Lista działów » Technika » Nawożenie i chemia wody


Podłoże do akwarium



Metody nawożenia roślin akwariowych. Analiza parametrów wody i dobór właściwych preparatów.



07 lis 2006, 11:41 Podłoże do akwarium  (#1)  

Jakie proponujecie podłoże, chcę zeby ładnie rosły roślinki.Proszę o pomoc...

oskarlub


09 lis 2006, 23:36   (#2)  

Ja mam wykopana gline która wsadze do piekarnika no i zastanawiam się nad tym torfem- http://www.allegro.pl/item138679436_tor ... itrow.html

Avatar użytkownika
100>P Piotr Stochmal
Znający temat

Posty: 1110
Dołączył: 17 wrz 2005, 09:16
Miasto: Lipno

09 lis 2006, 23:53   (#3)  

Wiesz, nie ma idealnego podłoża. To wszystko zależy od kilku czynników m.in. od tego jak zamierzasz nawozić akwarium i jakie rośliny trzymać. Jedni wolą dawać żyzne podłoże inni nie. Jedni wybierają ADA, inni osiągają rewelacyjne efekty na ziemi ogrodowej. Na przykład RedBaron (ziemia + żwir) i Adam Paszczela (ADA). A są jeszcze tacy jak Piotr, którzy dają torf i glinę. I oczywiście coś co to przykryje, bo bez żwiru lub specjalistycznych podłoży, wszystko wypłynie do góry. Ale to mam nadzieję wiesz

Avatar użytkownika
Nessos-Przemyslaw Ziolek
Stały bywalec

Posty: 364
Dołączył: 28 paź 2003, 13:03
Miasto: Wrocław

10 lis 2006, 00:00   (#4)  

Nessos
No to zamieszałeś Oskarowi w głowie :D :D :D , ale jakie pytanie taka odpowiedź :lol:
Przeszukałem forum w temacie podłoży i jest bardzo dużo opsów, więc radzę oskarlub poczytaj :D

Gość


10 lis 2006, 00:07   (#5)  

Wiesz lancer18d, z podłożami to jest tak że... mam już kilka lat akwarium i nie wiem jakie jest najlepsze. Bo cały czas pojawiają się nowe. Ja zdecydowałem się na ADA, ale wiem że to kosztowany zakup i dlatego nie każdemu go polecam. Bo po co ma się zrazić kosztami. Poza tym na przykład RedBaron pokazał, że najlepsze podłoże to takie które wypracowuje się latami i obserwuje czy je zostawić, czy pracować na nim :wink: Pewne chyba jest tylko jedno. Każdy z nas miał w swoim akwarium już kilka rodzajów podłoży i pewnie będzie miał kolejnych kilka. Jak już znajdziemy dobre pod kątem właściwości to zaczniemy szukać odpowiedniej kolorystyki, czy granulacji. I tak całe życie :wink:

Avatar użytkownika
Nessos-Przemyslaw Ziolek
Stały bywalec

Posty: 364
Dołączył: 28 paź 2003, 13:03
Miasto: Wrocław

10 lis 2006, 11:01   (#6)  

na samym żwirku też można wychodować piękne rośliny. Są to jednak rosliny które nie pobieraja pokarmu z podłoża. Cryptocoryny i żabienice jednak będą potrzebowały bogatego w składniki pokarmowe podłoża. Ja jednak wole dać coś pod żwirek lub do żwirku chociaż mam same rośliny które nie są korzeniowcami.pzdr

Avatar użytkownika
100>P Piotr Stochmal
Znający temat

Posty: 1110
Dołączył: 17 wrz 2005, 09:16
Miasto: Lipno

13 lis 2006, 14:28   (#7)  

Podłoże już zakupiłem tj JBI AQUA BASIS plus, jaka powinna być warrstwa żwiru?

oskarlub


13 lis 2006, 15:55   (#8)  

To już było setki razy. Szukaj przed zadaniem pytania. I czytaj :wink:
Powinno się dawać 8-10 cm. I rada - nie żałuj na podłożu. Kupujesz je raz na kilka lat, a jak dasz 2 cm z oszczędności to rośliny Ci się nie będa trzymały podłoża

Avatar użytkownika
Nessos-Przemyslaw Ziolek
Stały bywalec

Posty: 364
Dołączył: 28 paź 2003, 13:03
Miasto: Wrocław

14 lis 2006, 15:14   (#9)  

co do JBL-a nie dawaj większej warstwy na dno jak 1cm. Potem przykryj to minimum 6cm warstwą żwirku. Z moich doświadczeń z JBL-em wynika, że mogą rosnąć zielenice na podłożu w miejscach nie osłoniętych roślinkami. Warstwe mam 2cm czyli 5L na powieżchnię 80x35cm. Więc radze zrobić 1cm warstwę JBL-A. Poza tym nawóz może być. pzdr

Avatar użytkownika
100>P Piotr Stochmal
Znający temat

Posty: 1110
Dołączył: 17 wrz 2005, 09:16
Miasto: Lipno

14 lis 2006, 19:16   (#10)  

Nessos napisał(a):Wiesz lancer18d, z podłożami to jest tak że... mam już kilka lat akwarium i nie wiem jakie jest najlepsze. Bo cały czas pojawiają się nowe. Każdy z nas miał w swoim akwarium już kilka rodzajów podłoży i pewnie będzie miał kolejnych kilka. Jak już znajdziemy dobre pod kątem właściwości to zaczniemy szukać odpowiedniej kolorystyki, czy granulacji. I tak całe życie :wink:


Zgadzam się z Tobą całkowicie :D

Gość


15 lis 2006, 12:27   (#11)  

Zaraz, zaraz, czy to znaczy że to podłoże jest autorstwa p. Wojtaszka?

Leszek Lewkowski
Zainteresowany tematem

Posty: 254
Dołączył: 01 lip 2003, 21:05
Miasto: Białystok

15 lis 2006, 12:38   (#12)  

Marian Wojtaszek stworzył ActiSubstrate sprzedawany przez Aquaela. Ale to substrat, a nie podłoże. Daje się go na dno zbiornika a potem przykrywa żwirem lub innym podłożem. W ofercie firmy jest jeszcze AkwaKwarc - kwarc o różnej granulacji

Avatar użytkownika
Nessos-Przemyslaw Ziolek
Stały bywalec

Posty: 364
Dołączył: 28 paź 2003, 13:03
Miasto: Wrocław

19 lis 2006, 11:31 Re: Podłoże do akwarium  (#13)  

oskarlub napisał(a):Jakie proponujecie podłoże, chcę zeby ładnie rosły roślinki.Proszę o pomoc...
Podłoże w akwa jest b.ważne, spełnia ważną rolę w utrzymaniu homeostazu w zbiorniku ale nie jest najważniejszym czynnikiem jeśli chodzi o wzrost roślin. Ja bym za bardzo nie kombinował- najważniejsze aby nie wpływało na parametry wody (dlatego ciągle najlepszy jest żwirek kwarcowy), ważna jest granulacja (IMHO najlepiej 1-4 mm), grubość (6-8 cm) a na dno trochę gliny lub laterytu (ewentualnie torfu). Od tego powinieneś zacząć. Potem jeżeli takie podłoże nie spełni Twoich oczekiwań można kombinować - różne dodatki, węgiel aktywowany(?), podłoża ADA(???) Ciągle mam jeden zbiornik bez podłoża i jeśli chodzi o rośliny takie jak R.macrandra, R.rotundifolia, M.umbrosum, duży i mały henio, L.aromatica,Hygrophila 'Thailand', limnofile to nie widzę różnicy we wzroście w porównaniu z akwa z podłożem (glina ,lareryt, torf). Natomiast rośliny takie jak onowodki, Barclaya longifolia w takim podłożu są zbyt wybyjałe (barklaja np. 25cm blaszka liściowa osadzona na 25cm ogonku) i staram się je sadzić w wypłukanym żwirku bez dodatków.
Krzysiek

Avatar użytkownika
j24
Stały bywalec

Posty: 430
Dołączył: 29 maja 2005, 19:20
Miasto: Zgierz











Powiązane tematy
  • Akwarium bez podmian na mineralizatorze- stabilność

    Dzień dobry, Zastanawiam się nad obniżeniem ph oraz twardości wody w moim akwarium low tech. Chciałbym docelowo zrezygnować z podmian o ile wszystko będzie dobrze funkcjonować. W domu mam mineralizat...

    Wyświetlenia: 344 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Akwarium na nawozie ogólnym Vimi

    Postanowiłem postawić zbiornik na nawozach VImi. Naturalne czy krajobrazowe na dziko jak widać [emoji3] Vimi Reminamin Vimi all in One Vimi all in Red Akwarium nie jest jakieś super także zrozumie...

    Wyświetlenia: 2364 | Odpowiedzi: 24 czytaj więcej...

  • Tygodniowe akwarium 60l

    Ave Takie pytanie. Tydzień temu założyłem akwarium LT. Podłoże Controsoil, filtr Fluval U2, świece na razie 5 godzin dziennie, woda kranowa plus uzdatniacz.Podawane bakterie Sera Bio Nitrivec,dzisiaj...

    Wyświetlenia: 437 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • pH w świeżo założonym akwarium

    Witam. Minęło 6 dni od startu akwarium. Mam podłoże aktywne, CO2, 2x sinkor led wrb, akwarium typowo roślinne. Dziś zrobiłam test pH i wyszło że jest 5.5 Czy to za mało? Ryb narazie nie mam i narazie...

    Wyświetlenia: 383 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Akwarium 72l nawozy

    Witam w akwarium mam wodę kran jakie nawozy kupić rośliny mało i średnio wymagające czy kupić makro i mikro razem czy osobno pierwiastki jeśli tak to jakie azot potas fosfor żelazo i co jeszcze? Czy n...

    Wyświetlenia: 661 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Podłoże aktywne, dark start, Parametry

    404622316_1417099819015305_317101251705529617_n.jpg Witam, Utworzyłem wątek, aby prosić was o pomoc w sprawie mojego akwarium. Akwarium 120x50x50 ilość wody 220 litrów zalane metodą dark start 17 gru...

    Wyświetlenia: 707 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Start akwarium a nawożenie

    Cześć, Podsyłam poniżej garść informacji nowo wystartowanego baniaka z prośbą o pomoc/porady: Zbiornik 100x40x40 Podłoże to AF Natural Substrate ok. 2 cm, przysypany AF Lava Soil. Do tego trochę piask...

    Wyświetlenia: 4628 | Odpowiedzi: 31 czytaj więcej...

  • Co podnosi krzemiany w akwarium?

    Witam Wczoraj zmierzyłem wreszcie parametry wody w akwarium o to wyniki: pH 6,6 gh-2,kh-2, no3-3 ,Fe-0,4 ,Mg-2 ,po4-0;1 ,k-8 , c02- 20, SiO2-6 wyniki w stopniach niemieckich i w mg/l. A dzisiaj wodę ...

    Wyświetlenia: 909 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Pomoc w prowadzeniu i nawożeniu akwarium Lizura.

    Dzień dobry, w słowach wstępu chciałbym się przywitać i napisać kilka słów o mojej przygodzie z akwarystyką. Wspomnianym hobby zajmuję się od wielu lat, zawsze miałem w posiadaniu większe lub mniejsze...

    Wyświetlenia: 1488 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Woda kranowa do akwarium

    Witam chciałbym przejść z wody Ro do wody kranowej czy takie parametry odpowiadały by roślina ma być to HT Dodam ze kiedyś lalem ta wodę i był wysyp zielenic na szybach i kamieniach jeżeliby się nadaw...

    Wyświetlenia: 2025 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 236 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.