Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Nawożenie i chemia wody


Analiza lab. składu nawozu Aqua-art-u podane przez kekona



Metody nawożenia roślin akwariowych. Analiza parametrów wody i dobór właściwych preparatów.



Napotkałem na forum APC taki post kekona dot. składu nawozu (prawdopodobnie Ferro+)

Kekon opublikował w nim nast. wyniki analizy laboratoryjnej nawozu:
Fe 2100 ppm
Mn 1240 ppm
B 140 ppm
Zn 150 ppm
Cu 80 ppm
Mo <1 ppm

Nie podał jednak dokładnie jakiego nawozu to dotyczy (micro czy też ferro+).
W związku z tym mam do niego pytanie jaki to nawóz i w jakiej ilości nawozu występują takie stężenia.
Ponieważ nawozy te zyskują coraz większą popularność kwestią czasu jest poznanie ich pełnego składu (niestety przez reverse engineering) i możliwość bardziej rozsądnego nawożenia.

[disclaimer]
Mógłbym zadać to pytanie przez PW jednak ze względu na unikalną i skrzętnie ukrywaną wiedzę przez producenta :( upublicznienie tych wiadomości wydaje mi się słuszne.
Nie jest moją intencją w żaden sposób zaszkodzenie firmie Aqua-art, której to nawozy zresztą oceniam wysoko.

Avatar użytkownika
markis
Poznaje temat

Posty: 79
Dołączył: 28 lip 2004, 12:38
Miasto: Szczecin

13 mar 2006, 16:59   (#2)  

To zdecydowanie Ferro+, ponieważ takie składniki ma Ferro+, a Micro ma jeszcze krzem, tytan, kobalt.

Jacek Petryszak


13 mar 2006, 17:07   (#3)  

Jacek Petryszak napisał(a):[...]
Micro ma jeszcze krzem, tytan, kobalt.


No właśnie "jeszcze" :wink:
Mógł nie mierzyć pozostałych, zwłaszcza że są to wybitnie śladowo śladowe pierwiastki...

Avatar użytkownika
markis
Poznaje temat

Posty: 79
Dołączył: 28 lip 2004, 12:38
Miasto: Szczecin

13 mar 2006, 17:51   (#4)  

Wątpię, jeśli robi test to chyba na wszystkie pierwiastki, a jeśli na jakieś by nie zrobił to by chyba napisał o tym.

Jacek Petryszak


30 maja 2006, 12:41   (#5)  

Odświerzę temat bo nie pasuje mi dawkowanie. Nie wiem czy dobrze wyliczyłem ale porównując dawkowanie wg.zaleceń producenta PG f+ i TMG to dobowa dawka żelaza z TMG wychodzi 0,01mg/l natomiast z PG f+ wychodzi dawka ok.12 razy większa - różnica kolosalna. Nie wiem czy skład jest poprawny czy ja coś źle policzyłem?

Avatar użytkownika
j24
Stały bywalec

Posty: 430
Dołączył: 29 maja 2005, 19:20
Miasto: Zgierz

30 maja 2006, 13:11   (#6)  

j24 napisał(a):Odświerzę temat bo nie pasuje mi dawkowanie. Nie wiem czy dobrze wyliczyłem ale porównując dawkowanie wg.zaleceń producenta PG f+ i TMG to dobowa dawka żelaza z TMG wychodzi 0,01mg/l natomiast z PG f+ wychodzi dawka ok.12 razy większa - różnica kolosalna. Nie wiem czy skład jest poprawny czy ja coś źle policzyłem?


Wydaje mi się, że zalecane dawkowanie PGF+ jest nieco przesadzone. Obecnie stosuję ok. 1/3 zalecanej dawki (0,9 W/l). Jak na razie brak oznak niedoborów. Sam Bartek Lipczyński w prezentowanym na tym forum akwa stosuje 1/3-1/2 zalecanej dawki mimo że jest wypasione pod względem oświetlenia.

Zużyłem całą butelkę PGF+ dozując zgodnie z zaleceniami i przeżyłem mały szok czyszcząc swój kubełek po dłuższym czasie. Wszędzie rdzawe błoto... :roll:

pzdr

Avatar użytkownika
markis
Poznaje temat

Posty: 79
Dołączył: 28 lip 2004, 12:38
Miasto: Szczecin

30 maja 2006, 13:16   (#7)  

Szukaj nie gryzie. :-p

Bartek Lipczyński napisał(a):Ferro+ to nawóz którego zadaniem jest uzupełnianie poziomu mikroelementów - przede wszystkim żelaza i manganu - w przyswajalnej formie, pomiędzy podmianami wody, których ubytki następują w głównej mierze poprzez procesy utleniania i wytrącania.

Zapotrzebowanie na w/w jest mniejsze w nowym zbiorniku i zwiększa się wraz z jego wiekiem.
Zapotrzebowanie na preparat jest różne w każdym zbiorniku, jak różne jest natężenie czynników sprzyjających lub/i ograniczających dostępność w/w.

Natężenie światła, poziom tlenu w wodzie, jakość i intensywność procesów filtracji, rodzaj podłoża, obecność innych związków i jonów w wodzie, itd.

W związku z powyższym, wskazania producenta należy traktować jedynie jako wskazówkę. Dawkę dzienna podawanego PG Pro Ferro+ należy indywidualnie dostosować do swojego zbiornika, kierując się:
- w przypadku akwarystów zaawansowanych - obserwacjami,
- w przypadku mniej doświadczonych, wskazaniami testów, ( 0,2-0,3 ppm na teście JBL Fe zupełnie wystarczy).
Pozdrawiam - Paweł Działowski
Aktualnie
Drzewiej bywało

Avatar użytkownika
diki
Aktywny użytkownik

Posty: 685
Dołączył: 10 paź 2003, 13:28

31 maja 2006, 10:24   (#8)  

Ale jak ktoś przechodzi np.z TMG na PG i stosuje dawkowanie wg.wskazań producenta to nie dziwne że mu po paru dniach glony wyskakują, bo faktycznie zwiększa 12x dawkę nawozu. Nie było by takich wpadek gdyby na PG podany był skład.

Avatar użytkownika
j24
Stały bywalec

Posty: 430
Dołączył: 29 maja 2005, 19:20
Miasto: Zgierz

31 maja 2006, 11:26   (#9)  

Dawkowanie na etykietach PG jest mocno "w gore"- ja to przerabialem i inni tez. Byc moze sprawdza sie przy systemie ciaglej podmiany wody. Co do skladu nawozow Aqua Art, to nie liczylbym na to, ze Bartek poda sklad procentowy, przynajmniej tak mi kiedys powiedzial (nawet w prywatnej rozmowie nie chcial ujawnic, powolujac sie na prawa rynku)
Pozdrawiam
Grzegorz Guzik- Kraków

Avatar użytkownika
Grzegorz Guzik
Znający temat

Posty: 1953
Dołączył: 30 cze 2003, 21:53
Miasto: Kraków

25 lip 2006, 17:57   (#10)  

Na niektórych nawozach PG podane jest: "Zaleca się stosowanie zalecanych dawek dozowania". Z drugiej strony, czytam posty B.Lipczyńskiego że należy dobrac dawki. Jest to niespójne i mylące. W kazdym razie, jak dalem kiedyś pełne dawki PG Micro i Ferro nastąpiło zupełne zatrzymanie wzrostu w 3 dni. Poza tym, ciągle miałem problemy np. z rotalami w których stożki zamieniały sie w rozety. Sugerowało to trochę niedobór Zn. Poza tym, ciągle mialem niedobory Fe mimo podawania 50% dawek. Po przejściu na oryginalne TMG wszystkie te objawy ustąpiły (przy dawce 200%). Mam wrażenie, że coś jest nie tak w tym Ferro (chelaty nie działają itp. sam już nie wiem). Obecnie jednak "daję szansę" Ferro przy dawkach 25% i Micro 25%. Z moich doświadczeń wynika, że najlepiej się sprawdza pełen zestaw PG przy wodzie tylko z RO ale lepiej dawać 150% dawki Hydro Mineral.
Glony są jak psychologia kobiety - jak gęsty i ciemny las. Wielu już w nim zbłądziło śmiałków...

Avatar użytkownika
kekon7
Zaawansowany użytkownik

Posty: 788
Dołączył: 03 cze 2005, 18:41

26 lip 2006, 09:50   (#11)  

To, co do tej pory opublikowałeś jest na tyle niedokładne (CO CHCIAŁBYM PUBLICZNIE OŚWIADCZYĆ) że aż bezsensowne i jedyną zasługą tego co zrobiłeś jest - opinia bezinteresownego cenzura – dla Ciebie i woda z mózgów czytających.


"Uderz w stół a nożyce się odezwą" ;)

Avatar użytkownika
kekon7
Zaawansowany użytkownik

Posty: 788
Dołączył: 03 cze 2005, 18:41

26 lip 2006, 10:48   (#12)  

Niestety kekon7- Bartek ma racje, pokazales juz swoje pazurki w innych watkach walczac ze wszystkimi mozliwymi autorytetami akwarystycznymi nie majac przy tym wielkiego pojecia o czym mowisz. Jesli Twoja pasja jest walka za wszelka cene, to zaloz sobie jakies forum anarchistyczne.
Moderatorzy- moze czas cos zrobic :!:
Pozdrawiam
Grzegorz Guzik- Kraków

Avatar użytkownika
Grzegorz Guzik
Znający temat

Posty: 1953
Dołączył: 30 cze 2003, 21:53
Miasto: Kraków

26 lip 2006, 10:59   (#13)  

Grzegorzu - nie przesadzaj, że "ze wszystkimi możliwymi autorytetami akwarystycznymi". Poza Tobą, BL i Dikim z nikim nie "zadzierałem". A jeśli ktoś czuje się urażony to szczerze przepraszam (z czasem faktycznie przesadziłem ale wiem że i tak mam swoje racje co do pewnych rzeczy). Jeśli chczesz mnie usunąć z forum to nie ma problemu.
Glony są jak psychologia kobiety - jak gęsty i ciemny las. Wielu już w nim zbłądziło śmiałków...

Avatar użytkownika
kekon7
Zaawansowany użytkownik

Posty: 788
Dołączył: 03 cze 2005, 18:41

26 lip 2006, 11:08   (#14)  

Nie przesadzam! Przypomnij sobie swoje tezy nt pana Amano. W tamtym przypadku kilka osob zgodnie orzeklo, ze po prostu sie osmieszasz.
Wiesz nie chodzi o usuwanie Cie z forum, tylko zebys sie zastanowil. Bo to nie jest forum anarchistyczne- naprawde. Wielu ludziom tuchodzi o podzielenie sie konkretna wiedza, ta ktora rzeczywiscie posiadaja oraz pewnym spojrzeniem na akwarystyke, a nie o nabijanie postow (ostatnio widzielem tu taki watek w ktorym po pol roku dales barzdo podobny tekst- po co? Nie wiem), czy brylowanie za wszelka cene. Ergo: jesli ktos mowi Ci po raz kolejny w twarz, ze mowiac brzydko "bredzisz", to daj sobie spokoj.
Ps. Twoje "haselko" pod podpisem jest ponizej dobrego smaku.
Pozdrawiam
Grzegorz Guzik- Kraków

Avatar użytkownika
Grzegorz Guzik
Znający temat

Posty: 1953
Dołączył: 30 cze 2003, 21:53
Miasto: Kraków

26 lip 2006, 13:10   (#15)  

OK, Grzegorzu zakończmy wszelkie zatargi. Czasem się unosiłem to fakt - chociaż np. nie jest prawdą, że pisze jakieś brednie dotyczące chemii bo to co stosuję w swoim zbiorniku sprawdza się i to dość dobrze, poza tym sporo z tych rzeczy dowiedziałem się właśnie z tego forum i z APC gdzie nikt nie miał do tego zastrzeżeń i z powodzeniem to stosuje.
Poza tym nie zgadzam się z tym że nabijam posty. To ża akurat może cos napisałem podobnego co pół roku temu chyba nie jest przestępstwem (no chyba że większość postów byłaby podobna). Ale ok, kończmy ten topic.
Glony są jak psychologia kobiety - jak gęsty i ciemny las. Wielu już w nim zbłądziło śmiałków...

Avatar użytkownika
kekon7
Zaawansowany użytkownik

Posty: 788
Dołączył: 03 cze 2005, 18:41

26 lip 2006, 13:37   (#16)  

kekon7 - ostatnie ostrzeżenie - jeśli nie zaprzestaniesz personalnych ataków na Bartka Lipczyńskiego to zostaniesz zbanowany - kultura osobista obowiązuje wszystkich.
Dyskusja to nie to samo co pyskówka a ataki personalne nie zastąpią argumentów. Deprecjonujesz czyjeś osiągnięcia a sam nie potrafisz nawet zbliżyć się do poziomu osób, które atakujesz.
Pozdrawiam - Paweł Działowski
Aktualnie
Drzewiej bywało

Avatar użytkownika
diki
Aktywny użytkownik

Posty: 685
Dołączył: 10 paź 2003, 13:28

26 lip 2006, 16:22   (#17)  

Grzegorz Guzik napisał(a):Niestety kekon7- Bartek ma racje, pokazales juz swoje pazurki w innych watkach walczac ze wszystkimi mozliwymi autorytetami akwarystycznymi nie majac przy tym wielkiego pojecia o czym mowisz.


Jakos nie zauwazylem, zeby kekon7 walczyl ze wszystkimi mozliwymi autorytetami :roll:)

diki napisał(a):kekon7 - ostatnie ostrzeżenie - jeśli nie zaprzestaniesz personalnych ataków na Bartka Lipczyńskiego to zostaniesz zbanowany


Na tym forum sie banuje wszystkich, ktorzy są nie wygodni dla B.L i nie promuja jego nawozow ?

Moim zdaniem kazdy ma prawo do wlasnego zdania na temat nawozow itp. Jesli sie kekonowi nie sprawdzaja nawozy PG to ma prawo o tym napisac. Mi np tez sie seria PG nie sprawdza za wyjatkiem HM ( ten produkt uwazam za dobry nie trzeba mieszac CaCO3 Mg2SO4 itp do osiagniecia prawidlowych proporcji). Pg micro mi sie nie sprawdza i strasznie w nim cieknie dozownik. Mam tez PG classic ktorego nigdy nie otworzylem a na powierzchni nawozu zrobila sie plesn. Moim zdaniem producent nawozu powienien przyjac krytyke i starac sie poprawic jakosc produktow, a nie zaraz sie unosic i wypiswyac ze kekon7 atakuje jego osobe.

Arturs
Poznaje temat

Posty: 144
Dołączył: 18 sie 2003, 11:53

26 lip 2006, 17:34   (#18)  

Panowie, mysle że trzeba zakończyc ten temat raz na zawsze. Przez ten czas wymiany zdań na tematy związane z produkatami Aqua-Artu itd. wszyscy zdążyli się chyba do siebie uprzedzić. Przez co nawet dość knkretne argumenty nie bardzo docierają tam gdzie powinny. Bartek dostaje 1 ostrzeżenie za użycie wulgaruzmu. Wszyscy moderatorzy bedą śledzić ten temat i reagować na bierząco. Proszę nade wszystko o wzajemne poszanowanie i zrozumienie aby zakończyć ten spór, który nie doprowadzi do niczego konstruktywnego poza kolejnymi złośliwymi utarczkami tak jak to miało miejsce wcześniej.


Na tym forum sie banuje wszystkich, ktorzy są nie wygodni dla B.L i nie promuja jego nawozow ?


Na tym forum banuje się kogoś kto zgodnie z regulaminem dostanie więcej niż 3 ostrzeżenia lub w inny nieprzewidziany w regulaminie sposób szkodzi temu forum.
Pozdrawiam, Mariusz

Avatar użytkownika
enigma
Zasłużony akwarysta

Posty: 967
Dołączył: 27 sie 2003, 14:12
Miasto: Wrocław

26 lip 2006, 21:27   (#19)  

IMHO danie ostrzerzenia panu Bartkowi, a kekonowi nie, nie jest do końca sprawiedliwe :? Co prawda padł wulgaryzm, ale jak napisał pan Grzegorz kekon cały czas prowokował i walczył z panem Bartkiem (zresztą nie tylko) i produktami jego firmy. Opublikował skład (nie prawdziwy, ale cóz), który był skrywany przed plagiatem i zdaje się, że gdzieś to było wprost powiedziane. To mogło zdenerwować pana Bartka. Ja w każdym razie byłbym wkurzony.

Avatar użytkownika
Zobek
Aktywny użytkownik

Posty: 630
Dołączył: 15 paź 2004, 14:51
Miasto: Gliwice

26 lip 2006, 21:46   (#20)  

Zobek napisał(a): Opublikował skład (nie prawdziwy, ale cóz), który był skrywany przed plagiatem i zdaje się, że gdzieś to było wprost powiedziane.


A Ty skad wiesz ze nie prawdziwy ? Jaki skład by nie był na forum podany to i tak producent zaprzeczy A co do ostrzezenia to enigma ma racje. B.L zlamal regulamin wiec dostał "zolta kartke" regulamin jest dla kazdego i nikt nie moze byc ponad nim.

Arturs
Poznaje temat

Posty: 144
Dołączył: 18 sie 2003, 11:53











Powiązane tematy
  • Potas z KH Buildera czy z nawozu?

    Wystartowałem nowe akwarium na podłożu Tropica. Korzenie plus lawa więc nic nie podnosi Kh. Zawsze sugerujecie, żeby na początku nawozić potasem i tu moje pytanie. Czy może zamiast nawozić potasem, le...

    Wyświetlenia: 262 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • PH-BOT Aqua-Trend - dziwne zachowanie sondy pH

    Hej, Od kilku dni w akwarium mam kontroler pH: PH-BOT Aqua-Trend zestaw MIDI Odczyt z sondy nie jest stały i zmienia się w ciągu jednej sekundy kilkukrotnie - pH skacze np między 6.60 a 6.63. Skutk...

    Wyświetlenia: 1086 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Nawozy GT AQUA - nowość

    6-280921.jpg Do oferty sklepu dołączyły nowe nawozy marki GT Aqua. Są one przeznaczone dla roślin wodnych hodowanych w akwariach dekoracyjnych. Nawozy zawierają kluczowe składniki dla rozwoju zdrow...

    Wyświetlenia: 3122 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • TESTY JBL vs Acqua Lab vs Hanna

    Wrzucam bo może kogoś zainteresuje i może ktoś ma podobne wnioski. Właśnie skończyłem robić testy dla PO4, NO3 i FE i poniżej wyniki: test PO4 JBL 0,4 odczyt hanka 0,99 / 1,04 ACQUA 0,8 odczyt h...

    Wyświetlenia: 1745 | Odpowiedzi: 16 czytaj więcej...

  • 'Nawożenie przez przekarmianie'

    Na czym polega metoda "nawożenia przez przekarmianie" ( to termin chyba wprowadzony przez D. Walstad? ) - czy na tym, że podajemy bardzo dużo jedzenia rybom, które to ryby ( czy inna obsada ...

    Wyświetlenia: 1859 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Mikro - ilości nawozu

    Witajcie! Zasadniczo od startu w listopadzie 2020 przeszedłem w moim baniaku 200l spora drogę (szczególnie jeśli chodzi o wiedzę i świadomość). Dużo się też zmieniło i przeszedłem z LT na HT, chociaż ...

    Wyświetlenia: 1909 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Czy duży poziom fosforu w kranie jest pobierany przez roslin

    Witam , od półtorej roku mam baniak 200 litrowy. Pół roku temu dołożyłem CO2 i miesiąc temu wymieniłem oświetlenie z oryginalnego juwela na dwie belki Superfish 56W suny + aquael plant 32w. Rośliny po...

    Wyświetlenia: 5795 | Odpowiedzi: 18 czytaj więcej...

  • Czym nawożą w Green Aqua? Tajemnica rozwiązana

    https://www.youtube.com/watch?v=r53ZQW0m8VM Zapraszam do obejrzenia :)

    Wyświetlenia: 7698 | Odpowiedzi: 29 czytaj więcej...

  • Automatyzacja nawożenia (Green Aqua)

    https://www.youtube.com/watch?v=yy0I8oI--NY Zapraszam do obejrzenia fajnie zmontowanego filmu. Dla osób nie posługujących się językiem angielskim jest opcja włączenia automatycznego tłumaczenia nap...

    Wyświetlenia: 1211 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Analiza testów

    Hej Woda w akwarium Ph 6,4 ( co2 z butli) KH 5 GH 9 Woda RO KH 0 GH 0 Woda z kranu Ph 7,4 Kh 5 GH 13 Mineralizator Kh +0,7 GH +1 Jak te testy wypadają? Skąd takie podwyższone GH? Jak ewentualni...

    Wyświetlenia: 8147 | Odpowiedzi: 51 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Wojak_Szwejk i 452 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.