Lista działów » Technika » Nawożenie i chemia wody


NH4+ vs NO3



Metody nawożenia roślin akwariowych. Analiza parametrów wody i dobór właściwych preparatów.



24 sty 2006, 00:55   (#61)  

Cóż, na razie mam braki z CO2. A rośliny szybkorosnące są. Za jakiś czas zaprezentuje swój zbiorniczek...

Filtr mechaniczny czysczony gruntownie raz w tygodniu, przy okazji pożądków.
...Ale do tego dochodzi podłoże które jest IMHO odwala więcej roboty niż kubeł :wink:
A raporty będe zamieszczał regularnie co tydzień 8)

Zastanawiam się by zrezygnować całkowicie z azotanów, polegając tylko na jonach amonowych. Poszukam odpowiedniego...
Obrazek

Avatar użytkownika
Bartek
Znający temat

Posty: 1153
Dołączył: 03 lis 2005, 23:34
Miasto: Oleśnica

29 sty 2006, 18:29   (#62)  

Trzeci tydzień.
NH4/NH3 0mg/l
NO2 0mg/l
NO3 0mg/l*

*Conajmniej przez jeden dzień utrzymuje stan 0 by pogłodzić gloniska.
Obrazek

Avatar użytkownika
Bartek
Znający temat

Posty: 1153
Dołączył: 03 lis 2005, 23:34
Miasto: Oleśnica

31 sty 2006, 17:30   (#63)  

Bartek - nie napisałeś nic w "raporcie" na temat wzrostu roślin, zmian w ich wyglądzie, kondycji itp. Czy dotarłeś może do jakichś informacji na temat sposobu magazynowania azotu przez rośliny?
Pozdrawiam - Paweł Działowski
Aktualnie
Drzewiej bywało

Avatar użytkownika
diki
Aktywny użytkownik

Posty: 685
Dołączył: 10 paź 2003, 13:28

01 lut 2006, 13:44   (#64)  

diki napisał(a):Bartek - nie napisałeś nic w "raporcie" na temat wzrostu roślin, zmian w ich wyglądzie, kondycji itp. Czy dotarłeś może do jakichś informacji na temat sposobu magazynowania azotu przez rośliny?

I tu jest problem, bowiem stosuje bimbronie, a ta bywa kapryśna. Myśle że czynnikiem limitującym w moim akwarium jest właśnie CO2. Ale to się z czasem zmieni.
Druga sprawa to ta że wcześniej nie stosowałem żadnego innego źródła azotu 9poza pokramem dla ryb), więc nie mam za bardzo z czym porównać (wcześniej miałem wojne z sinicami, i tak zaczęła się moja przygoda z azotem). Oczywiście poprawił się stan roślin i całego akwarium. Pewnie niedługo sam ocenisz ;)

diki napisał(a):Czy dotarłeś może do jakichś informacji na temat sposobu magazynowania azotu przez rośliny?

Nie dotarłem, ale myśle że dotre...
Obrazek

Avatar użytkownika
Bartek
Znający temat

Posty: 1153
Dołączył: 03 lis 2005, 23:34
Miasto: Oleśnica

01 lut 2006, 14:12   (#65)  

Niekoniecznie na temat, ale cos o azocie
http://wiadomosci.onet.pl/1237005,16,1, ... ,item.html
Pozdr.
Tomek

rybal
Zainteresowany tematem

Posty: 158
Dołączył: 14 sie 2003, 09:09
Miasto: Olsztyn

05 lut 2006, 16:18   (#66)  

Czwarty tydzień.

NH4/NH3 0mg/l
NO2 0mg/l
NO3 5mg/l

Chyba nie ma sensu dalej tego monitorować.
Mam problem z nitkami już od dłuższego czasu (zwłaszcza po zwiększeniu dawki żelaza). Takie same jakie zaatakowały niegdyś akwarium Jacka Pawłowskiego. Tyle że mniejsze ;)
Obrazek

Avatar użytkownika
Bartek
Znający temat

Posty: 1153
Dołączył: 03 lis 2005, 23:34
Miasto: Oleśnica

07 lut 2006, 16:53   (#67)  

Bartek G napisał(a):
diki napisał(a):Czy dotarłeś może do jakichś informacji na temat sposobu magazynowania azotu przez rośliny?

Nie dotarłem, ale myśle że dotre...


Już od wielu lat znane są amidy niektórych aminokwasów, jako formy magazynujące azot w postaci grup amidowych NH2. Jest znany np. fakt wydzielenia asparaginy w postaci krystalicznej na powierzchni liści rajgrasu angielskiego (Lolium perenne), po podaniu roślinom wysokiej dawki soli amonowej. Wiadomo też że białka zapasowe ziarniaków zbóż zawierają do 30% kwasu glutaminowego, którego większość występuje jako glutamina. Ten sam amid spotykany jest w większych ilościach w korzeniach spichrzowych, np. buraków (Beta), rosnących na wysokich dawkach nawozów azotowych...

E + COOH-CHNH2-(CH2)2-COOH + ATP ----(Mg++)--->
Syntetaza glutaminowa + Glutaminian , przy dawce energii z ATP i obecności jonu Mg2+

E(COOH-CHNH2-(CH2)2-COOP) + ADP
Glutamynofosforan
E(COOH-CHNH2-(CH2)2-COOP) + NH3 -------> E + COOH-CHNH2-(CH2)2-CONH2 Glutamina

J. Kączkowski
"Biochemia roślin" Tom I 1982
str. 170-171

Jak zwykle rośliny wodne w literaturze nie istnieją ;)
Produktem końcowej reakcji powinnien być też PO--
Obrazek

Avatar użytkownika
Bartek
Znający temat

Posty: 1153
Dołączył: 03 lis 2005, 23:34
Miasto: Oleśnica

10 lut 2006, 13:45   (#68)  

Jak oglądam najpiękniejsze akwaria roślinne przy których podane są parametry wody to z tego co zauważyłem poziomy NO3 i PO4 mają wysokie; typowo 10..20 ppm NO3 i 1..2 ppm PO4 co sugeruje, że są raczej nawożone azotem w postaci NO3 chociaż oczywiście takie same efekty można pewnie osiągnąć przy NH4. Jednak jak się dowiaduje, nitki najczęściej pojawiają się przy NH4. Chociaz u mnie są one tylko przy liściach przy powierzchni wody. Podając swoje parametry wody na forum APC (2,5 ppm NO3 i niewykrywalne PO4) - zalecaja mi odstawienie macro w postaci NH4 i podniesienie poziomów do podanych powyżej.
Glony są jak psychologia kobiety - jak gęsty i ciemny las. Wielu już w nim zbłądziło śmiałków...

Avatar użytkownika
kekon7
Zaawansowany użytkownik

Posty: 788
Dołączył: 03 cze 2005, 18:41

10 lut 2006, 20:36   (#69)  

kekon7 napisał(a):Podając swoje parametry wody na forum APC (2,5 ppm NO3 i niewykrywalne PO4) - zalecaja mi odstawienie macro w postaci NH4 i podniesienie poziomów do podanych powyżej.
A wiesz, że lepsze jest wrogiem dobrego ;) Możesz ew. tylko spróbować podnieść poziom PO4. Tylko czy warto ponosić ryzyko? To już sam musisz sobie odpowiedzieć na to pytanie.

Avatar użytkownika
Paweł
Aktywny użytkownik

Posty: 664
Dołączył: 07 lip 2003, 11:47
Miasto: Warszawa

10 lut 2006, 20:46   (#70)  

Chcę podnieść te parametry :) Czekam tylko na przesyłke z POCH z KH2PO4 i KNO3. Na APC mówią, że np. mój problem z paleniem stożków Rotali rotundifolia pochodzi właśnie od złych poziomów NO3 i PO4 (chociaż nie znaczy to, że na 100% mają rację)
Glony są jak psychologia kobiety - jak gęsty i ciemny las. Wielu już w nim zbłądziło śmiałków...

Avatar użytkownika
kekon7
Zaawansowany użytkownik

Posty: 788
Dołączył: 03 cze 2005, 18:41

27 lut 2006, 21:38   (#71)  

Pora na nowinke ;)
Dziś odebrałem (via znajomy, z którym się podzieliłem) z POCH wodorowęglan amonu (NH4)HCO3 M = 79,06 g/mol

Artur (enigma wie o kogo chodzi ;) ) zastosował 1ml krystalicznego proszku na 50ml wody. Rozpoczął dozować 1 ml na 88l akwarium, na dzień o zbliżonej wydajności oświetlenia do mojego.
Ja z kolei 1ml na 30ml wody, 5 kropli. Przed podaniem poziom NO3 = 0.
Obrazek
Ostatnio edytowano 04 mar 2006, 19:44 przez Bartek, łącznie edytowano 2 razy

Avatar użytkownika
Bartek
Znający temat

Posty: 1153
Dołączył: 03 lis 2005, 23:34
Miasto: Oleśnica

27 lut 2006, 22:07   (#72)  

Cześć.
Bartek - czy dotarłeś do informacji jak rozkłada się reszta HCO3?
Ile dziennie podajesz NH4 w przeliczeniu na mg/l ?
Pozdrawiam - Paweł Działowski
Aktualnie
Drzewiej bywało

Avatar użytkownika
diki
Aktywny użytkownik

Posty: 685
Dołączył: 10 paź 2003, 13:28

27 lut 2006, 23:57   (#73)  

Do CO2 i H2O

Ile tego... heh. Zacznijmy od tego że nie wiem ile gram ma 1ml :wink:
Z pewnością będe musiał zwiększyć dawkę... Myśle że dojdzie nawet do 15 "kropel".

Edit:
Pokąbinowałem, mierząc pierw objętośc opakowania i biorąc pod uwagę mase produktu, itd...

Wyszło że dałem 1.85 mg NH3 w mg/l to jest ...nic :roll:
Oj musze zwiększyć... :wink:
Obrazek

Avatar użytkownika
Bartek
Znający temat

Posty: 1153
Dołączył: 03 lis 2005, 23:34
Miasto: Oleśnica

28 lut 2006, 18:31   (#74)  

Od kiedy odstawiłem PG Macro zawierające NH4 po kilku dniach zniknęło część nitek. Tom Barr zdecydowanie odradza stosowanie NH4. Z tego co widzę, większość nalepszych "konkursowych" zbiorników jest nawożona wysokimi poziomami NO3 i PO4. W każdym razie u mnie przy stosowaniu nawet 2 ml PG Macro na 200l nitki nie znikały. Po zmniejszeniu dawki do 1ml troszkę nitek zniknęło ale pojawiły się niedobory fosforu.
Glony są jak psychologia kobiety - jak gęsty i ciemny las. Wielu już w nim zbłądziło śmiałków...
Ostatnio edytowano 19 cze 2006, 21:49 przez kekon7, łącznie edytowano 1 raz

Avatar użytkownika
kekon7
Zaawansowany użytkownik

Posty: 788
Dołączył: 03 cze 2005, 18:41

28 lut 2006, 19:22   (#75)  

A z tym NH4 w PG makro to wkońcu zwykła plota, czy są jakieś konkretne podstawy by sądzić że to prawda?
Można zobić prosty test na amoniak z wodą, ze świerzą zawartością ww.
Obrazek

Avatar użytkownika
Bartek
Znający temat

Posty: 1153
Dołączył: 03 lis 2005, 23:34
Miasto: Oleśnica

28 lut 2006, 19:46   (#76)  

Udowodnienie zawartości NH4 w PG Macro jest banalnie proste - weź test na NH3/NH4 np. Zoolek. Do probówki z testu nalej 5ml wody destylowanej. Wpuść potem kropelkę PG Macro a potem wszystkie odczynniki zgodnie z instrukcją w teście. Potem zobaczysz jak test zabarwi się na zielono ;) A jeśli nawet test nie jest przekonywujący wystarczy zanieść próbkę do laboratorium. Test pokazał mi ok. 2 mg/l NH4 po dodaniu kropelki PG Macro na 5ml wody destylowanej. Kropla to ok 0,05 ml. Poza tym charakterystyczny zapach tego nawozu przypominający amoniack też wiele wyjaśnia.
Glony są jak psychologia kobiety - jak gęsty i ciemny las. Wielu już w nim zbłądziło śmiałków...

Avatar użytkownika
kekon7
Zaawansowany użytkownik

Posty: 788
Dołączył: 03 cze 2005, 18:41

01 mar 2006, 19:46   (#77)  

Wracając do dawkowania...
Opakownie zawiera 100g (NH4)HCO3 w tym 2% domieszek.
Brakującą objętość wyznaczyłem metodą Archimedesa ;) około150 ml
Dalej już poszło...

1,5 ml krystalicznego 98% wodorowęglanu amonu na 100l wody, daje 2mg NH4/l
W jakim stężeniu przygotować nawóz to kwestia gustu. Wodorowęglan amonu rozpuszcza się bardzo dobrze.
Ja musze zacząć rozrabiać od nowa.
Obrazek
Ostatnio edytowano 01 mar 2006, 23:02 przez Bartek, łącznie edytowano 1 raz

Avatar użytkownika
Bartek
Znający temat

Posty: 1153
Dołączył: 03 lis 2005, 23:34
Miasto: Oleśnica

01 mar 2006, 21:20   (#78)  

kekon7 napisał(a):Poza tym charakterystyczny zapach tego nawozu przypominający amoniack też wiele wyjaśnia.

Nic nie wyjaśnia a już na pewno nie to że w składzie PG Macro jest amoniak, wszystkie lotne związki amin pachną amoniakopodobnie.
Pozdrawiam
Marcin Pęczek

Avatar użytkownika
Marcin Peczek
Zaawansowany użytkownik

Posty: 933
Dołączył: 27 lis 2003, 09:58
Miasto: Łódź

01 mar 2006, 21:29   (#79)  

Bardzo proszę. Część parametrów jest już zbadana:

- Hydro Mineral, zawartość K - 2,1 ppm (przy zalecanej dawce)
- Hydro Mineral, zawartość Ca - ok. 13 ppm, Mg - 3..5 ppm (podobno)
- PG Macro, zawartość PO4 - 0,05 ppm przy zalecanej dawce
- PG Macro, zawartość K - pomiar już w piatek.

Reszta parametrów - kwestia czasu, wszystkie zbada Okręgowa Rolnicza Stacja Chemiczna. Mają naprawdę świetne laboratoria do badania składu nawozów ;) Jeśli ktoś zechce wyniki udostępnię na forum ;)
Glony są jak psychologia kobiety - jak gęsty i ciemny las. Wielu już w nim zbłądziło śmiałków...

Avatar użytkownika
kekon7
Zaawansowany użytkownik

Posty: 788
Dołączył: 03 cze 2005, 18:41

02 mar 2006, 00:53   (#80)  

Zawartość K w PG macro budzi ciekawość.
Napisz koniecznie.
Rzadko kto w domu może to zmierzyć :wink:

WojtekB
Poznaje temat

Posty: 87
Dołączył: 06 paź 2003, 08:47
Miasto: Mińsk Mazowiecki











Powiązane tematy
  • Luźna gadka o NO3 i PO4

    Ile tego azotu podawać jest rozmowa co w drugim temacie. Można w różny sposób podchodzic do nawożenia azotem i fosforem. Według internetu w akwarium rybnym NO3 może być za wysoko dlatego zaleca się po...

    Wyświetlenia: 787 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Testy pH, gH, kH, NO3, PO4, Fe i inne - temat dedykowany

    Witam. Jakich producentów testy na NO3, PO4, Fe warto kupić (dokładność pomiaru w stosunku do ceny i producenta) a od jakich trzymać się z daleka?. jakie mają zakresy pomiarowe (od ilu do ilu) i na il...

    Wyświetlenia: 163409 | Odpowiedzi: 395 czytaj więcej...

  • Nagły skok NO3 i NO2

    W jednym z moich akwariów 75L zapchał się miesiąc temu prefiltr podłączony do starego okrągłego Eheima o poj ok 3L. Wkłady też były zasyfiałe. Doszło wtedy do wzrostu NO2 (zaobserwowałem to po tym jak...

    Wyświetlenia: 1112 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...

  • Nawożenie pod wysokie NO3 i PO4

    Mam problem z wysokim NO3 i PO4 oraz dopasowaniem do tego nawożenia. W 70L akwarium trzymam ok 20 szt razbor Espei, 15 błyszczyków, starego zbrojnika oraz starą boję odziedziczone po szwagrze, ok 2 ot...

    Wyświetlenia: 813 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Test Zoolek NO3 - fakty i mity

    Witam. Ponieważ po internecie krążą różne opinie na temat testów Zooleka, postanowiłem sam sprawdzić, czy rzeczywiście jest aż tak zły jak są o nim opinie :) Przeprowadziłem "kalibrację" tes...

    Wyświetlenia: 31514 | Odpowiedzi: 106 czytaj więcej...

  • Stabilizacja NO3 do P04 - Retfild.

    Witam, Poproszę Was o pomoc. Baniaczek: 105l. Rośliny, rosną brak glonów. Zacząłem podawać sole fosforowe aby podnieść PO4 a zbić NO3. Co się udaje, celem jest współczynnik Retfilda. Chemia wody: K -...

    Wyświetlenia: 3028 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • No3/Po4

    Witam, jakiś doświadczony hodowca roślin wodnych jest wstanie powiedzieć mi dlaczego wszyscy mówią, aby lać No3 i Po4 w stosunku 10:1? za każdym razem kiedy tak robię woda na koniec tygodnia (przed po...

    Wyświetlenia: 1923 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Zerowe NO3 w akwarium mimo nawożenia

    Witam, jestem początkującym akwarystom i mam spory problem z brakiem azotu w akwarium. Mimo nawożenia azotem tygodniowo nawet 15mg/l, ten ciągle wynosi równe 0. Pierwsze swoje akwarium założyłem 8 mi...

    Wyświetlenia: 9140 | Odpowiedzi: 34 czytaj więcej...

  • Bardzo wysokie NO3, problem.

    Witam. Mam problem z bardzo wysokim poziomem NO3. Zaczęło się od tego, że u dwóch ryb zauważyłem objawy posocznicy, ten problem ogólnie jest juz zażegnany, kupilem testy paskowe, zeby skontrolować wod...

    Wyświetlenia: 1685 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Który test, No2 czy No3, wyznacza poziom azotu w wodzie?

    Witam Jako że z chemii w podstawówce byłem noga więc mam pytanie. Którym testem, No2 czy No3 oznacza się poziom azotu w wodzie? A może czymś innym o którym nie wiem? Prosze o pomoc.

    Wyświetlenia: 3616 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...



cron

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 465 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.