Jesteśmy po świeżych dostawach roślin :)     ZOBACZ KATALOG
Wielki Atlas Roślin Akwariowych Christell Kasselmann już dostępny w języku polskim!     Kup teraz







Lista działów » Technika » Nawożenie i chemia wody


Duże międzywęźla



Metody nawożenia roślin akwariowych. Analiza parametrów wody i dobór właściwych preparatów.



26 lut 2006, 19:03 Duże międzywęźla  (#1)  

Witam

Chciałbym kontynuować temat http://www.holenderskie.home.pl/forum/v ... 011a0b5e75

Jak wynika z wątku który przytoczyłem, lekarstwem na zbyt duże odstępy między węzłami jest podanie więcej żółtej barwy światła. Mam otóż identyczny problem w swoim akwarium i najbardziej widoczne jest to wlasnie u Cabomb. Zdecydowanie szpeci to cala rosline.
Niestety nie mam możliwości zamontowania dodatkowego lub innego oswietlenia (obecnie sa to dwie lampy halogenowe po 100W; pojemność akwarium to ok 70L). Zatanawiam się czy rozwiązaniem mogłoby być umieszczenie na lampach jakichs filtrów zmieniających widmno swiatla? Jeśli tak to jakiego rodzaju? Co o tym sadzicie?

JakubikF


26 lut 2006, 19:28   (#2)  

Jesli chodzi o długie miedzywęźla , to nie koniecznie moze byc wina oświetlenia. Ja w czasie zabawy z nawozeniem zauwazylem ze przy nieodpowiednich proporcjach makro rosliny potrafia blyskawicznie sie wyciągac. Najbardziej bylo to widoczne u Hygrophila polysperma. Musialem jechac na dwa dni do wojska wiec podalem troche wiecej makro za jednym razem, gdy wrocilem niezle sie zdziwilem , Hygrophila przez dwie doby podwoila swoją ilosc , tzn tak to wyglądało ale jak sie okazalo nie przybylo jej lisci tylko strasznie sie wyciagnela no i byla dwa razy dłuższa.Przerwy na miedzywęzlach byly ogromne!!. Aktualnie wszystko wrocilo do normy:).

apollooo
Poznaje temat

Posty: 107
Dołączył: 28 wrz 2004, 22:20
Miasto: Ostrzeszów (Wielkopolska )

27 lut 2006, 15:56   (#3)  

W moim akwa miałem podobny problem z kabombami, okazało się, że przyczyną był nadmiar azotu w wodzie - 40 ppm, po zbiciu do 10ppm wszystko wróciło do normy. Powodem moze być również niedostateczna ilość światła, lub niedobór światła o "ulubionych " przez roślinki długościach fali. W tym przypadku podejrzenie o niedobór światła niebieskiego ( pow 6000K ) moze być trafne.

voolkan


27 lut 2006, 16:43   (#4)  

Jeśli chodzi o oświetlenie to moznby się raczej spodziewać ze jest zbyt dużo. Jesli przyjmiemy wariant nadmiaru azotu (podaje nawoz do roslin kwiatowych z azotem) to sprawa jest prosta. Jezeli jednak okaze sie ze to barwa swiatla to czy ten moj zamysl z fitrami ma jakikolwiek sens i co moglbym zrobic aby skorygowac ta barwe?

JakubikF


27 lut 2006, 17:45   (#5)  

Zbyt dużo swiatła? Nigdy, to już raczej zbyt mało światła niebieskiego. Halogeny świecą w przedziale światła czerwonego i żółtego ze znikomym udziałem barwy niebieskiej a roslinkom być może brakuje właśnie niebieskiego i zachowują sie tak jak przy niedoborze światła. Filtrowanie nic tu nie da, bo filtrując barwę zółtą nie wzmocnimy swiatła niebieskiego, które występuje w niedoborze. Innymi słowy przepuszczajac swiatło przez filtr niebieski nie zwiekszymy ilosci światła niebieskiego, zwiekszymy tylko stosunek niebieskiego do zółtego a to nie to samo, bo rośliny nadal bedą miały niedobory w zakresie światła niebieskiego. Filtrując zmniejszysz jedynie sumaryczną ilość swiatła, gdyż filtr pochłonie lwią cześć barwy żółtej i uszczknie dość sporo z niebieskiego ( nie ma idealnych filtrów) co da odwrotny od zamierzonego efekt. Aby zwiekszyć ilość światła niebieskiego w halogenach musiałbyś podnieść napięcie zasilania żarówek a w efekcie temperaturę włókien wolframowych do ok 6000 K a tego to one raczej nie wytrzymają. Ja jednak stawiałbym na azot.

voolkan


05 mar 2006, 16:15   (#6)  

Do przyczyn długich międzywięźli dorzuciłbym jeszcze wysoką temperaturę.

Avatar użytkownika
j24
Stały bywalec

Posty: 430
Dołączył: 29 maja 2005, 19:20
Miasto: Zgierz

22 mar 2006, 01:46   (#7)  

Ja jako przyczyne dlugich międzywięźli podałbym składniki makro.Nie rozszyfrowałem jeszcze dokładnie o co biega ale u mnie zauwazylem ze jak dzieje sie cos takiego jak za nisko trzymam poziom azotanów.Moze problem nie lezy tylko w azotanach ale w braku jakiegokolwiek makro,albo jego niskim poziomie. Moczarka wogóle przestaje przypominac swój prawidłowy wyglad.Międzywięzla siegaja kilku centymetrow,podczas gdy normalnie sa praktycznie niewidoczne.

Avatar użytkownika
Biedron9
Zainteresowany tematem

Posty: 255
Dołączył: 01 lut 2006, 00:06
Miasto: Rogoźno Wlkp











Powiązane tematy
  • Kh ph za duze

    co mam zorbic jak mam za duze ph kh w wodzie i pomimo dodawania preparatow ph i kh za duzo sie nie zmienia

    Wyświetlenia: 697 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Parametry wody duże kh na testach proszę o rade

    Witam w moim akwarium wszystko wydaje się dobrze rybki zdrowe pływają sobie nic nie choruje wygląda na to że każdej się żyje dobrze. Rośliny również rosną czy w piasku czy w zwirku dobrze im to idzie....

    Wyświetlenia: 1610 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Problemy - duże stężenie potasu i magnezu

    Witam Akwarium 240l JBL Pro Scape Plant Soil 100W Pawer led barwa ledow 6500K i FS Fluval 406 bilogia i EHEIM eXperience 250 mechaniczny butla co2,Dyfuzor przepływowy JBL + kontroler pH Nawozy JBL P...

    Wyświetlenia: 7649 | Odpowiedzi: 47 czytaj więcej...

  • Wydłużone międzywęźla

    Witam, jakie są najczęstsze powody wydłużonych międzywęźli? Nie chcę podawać parametrów akwarium, no może prócz oświetlenia, aby nie mówili, że za mało/bardzo intensywne - 2x39W / 112l (6500, 10000K)...

    Wyświetlenia: 2460 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • duze stezenie cl i jego wplyw na kondycje roslin

    Witam Jako ze w kranie mam 80mgNO3/l postanowilem zakupic osmoze i kationit do usuwania NO3 Kationit jest silnie zasadowy a jonem wymiennym jest Cl- Jesli kationit wymienia jon za jon, to liczac,...

    Wyświetlenia: 7053 | Odpowiedzi: 18 czytaj więcej...

  • [długie] Duże akwarium - CO2

    Akwarium: 120x50x50 = 300 l brutto Oświetlenie: 4 x 39 W T5 (8 godzin/dobę) Nawożenie (sole): EI Nawożenie (CO2): butla wysokociśnieniowa Dyfuzja CO2: korpus filtra narurowego DIY zamocowany na po...

    Wyświetlenia: 2582 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...

  • Duże dawki PO4....

    Witam! Mam mały problem. Od początku roku stosuję metodę EI i zastanawiają mnie duże dawki KH2PO4 które muszę lać do akwarium żeby utrzymać PO4 na poziomie 1-2mg/l. Kiedyś (jakieś 2 lata temu) wyst...

    Wyświetlenia: 2070 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Duże międzywęźla - co jest nie tak?

    Witam, mam akwarium 54l z dużą ilością roślin i dość dużą obsadą, od pewnego czasu (po zmianie oświetlenia na 15W philips Aquarelle + 8W Sun-Glo i podawaniu symfonii w ilości 6ml na tydzień w dawkac...

    Wyświetlenia: 1668 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Duże stężenie CO2

    Powszechnie wiadomo że nadmiary mikro i makro elementów w wodzie akwariowej są tak samo albo nawet bardziej szkodliwe niż ich niedobory. Czy można to samo powiedzieć o CO2 ? Jak wpływa CO2 na przysw...

    Wyświetlenia: 1137 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...



cron

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: lukghost i 496 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.