Lista działów » Technika » Nawożenie i chemia wody


rzuccie okiem i pomozcie!!!



Metody nawożenia roślin akwariowych. Analiza parametrów wody i dobór właściwych preparatów.



07 kwi 2005, 23:46 rzuccie okiem i pomozcie!!!  (#1)  

akwa pojemnosc 240 l. dl.120, szer.50, wys.40. oswietlenie to 2x70 HQI zawieszone 20 cm nad tafla wody. do tego dwie rury po 30 wat ( aqua glo i oceanic light) ale rury ostatnio byly w stanie spoczynku. filtr- kubelek aquael 250 z filtrem UV. ale filtr UV troche chodzi, troche odpoczywa. CO2- butla 1,5kg. ok 2 babelki/sekunde. jesli chodzi o nawozenie to uzywam nawozow PG Classic,Macro, Ferro+. przy podmianie wody ( raz na tydzien ok. 40litrow) ale w dawkach duzo nizszych niz zalecane. jak dawalem np.ferro w dawkach jak na opakowaniu to mialem zielone plamki na roslinach, wiec zmniejszylem dawke(pomoglo). chcialbym zalaczyc zdjecia zebyscie mogli zidentyfikowac gloniska i mi jakos pomoc,ale bedzie to trudne,poniewaz zdjecia sa bardzo slabej jakosci (robione telefonem) -na chwile obecna nie mam innej mozliwosci. niestety zadnych testow nie robilem. wiem,ze powinienem,zebyscie mogli mi pomoc w 100%. ale moze dacie jakies wskazowki na temat zapobiegania tym glonom. aha i oprocz tych zdjec to jeszcze jedna sprawa-heteranthera czarnieje i nie wali w gore( temat juz poruszany, podobno za malo fosforu z tego co czytalem) ale moze macie w zwiazku z tymi glonami jakies przemyslenia i na ten temat. sorry ze tak sie rozpisalem ,ale chcialem dokladnie opisac,"co mi dolega" ;) pozdrawiam i napiszcie cus!
Załączniki
akwafota2.jpg
korzen pokrywa sie fajnie zielonymi glonkami. (ktore mi sie podobaja) ale oprocz tych ladnych zielonych sa jeszcze te brzydkie. spojrzcie w prawy gorny rog korzenia. ciemno zielony glonisko(robia sie pod nim pecherzyki powietrza a jakbym mial go porownac
(17.03 KiB) Pobrane 1162 razy
akwafota3.jpg
tu widac z lotu ptaka ten sam korzen. niestety tylko zarys(taka jakosc sorry) ale postaram sie opisac co na nim jest.tu jest cos innego.dlugie na jakies 0,5 cm gesto obok siebie, dosyc grube( duzo grubsze niz nitki), jak patrze to gdyby byly duzo wieksze
(15.99 KiB) Pobrane 1162 razy
akwafota4.jpg
a tutaj powtorka z ta "zielona folia " jak na korzeniu tylko na wglebce na dnie tym razem. bylo spokojnie do tej pory ale w ostatnich wrecz godzinach zaatakowalo na maxa! pomozcie mi jakos!
(20.46 KiB) Pobrane 1162 razy

dusti77


07 kwi 2005, 23:54   (#2)  

tekst mi sie urwal przy zdjeciach. do pierwszego - jakbym chcial porownac ten glon do czegos to jakbym naciagnal na korzen zielona folie. latwo mozna sie pozbyc w zasadzie w calosci tego glonu ale powraca. zdjecie nizej- korzen z lotu ptaka heh - jakbym mial porownac to jakby to powiekszyc i wlozyc do morskiego to bylyby fajne korale ale jednak nie podoba mi sie to. w dotyku jest sliskie i takie galaretowate,miesiste ,cus takiego ,szare. help!

aha i ogolnie to na wszystkim zaczynaja pojawiac sie nitki.

dusti77


08 kwi 2005, 00:03   (#3)  

Ta zielona łatwo odłażąca folia to chyba sinice. Czy śmierdzą jak je rozetrzeć w palcach? Jak tak to na pewno sinice.
A jeśli sinice to trzeba zmniejszyć NO3 i P za pomocą kilkukrotnych podmian. Wtedy przystopują. Zebrać jak najwięcej tych sinic. I ew. zaciemnić akwa. Nie podawać nawozów z zawartością N i P. Uważać na nawozy mikro aby nie przesadzić. Też z nimi walczę.
100L, 3x Kompakt = 60W, 8x żałobniczka, 4x neon czarny, 3x zbrojnik nieb., 2x ogromny skalar, 1xgurami mozaikowe, 4xkirysek pstry. H. corymbosa, moczarka, kryptokoryna, wąkrotka, żabienica, bakopa mon. i karol., l. repens, a. nana.

SX_
Początkujący

Posty: 31
Dołączył: 11 mar 2005, 00:24

08 kwi 2005, 11:13   (#4)  

SX_ napisał(a):Ta zielona łatwo odłażąca folia to chyba sinice. Czy śmierdzą jak je rozetrzeć w palcach? Jak tak to na pewno sinice.
A jeśli sinice to trzeba zmniejszyć NO3 i P za pomocą kilkukrotnych podmian. Wtedy przystopują. Zebrać jak najwięcej tych sinic. I ew. zaciemnić akwa. Nie podawać nawozów z zawartością N i P. Uważać na nawozy mikro aby nie przesadzić. Też z nimi walczę.


no i tak ze 100 lat mozna je ograniczać i stopować- jedyna skuteczna rada i to bez żadnych cudów -erytromycyna za 5 zł w aptece. Po tygodniu nie ma śladu po nich.
Pozdrawiam.

Avatar użytkownika
Arkadiusz77
Poznaje temat

Posty: 79
Dołączył: 16 gru 2003, 19:03
Miasto: Sosnowiec

08 kwi 2005, 11:53   (#5)  

Arkadiusz77 napisał(a): no i tak ze 100 lat mozna je ograniczać i stopować- jedyna skuteczna rada i to bez żadnych cudów -erytromycyna za 5 zł w aptece. Po tygodniu nie ma śladu po nich.

Zgodzę się, że można je stopować i nic. Ale bez ograniczenia N i P i tak powrócą. Erytromycyna zwalcza skutek a nie przyczynę. Owszem pomaga ale nie na długo.
100L, 3x Kompakt = 60W, 8x żałobniczka, 4x neon czarny, 3x zbrojnik nieb., 2x ogromny skalar, 1xgurami mozaikowe, 4xkirysek pstry. H. corymbosa, moczarka, kryptokoryna, wąkrotka, żabienica, bakopa mon. i karol., l. repens, a. nana.

SX_
Początkujący

Posty: 31
Dołączył: 11 mar 2005, 00:24

08 kwi 2005, 14:07   (#6)  

SX_ napisał(a):Erytromycyna zwalcza skutek a nie przyczynę. Owszem pomaga ale nie na długo.

Powiedz ze zartujesz bo czytam i nie wierze :shock:

Andrzej.B


09 kwi 2005, 01:26   (#7)  

ok panowie nie kloccie sie ;) sprobuje tylko powiedzcie mi jeszcze w jakich dawkach mam stosowac ten lek? i czy on nie wplynie w zaden sposob na ryby ? i czy przy okazji zwalczy reszte glonow? ... poki co duza podmiana wody i zgaszone swiatlo...zobaczymy... dzieki za rady pozdrawiam

dusti77


09 kwi 2005, 08:06   (#8)  

Uzyj opcji "szukaj", znajdziesz sporo informacji.

Andrzej.B


09 kwi 2005, 08:29   (#9)  

Na poczatek upewnij sie, ze to sinice.
U mnie drugi tydzien po kuracji. Stosowalem przepis Waldeusza http://dami-rz.pl/~woczko/sinice.htm , powrotu nie widze. Dzieki Waldeusz. Jednak u mnie poziom NO2,NO3,amoniak byl zerowy.
Erytromycyna sprzedawana jest na recepte :(,powodzenia.
Szymon Giermek tmp. Pencoed,Bridgend

Avatar użytkownika
sgiermek
Początkujący

Posty: 23
Dołączył: 21 lip 2004, 08:00
Miasto: Kraków

09 kwi 2005, 20:18   (#10)  

Wiekszosc z nas stosowala sposob Waldeusza, ja rowniez.
Nawrotu nie widze juz kilka miesiecy.
Erytro jest na recepte, to prawda ale jest na to prosty sposob.
Idziesz do najblizszego weterynarza i prosisz o recepte, u mnie np to kosztuje 5zl.

Andrzej.B


11 kwi 2005, 16:23   (#11)  

A jak rozpuszczacie tabletki erytromecyny mi udalo sie zrobic tylko zawiesine. Co prawda sinice zniknely ale pewnosci nie mam czy bardziej poskutkowalo zaciemnienie czy erytro

neonek


11 kwi 2005, 21:43   (#12)  

neonek napisał(a):A jak rozpuszczacie tabletki erytromecyny mi udalo sie zrobic tylko zawiesine. Co prawda sinice zniknely ale pewnosci nie mam czy bardziej poskutkowalo zaciemnienie czy erytro

ja rozdrabnialem (zgniatalem) na pyl potem dodawalem wody i mieszalem, nie udalo sie wszystkiego rozpuscic ale ... efekt jest, sinic nie ma

pozatym czy przerwales juz kuracje powinna chyba trwac dluzej, ile dni zaciemnienia i podawania leku?
Szymon Giermek tmp. Pencoed,Bridgend

Avatar użytkownika
sgiermek
Początkujący

Posty: 23
Dołączył: 21 lip 2004, 08:00
Miasto: Kraków

12 kwi 2005, 14:39   (#13)  

neonek napisał(a):A jak rozpuszczacie tabletki erytromecyny mi udalo sie zrobic tylko zawiesine. Co prawda sinice zniknely ale pewnosci nie mam czy bardziej poskutkowalo zaciemnienie czy erytro

Nic lepszego nie uzyskasz, to musi byc zawiesina.
Nie przerywaj kuracji nawet jak widzisz ze sinice zniknely, doprowadz ja do konca bo nawrot masz jak w banku.

Andrzej.B


26 sty 2006, 22:18   (#14)  

Ja mialem atak sinic, zaciemnilem akwa i staralem sie o recepte na erytromycyne. Jak dostalem recepte minął tydzien i odsloniolem akwa i sienic brak, rosliny oslably troche (szczegolnie alternanthera) ale raczej odzyja
chętnie poznam akwarystów z okolic 3miasta jak i z reszty Polski
moje gg 3916637
---------------------------------------
Pozdrawiam
Krzychu

Bauer1000
Początkujący

Posty: 41
Dołączył: 27 maja 2005, 20:29
Miasto: Rumia











Powiązane tematy


cron

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 460 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.