Jesteśmy po świeżych dostawach roślin :)     ZOBACZ KATALOG
Wielki Atlas Roślin Akwariowych Christell Kasselmann już dostępny w języku polskim!     Kup teraz







Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Rady o nowym akwa.



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



27 mar 2006, 13:05 Rady o nowym akwa.  (#1)  

Witam

Jestem tu nowy więc proszę o wyrozumiałość. Mam akwarium od jakiegoś czasu lecz nigdy nie wgłębiałem się za bardzo w co i jak powinno być (fachowo) puki rośliny rosły (lecz zawsze miałem problemy z tym) ryby pływały to było wszystko dobrze . Lecz taraz postanowiłem troszkę poważniej wziąść się do tematu.
Ten przełom spowodował rachunek za prąd który otrzymałem z nową książeczkę energetyczną mało się nie przewróciłem (a posiadam zniżkę na energię) co się okazało że 4 świetlówki T8 każda po 30W (Power Glo i jakieś jeszcze akwarystyczne) brały prądu zamiast 4x30W =120W to było (zmierzyłem specjalnym miernikiem) 4x100W=400W i to po 12 godz. na dobę (możecie mi powiedzieć czy ktoś z Was mierzył swoje T8 i jak wyszło z poborem prądu? ) Więc udałem się do sklepu akwa ( z owym miernikiem) i tam też wyszło nie za ciekawie 2x20W prało prądu prawie 90W, zmierzyłem T5 i było tak jak powinno czyli 2x39W brało 73-74W (czyli nawet mniej). Zakupiłem do swojego zbiornika 2x39W Sylvanii Aquastar i Gro-Lux (zamontowałem to nowe oświetlenie przed wczoraj)
I teraz mam do Was wielką prośbę możecie mi doradzić jakie rośliny mam obsadzić i czy to oświetlenie jest wystarczające . Mam zbiornik 90cm długość 40cm szerokość i 80 cm wysokość (i przez tą wysokość miałem problemy z roślinami) narazie mam Kryptokoryna Balansa (lub coś bardzo podobnego) dawkuję CO2, raz w tygodniu podmieniam 80litrów odstanej kranówki. Ryby to totalny mix 4 skalary 4 gurami w sumie 8 bocji (modesta,striada, tygrysia) kosiarka i 4 glońce (2 gibicepsy i dwa nie pamiętam nazwy) karmię je głównie tetrą i 2-3 razy w tygodniu żywy. Azotynów azotanów twardości - nie mam narazie czym sprawdzać (planuję zakup testów). W akwarium mam dwa duże korzenie, dwie skorupy po kokosach i ala korzeń z ceramiki (siedzą w nim modesty). Bardzo bym był wdzięczny za rady co do roślin jakie i w którym miejscu w zbirniku posadzić , acha dodam jeszcze że zamówiłem Planta Gainer Classic, Planta Gainer Pro Ferro+, Planta Gainer Pro Macro.

Pozdrawiam

PS. Nie linczujcie mnie od razu , każdy kiadyś od czegoś zaczynał :)

szakalaka


27 mar 2006, 16:46   (#2)  

Mam pytanie. Na jakich statecznikach pracowały świetlówki T8?
DarekO

Avatar użytkownika
DarekO
Zainteresowany tematem

Posty: 292
Dołączył: 27 lis 2004, 16:13

27 mar 2006, 17:44   (#3)  

T8 3 na jakiś polskich a jedna na bodajże niemieckim jakimś wiem że to odpowiedź idiotyczna lecz teraz jestem w pracy i jak wróce do domu to sprawdze.
Polskie jest tylko symbol PL4000 a niemiecki Vossloh Schwabbe , oczywiście wszystkie magnetyczne.

Może ktoś poradzi co z tym oświetleniem czy starczy czy słabe ? czy mam dokupić jeszcze jeden taki zestaw na 2 świetlówki T5 czy wystarczy jak dodam tylko jeszcze jedną T5`tke.

szakalaka


28 mar 2006, 08:28   (#4)  

Co do twoich T5 to jest zamalo musialbys jeszcze dwie takie dorzucic wtedy uzyskasz 0,5W/L bo teraz masz 0,26W/L a to bardzo malo.
Czyli masz teraz mniej wiecej takie samo swiatlo jak przetem ktore wynosilo 0,25W/L z tym plusem ze T5 sa wydajniejsze wiec w grunie rzeczy niby jest juz ciut lepiej ale dla roslin to jeszcze malo.
A odnosnie starego Twojego oswietlenia i pytanie z nim zwiazanego to ja swoje akwa 80x35x40 oswietlam 2x18W + 2x30W co daje lacznie 96W. Tez niedawno mierzylem pobor produ i okazalo sie ize proda pobierany z siecie to nie okolo 100W lecz okolo
280-300W. No niestety takie straty sa na stateczniku dlatego zobaczywszy ta wspaniala wartosc pradu jaki pobiera planuje na najblizsza wyplate zakup elektronicznych statecznikow do swietlowek T8 na ktorych pobor praduz siecie w najgorszym wypadku jest rowny sumie mocy swietlowek.
Pozdrawiam

neo_ns


28 mar 2006, 08:57   (#5)  

neo_ns dzięki wielkie za radę to taraz nie wiem co zrobić zbierać pieniądze na 2 następne T5 czy kupić statecznik elektroniczny za 60zł na 2 świetlówki T8 30W (bo same świetlówki mam i mogę je wykorzystać). Tylko feler jest taki że ja maxa mogę dać 4 rury zakładając że będzią dwie T5 to czy te nastąpne dwie T8 nie będą za mało światła dawać ?? (wiadomo są mniej wydajne niż T5).

Skłaniał bym się za tym tańszym rozwiązaniem, lecz wolę uzyskać fachową poradę.

Pozdrawiam

szakalaka


28 mar 2006, 09:11   (#6)  

Nie zaslabe nie beda ale:
Z tego co zrozumialem masz teraz 2 nowe zakupione w sklepie swietlowki T5 2x39W
Zakup samego statecznika elektronicznego jest dobry i tanim rozwiazanie ale........
Ile czasu juz uzywales posiadane przez siebie swietlowkei 30W T8 odkad byly kupione nowe?
Chcesz zalozyc holendra tak? Czy zamierzasz podawac CO2 i jesli tak to w jaki sposob?
Jaka wode lejesz do akwa kranowa po katjonicie czy RO ?

neo_ns


28 mar 2006, 13:04   (#7)  

Tak mam dwie nowe T5 (Sylvania Aquastar i Glo-Lux) i mam stare od około roku do 3 lat (orientacyjnie) Power Glo, Flora Glo, Sylvani Aquastar i Arcadii Freshwater i 3 zwykłe Philipsa TDL30 . Na holendra mam chyba nie takie akwa jak trzeba za wysokie ? , po prostu chce żeby mi wmiare łednie rośliny rosły :). CO2 już podaję (pisałem) , wode leję kranówę (odstaną przez tydzień )podmieniam 80 litrów, lecz mogę lać po kationicie (lecz czy ph nie bedzie za niskie) mogę wodę zdemineralizowaną (pracuję na stacji demineralizacji wody więc mogę mieć jaką chcę tylko kłopotliwe noszenie) z RO nie wiem co to :(
Napisz czy te moje świetlówki T8 co mi zostały do czegoś się nadadzą

Acha bo nie pisałem filtr Fluwal 403 z ceramiką i gąbką

szakalaka


28 mar 2006, 14:24   (#8)  

czy masz zamontowane na tych nowych T5 odblysniki jesli tak to jakie i z czego?? Co do T8 do niczego sie juz nie nadaja w dziedzinie akwarystyki , swietlowki T8 nalezy wymieniac co okolo 6 miesiecy ostatecznie co 12 , gdyz po tym czasie nie dosc ze zmniejsza sie ilosc oddawanego swiatla to jeszcze do tego pogarsza sie wspolczynnik oddawania barw Ra a co najgorsze to po okolo 6 miesiacach zaczynaja robic sie przeswity w warstwie fluorescencyjnej i zaczyna emitowac fale z zakresu UV co pogarsza wzrost roslin i przyczynia sie do nadmiernego wzrostu glonow oraz wolniejszego wzrostu roslin.

Najlepiej by bylo gdybys jak najszybciej kupil dwa testy pierwszy to PH a drugi to zestaw do pomiaru twardosci ( weglanowej i ogolnej ) i zmiezyl parametry wody w akwarium bo jesli lejesz wode z kranu to jej twardosc wynosi 20 do 30 stopni niemieckich ( zalecane do 12-15 ) , a przy tak twardej wodzie PH wynosi okolo 7,5 a wskazane jest 5 do 8 , w twardej wodzie trzeba rozpuszczac o wiele wieksze ilosci nawozu a podawanie CO2 jest prawie znikome. Musialbys bys przy podmianach dolewac wody miekkiej , ja dolewam wode z kationitu ale jesli masz dostep do wody destylowanej to bedzie to lepsze rozwiazanie pod warunkiem ze masz ja za darmo lub naprawde za grosz , chyba ze wolisz sie bawic w domu z kationitem co jest troche pracochlonne , wymaga regeneracji roztworem kwasu solnego i odrobiny wprawy.

neo_ns


28 mar 2006, 16:29   (#9)  

Demineralizujemy wodę ze pomocą mas katinitowych i anionitowych , na tym się znam i nie ma problemu mogę sobie przynosić wodę po kationicie :) tylko pisałem że mam też zdemineralizowaną. troszkę kiepsko że T8 trzeba wymieniać co 6 miesięcy i że te moje tylko do kosza :( , a jak jest z T5 ile one wytrzymują bo jak więcej to może jednak będę zbierał na 2xT5.
Co do odbłyśników to mam jakieś takie kupione w sklepie akwa aluminiowe z jednej strony lustro tylko były przesnaczone do T8 i muisiałem pokombinować lecz teraz jest chyba dobrze T5-odbłyśnik.
Wiesz może jaki statecznik (jeżeli bym brał T5 ) jest dobry znaczy jakiś "ciepły start" itp ?może być droższy ale by potem bardziej oszczędzał świetlówy

Co do twardości i ph jak pójdę w kwietniu do pracy (teraz urlop remont mieszkania :( ) to zaniosę do laboratorium próbkę wody i dam znać co i jak

szakalaka


28 mar 2006, 21:05   (#10)  

neo_ns napisał(a):Co do T8 do niczego sie juz nie nadaja w dziedzinie akwarystyki , swietlowki T8 nalezy wymieniac co okolo 6 miesiecy ostatecznie co 12 , gdyz po tym czasie nie dosc ze zmniejsza sie ilosc oddawanego swiatla to jeszcze do tego pogarsza sie wspolczynnik oddawania barw Ra a co najgorsze to po okolo 6 miesiacach zaczynaja robic sie przeswity w warstwie fluorescencyjnej i zaczyna emitowac fale z zakresu UV co pogarsza wzrost roslin i przyczynia sie do nadmiernego wzrostu glonow oraz wolniejszego wzrostu roslin.


Bardzo ciekawe informacje - tylko spytam kolegę jakie jest źródło tych rewelacji?? A po kliknięciu w link w mojej sygnaturce zobaczy kolega akwarium ze świetlówkami T8 które pracują po 14-15 godzin dziennie od września 2004.

neo_ns napisał(a):co najgorsze to po okolo 6 miesiacach zaczynaja robic sie przeswity w warstwie fluorescencyjnej i zaczyna emitowac fale z zakresu UV co pogarsza wzrost roslin i przyczynia sie do nadmiernego wzrostu glonow oraz wolniejszego wzrostu roslin.

Ten fragment jest najlepszy. Czysta żywa propaganda. :D :lol:
Pozdrawiam - Paweł Działowski
Aktualnie
Drzewiej bywało

Avatar użytkownika
diki
Aktywny użytkownik

Posty: 685
Dołączył: 10 paź 2003, 13:28

28 mar 2006, 23:53   (#11)  

To można wiedzieć jak jest z tą długością użytkowania T8 i T5 ??

szakalaka


29 mar 2006, 01:04   (#12)  

szakalaka napisał(a):To można wiedzieć jak jest z tą długością użytkowania T8 i T5 ??

Dawno, dawno temu, za siedmioma ... :lol:
No dobrze - wcale nie tak dawno najpopularniejszymi świetlówkami były rurki z oznaczeniem TL. Przy stosowania świetlówek TL strumień świetlny już po 5 000 godzin spada do poziomu 75% wartości początkowej. Czyli rzeczywiście po roku użytkowania świetlówki traciły 1/4 mocy i dawało się to zauważyć.
Wraz z nowymi technologiami pojawiły się świetlówki oznaczone TLD i TLD super. W świetlówkach TLD Super 80 strumień świetlny nie spadnie więcej niż 12% nawet po 20 000 godzin świecenia.
To co stosujemy w naszych akwariach czyli linia 8xx i 9XX czy też aquarelle to świetlówki wykonane w nowej technologii.
A T5 są produkowane w tej samej technologii co nowe T8. Czyli długość ich użycia i spadek mocy powinny być podobne.
Pozdrawiam - Paweł Działowski
Aktualnie
Drzewiej bywało

Avatar użytkownika
diki
Aktywny użytkownik

Posty: 685
Dołączył: 10 paź 2003, 13:28

29 mar 2006, 04:04   (#13)  

No to teraz to już muszę to przetrawić T8 czy T5 .

szakalaka


29 mar 2006, 07:31   (#14)  

---> diki

Jesli wedlug ciebie 3 lata temu byly juz TLD super 80, a tak po za tym zaklkadajac 3lata czyli 1095dni przy oswietleniu 14-15h daje to 15 330 - 16 425 h tak czy siak nie daje im wiecej sprawnosci niz 60% :!:

neo_ns


29 mar 2006, 10:52   (#15)  

neo_ns napisał(a):---> diki
Jesli wedlug ciebie 3 lata temu byly juz TLD super 80, a tak po za tym zaklkadajac 3lata czyli 1095dni przy oswietleniu 14-15h daje to 15 330 - 16 425 h tak czy siak nie daje im wiecej sprawnosci niz 60% :!:


Zupełnie nie rozumiem twojego wywodu. Możesz napisać jeszcze raz prostszym językiem?
Pozdrawiam - Paweł Działowski
Aktualnie
Drzewiej bywało

Avatar użytkownika
diki
Aktywny użytkownik

Posty: 685
Dołączył: 10 paź 2003, 13:28

29 mar 2006, 11:14   (#16)  

Piszesz ze TLD super 80 sa o wiele wydajniejsze i dluzej sprawne ale kolega pisal ze ma je okolo 3lat a wtedy niebylo jeszcze TLD super 80, czyli sa to swietlowki starego typu a skoro maja kolo 3 lat a 3 lata to 15 330 h swiecenia (przy naswietlaniu 14-15h/dobe) czyli nawet jakby to byly TLD super 80 to juz i one byly by na wykonczeniu a ze to nie sa one tytlko starszego typu swietlowki to szacuje ze moga miec w tej chwili maxymalnie 60% sprawnosci.
Pozdrawiam

neo_ns


29 mar 2006, 12:21   (#17)  

neo_ns napisał(a):Piszesz ze TLD super 80 sa o wiele wydajniejsze i dluzej sprawne ale kolega pisal ze ma je okolo 3lat a wtedy niebylo jeszcze TLD super 80,

Wiesz, czy zgadujesz?

neo_ns napisał(a):czyli sa to swietlowki starego typu

Na pewno nie są to TL. Możliwe że są to TLD - ale i tak trzeba by sprawdzić deklarowany przez producenta czas użytkowania.

neo_ns napisał(a):a skoro maja kolo 3 lat a 3 lata to 15 330 h swiecenia (przy naswietlaniu 14-15h/dobe) czyli nawet jakby to byly TLD super 80 to juz i one byly by na wykonczeniu a ze to nie sa one tytlko starszego typu swietlowki to szacuje ze moga miec w tej chwili maxymalnie 60% sprawnosci.Pozdrawiam

Wiesz - wolałbym żebyś nie szacował i nie zgadywał tylko poszukał informacji na stronach producenta i portalach związanych z oświetleniem.
Pozdrawiam - Paweł Działowski
Aktualnie
Drzewiej bywało

Avatar użytkownika
diki
Aktywny użytkownik

Posty: 685
Dołączył: 10 paź 2003, 13:28

29 mar 2006, 21:03   (#18)  

No wreszcie ktoś odważył się podważyć mity związane z czasem użytkowania świetlówek T8 :!:
Moje oswrwacje również potwierdzają, że 6 miesięczny okres użytkowania świetlówek T8 należy włożyć między bajki.
DarekO

Avatar użytkownika
DarekO
Zainteresowany tematem

Posty: 292
Dołączył: 27 lis 2004, 16:13

29 mar 2006, 22:04   (#19)  

DarekO napisał(a):No wreszcie ktoś odważył się podważyć mity związane z czasem użytkowania świetlówek T8 :!:
Moje oswrwacje również potwierdzają, że 6 miesięczny okres użytkowania świetlówek T8 należy włożyć między bajki.


DarekO - nie do końca są to bajki - dla świetlówek o małej mocy coś w tym jest. Czytając o produktach Philipsa nieopatrznie przyjąłem że skoro w świetlówkach przeznaczonych do użytku domowego - bo tym naprawdę są 950 i 965 - używa się nowych technologii to i w świetlówkach akwarystycznych te technologie są w użyciu. Philips konsekwentnie udoskonalał rury - od TL, poprzez TLD, TLD super 80, aż do najnowszych TLD super 90.
Po ostatniej wymianie zdań z Neo_ns sam postanowiłem przyjrzeć się bliżej produktom Hagena. I jestem zaskoczony :!: :!:
Wygląda na to że jedynym nowoczesnym produktem w ofercie Hagena jest T8 Power-Glo. Tylko dla tej świetlówki Service Life (czas efektywnego świecenia) to 20000 godzin. Dla pozostałych świetlówek już jest gorzej:
T8 Flora-Glo (40W) - 10000 godzin (ok. 22 miesiące - nieźle)
T8 Flora-Glo (30W) - 7500 h. (jeszcze nie najgorzej - jakieś 16 miesięcy)
T8 Flora-Glo (15W) - 5000 h. (już tylko 11 miesięcy)
-----
T8 Aqua-Glo (40W) - 10000 h.
T8 Aqua-Glo (30W) - 7500 h.
T8 Aqua-Glo (15 W) - 5000 h.
----
T8 Sun Glo (40W) - 10000 h.
T8 Sun Glo (30W) - 7500 h.
T8 Sun Glo (30W) - 5000 h.

Ciekawe jest że im mniejsza moc świetlówki tym krótsza jej żywotność. :!:
W żadnym przypadku Service Life nie wynosi pół roku, poza tym przyjąłem 15 godzinny dzień świecenia, jeśli zmniejszymy go do 10 godzin to wyniki poprawią się o 1/3.

I tu niespodzianka - dla T5 Aqua-Glo (8W) - Service Life - 3000 h. :!: pół roku dla T5 :!:
To samo dla T5 Sun-Glo (8W)- Service Life - 3000 h. i dla T5 Power Glo.
Muszę jeszcze trochę pogooglać :wink: - mam pewne domysły - jak sprawdzę to napiszę.
Pozdrawiam - Paweł Działowski
Aktualnie
Drzewiej bywało

Avatar użytkownika
diki
Aktywny użytkownik

Posty: 685
Dołączył: 10 paź 2003, 13:28

31 mar 2006, 18:05   (#20)  

to ja może dopełnie:
T8 Power-Glo (20W) - 9000h
T8 Aqua-Glo (20W) - 10000h
T8 TROCAL Plant (18W) - 15000h

.. co przy oświetleniu 12h na dobe (które ja stosuje) daje mi żywotność ok. 2lata i 1mies. dla Power-Glo, 2lata i 4 miesiace dla Aqua-Glo oraz aż 3lata i 5 mies. dla TROCAL Plant!!! .. to nawet nienajgorzej 8) Jestem ciekaw czy stosujac stateczniki elektroniczne ten okres sie jeszcze bardziej wydłuża jak zapewnia producent?

Avatar użytkownika
vasteq
Aktywny użytkownik

Posty: 610
Dołączył: 22 lip 2005, 10:52
Miasto: -=POZNAŃ=-

Wspieram stronę kontem Premium











Powiązane tematy
  • Nowe akwa LT dla Laika

    Czesc wszystkim, zakupilem komplet juwel rio 125 i chce tam stworzyc cos ala iwagumi przy uzyciu trawnika monte carlo i do tego jakies najmniej wymagajace rosliny z racji ze nie mam pojecia o akwaryst...

    Wyświetlenia: 520 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Problem z glonami w nowym akwarium

    Witam wszystkich forumowiczów, Chciałbym się podzielić problemem zielono-brązowej wody w akwarium. Zbiornik jest nowy 200 L ale założony 2 miesiące temu. Lampa led chrono 100w - dawkowanie 6h dzienni...

    Wyświetlenia: 4461 | Odpowiedzi: 49 czytaj więcej...

  • Glony w nowym akwarium [poczatkujacy]

    Drodzy Państwo To moje pierwsze akwarium. Odpaliłem je dwa tygodnie temu wiec tylko pytam czy to normalne zjawisko. I co to jest tak naprawdę (algi)? Dodam jeszcze ze swiece 12h na dobę i przez ten c...

    Wyświetlenia: 2079 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

  • Glon w akwa

    Poradźcie mi co to za glon i jak sie go pozbyć akwa ma 3 miesiące. Akwarium 90x40x50 -180 l Lampa uf-eheim 9w obecnie włączona 24/h Filtr eheim 5e 600T wi-fi ustawiny na połowę wydajności obecnie gą...

    Wyświetlenia: 810 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Chihiros WRGB2 90 - jak świecić w nowym akwarium

    Cześć, Czy ma ktoś doświadczenie z tą lampą (Chihiros WRGB2 90) w kwestii świecenia nowego akwarium ? Doczytałem gdzieś aby przez pierwsze 3 tyg. świecić w ustawieniu Red na 50%, Green na 40%, Blue ...

    Wyświetlenia: 2594 | Odpowiedzi: 21 czytaj więcej...

  • Tropica Soil - nawożenie w nowym akwarium

    W ciągu kilku tygodni będę startował akwarium 182l na tym podłożu. Będzie podawane CO2 za pomocą reaktora z filtra narurowego. Oświetlenie Chihiros WRGB2 90. W kranie mam bardzo miękką wodę, ok. 2dKH...

    Wyświetlenia: 2535 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

  • Krasnorosty w nowym akrarium.

    Witam, może ktoś miał podobny problem. Mam problem z krasnorostami po restarcie akwarium. Akwarium 96L na podłożu Tropica. Nawozy podaję co drugi dzień, plus Co2. Roślinki rosną bardzo ładnie, nowe l...

    Wyświetlenia: 726 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Problem z nowym reduktorem. Ucieka gaz

    Mam problem z nowym reduktorem. Po podłączeniu i odkręceniu, prawy manometr "przekręcił się", a z zaworka w reduktorze (regulacja płaskim śrubokrętem) ulatuje gaz przy zamkniętym zaworze Cam...

    Wyświetlenia: 4377 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...

  • Nieprawdziwe informacje w nowym filmie GreenAqua

    Cześć wszystkim. Właśnie obejrzałem nowy film z jednego z ulubionych kanałów tego forum :) Tamas mówi dziwne rzeczy na temat KH, PH i mineralizacji. Jest bzdurą, że rośliny topią się przy niskim ph...

    Wyświetlenia: 2569 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Spoina w nowym akwarium prośba o o opinie

    Jak w tytule , proszę niech się wypowie ktoś kto się zna czy taka spoina po zalaniu akwarium to powód do obaw czy mogę spać spokojnie ? Czy takie coś kwalifikuje zbiornik do reklamacji? Te kropeczki p...

    Wyświetlenia: 2497 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 293 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.