylatuje z wody. Dziala butla z CO2 sterowana Lajon z elektrozaworem aczkolwiek nawet przy duzym bablowaniu 6/sek Ph najnizsze mam 7,4. Jedyny plus jest stabilne. Bez butli byloby 8,5. Celem zbiornika byly paletki ale najpierw musze stworzyc warunki. Roslin mam duzo zdjecie
Obrazek
czy mozliwe aby konsumowaly CO2 w wielkich ilosciach? Bardziej prawdopodobne jest jednak ulatnianie sie gazu przez duzy przeplyw i sporo tlenu. Tu powstaje dylemat! Np; Ramirezi i Bystrzyki lubia dobrze natleniona wode i ph ok. 6 wiec skoro natlenianie wytraca CO2 z wody to jak uzyskac wlasciwe Ph bez CO2. Dwa zbiorniki maja 7 korzeni (podobno obnizaja PH) i nic sie nie zmienia. Dodatkowo filtruje przez torf w granulkach i wloknisty jakby bez zmian. Jak to jest w Brazylii? Nad rzeka siedzi 10000 akwarystow i nawozi z butli wode? Zrobilem kilkudniowy eksperyment i powoli zmniejszalem przeplyw wody. Ph rzeczywiscie spadalo do 6,5 i pewnie szlo by dalej w dol ale niestety kosztem filtracji i napowietrzania. Co ciekawe przeplyw wody ok 5000l/h po 2500l na zbiornik pozera wszystkimi urzadzeniami 110W w tym 4 filtry 2 pompy i 4 elektrozawory zeby nic nie zalalo ale wlaczeniu pomp Ph podnosilo sie o 0,1 na minute i po kilkunastu minutach musialem je wylaczyc zeby ryby nie dostaly szoku. :twisted:
Woda parametry Temp 26 TWO 7 TWW 6 inne w tym watku chyba nieistotne. Wracajac do tematu jak uzyskac PH = 6 naturalnymi metodami? Z tego co wyczytalem korzen i liscie debu, szyszki olchy moze cos jeszcze tylko czy nie bede musial wypelnic tym caly sump aby cos pomoglo. MOze sa inne sposoby?
Pozdrawiam i dzieki za sugestie.

Gość


10 lut 2008, 19:14   (#2)  

Sławku drogi :) .

Podstawowa różnica między pewnymi wodami w Brazylii a Twoją kranówką jest taka, że tam obie twardości są niemal zerowe. Ogromna ilość rozkładających sie na dnie liści produkuje poza tym olbrzymie ilości CO2 i mikroelementów, za to niewiele makro.
Mimo czasem wartkiego nurtu, przy niemal zerowej tw. węglanowej woda musi być wyraźnie kwaśna. W tym także pomagają kwasy humusowe, zawsze wyraźnie obecne, a w "czarnych wodach" wręcz stężone.

Nie rozumiem Twojego dążenia do skopiowania dokładnie biotopu.
Jesteś laborantem czy akwarystą?
Jak czują się Twoje Ramirezy i bystrzyki?
Jak rosną rośliny? Z foty widzę, że zadowalająco.
Chcesz koniecznie mieć jak w naturze? - Kup sobie filtr RO i mieszaj do wody po nim trochę kranówy, tak by Kh było najwyżej 1. Dozuj ostrożnie CO2, nie przesadź, tak byś miał to upragnione ph. Zresztą Lajon o to zadba.
Chcesz to zrobić łatwiej, ale odrobinę sztucznie? - Lej do wody podmienianej tyle czystego H2SO4 by Tw. węglanowa spadła do 2Kh.
W jednym i drugim przypadku, będzie potrzebne o wiele mniej CO2, by uzyskać upragnione 5ph ( :?: ).

Moim zdaniem, jeśli z rybami i roślinami jest ok. , to odpuść sobie te działania.
Nawiasem mówiąc, ramirezki były też stwierdzane w wodach co prawda bardzo miękkich, ale o zasadowym odczynie. Z bystrzykami też jest różnie.
Nie wiem także, czy wspomniane ryby tak bardzo się cieszą z dużego przepływu.

P.S. Nie stosuj wyżej wspomnianych rad dotyczących obniżenia węglanów przy silnie oświetlonym zbiorniku i dużej ilości roślin szybko rosnących - no chyba, że bezgranicznie ufasz Lajonowi. Moje ramirezki pływają w zbiorniku bez dowozu CO2, średnio oświetlonym, wyraźnie zarośniętym, woda nie jest herbaciana. Parametry Dh12,Kh10 ph 7,6-7,8. Uśmiechają się do mnie :wink:

propor
Poznaje temat

Posty: 60
Dołączył: 09 sty 2004, 16:14

10 lut 2008, 23:42 Ph czy takie wazne  (#3)  

Rosliny rzeczywiscie maja sie super. Glonow niewiele. Parametry wody sprzed tygodnia
ph 7, TWO 7, TWW 6, NO2 0,2ppm, NO3 7,5 ppm (test Hagen) Temp 26-27C
Straty wsrod ryb przez dwa tygodnie
1 neon, 9 miedzikow, 3 bystrzyki, 2 ramirezi (niestety samice) Byly karmione mrozonymi rurecznikami. Nie widac objawow widocznej choroby. Woda podmieniana automatycznie 20-30 litrow dziennie (wody razem 600l) natleniona moze za dobrze z uwagi na przeplyw wody, korzenie wygootowane. Mam nadzieje ze to nie tlo z ktorego zrobilem filtr nie usmierca ryb. Czy mozliwe ze silikon akwarystyczny wydziela cos toksycznego? Myslalem ze ph za wysokie!!!
Ale moze to tylko przeznaczenie.
Dzieki za podpowiedzi.
Pozdrawiam

Gość


15 lut 2008, 21:05 Neon Czerwony  (#4)  

Przymierzam sie do rozmnozenia neona czerwonego. Dazenie do wody TWO 2 TWW 2 Ph 5,5. Ale to nie wszystko. Czy komus sie ta sztuka udala?

Gość


18 lut 2008, 14:28   (#5)  

z czerwonym nie (nawet go nie było w sklepach w tamtym czasie). Z innesem, czy rasborą tak.

Między wartością pH wody i jej twardością istnieje ścisła zależność. Rozwój ikry zapłodnionych jajeczek uzależniony jest od zawartości różnych soli w wodzie od jej twardości. Rozwój ikry może odbywać się prawidłowo przy dużym stężeniu soli i niskim pH albo przy wysokim pH i małym stężeniu soli. Zależność między twardością wody i pH jest więc zależnością odwrotnie proporcjonalną. Np. razbora klinowa (rasbora heteromorpha Dunker) jej zapłodniona ikra rozwijała się dobrze przy następujących wartościach pH i stopniach twardości:
pH twardość
7,5 2,,5-2
6,5 3-4
6 5-6

jak widać z powyższego dla określenia przydatności wody nie można opierać się tylko na wartości pH - należy pamiętać i o innych czynnikach. I nie ma konieczności na siłę utrzymywania niestabilnych paramertów zbliżonych do oczekiwanych, kiedy można mieć stabilne trochę odbiegające od zakładanych ale mieszczące się w normie.

Na archipelagu Malajskim (rasbora) ryby żyją w bardzo miękkiej wodzie o stopniu twardości 0,5-2 i pH 4,5-6,7. - zwróć uwagę w naturze nie występuje sztywny zakres pH. Inne pH będzie w porze deszczowej, a inne w porze suchej (ze względu na dolewki wody destylowanej - deszczówki)
Dla przykładu można wiedzieć, że woda pobrana z rzeki Amazonki posiada następujący skład chemiczny: fosforany, siarczany, związki glinu i manganu... 0 mg/ltr, chlorki 0-3 mg/ltr, sole wapnia i magnezu 0-5 mg/ltr, sole żelaza 0-0,5 , dwuwęglany 0-7 mg/ltr, azotany 0-7 mg/ltr, wolny kwas węglowy do 90 mg/ltr.

Nuroslaw
Zainteresowany tematem

Posty: 260
Dołączył: 17 gru 2004, 13:07
Miasto: Sieraków

25 lut 2008, 02:48 Dzieki Nuroslaw  (#6)  

Kolega dostarczy mi wode o parametrach TWO 1 TWW ok 1. Maja w firmie taki filtr. Pytanie czy wymienic cala (prawie) na RO i co musze dodac aby ja uzdatnic dla ryb?
Mam praktycznie rybny biotop PLD AM. Mam filtr RO ale jego wydajnosc jest taka sobie. Aby uzyskac stabilne TWO i TWW musze przejsc na czyste ro a to z kolei zmniejszy mi stala podmiane do 5/dzien przy 800l - troche malo. Uzyskam wowczas stabilna relacje PH - TWO. Tymczasem CO2 utrzymuje ph na 6,5 stale (lajon + elektrozawor)
Czy to dobry pomysl?

Gość


25 lut 2008, 02:50 Wolny kwas weglowy  (#7)  

Przy okazji 90 mg/l to wedlug kalkulatora smiertelne dawka dla ryb

Gość


25 lut 2008, 09:02   (#8)  

przy tak niskiej twardości, idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie kwaśnego torfu., także na podłoze do akwarium, a nie dawkowanie CO2. ponadto mając wodę tylko o twardości węglanowej 1, to nic więcej nie potrzebujesz.
Z czasem twardość może wzrosnąć do GH2 KH2 - ze względu na podłoże, karmę itd.

Ze świeżym torfem również należy obejść się ostrożnie.

Druga sprawa, akwaria z neonami, z takimi parametrami - powinny być bezroślinne, (bezpieczniej).

Nuroslaw
Zainteresowany tematem

Posty: 260
Dołączył: 17 gru 2004, 13:07
Miasto: Sieraków

25 lut 2008, 13:34   (#9)  

Tymczasem czekam na wode. Czyli pomysl jest ok, wymienic i moge wymienic 500l wody?
Spodziewane TWO 3 TWW 2-3.
Niestety trudno mi bedzie pozbyc sie roslin. Od nich zaczelo sie akwarium i przechodzilem rozne stadia rozpaczy walczac z glonami. Teraz glonow nie ma akwa wyglada prawie jak chcialem tyle ze rosliny rosna za dobrze! Jaki to moze byc niedobor?
Obrazek
Szukam jakiegos sposobu na mierzenie pierwiastkow w wodzie! Tak aby nie kupowac dla kazdego test. jeden kosztuje ok 9 euro a tymczasem dla mnie to drogo.
Tak przy okazji Nuroslaw pamietasz jak budowalem swoje akwarium? Dzieki Twoim radom zastosowalem filtry przelewowe a dzieki nim moglem przerobic tlo na filtr biologiczny. Chcialem tylko powiedziec ze czytam co piszesz! Dzieki
Niech zgadne. Akwarium masz juz10 lat czy wiecej?
Pozdrawiam Slawek

Gość


25 lut 2008, 14:15   (#10)  

w czasie kiedy kombinowałem z neonami, nie było jeszcze systemów CO2, w koncu lata 80-te . Woda destylowana, z destylarki szpitalnej.

Slawomir Pieniuk napisał(a):Tak przy okazji Nuroslaw pamietasz jak budowalem swoje akwarium? Dzieki Twoim radom zastosowalem filtry przelewowe a dzieki nim moglem przerobic tlo na filtr biologiczny.


to Ty kombinowałes z tym regałem z kilkoma akwariami z jednym obiegiem ? jakoś adres zwrotny nie odpowiada.

Slawomir Pieniuk napisał(a):Chcialem tylko powiedziec ze czytam co piszesz! Dzieki
Niech zgadne. Akwarium masz juz10 lat czy wiecej?
Pozdrawiam Slawek


27, a co to ma do rzeczy ?

Nuroslaw
Zainteresowany tematem

Posty: 260
Dołączył: 17 gru 2004, 13:07
Miasto: Sieraków

25 lut 2008, 14:48 To ja kombinowalem.  (#11)  

To ja tak kombinowalem ale wreszcie sie udalo! Adres zrotny moze nie dzialac z winy serwera eircomu, ktory niektore maile blokuje jako spam i nie wiem czemu. Do rzeczy ma tyle, ze na razie sie ucze i potrzebuje rady.
Swoje pierwsze akwarium mialem w 1981 na stalowej ramie pietrowe, dostalem od ojca. Wtedy nawet pompki do napowietrzania trzeba bylo robic we wlasnym zakresie.
Obecne zbudowalem podobne tylko wieksze ale juz sam! Juz ten fakt cieszy ze sie udalo. Ale teraz wiem ze do udanej hodowli ryb niezbedna jest Duzaaaaa wiedza, stad pytam i sie ucze.
Pompowanie w dol sie sprawdza wbrew opiniom ze to niemozliwe. Zaczelo bezpiecznie dzialac kiedy zmienilem funkcje skrimera z przelewu grawitacyjnego na stabilizacje poziomu wody- mniejszy przeplyw ale bezpiecznie. Dzieki temu mam akwa ogolne 450 i dla wiekszego narybku 250l. Ze stabilnymi parametrami wody i wspolnym sumpem.
Czas na hodowle, stad pytalem jak zabrac sie do neona czerwonego. czytalem na forach co jest niezbedne ale praktyczne porady to co innego. Przymierzam sie tez do hodowli wegorkow, czy masz jakis patent na zywy pokarm micro?
Pozdrawiam Slawek

Gość


25 lut 2008, 16:35   (#12)  

Zakładam że rozmnożenie neonów innesa i czerwonego będzie wymagało niemal idnetycznych warunków:
Malutki zbiorniczek, nawet poniżej 25 litrów, poziom wody też poniżej 10 cm, ruszt ikrowy, trochę torfu włóknistego. wpuszczamy parkę która już się sobą interesowała. Rybki muszą być młode. Woda kryształ, ph 6-6.5 (nie mniej), twardośc do 3KH,temp. 22- 23 stopnie, filtrowana przez delikatny filtr gąbkowy.
Ważne - Zbiornik bardzo dokładnie zaciemniamy. Rano składana jest ikra, w ciągu tygodnia młode zaczynają szukać pokarmu. (ikra jest wrażliwa na światło, przydaje się czasem dodatek trypaflawiny 2 krople)

Kotnik stopniowo odsłaniamy, gdy młode zaczynają aktywnie pływać w poszukiwaniu pokarmu. Powoli ciągną do światła a więc należy stosować też taki pokarm który będzie się gromadził w miejscu oświetlonym. (wrotki, larwy oczlików - tu tylko uwaga niektóre gatunki są drapieżne i widocznie uszkadzają delikatne rybcie. Dobrze jest jeśli przez pewien czas moga sie unosi w chmurze pokarmu, zanim zaczną aktywniej poszukiwać zdobyczy.

jesli chodzi tylko o pH, zalewaj akwarium woda o kH 1, twardość ta może minimalnie wzrosnąć. A pH musi się ustabilizować na poziomie 6-6,5 i wystarczy.

W naturalnym zbiornikach woda pochodzi z deszczu (GK kH zero) podłoże piasek, zgniłe liście, liście, drewwno i nic więcej, brak słońca, nie ma roślin, główne życie to pierwotniaki i wrotki. A miedzy nimi ryby.

Nuroslaw
Zainteresowany tematem

Posty: 260
Dołączył: 17 gru 2004, 13:07
Miasto: Sieraków

25 lut 2008, 16:46 Dzieki Nuroslaw  (#13)  

Bede probowal w tym tygodniu. Dam znac jak cos sie uda. Jak sie nie uda tez.
Pozdrawiam

Gość


29 lut 2008, 14:11   (#14)  

Witam!
Jeżeli pozwolicie dorzucę kilka słów do tematu rozmnażania ryb kąsaczowatych z racji tego że od ponad dwudziestu lat ryby te hoduję i rozmnażam.Uważam że tak duży zbiornik doskonale nadaje się jako zbiornik dekoracyjny natomiast jest mało praktyczny w przypadku kiedy poważnie chcemy zająć się rozmnażaniem. Dlaczego? Otóż ryby kąsaczowate kiedy wejdą w cykl powinny być odkładane regularnie co 7-10 góra 14 dni. Taki jest po prostu naturalny cykl dojrzewania ikry w ciele samicy.Pomijam już fakt że ryby w tym czasie powinny być rozdzielone,ponieważ będą się regularnie wycierały nie zawsze akurat w tym momencie w którym nam na tym zależy. Duże podmiany wody są jednym z czynników stymulujących okres rozrodczy w naturalnych warunkach w czasie pory deszczowej, natomiast poza nim podmiany powinny być mniej intensywne, oczywiście nie oznacza to że nawołuję do trzymania ryb w starej wodzie. W okresie ostatnich lat akwarystyka poczyniła znaczne postępy w popularyzacji hodowli ryb, niestety w przypadku rozmnażania zwłaszcza ryb kąsaczowatych twierdzę że nastąpiło uwstecznienie tzn. funkcjonuje tyle bredni w sieci że aż włosy na głowie się jeżą.
Temat ryb kąsaczowatych jest to bardzo szeroki temat obejmujący takie rzeczy jak woda hodowlana i do tarła, temperatura, światło, karmienie tarlaków i narybku, dobór tarlaków ponieważ nie każde dwie ryby odmiennej płci są parą,nie chcę zaciemniać takimi sprawami jak prawo i lewoskrętność ryb, czy tzw. haczyki partnerskie u samców niektórych gatunków ryb kąsaczowatych.
Ciekawą dyskusję na ten temat możesz poszukać na forach aqua forum i aqua świat w temacie rozmnażania neonów.
Pozdrawiam neonnet.

neonnet
Początkujący

Posty: 2
Dołączył: 24 paź 2006, 14:33

05 mar 2008, 20:27 Chodzilo mi o cos takiego  (#15)  


Gość


05 mar 2008, 23:23 odp  (#16)  

moge tylko powiedziec ze prawie kazdy filr RO jest w stanie wypuscic wode o two 1-2 tww 1-2 jako ze woda jest filtrowana ( uboga) w mineraly tylko (lub az, zalezy jak kto lubi)w 95 %do 99% czyli jest prawie taka jak potrzebujesz .

Gość


05 mar 2008, 23:29 Zgadzam sie  (#17)  

Niestety moja kranowa ma cisnienie 3 bar. Wydajnosc czystego RO = 10l/doba (jak jest dobrze) wiec szukam innych rozwiazan, gdyz mam akwa 800 l i automatyczna podmiane. RO nie utrzymuje mi parametrow wody.

Gość


06 mar 2008, 01:33 odp  (#18)  

hmm z tego co obejrzalem na twoim zdjeciu to mam pytanie ,czy te bable z tylu to napowietrzacz czy co2 ,bo jesli jest to dyfuzor co2 to jest on w 99% do niczego .
na twoim miejscu trzymalbym sie ro niestety podejrzewam masz bardzo mala wydajnosc membrany ok 50 do 75 galonow na dzien pewnie kupiles to w jakims pet shopie w cenie powyzej 100funtow ,ja kupilem 200galonow nadzien za 80funtow z ebaya z niemiec jest to koszt calkowity. to fakt masz tylko 10l na dobe bo masz slabe cisnienie ,ale jesli chcesz to z ebaya mozez dokupic pompe do twojego filtra RO podwyzszajaca cisnienie (moge polecic bo mam tez) do 12barow i tym samym zwiekszajaca wydajnosc membrany ,jest to krok w 100%
bezpieczny bo te pompy sa wlasnie do filtrow ro, a wiec nie ma mowy o zniszczeniu membrany, ja ze swojego wyciskam 200 do 250l/na dobe.
jezeli przez podmiany czysta woda RO uda ci sie zbic tylko tww (lub KH) do 2sN (lub KH do 50mg/l) to dzieki co2 z dobrym dyfuzorem (najlepiej z lipy)mozesz spokojnie bez wysilku i zagrozenia dla ryb zejsc z ph do 6 i nizej.
jesli masz pytania w kwestji technicznej to sluze pomoca.

Gość


06 mar 2008, 08:15 RO  (#19)  

Moje RO to JBL 120. (130 euro) Masz jakis link do pompy zwiekszajacej cisnienie? To moglo by pomoc! Dzieki. Co slychac u Angoli? Mieszkalem troche w Londynie ale jak dla mnie to za duze miasto.
Pozdrawiam

Gość


06 mar 2008, 23:41 odp  (#20)  

angole ciagle pija ta swoja herbatke
jesli wjdziesz na www.ebay.co.uk to wpisz w wyszukiwarke RO booster pump
powinno wyszukac ci kilka w cenie do trzydziestu funtow

Gość












Powiązane tematy
  • Generator co2 ze stali nierdzewnej

    Witam Szanownych Forumowiczów. Może ktoś z Was posiada generator co2 z butlą ze stali nierdzewnej 2l na kwasek i sodę. Mam taki zestaw od kilku tygodni i wydaje mi się że bardzo szybko schodzi CO2 z b...

    Wyświetlenia: 3213 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Rozpoczęcie przygody z Co2 tyle że bio

    Witam Od dłuższego czasu chciałem mieć zestaw do Co2 do akwarium. Niestety w mojej okolicy nie ma gdzie nabić butle a samochodu nie mam aby pojechać gdzieś dalej aby nabić(mieszkam w Łodzi na Retkini...

    Wyświetlenia: 857 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

  • Dobór nawożenia

    Czołem wróciłem do akwarystyki po ładnych 15 latach przerwy. Coś tam sobie powoli przypominam, coś odświeżam ale mam prośbę o pomoc w doborze czy to linii nawozowej czy to konkretnego produktu do moje...

    Wyświetlenia: 401 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Akwarium bez podmian na mineralizatorze- stabilność

    Dzień dobry, Zastanawiam się nad obniżeniem ph oraz twardości wody w moim akwarium low tech. Chciałbym docelowo zrezygnować z podmian o ile wszystko będzie dobrze funkcjonować. W domu mam mineralizat...

    Wyświetlenia: 358 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Miejsca, w których można nabić butlę CO2 (cała Polska)

    Sam stanalem przed decyzja zakupienia butli CO2 (poza wakacjami rzadko bywam w domu a przygotowanie 10l mieszaniny rekacyjnej jak by nie bylo zajmuje troche cennego czasu). Pomyslalem przy okazji o ...

    Wyświetlenia: 236269 | Odpowiedzi: 411 czytaj więcej...

  • 375L, 150x50x50 Oase czy Hypermax

    Jaki filtr do akwarium 375L, 150x50x50 zastawiałem się nad Oase Biomaster Thermo 850 i Hypermax 4500 ewentualnie jaki inny w podobnym budżecie najlepiej z grzałką.

    Wyświetlenia: 1605 | Odpowiedzi: 15 czytaj więcej...

  • SODASTREAM Reduktor CO2

    Witam, mam butle SODASTREAM, podłączoną pod reduktor od ISTA CO2-foto 1. przez przejściówke TR 21*4, 5/8-18UNF, foto 2. I teraz pytanie? 1- co byście mi za reduktor polecili jakiś inny do tej butli. ...

    Wyświetlenia: 1127 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Czy nie mam za niskie Gh i Kh??

    Witam Posiadam roślinne akwarium 112 litrów. Rośliny to lotosy, cryptokoryny, anubiasy, dzisiaj przyjdzie żabienica i jeszcze jakaś roślina. Posiadam filtr ro. W kranie mam wode o Gh jakieś 12 i Kh j...

    Wyświetlenia: 1282 | Odpowiedzi: 19 czytaj więcej...

  • Zielenice i czy za silne światło?

    Witam Posiadam 112 litrowe roślinne akwarium. I mam problem z glonami. Konkretnie z tymi zielonymi zielenicami. Bo dwa tygodnie temu zmieniłem oświetlenie z 25 wat led sinkora na aż 75 wat led też si...

    Wyświetlenia: 1609 | Odpowiedzi: 27 czytaj więcej...

  • Czy taka szafka wytrzyma akwarium?

    Witam. Słuchajcie, czy taka szafka wytrzyma akwarium 120x29x50? Szafka jest długości 120 cm, szerokość akwarium jest idealnie przed zwężaniem się blatu, 5 nóżek, po dwie po bokach i jedna na środku....

    Wyświetlenia: 618 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 307 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.