Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! ZAMÓW TERAZ







Lista działów » Pielęgnacja » Glony


Dość cięzki problem z glonami różnej maści !!!! HELP !!!!



Identyfikacja i walka z glonami i sinicami. Skuteczne metody zapobiegania.



Witam!!
Mój zbiornik ma 160 litrów netto i funkcjonuje już 1,5 miesiąca (Fluval 304 powinien być już ustabilizowany biologicznie).

Oświetlenie:
2x TLD 840 18W
2x standard day light 18W
1x TLD 830 18W
po skrajach 2x kompakt 13W ciepła barwa

włączone 12 h/dobe 12-24.
Woda:
GH - 21
KH - 10
pH - 7.0-7.5
NO2 - 0
NH3/NH4 - 0
NO3 - 20 mg/l (przd podmianą było 40) ....... w kranówce 20 mg/l
Fe - 0 - 0.1 (przed podmianą było 0.2)
PO4 - 0.2

Podmiany wody co niedziele około 40%

Nawożenie:
30 mg/l K2SO4 przy każdej podmianie i 25 ml SZ z Chelatem Fe by uzyskać Fe na poziomie 0.2 mg/l (receptura z forum 25g na 500 ml + 3.6 g Fe). Codziennie podawane 4 krople PO4 dające w zbiorniku nie więcej jak 0.1 mg/l.

CO2:
butla 1.5kg + reduktor, 2-3 bąbli/sec. rozpuszczane w dzwonie z wymuszonym przepływem wody (wylot z filtra podzielony na dzwon)

Fauna:
15x Neon Innesa
7x Barwniak czerwonobrzuchy
8x Brzanka sumatrzańska

karmione 2 x dziennie i to dość skromnie.

Flora:
Cryptocoryne crispatula var. balansae
Cryptocoryne beckettii (petchii)
Didiplis diandra
Echinodorus quadricostatus "magdalenensis"
Echinodorus cordifolius "Ovalis" (chyba, dostałem od kumpla)
Elodea najas lub Lagarosiphon major
Eusteralis stellata
Heteranthera zosterifolia
Hygrophila glabra
Hygrophila polysperma
Hygrophila polysperma 'Rosanevig'
Ludwigia repens
Myriophyllum tuberculatum
Rotala rotundifolia (R.indica)
Sagittaria platyphylla
Vallisneria americana

Wszystkie już po 15 ładnie bąbelkują.

Obrazek

W sobote był mały wypadek który był tylko dodatkowym impulsem dla glonów przez przypadek wlał się roztwór KH2PO4 do zbiornika w ilości dającej nie więcej jak 1 mg/l. Ale wszystkie glony jakie widać na zdięciach były już wcześniej więc nie jest to tylko przyczyna tego małego incydentu z P. Problem jest taki że NO3 wraca po tygodniu do 35-40 mg/l. Staram się zbytnio nie prowadzić experymentów ale już brakuje mi pomysłów, tymbardziej czytając forum tworzy się coraz większy mętlik.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na początku wszystko było nawet spoko, był delikatny brak Fe i za duży naddatek NO3 (w przedziałe 30-40 mg/l) ale jakoś się wszystko trzymało. Były minimalne ślady zielenic i jakieś krótkie niteczki max 2mm długości.

Obrazek

A teraz porasta wszystko zielenią glonów.
Po ostatniej podmianie podałem K2SO4 w poprzedniej dawce i tylko 2 ml SZ.

Pomóżcie bo nie wiem co robić.
Grzegorz "ReGuS" Wiśniewski

Krewetka w lesie deszczowym

Avatar użytkownika
REGUS
Początkujący

Posty: 47
Dołączył: 26 paź 2003, 15:24
Miasto: Bodzentyn

masz poalone stozki wzrostu. to jest oznaka przedawkowania potasu.
ale to nie dziwne skoro podajesz go w dwoch zwiazkach. nadmiar potasu
pwooduje niedobor Ca i Mg i stad to "palenie'
Jabol-Radek Jablonski - Lodz
GSM: 693748547

Avatar użytkownika
jabol
Aktywny użytkownik

Posty: 732
Dołączył: 06 sie 2003, 12:11

07 lis 2006, 13:16   (#3)  

To robić, dużą 80% podmiane wody i tylko samo micro podać w małej dawce??

EDIT: Może jeszcze włożyć węgiel i zeolit do filtra na pare dni?? i po tygodniu zacząć pomału od nowa.

A jak uważa reszat użytkowników??
Grzegorz "ReGuS" Wiśniewski

Krewetka w lesie deszczowym

Avatar użytkownika
REGUS
Początkujący

Posty: 47
Dołączył: 26 paź 2003, 15:24
Miasto: Bodzentyn

10 lis 2006, 17:48   (#4)  

REGUS napisał(a):To robić, dużą 80% podmiane wody i tylko samo micro podać w małej dawce??
EDIT: Może jeszcze włożyć węgiel i zeolit do filtra na pare dni?? i po tygodniu zacząć pomału od nowa.
A jak uważa reszat użytkowników??


Czy symfonię zrobięłeś z K2SO4? Czy podajesz samą a K2SO4 osobno?
Tak czy inczej mogłeś doprowadzić do bardzo dużej kumulacji K.
Opisane przez ciebie pH (7,0 - 7,5) warto by uściślić jakimś testem o węźszej skali.
Rozrzut CO2 10-30ppm. Jeśli masz 30ppm (pH 7) to ok - ale jeśli masz 10ppm (pH 7,5) to trochę za mało.
Podmiany wskazane - może lepiej nie jeden raz 80% a 2 x 50% w odstępie 2 dni i powtórka 2 podmian po tygodniu.

Nie opisałeś "ustawienia" zbiornika, więc na wszelki wypadek standardowe rady przydatne w walce z glonami i stabilizujące akwarium:
1. Filtracja - nie sprawdzają się w holenderskim wkłady dedykowane do malawi, czyli duża ceramika, porowate gąbki z szybkim przepływem. Wkłady powinny być gęste, woda powinna "przeciskać się" przez wkłady. Dobrym rozwiązaniem jest drobna (0,5-0,7 cm ) lawa wulkaniczna. Z droższych "firmowych" rozwiązań - np Eheim Ehfi Lav czy też Eheim Ehfi Substrat.
2. Wymiana gazowa - przydatną rzeczą w akwarium jest skimer - jeśli masz błonę powierzchniową to zakup skimera jest pomocny. Spotkałem się z sytuacjami w których zastosowanie skimera spowodowało cofnięcie się sinic. Również inne glony znacząco cofają się po poprawieniu wymiany gazowej. Jeśli masz zamontowaną deszczownię to możesz na noc wyciągać ją ponad lustro wody.
3. Gospodarka gazowa - nie jest dobrym rozwiązaniem podawanie CO2 non stop. Stosowaniu CO2 w ciągu dnia przy jednoczesnym intensywnym napowietrzaniu na noc znacząco poprawia kondycję roślin i zmniejsza również ilość glonów. Rozwiązanie takie stosuje pan Amano a na naszym podwórku między innymi Bartek Lipczyński.
ctrl+c, ctrl+v z własnego postu
Pozdrawiam - Paweł Działowski
Aktualnie
Drzewiej bywało

Avatar użytkownika
diki
Aktywny użytkownik

Posty: 685
Dołączył: 10 paź 2003, 13:28

10 lis 2006, 18:18   (#5)  

diki napisał(a):3. Gospodarka gazowa - nie jest dobrym rozwiązaniem podawanie CO2 non stop. Stosowaniu CO2 w ciągu dnia przy jednoczesnym intensywnym napowietrzaniu na noc znacząco poprawia kondycję roślin i zmniejsza również ilość glonów. Rozwiązanie takie stosuje pan Amano a na naszym podwórku między innymi Bartek Lipczyński.
ctrl+c, ctrl+v z własnego postu


..a jakies "bardziej" naukowe uzasadnienie ?
Jabol-Radek Jablonski - Lodz
GSM: 693748547

Avatar użytkownika
jabol
Aktywny użytkownik

Posty: 732
Dołączył: 06 sie 2003, 12:11

10 lis 2006, 18:33   (#6)  

diki napisał(a):
Czy symfonię zrobięłeś z K2SO4? Czy podajesz samą a K2SO4 osobno?
Tak czy inczej mogłeś doprowadzić do bardzo dużej kumulacji K.


Podawałem osobno, najpierw na cały zbiornik, potem do podmienianej wody.

diki napisał(a):Opisane przez ciebie pH (7,0 - 7,5) warto by uściślić jakimś testem o węźszej skali.
Rozrzut CO2 10-30ppm. Jeśli masz 30ppm (pH 7) to ok - ale jeśli masz 10ppm (pH 7,5) to trochę za mało.


To jest przedział przez cały dzień, rano jest 7,0, wieczorem dochodzi nawet do 7,5


diki napisał(a):Podmiany wskazane - może lepiej nie jeden raz 80% a 2 x 50% w odstępie 2 dni i powtórka 2 podmian po tygodniu.
Tak teraz robiłem

diki napisał(a): Dobrym rozwiązaniem jest drobna (0,5-0,7 cm ) lawa wulkaniczna. Z droższych "firmowych" rozwiązań - np Eheim Ehfi Lav czy też Eheim Ehfi Substrat.


A powiedzmy potłuczony gęsto keramzyt??

diki napisał(a): Wymiana gazowa - przydatną rzeczą w akwarium jest skimer - jeśli masz błonę powierzchniową to zakup skimera jest pomocny. Spotkałem się z sytuacjami w których zastosowanie skimera spowodowało cofnięcie się sinic. Również inne glony znacząco cofają się po poprawieniu wymiany gazowej. Jeśli masz zamontowaną deszczownię to możesz na noc wyciągać ją ponad lustro wody.


Na noc właczam napowietrzacz.

diki napisał(a):podawanie CO2 non stop. Stosowaniu CO2 w ciągu dnia przy jednoczesnym intensywnym napowietrzaniu na noc znacząco poprawia kondycję roślin i zmniejsza również ilość glonów.


Na noc zakręcam CO2.

Aktualnie NO3 zaszło do 10 mg/l a PO4 jest niemieżalne (max może być 0.1). Zbiornik jest po dwóch podmianach 50%. Nie podawane było K2SO4 tylko co drugi dzień 2 ml SZ+Fe.

Chce teraz przejść na SZ+Fe+K2SO4, tylko myśle nad tym dopiero jak NO3 bedzie bliskie 0 tak by podawać je tylko z podmienianą wodą.

Na jaką wartość PO4 się nastawić?? Licząc na dawkę dzienną czy rozbitą na dni wartość tygodniową??

Pozdrawiam serdecznie i dziękuje za pomoc :)
Grzegorz "ReGuS" Wiśniewski

Krewetka w lesie deszczowym

Avatar użytkownika
REGUS
Początkujący

Posty: 47
Dołączył: 26 paź 2003, 15:24
Miasto: Bodzentyn

10 lis 2006, 18:55   (#7)  

REGUS napisał(a):A powiedzmy potłuczony gęsto keramzyt??

Może to być keramzyt, o ile masz dostęp do dobrego źródła.
Dobrego - tzn. keramzyt powinien być drobny (żadnych wielkich brył), porowaty, i obojętny dla wody (standardowy test z octem, lub kwasem).

REGUS napisał(a):Aktualnie NO3 zaszło do 10 mg/l a PO4 jest niemieżalne (max może być 0.1). Zbiornik jest po dwóch podmianach 50%. Nie podawane było K2SO4 tylko co drugi dzień 2 ml SZ+Fe.
Chce teraz przejść na SZ+Fe+K2SO4, tylko myśle nad tym dopiero jak NO3 bedzie bliskie 0 tak by podawać je tylko z podmienianą wodą.

Sugerowałbym raczej SZ+K2SO4. Fe osobno w miarę potrzeb (widoczna chloroza).

REGUS napisał(a):Na jaką wartość PO4 się nastawić?? Licząc na dawkę dzienną czy rozbitą na dni wartość tygodniową??

Dzienną - dawka tygodniowa (jednorazowa) może stymulować glony.
W okresie walki z glonami staraj się nie przekraczać stężeni P=0,2 mg/l.
Pozdrawiam - Paweł Działowski
Aktualnie
Drzewiej bywało

Avatar użytkownika
diki
Aktywny użytkownik

Posty: 685
Dołączył: 10 paź 2003, 13:28

10 lis 2006, 19:24   (#8)  

diki napisał(a):Może to być keramzyt, o ile masz dostęp do dobrego źródła.
Dobrego - tzn. keramzyt powinien być drobny (żadnych wielkich brył), porowaty, i obojętny dla wody (standardowy test z octem, lub kwasem).


Mam taki bo kiedyś stosowałem zamiast typowej ceramiki :)

diki napisał(a):Sugerowałbym raczej SZ+K2SO4. Fe osobno w miarę potrzeb (widoczna chloroza).


Się zrobi!! i zastosuje!! A jaka dawkę byś zaproponował??

Czy końcówki roślin ze spalonymi stożkami odciąć?? Czekać z podmianom wody aż zejdzie całe NO3??
Grzegorz "ReGuS" Wiśniewski

Krewetka w lesie deszczowym

Avatar użytkownika
REGUS
Początkujący

Posty: 47
Dołączył: 26 paź 2003, 15:24
Miasto: Bodzentyn

14 lis 2006, 00:05   (#9)  


A powiedzmy potłuczony gęsto keramzyt??



poczytaj sobie nt. keramzytu tu: http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/vi ... amzyt+sump .

a jeśli masz wątpliwości, napisz do mnie, spróbuję pomóc.

Jeśli chodzi o zeolit, radzę się zastanowić nad zasadnością, bo może się okazać, że tylko zaszkodzi.
pozdrawiam
Paweł B. z Zabrza

<a href="http://www.gsa.org.pl/">GÓRNOŚLĄSKIE STOWARZYSZENIE AKWARYSTÓW</a>

Avatar użytkownika
hydrophil
Poznaje temat

Posty: 108
Dołączył: 02 paź 2005, 18:57
Miasto: zabrze











Powiązane tematy
  • Nowe akwarium problem z mętno-żółtą wodą

    Cześć, Po latach powróciłem do akwarystyki, założyłem baniaczek 240l i od drugiego dnia pojawiła się mętno biała woda. Tydzień mija dorzuciło jeszcze odcień żółtawy. Brunatnice i pierwotniaki? okrzem...

    Wyświetlenia: 878 | Odpowiedzi: 16 czytaj więcej...

  • Problem z glonami i prośba o interpretacje wyników testu.

    Witam. Jestem tutaj nowym forumowiczem, czytałem dużo na temat glonów tutaj jak i na innych forach. Walczę z nimi już kilka ładnych miesięcy. Posiadam akwarium 64l w nim kilka roślin które wczoraj pr...

    Wyświetlenia: 1051 | Odpowiedzi: 18 czytaj więcej...

  • Problem z glonami oraz z roślinami

    Witam, od około miesiąca mam problemy z moim akwarium 240l, baniak jest koło 1,5 miesiąca po restarcie, na początku zapowiadało się dobrze, lecz po jakimś tygodniu rośliny bardzo zwolniły wzrost i po ...

    Wyświetlenia: 913 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Prośba o ocenę parametrów w celu walki z glonami

    Witam was. Od blisko 3 miesięcy walczę z wszelkiego rodzaju glonami nitkowatymi, niestety bezskutecznie. https://photos.app.goo.gl/7MSk4k5NnHxp82bH7 Akwarium 112l, duża obsada roślin. Ok 25 ryb - neo...

    Wyświetlenia: 1762 | Odpowiedzi: 25 czytaj więcej...

  • Problem z glonami w nowym akwarium

    Witam wszystkich forumowiczów, Chciałbym się podzielić problemem zielono-brązowej wody w akwarium. Zbiornik jest nowy 200 L ale założony 2 miesiące temu. Lampa led chrono 100w - dawkowanie 6h dzienni...

    Wyświetlenia: 4296 | Odpowiedzi: 49 czytaj więcej...

  • Dość mocny nitkowaty glon

    Dzień dobry, W krewetkarium jako prawie jedyny rozwija się glon o dość mocnych włosach. Trudno go zerwać z podłoża a na szybach po przyczepieniu tworzy punktowe zaczepy i dość mocno trzyma się szyby...

    Wyświetlenia: 679 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Sekrety walki z glonami - woda utleniona

    http://www.youtube.com/watch?v=geFDaOhCphA Zapraszam do zapoznania się z doświadczeniami autora filmu.

    Wyświetlenia: 79833 | Odpowiedzi: 87 czytaj więcej...

  • Jak wygrać z glonami?

    Witam, od jakiegoś czasu jestem aktywnym "czytającym" forum - analizuję wpisy, starając się wdrożyć je w swoim zbiorniku. Do takiego działania zmusza mnie sytuacja w moim akwarium, a mianow...

    Wyświetlenia: 5261 | Odpowiedzi: 31 czytaj więcej...

  • Pomoc z glonami

    Witam serdecznie mam taki otóż problemik prowadze sobie akwarium 200l i mam problem od miesiąca walczę z sinicami punktowymi nie mogę zbytnio wyjść na prostą i potrzebował bym porady.Staram się korygo...

    Wyświetlenia: 1476 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Problem z glonami ?

    Witam potrzebuje pomocy... Niestety ostatnio w moim akwarium roślinki zaczęły podupadać na zdrowiu a ich łodygi i liście atakuje czarne... No właśnie co to ?

    Wyświetlenia: 656 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: konrad maciałek i 137 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.