Lista działów » Galeria » Konkursy i inspiracje


Akwarium a la Diana Walstad



Znalezione w sieci inspiracje, tutoriale, ciekawostki oraz informacje o konkursach.



03 lip 2007, 20:25   (#31)  

Mam rozumieć,że CO2 i nawozy "poszły na bok" ? Faktycznie tylko naturalne procesy w podłożu ? (głównie..),czy metoda trochę mieszana ?

Avatar użytkownika
romanbyd
Znający temat

Posty: 1779
Dołączył: 27 mar 2007, 14:34
Miasto: Tryszczyn

03 lip 2007, 21:05   (#32)  

Jaka ziemia się nadaje do akwa? Chciałbym wiedzieć konkretnie o co pytać w sklepie.

Kansol
Aktywny użytkownik

Posty: 570
Dołączył: 21 wrz 2004, 17:52
Miasto: Bydgoszcz

03 lip 2007, 22:02   (#33)  

Oczywiście, że nie podaje się CO2 i nawozów. Rośliny odżywia ziemia w podłożu i to co jest w pokarmach dla ryb. Ziemię można stosować ogrodową lub doniczkową. Trzeba tylko pamiętać, żeby nie miała żadnych dodatków w postaci nawozów. Przed założeniem takiego akwarium najlepiej przeczytać książkę Diany Walstad a sukces murowany.
Ja na pewno długo nie powrócę do CO2, nawozów i całej reszty, bo na tym tylko się skupiałem a rośliny i tak rosły różnie. Teraz podziwiam wspaniałą kondycję roślin i ich piękno.

Avatar użytkownika
Armek
Znający temat

Posty: 1348
Dołączył: 03 wrz 2003, 14:16

03 lip 2007, 22:06   (#34)  

Możesz napisać jaką ziemie użyłeś? Jest wiele firm sprzedających ziemie dlatego pytam jaka sie nadaje.

Kansol
Aktywny użytkownik

Posty: 570
Dołączył: 21 wrz 2004, 17:52
Miasto: Bydgoszcz

04 lip 2007, 00:05   (#35)  

ZIEMIA KWIATOWA UNIWERSALNA, producent to: BIO-PRODUKTY SP. Z O.O. ZPT SAMLINO i ZPT PARSĘCKO. pH (H2O) 5,5 - 6,5. Na opakowaniu jest pomarańczowe słońce.
Poszukaj w marketach. Ostatnio widziałem ją w Biedronce i w Tesco po 3,50 zł za 20 L.

Poczytaj też ten temat:

http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/vi ... hp?t=19729

Avatar użytkownika
Armek
Znający temat

Posty: 1348
Dołączył: 03 wrz 2003, 14:16

05 lip 2007, 20:54 Akwarium a la Diana Walstad  (#36)  

armek
mam 3 pytanka :
1.jakie masz parametry wody kranowej?
2.jakie masz parametry wody w ustabilizowanym akwa.?
3.czy dałeś pod/do ziemi glinę ?
___________
Proszę o odpowiedź.
pozdrawiam!

Avatar użytkownika
romanbyd
Znający temat

Posty: 1779
Dołączył: 27 mar 2007, 14:34
Miasto: Tryszczyn

05 lip 2007, 21:51   (#37)  

http://www.spwik.com.pl/ ujęcie ZUW Bokserska.
Co do parametrów wody w akwarium to nie mierzyłem, bo skończyły mi się testy. Wszystko wygląda na to, że jest OK. Ryby śmigają, krewetek przybywa, rośliny zdrowo rosną, słowem sielanka.
Gliny nie dawałem.
Jestem naprawdę zszokowany efektami tej metody. Zrobiłem to co poleca Diana i baniak kwitnie. Prosto, łatwo, tanio i rezultaty fantastyczne. Jak pomyślę sobie o masakrze sprzed lat, kiedy próbowałem uprawiać rośliny i o tym całym późniejszym wariactwie z CO2, nawozami itd. to technologia Diany jest wybawieniem. Przecież chodzi nam wszystkim o to, żeby mieć piękne, zdrowe rośliny a to, że rosną wolniej niż przy pędzeniu CO2 to żaden minus.
Nie ujmując żadnemu autorowi, to cała dotychczasowa literatura akwarystyczna z rodzaju "jak założyć i pielęgnować akwarium" w kwestii roślin, to jakieś nieporozumienie. Diana Walstad zrobiła wielką pracę i odniosła sukces, który się sprawdza u innych.
Polecam każdemu przeczytanie książki i choćby założenie małego baniaczka na podstawie tego co zaleca. Zobaczycie jak naturalnie rośliny pokażą wam swoje piękno.

Avatar użytkownika
Armek
Znający temat

Posty: 1348
Dołączył: 03 wrz 2003, 14:16

06 lip 2007, 19:26 Akwarium a la Diana Walstad  (#38)  

W temacie : ziemia :
ziemia kupowana jest mniej lub bardziej odkażana,czyli zniszczona jest flora bakteryjna. A to ,jak rozumiem, element fundamentalny metody Diany. Co tu radzisz ? Co innego dobra ziemia z własnego ogródka!... Ale co zrobić,jak się mieszka w dużym mieście-zapylonym,skażonym spalinami etc. Ziemia z pól - masa nawozów. Ziemia z łąk - ???
Co myślicie na ten temat ?

Avatar użytkownika
romanbyd
Znający temat

Posty: 1779
Dołączył: 27 mar 2007, 14:34
Miasto: Tryszczyn

Też się dużo nad tym zastanawiałem nawet na własnej działce od czasu do czasu się trochę polifoski sypnie więc taka naprawdę czystą ziemię trudno znaleźć. Chociaż z drugiej strony ziemia zapewne po jakimś czasie sama się oczyszcza tylko kwestia po jakim. Więc może należy szukać porzuconych działek, które leżą ugorem taka ziemia powinna być już "wypoczęta" i w miarę czysta.

hetyt
Poznaje temat

Posty: 65
Dołączył: 24 gru 2005, 00:04
Miasto: Wiązów/Wrocław

06 lip 2007, 20:11   (#40)  

Nie wiem co masz na myśli, że ziemia kupowana jest odkażana? Każda ziemia to żywa materia. Oczywiście można ją uczynić całkowicie sterylną, tylko będzie to już coś sztucznego.
Zgadzam się, że skażenie środowiska jest dzisiaj bardzo duże, dlatego sam zastosowałem ziemię doniczkową, ale nie wpadajmy w panikę. Praktycznie można użyć każdej ziemi, ważne, żeby nie miała domieszki nawozów i nie było to podglebie. Myślę, że gleba z łąki byłaby super. Najlepiej zdjąć warstwę trawy i zebrać ziemię spod niej nie kopiąc zbyt głęboko. Wybrać wszelkie żywe i nieżywe :wink: części roślinne, zwierzęce, kamienie i co tam jeszcze komu się nie będzie podobało. Potem warstwę 2-3 cm tego na dno akwarium, na to 4-5 cm żwiru (2-4 mm), posadzić dużo roślin - pozwalając im na wyrastanie z wody (najlepiej twardej) i patrzeć jak pięknie rosną. :D Do tego umiarkowaną ilość dobrze karmionych ryb, najprostszy wewnętrzny filtr lub głowica z gąbką - bardzo rzadko czyszczone, światła 0,25-0,5 W/L, najlepiej świetlówka typu Fluora + cool white. Zero odmulania, podmiany wody 50% co 6 m-cy i tyle.
To naprawdę działa!
Ostatnio edytowano 06 lip 2007, 22:29 przez Armek, łącznie edytowano 1 raz

Avatar użytkownika
Armek
Znający temat

Posty: 1348
Dołączył: 03 wrz 2003, 14:16

06 lip 2007, 20:37 Akwarium a la Diana Walstad  (#41)  

Właśnie dziś rozmawiałem z ogrodnikiem w sklepie - otóż ziemia odkażana to taka właśnie sterylna ! Ziemię taką podgrzewają solidnie (podobno gorącą parą wodną) ,by uśmiercić wszelkie "żywe" :? . Najczystsza taka ziemia,to "inspektowa" - do rozsad. Tylko trochę martwa...??

Avatar użytkownika
romanbyd
Znający temat

Posty: 1779
Dołączył: 27 mar 2007, 14:34
Miasto: Tryszczyn

06 lip 2007, 22:17   (#42)  

Faktycznie, jest ziemia odkażana ze względu na usunięcie z niej np. nicieni.
Myślę, że nie ma co za bardzo robić problemu z wyborem ziemi. Sama Diana nie pisała o jaką konkretnie ziemię ogrodową lub doniczkową chodzi. Widocznie nie ma to wielkiego znaczenia. Ma być ziemia ogrodowa (nie podglebie) lub doniczkowa i tyle.
Ja zastosowałem ziemię uniwersalną, która się świetnie sprawdza. Prawdopodobnie jest to ziemia o takim składzie:
http://www.athena.com.pl/index.php?opti ... 2&Itemid=4
Moim zdaniem ziemie kupne rodzaju: uniwersalna, kwiatowa, balkonowa itp. będą dobre. Należy zwrócić tylko uwagę czy nie mają dodatków typu obornik i jakiejś podejrzanej chemii.

Avatar użytkownika
Armek
Znający temat

Posty: 1348
Dołączył: 03 wrz 2003, 14:16

08 lip 2007, 15:38   (#43)  

armek napisał(a): Zero odmulania, podmiany wody 50% co 6 m-cy i tyle.
To naprawdę działa!

No!...trochę przesadziłeś... Diana podmienia do 25 % miesięcznie i 50 % co pół roku. :wink: ( np.: s.81)

Avatar użytkownika
romanbyd
Znający temat

Posty: 1779
Dołączył: 27 mar 2007, 14:34
Miasto: Tryszczyn

08 lip 2007, 18:34   (#44)  

romanbyd napisał(a):
armek napisał(a): Zero odmulania, podmiany wody 50% co 6 m-cy i tyle.
To naprawdę działa!

No!...trochę przesadziłeś... Diana podmienia do 25 % miesięcznie i 50 % co pół roku. :wink: ( np.: s.81)


Z tego co pisze to w 190l zbiorniku miesięcznie podmienia 25 l + 15 l dolewki odparowanej wody.

A tak BTW ktoś wie na jakiej głębokości zaczyna się podglebie.

hetyt
Poznaje temat

Posty: 65
Dołączył: 24 gru 2005, 00:04
Miasto: Wiązów/Wrocław

08 lip 2007, 20:25   (#45)  

Z tymi podmianami w 190 l zbiorniku wszystko się zgadza, ale jest to zbiornik modelowy Diany do obliczeń ilości składników pokarmowych dostarczanych z karmy, wody i gleby.
Na stronie 172 we wskazówkach odnośnie podmiany pisze, że częste podmiany powinny być zbędne w ustabilizowanym akwarium i podmienia ona mniej więcej 50% wody co 6 m-cy, o ile nie występują jakieś problemy.
Na str. 151 również stwierdza, że podmienia wodę raz na kilka miesięcy.
Strona 10 - "moje akwaria często obywają się bez podmian wody przez sześć miesięcy, a nawet dłużej".
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

PODGLEBIE , martwica
potocznie wszystkie poziomy gleby pomiędzy warstwą orną a podłożem (skałą macierzystą).

Avatar użytkownika
Armek
Znający temat

Posty: 1348
Dołączył: 03 wrz 2003, 14:16

10 lip 2007, 00:27 arnek  (#46)  

a masz jakies zdjecia Twojego banika ? W ogole proponowalbym zrobic jakis temat z akwariami ktorzy stosuja metode Diany.

Matiash
Początkujący

Posty: 12
Dołączył: 02 lis 2006, 16:23

10 lip 2007, 10:30 Akwaria  (#47)  

To jest właśnie ten temat ! :)

Czy ktoś ( może Dominik? ) może wyjaśnić jedno bardzo dziwne (przynajmniej dla mnie)zdanie Diany - ze nie należy mieszać ziemi z ogrodu z ziemią kwiatową (kupną) ??? :? :?:
____________
pozdr!

Avatar użytkownika
romanbyd
Znający temat

Posty: 1779
Dołączył: 27 mar 2007, 14:34
Miasto: Tryszczyn

10 lip 2007, 18:13   (#48)  

Też chętnie usłyszałbym uzasadnienie tego zdania.
Mogę się jedynie domyślać, że są to jednak dwa różne podłoża i chodzi o zachowanie jednorodności zastosowanej gleby w akwarium. Być może efekty reakcji takiej mieszanki nie były sprawdzane przez Dianę.

Avatar użytkownika
Armek
Znający temat

Posty: 1348
Dołączył: 03 wrz 2003, 14:16

10 lip 2007, 19:37   (#49)  

Hmm. Szczerze mówiąc nie wiem, co napisać. Zdanie takie rzeczywiście pojawia się w rozdziale o glebie, sprawdziłem - tak samo jest w oryginale i w wersji niemieckiej i włoskiej. Musiałbym zapytać Dianę.
Pozdrawiam,

Dominito
www.oriol.pl - <i>Rośliny w akwarium</i>, czyli Diana Walstad i jej <i>Ecology of the Planted Aquarium</i> po polsku

Avatar użytkownika
Dominito
Początkujący

Posty: 43
Dołączył: 09 wrz 2006, 18:22
Miasto: Kórnik

10 lip 2007, 19:54   (#50)  

Już wysłałem pytanie. Jak tylko dostanę odpowiedź, dam znać. Nie obiecuję, że będzie to szybko, bo ostatnio chyba była zajęta i długo nie odpowiadała na mejle.
Pozdrawiam,

Dominito
www.oriol.pl - <i>Rośliny w akwarium</i>, czyli Diana Walstad i jej <i>Ecology of the Planted Aquarium</i> po polsku

Avatar użytkownika
Dominito
Początkujący

Posty: 43
Dołączył: 09 wrz 2006, 18:22
Miasto: Kórnik











Powiązane tematy


Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: FoCuS_PL i 501 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.
           


 
Uruchomiono zadanie harmonogramu