Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Pielęgnacja » Glony


jaki to glon ?



Identyfikacja i walka z glonami i sinicami. Skuteczne metody zapobiegania.



16 lut 2006, 16:14 jaki to glon ?  (#1)  

Witam szanownych forumowiczów.

Poniżej postaram się opisać mój problem...

Akwarium : 240 L (120x40x50)

Oświetlenie : 4 x 36W (2 x aquarelle, 1 x 840, 1 x 865)

Filtracja : Heim 2224 (ceramika + gąbka)

CO2 : bimbrownia – rozpuszczanie następuje przy wylocie filtra, woda przelatuje przez zbiorniczek wypełniony co2

Podłoże : Żwirek kwarcowy, warstwa 5 – 8 cm, granulacja ok. 3 - 5mm

Temperatura : 26 stopni C

Podmiany wody co 2 dni (około 40%), kranówka …

Nawożenie : PMDD otrzymany wraz z roślinkami (allegro) 0,2 ml na 50 L wody (wg. zaleceń)

Ryby: narazie niewiele, 10 Razbor klinowych, 6 młodych kosiarek

Akwarium ma około miesiąca. Roślin jak na razie jest w nim niewiele np :
Bacopa australijska
Rotala rotundifolia
Hemianthus micranthemoides
Heterantera paskowana

Akwarium początkowo chodziło bez CO2. Zacząłem je dozować po około miesiącu od startu akwa. Po 2 tygodniach od startu (jeszcze bez co2) na liściach roślin, łodygach zaczął pojawiać się dziwny glon… usuwanie mechaniczne zdawało się na nic, ponieważ już następnego dnia odrastał do wcześniejszych rozmiarów. Zacząłem częściej podmieniać wodę, oraz rozpocząłem dozowanie CO2. Glony rosły sobie w najlepsze… pokrywając również podłoże. Wzrost roślin praktycznie zatrzymał się. Rotala wypuszcza nowe pędy, lecz te po osiągnięciu około 1 – 2 cm również przestają rosnąć. Na szybach natomiast pojawia się inny (bardziej zielony, długi na około 0,5 cm) nitkowaty glon, usuwam go ręcznie podczas podmian wody,

Niestety nie mam żadnych testów, i prędko nie będę mógł sobie na nie pozwolić… oczywiście chodzi o względy finansowe…

Co mam robić ? Od czego zacząć walkę z tą plagą, nieprzyjemną dla oka, jak również dla roślin.

Będę bardzo wdzięczny za wszelkie wskazówki, porady…
Pozdrawiam – Radek.
Załączniki
001.jpg
002.jpg

radzio17wsz


23 lut 2006, 22:05   (#2)  

To cyjano bakterie, czyli sinice. Najłatwiej od nich uchronić się filtrem RO albo lampą UV.
Ale sądzę, że to rozwiązanie Ci nie pasi.

http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/vi ... hp?t=13421
Ostatnio edytowano 24 lut 2006, 11:28 przez Jacek Petryszak, łącznie edytowano 1 raz

Jacek Petryszak


23 lut 2006, 22:59   (#3)  

Jacek Petryszak napisał(a):To cyjano bakterie, czyli sinice. Najłatwiej od nich uchronić się wiltrem RO albo lampą UV.
Ale sodzę, że to rozwiązanie Ci nie pasi.

http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/vi ... hp?t=13421


Jacek - weź się chłopie trochę zastanów co piszesz. :evil:
Po pierwsze to nie sinice.
Po drugie - UV-ka może pomóc co najwyżej na zakwit zielenic lub pierwotniaków.
Po trzecie - filtr RO daje nam wodę której preparacja pozwoli nam uzyskać wodę o dobrych parametrach do podmian. Samo posiadanie lub nie posiadanie filtra RO o niczym nie świadczy. Dopiero to w jaki sposób preparujemy wodę z RO- plus dziesiątki inntych czynników - może mieć wpływ na naszą walkę z sinicami.
Pozdrawiam - Paweł Działowski
Aktualnie
Drzewiej bywało

Avatar użytkownika
diki
Aktywny użytkownik

Posty: 685
Dołączył: 10 paź 2003, 13:28

24 lut 2006, 09:48   (#4)  

Jacek Petryszak napisał(a):To cyjano bakterie, czyli sinice. Najłatwiej od nich uchronić się wiltrem RO albo lampą UV.
Ale sodzę, że to rozwiązanie Ci nie pasi.

http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/vi ... hp?t=13421

Witam
A ode mnie po czwarte :popraw swój post,bo widze ,że masz klopoty z pisaniem tylko na naszym forum holenderskim,na forum krewetkowym piszesz wrecz bezbłędnie :!:
Pozdrawiam
Jacek Pawłowski

Avatar użytkownika
Jacek Pawłowski
Znający temat

Posty: 1680
Dołączył: 28 cze 2003, 11:03

24 lut 2006, 11:39   (#5)  

1) Miałem tak samo wyglądające glony i były to sinice.
2)Z tego co mi wiadomo to UV jest dobre na sinice.
3)Z Ro też można poradzić sobie z sinicami, RO zatrzymuje cyjanobakterie, dzięki czemu nowe sinice nie będą rosnąc a stare można wytępić mechanicznie.
4) Czasami jak pisze post na SRWiA to dzieje mi sie cos ze strona, mianowicie nie mogę normalnie pisać np. z to y, y to z, nie mam polskich znaków itp.
A dlaczego nie robie błędów takich jak na SRWiA na forum o krewetkach to ja nie wiem :?: :?: :?:

P.S. Jak pisałem ten post też tak miałem musiałem napisać drugi raz w „wordzie”, nigdzie indziej coś takiego mi się nie dzieje.

Diki jeśli t nie sinice to jaką masz propozycje???

Nie piszemy dwóch postów pod rząd - Jacek Pawłowski

Jacek Petryszak


24 lut 2006, 14:26   (#6)  

IMHO to są krasnorosty - chociaz glowy bym nie. Z racji tego ze nawozisz CO2. Podaj PH i TWW, TWO.

MaxRipper
Zainteresowany tematem

Posty: 178
Dołączył: 11 maja 2004, 23:13
Miasto: Białystok

Wspieram stronę kontem Premium

24 lut 2006, 16:51   (#7)  

Max ripper ,czy ty aby napewno wiesz co piszesz?

Leszek Lewkowski
Zainteresowany tematem

Posty: 254
Dołączył: 01 lip 2003, 21:05
Miasto: Białystok

24 lut 2006, 17:48   (#8)  

Leszek Lewkowski napisał(a):Max ripper ,czy ty aby napewno wiesz co piszesz?


http://www.glony.republika.pl/galeria-krasnorostow.htm


Swoją drogą już pisalem, że glowy bym nie dał bo to może byc nitkowata forma sinic/zielenic. Jeślo jednak podmieniana woda jest czystą kranową, a doskonale wiemy ze w wodzie twardej krasnorosty rosną lepiej. Na sinice bym nie stawiał bo po pierwsze: mala obsada, po drugie: nie zauwazylem aby uzytkownik pisal cos o nawozeniu makro - chyba ze ma w kranie z 20 ppm azotanów.

MaxRipper
Zainteresowany tematem

Posty: 178
Dołączył: 11 maja 2004, 23:13
Miasto: Białystok

Wspieram stronę kontem Premium

24 lut 2006, 17:53   (#9)  

Sinice możesz zobaczyć tu:
http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/vi ... ght=sinice
i tu:
http://www.glony.republika.pl/fotki-sinic/sinice.jpg
i tu:
http://www.glony.republika.pl/fotki-sinic/sinice41.jpg
i tu:
http://www.glony.republika.pl/fotki-sinic/sinice6.jpg
i tu:
http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/vi ... ght=sinice
i tu:
http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/vi ... ght=sinice
i tu:
http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/vi ... ght=sinice

To co pokazał kolega przypomina mi raczej to:
http://www.discus.org.pl/forum/attachments/Cnv0002.jpg
Jeśli miałbym pokusić się o ogólną identyfikację tego co jest na zdjęciu (mocno niewyraźnym) to obstawiałbym krótkie zielenice wymieszane z okrzemkami. Może jakieś ustrojstwo spokrewnione z Oedogonium sp.? :roll:

radzio17wsz - spróbuj zrobić jeszcze parę zbliżeń. Może wtedy uda nam się dokładnie zidentyfikować to paskudztwo.
Pozdrawiam - Paweł Działowski
Aktualnie
Drzewiej bywało

Avatar użytkownika
diki
Aktywny użytkownik

Posty: 685
Dołączył: 10 paź 2003, 13:28

24 lut 2006, 18:09   (#10)  

Najgorszy jest ten dziwny kolor - ni to sinice, ni zielenice, ni krasnorosty...

Aha diki wyraźnie napisalem: "Na sinice bym nie stawiał bo po pierwsze: ..."

MaxRipper
Zainteresowany tematem

Posty: 178
Dołączył: 11 maja 2004, 23:13
Miasto: Białystok

Wspieram stronę kontem Premium

24 lut 2006, 18:18   (#11)  

MaxRipper - odpisywałem Jackowi Petryszakowi, który upierał się, że są to sinice. Z twoją opinią, że są to krasnorosty dopiero się rozprawię. :-p
Pozdrawiam - Paweł Działowski
Aktualnie
Drzewiej bywało

Avatar użytkownika
diki
Aktywny użytkownik

Posty: 685
Dołączył: 10 paź 2003, 13:28

24 lut 2006, 19:00   (#12)  

Nie upieram się, mogę sie mylić. Ja tylko przedstawiłem argumenty do swojej poprzedniej wypowiedzi.

Jacek Petryszak


24 lut 2006, 21:44   (#13)  

diki napisał(a):MaxRipper - odpisywałem Jackowi Petryszakowi, który upierał się, że są to sinice. Z twoją opinią, że są to krasnorosty dopiero się rozprawię. :-p


ROTF :) - dlatego glowy bym nie dał. Tak czy siak bez fotek lepszej jakosci to raczej nie pomozemy.

MaxRipper
Zainteresowany tematem

Posty: 178
Dołączył: 11 maja 2004, 23:13
Miasto: Białystok

Wspieram stronę kontem Premium

25 lut 2006, 17:37   (#14)  

diki napisał(a):MaxRipper - odpisywałem Jackowi Petryszakowi, który upierał się, że są to sinice. Z twoją opinią, że są to krasnorosty dopiero się rozprawię. :-p


Diki lubisz dowodzić, że ktos nie mówi racji :?: :?: :?:

Jacek Petryszak


26 lut 2006, 19:37   (#15)  

Jacek Petryszak napisał(a):Diki lubisz dowodzić, że ktos nie mówi racji :?: :?: :?:


Nie lubię. Ale skoro później co poniektórzy wytykają nam błędy na innych forach :twisted: to niestety (a może stety :roll: ) musimy z większym namysłem wypowiadać się. Chyba że chcesz przeczytać swoją wypowiedź na innym forum z komentarzem typu "ale bzdury".
Pozdrawiam - Paweł Działowski
Aktualnie
Drzewiej bywało

Avatar użytkownika
diki
Aktywny użytkownik

Posty: 685
Dołączył: 10 paź 2003, 13:28

26 lut 2006, 20:41   (#16)  

Witam ponownie
Dziękujewszystkim za odzew ;]

diki napisał(a):To co pokazał kolega przypomina mi raczej to:
http://www.discus.org.pl/forum/attachments/Cnv0002.jpg


tak... wygladało to dokładnie tak jak pokazał kolega,
zapomniałem dodac ze zaczeło sie to od licznych białych kropeczek na niektórych liściach...

Wydaje mi się ze po regularnych podmianach wody (co 3 dni - 50%) + nawóz PMDD bezpośrednio do podmienianej wody, glony zaczynają powoli się cofać. Rośliny wyraźnie ruszyły. Wypuszczają liczne pędy, szczyt Bacopy „różowieje” - nie wiem czy to dobrze 


Co do testów…
Jakie na początek warto kupić, i jakiej firmy najlepiej.. aby wyniki były możliwie wiarygodne…

Dołączam kilka nowych fotek – porównując z tymi z 1 postu roślinki wyglądają troszkę inaczej…

Nie wiem czy zmierza to w dobrym kierunku  Proszę o opinie, porady.

Pozdrawiam - Radek
Załączniki
0 001.jpg
0 0002.jpg

radzio17wsz


28 lut 2006, 00:30   (#17)  

Radek - masz "zielone nitki" - wrzuć to frazę do szukaja :wink: i czytaj, czytaj, czytaj. :)

Z testów niezbędne będą NO3 i PO4. Polecam JBL-a. Szczególnie jeśli idzie o PO4 - tu nie ma żartów. Braki fosforu lub jego nadmiar to jedna z głównych przyczyn naszych zmartwień.

Nie wiem czy zmierza to w dobrym kierunku  Proszę o opinie, porady


Dobrze że podałeś mikroelementy. Ale możesz doprowadzić teraz od braków makroelementów - tym bardziej że masz małą obsadę. Testy o których pisałem będą w tej sytuacji niezbędne.
Poszukaj też informacji w z wodociągów na temat kranówki - dokąd nie zdobędziesz testów to te informacje mogą być dla Ciebie bardzo pomocne.
Pozdrawiam - Paweł Działowski
Aktualnie
Drzewiej bywało

Avatar użytkownika
diki
Aktywny użytkownik

Posty: 685
Dołączył: 10 paź 2003, 13:28











Powiązane tematy
  • Glon od kilku miesięcy

    Cześć Od kilku miesięcy nie mogę się pozbyć dziadostwa. Czyszczę przy podmianach, wyciągam kamienie i szoruję, podmieniam co tydzień 50% wody, po kilku dniach to samo. Myślę żeby zrestartować akwa. C...

    Wyświetlenia: 716 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Glon nie do pokonania

    Witam Tak jak w temacie nie mogę zwalczyć glona widocznego na zdjęciach mimo czyszczenia podczas podmian wody następnego dnia wraca parametry wody w normie , rośliny rosną jednak są bardzo nieestetyc...

    Wyświetlenia: 1818 | Odpowiedzi: 24 czytaj więcej...

  • Co zmienić aby glon zanikł

    Dzień dobry Akwarium 35litrów podłoże aktywne zasypane piaskiem Aquaela rośliny: 2 anubiany, Echinodorus tenelus, trawka (igły), ledwo żyjące Microsorum, mech stado gupika Endlera, krewetki, ślimaki...

    Wyświetlenia: 664 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Glon zielony ciągle wraca

    Cześć wszystkim, mam problem z glonami zielonymi, w piątek usunąłem prawie wszystkie z roślin mechanicznie, dodałem też zeolit do filtra, gdy wróciłem w niedziele akwarium znowu było zielone, rośliny ...

    Wyświetlenia: 1568 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Czy to glon, pleśn czy jakieś bakterie?

    Czy czarna lub szaroczarna plecha, która tworzy się na korzeniu tylko głównie pod spodem i w zacienionych miejscach to jest jakaś pleśn, bakteria czy glon? Uniosłem korzeń lekko do góry, żeby zrobić z...

    Wyświetlenia: 574 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Co to za glon?

    Cześć mam pytanie co to za glon i jak się go pozbyć? Czas świecenia 6 godzin. Nawożenie: - 2ml carbo - 1ml potas - 1ml macro Red - 1ml żelazo - 1ml micro

    Wyświetlenia: 791 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Glon zielone plus nitki POMOCY!

    Dzień dobry potrzebuje pomocy wyszło mi takie o to gówno zbiornik ponad miesiąc 5-6 tyg 250 l, CO2 , światło start akwarium 6h teraz koło 10h, podmiany wody raz w tygodniu różnie od 65l do 120 ostat...

    Wyświetlenia: 1783 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...

  • Dość mocny nitkowaty glon

    Dzień dobry, W krewetkarium jako prawie jedyny rozwija się glon o dość mocnych włosach. Trudno go zerwać z podłoża a na szybach po przyczepieniu tworzy punktowe zaczepy i dość mocno trzyma się szyby...

    Wyświetlenia: 688 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Glon na anubiasie

    Witam mam pytanko czy podpowie mi ktoś co to za glon i jak się pozbyć jest tylko na anubiasie na korzeniu .

    Wyświetlenia: 1795 | Odpowiedzi: 12 czytaj więcej...

  • Glon w akwa

    Poradźcie mi co to za glon i jak sie go pozbyć akwa ma 3 miesiące. Akwarium 90x40x50 -180 l Lampa uf-eheim 9w obecnie włączona 24/h Filtr eheim 5e 600T wi-fi ustawiny na połowę wydajności obecnie gą...

    Wyświetlenia: 793 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...



cron

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: daniel barycki, kamil piputa, Niepohamowany i 471 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.