Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Pielęgnacja » Glony


Compsopogon



Identyfikacja i walka z glonami i sinicami. Skuteczne metody zapobiegania.



18 maja 2005, 22:16 Compsopogon  (#1)  

Witam,
Niestety stało się :evil: Ten glon powoli opanowuje moje akwarium. Akwarium ma 3 tygodnie. Nie posiadam testów.
Oto pare technicznych danych:
filtracja- Aquaclear150
ogrzewanie- aqua el 100W
oświetlenie- 3x13W + 1x15W=54w/63l
podłoże- standartowy żwirek

Nawożenie:
CO2 z butli wysokociśnieniowej 1,5kg
podmiany: 2x20l wody kranowej na tydzień
Planta Gainer Classic: wg. zaleceń producenta
Planta Gainer Macro: 0,5ml codziennie rano
Planta Gainer Ferro+: 0,5ml codziennie rano

Fauna:
7 Nannostomus Beckfordi
5 Ottocinclus Affinis
2 Ancistrus Dolichopterus
2 Poecilia
3 mini krewetki Amano (planowo będzie ok. 15 szt w 3 gaunkach)

Flora:
Rotalia rotundifolla green
Rotalia rotundifolla
Rotalia indica
Hygrophilia Polysperma 'rosanervig'
Hygrophilia Rubella
Limnophilia Aromatica
Anubias barteri v.'nana'
Glossostigma elantoides
Memianthus micranthemoides
Hydrocotyle verticilata
Taiwan moss
Sagitaria subulatta
Echinodorus tennelus

Rośliny rosną dobrze i szybko. Glon atakuje gł. Taiwan moss, e. tenellusa i glossostigmie oraz korzeń porasta takie ciemno szare, gęste futerko o wys ok 2-3 mm. Nitki usuwam prawie codziennie ale z mchu nie jest to proste. Zastanawiam się czy ma coś wspólnego strumień wody :?: Ponieważ zauważyłem znikome ślady glonów w prawej części akwarium gdzie jest dobry obieg. Lewa część jest oddzielona dużą kępą rotalii sp.green.

p.s
zdjęcie z pierwszego tygodnia funkcjonowania zbiornika
Załączniki
Clipboard01.jpg.gif
Rotalia sp. green rozrosła się do zaznaczonej na zielono wysokości
(111.64 KiB) Pobrane 2598 razy
"idziemy dalej by być bliżej..."

Avatar użytkownika
koplek
Stały bywalec

Posty: 445
Dołączył: 02 lis 2004, 14:03
Miasto: Pszczyna

20 maja 2005, 21:12   (#2)  

Czy to na pewno komsopogon?
Pozdrowienia
Waldek

Avatar użytkownika
Waldek
Stały bywalec

Posty: 446
Dołączył: 28 cze 2003, 00:10
Miasto: Wrocław

21 maja 2005, 09:04   (#3)  

Waldek napisał(a):Czy to na pewno komsopogon?


IMHO na 100%. Wyglądają prawie identycznie jak na tym zdjęciu.
Załączniki
glon.jpg
(11.52 KiB) Pobrane 2531 razy
"idziemy dalej by być bliżej..."

Avatar użytkownika
koplek
Stały bywalec

Posty: 445
Dołączył: 02 lis 2004, 14:03
Miasto: Pszczyna

21 maja 2005, 20:38   (#4)  

Wygląda kształtem na komsopogon, ale 2, 3 mm to chyba pomyłka (chyba, że bardzo młode i masz je od niedawna). Pisałem już o krasnorostach (miękka woda (4-6 TWO i takie same lub niewiele niższe TWW), CO2 obnizające pH ponizej 7, zmniejszenie podawania nawozów w formie siarczanów. Czasami dobrze wpływają większe podmiany wody (rozcieńczenie niektórych związków w akwarium). Kiedyś widziałem na jakiejś stronie www przepis na wykończenie tego glona przy małych podmianach wody i bez nawożenia (po rosyjsku), ale nie wiem, czy dobrze zrozumiałem ten tekst. Moje obserwacje są inne, przy zwiększonym nawożeniu bez nawozów w formie siarczanów (za to w formie węglanowej) krasnorosty szybko znikały. Comsopogon i inne krasnorosty przyczepiają się dość silnie do podłoża. Lubią też ruch wody i występują najczęściej w średnio oświetlonych akwariach. W twoim przypadku sprawdziłbym przede wszystkim twardość wody i przy obnizaniu jej raczej nie korzystałbym z kationitów (bo nie usuwają one siarczanów, mała różnica między TWO i TWW może dać złudzenie, że jest ich mało. Pewna niewielka ilość siarczanów jest jednak w akwarium potrzebna.
Pozdrowienia
Waldek

Avatar użytkownika
Waldek
Stały bywalec

Posty: 446
Dołączył: 28 cze 2003, 00:10
Miasto: Wrocław

22 maja 2005, 09:01   (#5)  

Dziękuje za odpowiedź :P Poczytam dokładniej o zwalczaniu. Nie mam RO, będę musiał pokombinować inaczej. Jak nie pomogą podmiany, krewetki i moje rączki to zacznę jakoś zmiękczać wodę.

Waldek napisał(a): Lubią też ruch wody i występują najczęściej w średnio oświetlonych akwariach


Tu się zastanawiam bo ja mam prawie 1w/litr oświetlenia i właśnie w tej części akwarium gdzie są glony prawie wogóle nie ma ruchu wody :? Po drugiej stronie jest ruch dużo większy a glonów nie ma :twisted: :?: Dziwne ale może chodzi o ten ruch wody :roll: :?:
"idziemy dalej by być bliżej..."

Avatar użytkownika
koplek
Stały bywalec

Posty: 445
Dołączył: 02 lis 2004, 14:03
Miasto: Pszczyna

23 maja 2005, 11:31   (#6)  

Compsopogona lubia zjadac krewetki Amano, ale musi ich byc odpowiednio duzo
Pozdrawiam
Grzegorz Guzik- Kraków

Avatar użytkownika
Grzegorz Guzik
Znający temat

Posty: 1953
Dołączył: 30 cze 2003, 21:53
Miasto: Kraków

23 maja 2005, 13:10   (#7)  

Grzegorz Guzik napisał(a):Compsopogona lubia zjadac krewetki Amano, ale musi ich byc odpowiednio duzo


Narazie mam 4 sztuki Amano i 5 mini Amano. Nie zauważyłem aby normalne Amano interesowały się tym glonem. Może dlatego że mam je od piątku, ale od razu zaczęły gonić po akwarium i coś jeść :D
"idziemy dalej by być bliżej..."

Avatar użytkownika
koplek
Stały bywalec

Posty: 445
Dołączył: 02 lis 2004, 14:03
Miasto: Pszczyna

23 maja 2005, 14:57   (#8)  

U mnie krasnorosty rosły silniej tam gdzie był wiekszy przepływ wody. Niemniej ruch wody nie jest im niezbędny do rozwoju.
Pozdrowienia
Waldek

Avatar użytkownika
Waldek
Stały bywalec

Posty: 446
Dołączył: 28 cze 2003, 00:10
Miasto: Wrocław

24 maja 2005, 18:59   (#9)  

Witam,
dziwne ale moje akwarium bardzo szybko reaguje na zmiany- w piątek wpuściłem te 4 duze krewetki Amano, odłączyłem jedną świetlówkę, podkręciłem CO2, zacząłem podmieniać 10 litrów co 2 dzień, zwiększyłem ruch wody, nawożenie bez zmian. Skutkiem tego jest wyraźnie zmniejszona ilość glonów :lol: Wydaje mi się że zahamowałem rozwój i do tego glonów jest mniej. Shock :shock:
"idziemy dalej by być bliżej..."

Avatar użytkownika
koplek
Stały bywalec

Posty: 445
Dołączył: 02 lis 2004, 14:03
Miasto: Pszczyna











Powiązane tematy
  • Compsopogon w high techu

    Witam wszystkich 🙂 Dawno mnie nie było. Mam taki problem, a może i kilka więc może ktoś podpowie. Akwarium 250 l postawione 1,5 mca temu. High tech, parametry: Oświetlenie: 3x 17 w LED 7000k 1x 17 w ...

    Wyświetlenia: 1565 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Compsopogon i zielone nitki - zmniejszać czy zwiększać NO3 ?

    Witam. Posiadam 2,5 miesięczne akwarium 112l na podłożu aktywnym Platinum Soil, z wodą 100% RO. Parametry wody to : NO3 =10 PO4=0,5 K=20 Ca=25 Mg=9 pH=Ok.6 GH=7 KH=0,5 CO2 z wyłączaniem na noc, św...

    Wyświetlenia: 8860 | Odpowiedzi: 51 czytaj więcej...

  • Compsopogon, udało się komuś wygrać?

    Bo chyba odpuszczę za chwile i się poddam. Jest go po trochu na wszystkich roślinach, i na wolno, i na szybko rosnących. Dbam, więc nie jest jakoś mocno źle, usuwam raz-dwa razy w tygodniu najgorzej p...

    Wyświetlenia: 4432 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Problem z compsopogon

    Witam mam nowy baniak już miesiąc 112l światło 40w power led 50l/l 11 godzin nawożenie sole na razie potas. Filtracja ncf 1500. co2 z butli 15 godzin obsada może trochę przerybione ale filtracja mocna...

    Wyświetlenia: 2781 | Odpowiedzi: 12 czytaj więcej...

  • Compsopogon caeruleus - jak się tego gnojka pozbyć?

    Cześć, Zwracam się do kolegów i koleżanek z prośbą o radę jak się pozbyć glona z tytułu (i zdjęcia). Początkowo był w kilku miejscach i traktowałem go EC. Bardzo mocny jest i tylko w kilku miejscach ...

    Wyświetlenia: 1155 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • The Glon Tour (zielenice, brunatnice, compsopogon)

    Cześć, mam trochę przejść z różnymi glonami i proszę o pomoc w potwierdzeniu czy poprawnie rozpoznałem same glony, oraz czy moja obecna strategia jest poprawna. Na początek trochę o samym zbiorniku. ...

    Wyświetlenia: 1274 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Woda utleniona a compsopogon

    Witam. Jakies kilkanaście dni temu zauważyłem parę "krzaczkow" tego glona na liściach Hygrophila Siamensis. Starałem się go pozbyć mechanicznie ale niestety widzę go od ok.3 dni na Parvuli i...

    Wyświetlenia: 5262 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Co to za glon? Compsopogon? Proszę o pomoc

    Jestem laikiem. Po 2-3 tyg od zalania zbiornika zaczął pojawiać się glon. Dziś zdominował całą powierzchnie rośliny marnieją. Z biornik 54L(60X30X30) Sprzęt: G rzałka Aqua szut 50W z termostatem F...

    Wyświetlenia: 3379 | Odpowiedzi: 21 czytaj więcej...

  • Compsopogon jak je zwalczac?

    Odnośnie Compsopogon ciezko znalesc na internecie konkretnych informacji jak je zwalczac.Prosze o porade tych ktorzy mieli z nimi do czynienia i poradzili sobie z nimi. http://img.tapatalk....

    Wyświetlenia: 16636 | Odpowiedzi: 58 czytaj więcej...

  • Compsopogon

    Witam, mam problem z glonem compsopogon. Nęka mnie już od 3 tygodni i póki co przegrywam :? Dane zbiornika: Litraż 128l Światło 4x24W( świecę 8 godzin) Filtr Tetra EX 1200 Nawożenie system Rataja Mak...

    Wyświetlenia: 3384 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Elmlody, hyniks, kondraath, kuba120000, Przez i 485 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.