Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! ZAMÓW TERAZ







Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Wysoka zawartość żelaza. Czy zaszkodzi?



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



Witam!
Mam dostęp do wody pobieranej ze studni głębinowej z głębokości 36m, zasilającej dom jednorodzinny mojego znajomego. Z ciekawości zbadałem próbki tej wody i okazało się, że woda ta posiada bardzo wysoką zawartość żelaza (Fe). Zawartość ta to - uwaga ponad 1,5 mg/L! czyli barwa wody w probówce przekracza skalę testu JBL! Faktycznie po dodaniu odczynnika wygląda jak sok z czerwonych buraków. Pozostałe parametry wody: pH, TwO, TwW, PO4 mieszczą się w "akwarystycznej" normie.
Pojawia się zatem pytanie:
1. Czy taka woda znajdzie korzystne zastosowanie w akwarystyce, w zbiorniku holenderskim?
2. Ryby, krewetki i inne stworzenia - czy nie zaszkodzi?
3. Czy taka zawartość Fe szkodzi na dłuższą metę człowiekowi? (norma to chyba 0,2 mg/L?).

Pozdrawiam,
Dariusz G.
<b>Poszukujesz roślin do akwarium :?:</b>
Zajrzyj na moje aukcje:
:arrow: <a href="http://www.allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=1107322">Daariog26 - Moje rośliny na Allegro</a> :)

Avatar użytkownika
dgajus
Początkujący

Posty: 39
Dołączył: 12 sie 2006, 10:36
Miasto: Gdynia

03 lut 2008, 00:39   (#2)  

Przez jakis okres po rozruchu akwa miałem rownież za wysokie steżenie Fe. Zwiazane było to ze złym przygotowanie podłoża. Dałem za dużo wzbogacacza z za wysoka ilościa żelaza. Test JBL nie dawal sobie rady z pokazaniem parametrów. Że nie chciałem robić restartu ratowałem się węglem do filtrów. Problem w tym, że nie tylko zmniejszał ilośc Fe ale tez innych przydatnych pierwiastków.
Zbyt wysokie steżenie Fe bedzie blokowało Ci inne mikroelementy. Do tego dochodza glony a szczególnie szantrasje. One to uwielbiaja jak i rozpuszczone nadmiernie sole.
Po jakimś czasie podłoże sie ustabilizowało i jest ok. Sam teraz decyduje jakie ilosci Fe podaje.
W Twoim przypadku z taka iloscią żelaza w kranówce najlepiej byloby zastosowac osmoze lub przed zastosowaniem wody z kranu przedfiltrowac ja przez węgiel a poźniej do akwa.
Rybciom i kreweciom nie szkodziło.
Co do ludzi nie wiem. Ale wątróbka zawiera dużo żelaza i smakuje ;)
Obrazek

Avatar użytkownika
cHris dm
Zainteresowany tematem

Posty: 252
Dołączył: 01 wrz 2007, 23:38
Miasto: Dundalk

05 lut 2008, 12:50   (#3)  

Jeśli ktoś uzna to za off-top, to przepraszam, ale tak żeby nie zakładać nowego wątku o żelazie: http://ebipol.p.lodz.pl/dlibra/docconte ... 0&dirids=1 :P

wirek
Zainteresowany tematem

Posty: 168
Dołączył: 15 kwi 2004, 13:11
Miasto: Wrocław











Powiązane tematy
  • 375L, 150x50x50 Oase czy Hypermax

    Jaki filtr do akwarium 375L, 150x50x50 zastawiałem się nad Oase Biomaster Thermo 850 i Hypermax 4500 ewentualnie jaki inny w podobnym budżecie najlepiej z grzałką.

    Wyświetlenia: 1391 | Odpowiedzi: 15 czytaj więcej...

  • Czy nie mam za niskie Gh i Kh??

    Witam Posiadam roślinne akwarium 112 litrów. Rośliny to lotosy, cryptokoryny, anubiasy, dzisiaj przyjdzie żabienica i jeszcze jakaś roślina. Posiadam filtr ro. W kranie mam wode o Gh jakieś 12 i Kh j...

    Wyświetlenia: 1086 | Odpowiedzi: 19 czytaj więcej...

  • Zielenice i czy za silne światło?

    Witam Posiadam 112 litrowe roślinne akwarium. I mam problem z glonami. Konkretnie z tymi zielonymi zielenicami. Bo dwa tygodnie temu zmieniłem oświetlenie z 25 wat led sinkora na aż 75 wat led też si...

    Wyświetlenia: 1246 | Odpowiedzi: 27 czytaj więcej...

  • Czy taka szafka wytrzyma akwarium?

    Witam. Słuchajcie, czy taka szafka wytrzyma akwarium 120x29x50? Szafka jest długości 120 cm, szerokość akwarium jest idealnie przed zwężaniem się blatu, 5 nóżek, po dwie po bokach i jedna na środku....

    Wyświetlenia: 514 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Gnijące korzenie czy krasnorosty?

    P_20240202_164904.jpg Witam. Jak w temacie czy to gnijące korzenie czy jakieś glony? Bo ciągle to wraca.

    Wyświetlenia: 741 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Matrix czy Qualdrop oto jest pytanie

    Witam szanowna akwa brać! Powiem krótko, dwa lata nie miałem zbiornika i teraz przyszedł czas na założenie. Baniak 240L + Skylight L + Biomaster 600. Wypadłem trochę z tematów i chciałbym się dowiedz...

    Wyświetlenia: 9585 | Odpowiedzi: 25 czytaj więcej...

  • Czy monte carlo pójdzie?

    Akwarium 54l, podłoże dark soil, dwie belki led w sumie 31 lm/l i co²z bimbrowni Z góry dziękuje za pomoc

    Wyświetlenia: 219 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Czy to glon, pleśn czy jakieś bakterie?

    Czy czarna lub szaroczarna plecha, która tworzy się na korzeniu tylko głównie pod spodem i w zacienionych miejscach to jest jakaś pleśn, bakteria czy glon? Uniosłem korzeń lekko do góry, żeby zrobić z...

    Wyświetlenia: 537 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Chihiros WRGB II - czy warto?

    https://www.youtube.com/watch?v=upvBCOXa9EA Zapraszam do obejrzenia.

    Wyświetlenia: 3724 | Odpowiedzi: 20 czytaj więcej...

  • Aqael Midikani czy Eheim profesionel 2 2026

    Witajcie . Jestem na etapie odpalania 200l akwarium i waham się przy wyborze filtru. Obecnie posiadam akwarium 63L które filtruje Aquael Midikani 800. Filtr teoretycznie nadaje sie do 200 ale tak na...

    Wyświetlenia: 363 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Hultaj, MacGyver, marikfox, Piotr Baszucki i 181 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.