Lista działów » Technika » Nawożenie i chemia wody


Podłoża typu biogrunt a kable grzejne



Metody nawożenia roślin akwariowych. Analiza parametrów wody i dobór właściwych preparatów.



Witam

Co sadzicie o stosowaniu kabli grzejnych z różnego rodzaju podłożami (np. biogruntem). Czy dodatkowy ruch wody w podłożu jest w tym przypadku porządany?

A może lepiej położyć taki kabel na siatce odzielającej biogrunt od normalnego żwiru? Ruch wody miałby wówczas miejsce w żwirze i nie powodowałby szybszego (w porównaniu do umieszczenia kabla na samym dnie) uwalniania związków z podłoża do słupa wody?

Mam pytanie odn. samych kabli. Czy zdarzyło sie komuś, aby taki kabel spowodował pęknięcie dolnej szyby w akwarium? Myśle o założeniu 50W przy szybie 10mm w 450L akwa. Może lepiej 2 x 25 W?

Wyczytałem na forum, że większość osób stosuje kable Aqua Szuta dedykowane do terrarium (Terra Hot). Czy ma ktos doświadczenie z innymi firmami, np. Zoo Med Repti Heat Cable, który to ponoć jest "water resistant", ale i tak na opakowaniu jest info, ze nie powinno się go zanurzać. Nie chciałbym, aby coś się stało z takim kablem w momencie, gdy będe miał ręce w wodzie :)

Dziekuje za opinie

mucha
Początkujący

Posty: 9
Dołączył: 06 kwi 2006, 20:12
Miasto: Częstochowa

18 wrz 2007, 06:25   (#2)  

ja używam kabla w 350 litrowym baniaku z biogruntem
i chociaż długo bo około 100 dni nie potrafiłem ustabilizować zbiornika to teraz jest wręcz rewelacyjnie. wszystkie glony odeszły w zapomnienie a rośliny rossną szybciej i ładniej niż w innych akwariach.

Avatar użytkownika
kresone
Zainteresowany tematem

Posty: 193
Dołączył: 29 mar 2006, 12:07
Miasto: Świętochłowice

18 wrz 2007, 08:02   (#3)  

Mozesz podac jaki kabel (producent i ile wat) i czy bezposrednio na dolnej szybie na przyssawkach czy inny sposob zamocowania? Ile masz mm szyby w swojej 350?

mucha
Początkujący

Posty: 9
Dołączył: 06 kwi 2006, 20:12
Miasto: Częstochowa

18 wrz 2007, 17:11   (#4)  

Trzy lata miałem, kabel grzejny ( 1 cm od dna w aqualicie) i nic się nie stało

Jan Poświata


18 wrz 2007, 18:31   (#5)  

mucha napisał(a):Mozesz podac jaki kabel (producent i ile wat) i czy bezposrednio na dolnej szybie na przyssawkach czy inny sposob zamocowania? Ile masz mm szyby w swojej 350?


kabel jest aquaela 50 wat leży bezpośrednio na szybie 10mm i przymocowany kilkoma przyssawkami. Jest on podłączony do termostatu i grzeje tylko jeżeli w pomieszczeniu jest mniej niż 24 stopnie (czyli większośc roku prócz lata)

Avatar użytkownika
kresone
Zainteresowany tematem

Posty: 193
Dołączył: 29 mar 2006, 12:07
Miasto: Świętochłowice

18 wrz 2007, 20:07   (#6)  

ja mam w 126 kabel pod podlozem filtusa...niestety juz nie pamietam ile wat...chodzi non stop
Piotr

Avatar użytkownika
Piotr Kaczyński
Zainteresowany tematem

Posty: 185
Dołączył: 25 sie 2005, 20:34
Miasto: Otwock

mucha napisał(a):Witam

Czy ma ktos doświadczenie z innymi firmami...


Od 1994 roku stosuję w swoim zbiorniku 240 litrowym kabel grzejny 50 W firmy Dennerle. Producent zaleca stosowanie 50 watowych kabli do zbiorników od 150 do 500 litrów. Kabel jest długości 6 metrów i do dna przymocowany był przyssawkami, które po jakimś czasie przestały spełniać swoją funkcję. Transformator 24 V podłączony jest do termoregulatora, który przerywa dopływ prądu wtedy gdy temperatura przekracza 25 st C. ( termoregulatora w zestawie nie było ).W tej chwili jestem właśnie w trakcie wymiany podłoża i również się zastanawiam nad ponownym założeniem kabla grzejnego. Od momentu zakupu do dnia dzisiejszego kabel był używany na okrągło i dlatego jestem pełen uznania dla producenta za jego niezniszczalność i niezawodność. O zaletach stosowania kabli grzejnych nie muszę pisać dla mnie są one oczywiste.

Saxe
Poznaje temat

Posty: 138
Dołączył: 13 sty 2005, 17:46
Miasto: Wielkopolska

19 wrz 2007, 21:54   (#8)  

Dennerle to "mercedes" wsrod kabli, ale tez odpowiednio kosztuje.

Przyznam sie, ze wlasnie zamowilem kabel Hydor'a Hydrokable 75W. Dalem wiecej W niz poczatkowe 50W a to ze względu na fakt, ze chce miec dosc grubo podloza i dodatkowo moze w ogole zrezygnuje z dodatkowej grzalki.

Informacyjnie: Hydor jako jeden z niewielu dostepnych u nas kabli jest dedykowany do akwarium, co potwierdza producent na swojej stronie: http://www.hydor.it/inglese/hydrokab.htm

W dalszym ciagu pozostaje otwarte pytanie czy dac ten kabel na sam spód czy powyżej podłoża typu biogrunt...

Pozdrawiam

mucha
Początkujący

Posty: 9
Dołączył: 06 kwi 2006, 20:12
Miasto: Częstochowa

20 wrz 2007, 00:48   (#9)  

Oczywiście, że na sam spód.

Avatar użytkownika
Armek
Znający temat

Posty: 1348
Dołączył: 03 wrz 2003, 14:16

20 wrz 2007, 12:38   (#10)  

No właśnie nie jest to dla mnie takie oczywiste, bo nie wiem, czy wzmorzona cyrkulacja wody nie bedzie za szybko uwalniac zwiazków zawartych np. w biogruncie. Dlatego pytam czy byc moze lepiej zostosowac taki kabel na siatce rozdzielajacej biogrunt od normalnego zwiru (czyli krotko mowiac w srodku podloza pomiedzy biogruntem a zwirem)

mucha
Początkujący

Posty: 9
Dołączył: 06 kwi 2006, 20:12
Miasto: Częstochowa

20 wrz 2007, 15:42   (#11)  

Najlepiej bedzie jak zapytasz producenta, na pewno Ci odpowie :)

Jan Poświata


20 wrz 2007, 18:25   (#12)  

mucha napisał(a):No właśnie nie jest to dla mnie takie oczywiste, bo nie wiem...

Zapytaj producenta Biogruntu o opinię.
W każdym razie Dennerle przy swoich podłożach nie stosuje żadnych kombinacji.

http://www.dennerle.de/HG09UG01.htm

http://www.dennerle.de/HG09UG03.htm

Avatar użytkownika
Armek
Znający temat

Posty: 1348
Dołączył: 03 wrz 2003, 14:16

20 wrz 2007, 18:49   (#13)  

mucha napisał(a):
Dalem wiecej W niz poczatkowe 50W a to ze względu na fakt, ze chce miec dosc grubo podloza i dodatkowo moze w ogole zrezygnuje z dodatkowej grzałki.


W moim zbiorniku dodatkowa grzałka jest zamontowana na wypadek awarii transformatora lub kabla i sporadycznie tyko zimą świeci się dioda sygnalizująca jej działanie. Jeżeli kłaść kabel to moim zdaniem tylko na spód akwarium i ja właśnie tak robię. Ważna jest długość kabla w moim akwarium to 6 m i przy długości zbiornika 135 cm jest wystarczająca. Lepiej jest położyć kabel o mniejszej lub za małej mocy niż za dużej. Mogę tylko potwierdzić, że kable Dennerle to mercedesy w swej klasie i w tamtych latach koszt zakupu porównując nawet dzisiejsze ceny był delikatnie mówiąc....pozwólcie, że nie dokończę. :lol: Dodam tylko , że zawsze stosowałem kabel z podłożem, również tej samej firmy ( Deponit ).

Pozdrawiam

Saxe
Poznaje temat

Posty: 138
Dołączył: 13 sty 2005, 17:46
Miasto: Wielkopolska

20 wrz 2007, 20:34   (#14)  

Spytałem producenta i otrzymałem taką odpowiedź:
Jak chcę koniecznie założyć kabel to należy ułozyć go na samym dnie pod Biogruntem. Ale najważniejsze jest to aby włączyć go dopiero po ustabilizowaniu się zbiornika. Włączenie kabla na starcie spowoduje szybsze uwolnienie się zbyt dużej ilości substancji odżywczych do wody, co prawie na pewno doprowadzi do ataku glonów, a Biogrunt jest tak skomponowany aby uwalniać te związki powoli i żeby rośliny czerpały składniki odżywcze z podłoża co ma zapobiegać pojawieniu się glonów.
Odpowiedź ta pokrywa się z tym co napisał kresone.

Gość


21 wrz 2007, 17:20   (#15)  

Don King napisał(a): Biogrunt jest tak skomponowany aby uwalniać te związki powoli .


Nie tylko Biogrunt ale i inne nawozy/podłoża i dlatego lepiej dać kabel o mniejszej mocy o czym już pisałem. :wink: Jak już wspomniałem ja również w tej chwili wymieniam podłoże i jest to również Biogrunt. Na dno akwarium położyłem kabel bez przyssawek, które i tak po jakimś czasie nie będą się trzymały dana a na kabel położyłem siatkę nylonową, żeby podczas prac z roślinami przy okazji nie wyciągać kabla co się niestety może zdarzać.

Pozdrawiam

Saxe
Poznaje temat

Posty: 138
Dołączył: 13 sty 2005, 17:46
Miasto: Wielkopolska

21 wrz 2007, 18:06   (#16)  

Saxe napisał(a):...na kabel położyłem siatkę nylonową...

Żebyś teraz tylko siatki nie wyciągnął. :wink:

Avatar użytkownika
Armek
Znający temat

Posty: 1348
Dołączył: 03 wrz 2003, 14:16

24 wrz 2007, 12:36   (#17)  

armek napisał(a):
Saxe napisał(a):...na kabel położyłem siatkę nylonową...

Żebyś teraz tylko siatki nie wyciągnął. :wink:


W zbiorniku nie mam roślin o mocno rozbudowanym systemie korzeniowym, takich jak lotosy czy duże żabienice, więc myślę, że sobie poradzę. Z przymrużeniem oka zwracasz jednak uwagę na dość istotny problem. Kable przypadkowo można wyciągnąć podczas wyrywania roślin, zakładanie nowych przyssawek mija się, moim zdaniem, z celem, ponieważ tak jak już wspominałem twardnieją po jakimś czasie i " puszczają ". Jeżeli tak, a wiem, że tak jest, to co innego użyć, aby umocować kabel do podłoża. Na myślenie w trakcie wymiany podłoża nie ma zbyt dużo czasu, szczególnie wtedy, gdy jest to sobota, a za pół godziny wszystkie sklepy zostaną zamknięte.Siatka i tak musi być użyta między Biogruntem a piaskiem lub innym nawierzchniowym podłożem, chyba inaczej się nie da, bo może dochodzić do niepotrzebnego wymieszania się warstw, szczególnie w fazie początkowej, gdy keramzyt nie jest jeszcze nasiąknięty wodą. Podobny problem może być również wtedy, gdy będziemy wyrywali rośliny podczas ich przesadzania. W zbiorniku, gdzie już stosuje Biogrunt siatka sprawdza się i nie mam z nią żadnych problemów. To ten 30 litrowy zbiornik przekonał mnie do zastosowania Biogruntu w 240 litrowym akwarium, bo podłoże sprawdza się znakomicie. Kolejny etap to rozpoczęcie właściwego nawożenia. Naczytałem się na forum o różnych startach zbiorników i doszedłem do wniosku, że nie ma co kombinować, tylko należy zacząć na początku stosować PA Potas, który zdał egzamin podczas codziennego nawożenia zbiornika, więc powinien wspomóc rozruch akwarium. Zresztą takie postępowanie zaleca producent Biogruntu.

Pozdrawiam
Ostatnio edytowano 24 wrz 2007, 20:16 przez Saxe, łącznie edytowano 2 razy

Saxe
Poznaje temat

Posty: 138
Dołączył: 13 sty 2005, 17:46
Miasto: Wielkopolska

24 wrz 2007, 12:51   (#18)  

PA Potas? Czyżby konkurencja dla Brighty K, świadcząca o tym, że Polacy śledzą i nadążają za rynkiem światowym? :D
Gdzie można się więcej dowiedzieć o tym produkcie? To węglan potasu - K2CO3, jak mniemam? :)

Avatar użytkownika
Kadazan
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2649
Dołączył: 19 lut 2005, 18:19
Miasto: Toruń / Bydgoszcz

24 wrz 2007, 14:02   (#19)  

Kadazan napisał(a):PA Potas? Czyżby konkurencja dla Brighty K, świadcząca o tym, że Polacy śledzą i nadążają za rynkiem światowym? :D
Gdzie można się więcej dowiedzieć o tym produkcie? To węglan potasu - K2CO3, jak mniemam? :)

Fotki etykiet AquaPotasu.
Ja również "pomagam" sobie przy starcie potasem.
Obrazek
Obrazek

Gość


24 wrz 2007, 14:51   (#20)  

K2SO4 tylko ładnie podane 8)

blassi












Powiązane tematy
  • Nawóz do podłoża

    Polecacie jakiś nawóz do podłoża dla kryptokoryn i zabienic w rozsądnej cenie?

    Wyświetlenia: 2144 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Pomiar ze słupa czy podłoża?

    Cześć, chciałbym podpytać o kwestie pomiaru z podłoża i ze słupa wody. Dotychczasowo pomiaru dokonywałem z podłoża i parametry były w miarę stabilne jak poniżej. Dzisiaj zrobiłem sobie pomiary i porów...

    Wyświetlenia: 3452 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Pomiar fosforu z podłoża

    Cześć Mam pytanie jak prawidłowo wykonać pomiar fosforu z podłoża? Pobrać wodę do testów wpychając strzykawkę w podłoże, jak głęboko, używać igły czy nie ma takiej potrzeby? Prośba o porady....

    Wyświetlenia: 2038 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Obniżenie ph przy pomocy podłoża Podłoże H.E.L.P. Advanced S

    Witam jak w temacie zakupiłem to podłoże Podłoże H.E.L.P. Advanced Soil ORIGINAL i dodałem go do akwarium ale nie jako główne podłoże nasypałem jakieś 250 ml w jedno miejsce, akwarium 50 litrów( pote...

    Wyświetlenia: 3218 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...

  • Nawozy do podłoża - tania alternatywa

    Skoro w akwarium używamy nawozów rolniczych w postaci soli, to dlaczego nie skorzystać z tego, co wykorzystujemy w domu? Ze względu na duża ilość pytań postanowiłem założyć temat, w którym opiszę ...

    Wyświetlenia: 126518 | Odpowiedzi: 298 czytaj więcej...

  • Podawanie płynnych nawozów do podłoża

    Może temat zbyt przekombinowany, ale... W moim 30l jest podłoże soil Tropica, które ma już blisko 5 lat. Akwarium po kilku (chyba 3) restartach. Oczywiście stosowałem różne nawozy do podłoża: Ferka, V...

    Wyświetlenia: 2186 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Pomoc przy wyborze nawozów i podłoża.

    Witam, od jakiegoś czasu mam w planach postawienie kolejnego zbiornika z tym że, nie wiem jakiej kombinacji albo pełnego systemu użyć. Pod uwagę biorę takie opcje: Ada Amazonia + linia nawozów Ada Cal...

    Wyświetlenia: 1413 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Nawożenie w akwarium typu Low Tech

    Witam, Ma ktoś doświadczenie w nawożeniu akwarium typu Low Tech? Jakie nawozy najlepiej się nadają do takiego delikatnego nawożenia roślin wolnorosnących? Mam dostęp do Rataja ale leje go do HT. Może...

    Wyświetlenia: 2817 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Nawóz do podłoża czy w płynie?

    Witam :) Mam akwarium z żabienicami, kryptokorynami i mchami. Stosuję CO2 gazowe i carbo w płynie. Co myślicie, żeby nie stosować żadnych nawozów w płynie, tylko dawać pod korzenie jakichś nawóz ...

    Wyświetlenia: 539 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Otoczkowane nawozy ogrodnicze typu Osmocote w akwarystyce

    Posty wydzielone i przeniesione z tematu: "Akwarium dla kota" ... na prośbę użytkowników :wink: . Tusia . Hej Kadazan Po przejrzeniu tematów na ukaps.org forum w dziale substrates zorientow...

    Wyświetlenia: 22917 | Odpowiedzi: 58 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: sjsylwek i 467 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.