Jesteśmy po świeżych dostawach roślin :)     ZOBACZ KATALOG
Wielki Atlas Roślin Akwariowych Christell Kasselmann już dostępny w języku polskim!     Kup teraz







Lista działów » Technika » Nawożenie i chemia wody


od jakich dawek zaczac PGP



Metody nawożenia roślin akwariowych. Analiza parametrów wody i dobór właściwych preparatów.



03 sie 2005, 00:06 od jakich dawek zaczac PGP  (#1)  

Witam
Stawiam nowe akwarium i mam dylemat od jakich dawek oraz po jakim czasie od uruchomienia zaczac lac nawozy. Woda 100% RO. Cala seria PGP. Wiekszosc dna planuje pokryc roslinami szybko rosnacymi w moim przypadku bedzie to rogatek. Z biegiem czasu zaczne wymieniac je na docelowe rosliny. Interesuje mnie rowniez po jakim czasie zaczac podmieniac wode.
Za wszystkie odpowiedzi serdecznie dziekuje.

Maciej


03 sie 2005, 08:46   (#2)  

Poszukaj w archiwum – Bartek kiedyś podawał receptę na start zbiornika.
Niecałe dwa tygodnie temu wystartowałem swój zbiornik od nowa – też na czystym RO.
Był to szybki restart – z konieczności.
Makro, mikro i hydro podałem według instrukcji (100% podmiany).
To było przygotowanie wody o odpowiednim składzie.
Ryby wpuściłem następnego ranka po posadzeniu roślin.
Podmiany (50% tygodniowo – czyli 7% dziennie) rozpocząłem od razu – do tego mikro, makro i hydro odpowiednio do podmian.
Pozostaje podawanie ferro i reszta makro. Tu musisz obserwować zbiornik i robić pomiary NO3, PO4, Fe i KH i GH.
Zacząłem z połową ferro i połową drugiej części makro. Po kilku dniach musiałem podnieść obie do 0.8 docelowej dawki.
Fe nie jest problemem – szybko dojdziesz ile podawać żeby stężenie było stałe.
Problem jest w NPK. W początkowym okresie rośliny mniej wykorzystują, więc potrzeba jest zmniejszyć dawki Ni P. Może to prowadzić do spadku poziomu K a to odbije się na wzroście roślin.
Kluczem do powodzenia startu jest duża liczba szybko rosnących roślin – tak jak planujesz.
Ja niestety byłem zmuszony zasadzić to, co miałem (niestety z powodu przeciągających się prac w bardzo kiepskim stanie) lub nowe, emersyjne sadzonki. Rośliny startowały powoli a wyłączenie prądu na 4 dni na pewno nie pomogło. Co prawda, po 30 godzinach przełączyłem się na inną fazę (jedyną którą włączono wcześniej) ale i tak co bardziej światłolubne rośliny mocno to odczuły.

Grzegorz Zbieć


03 sie 2005, 10:53   (#3)  

W Bibli jest napisane szukajcie, a znajdziecie - szukalem i znalazlem. Pozwole sobie wkleic wypowiedzi Bartka, ktore na pewno pomoga przy starcie kazdemu poczatkujacemu.

Przy starcie zbiornika robię tak:
1) wlewam wodę do zbiornika - podaję pełną dawkę Hydro Mineral, i ok 1/6- 1/4 dawki Micro.
2) zasiedlam zbiornik.
3) rozpoczynam podawanie codzienne Ferro+ i Macro - dawki trochę mniejsze - powoli zwiększam w kolejnych tygodniach.
4) Hydro Mineral i Micro - podaję w pełnych dawkach do wody podmienianej. Jeżeli zuważam niedobory mikroelementów, w początkowych podmianach, zwiększam PG Micro max do 200%. Dbając aby nie przesadzić.

Przy podawaniu Micro do nowego zbiornika, chodzi o to żeby nie zrobić zbyt dużego "strzału" z mikroelementów przy samym starcie - minimalizując problemy z glanami i w miarę stabilizacji zbiornika dojść powoli do ich stężeń optymalnych.



Rosliny - wszystkie od razu. Inne organizmy stopniowo ale też dość szybko. Najczęściej w przeciągu 1 tygodnia. Jeżeli światło jest duże, to również do pełnego oświetlenia dochodze w przeciągu 1-2 tygodni
Macro od pierwszego dnia maksymalne dawki nie powodujące wzrostu zielenic (wskaźnikiem jest pył na szybach), Ferro+ różnie, ale b. powoli, wchodze dopiero na docelowa dawkę po całkowitej stabilizacji zbiornika




1) zbadałbym NO3 i PO4 w kranie żeby wiedzieć, w jakiej ilości nawożenie makroelementowe będzie potrzebne/możliwe.

2) przy zakładaniu zbiornika nasadzenie jak największej ilości roślin w ramach założonej aranżacji.

3) WAŻNE!!! Filtracja - żadnych kulek i wielkich 'koralików' o "powierzchni boiska do tenisa", złoże musi być gęste i zwarte - sam używam upchanej mocno waty Sery i b. drobnych żwirków lawowych, woda przez filtr powinna płynąć wolno 'z trudem'.

4) światło - przy nowo założonym zbiorniku zwykle zaczynam od 3 h dziennie, aby stopniowo w cziągu 14-21 dni dojść do długości dnia 10 h.

5) CO2 delikatnie nie za dużo nie za mało (np. KH ok 4 pH=6,7-6,8 )

6) Mikroelementy PG Classic - po założeniu 1/2 dawki i pełne dawki przy podmianach, Ferro+ po rozpoczęciu pełnej wegetacji roślin i ustabilizowaniu zbiornika od dawek minimalnych w górę.

7) Macro - jeżeli nie ma przeciwwskazań w wodzie, rozpoczynam od dawek zmniejszonych na Twój zbiornik ok 1-2 ml, musisz podawać max dawkę która nie powoduje wzrostu PO4

8 ) WAŻNE!!! - obsada zwierząt - (nie dotyczy zbiorników z podłożem Aqua Soil ADA) aby szybko ustabilizować zbiornik IMHO należy w miarę szybko wprowadzić dużo zwierząt, zaczynając od Otocinclus i krewetek w dużych ilościach, potem w ciągu dwóch tygodni (dojrzewanie filtrów) należy podawać następne. Po kilku-kilkunastu tygodniach jak zbiornik się ustabilizuje, a ryby urosną - można obsadę spokojnie zmniejszać.

Z tego co czytam, naprawdę wiele osób próbuje walić głową w ścianę robiąc akwaria roślinne na jałowym podłożu i próbując je stabilizować bez żadnych mieszkańców lub z parka neonów. IMHO - beznadziejna sprawa

9) potem podmiany wody, delikatne zwiększanie CO2 i Macro.


Dzieki tym wypowiedzia mam juz nakreslony jakis plan dzialania jaki - napisze wieczorem :wink:

Maciej


03 sie 2005, 11:13   (#4)  

To właśnie o tym poście Bartka wspominałem.
Tylko jedna uwaga – Bartek nie wspomina tu jednoznacznie, ale z kontekstu wynika, że zakłada zalanie akwa wodą z kranu. Dalej podmiany chyba na czyste RO.

Bartku – przydało by się uściślenie tego przepisu.
Czy sugerujesz zalanie akwa kranówą i stopniowe przechodzenie na RO?
Jak byś zmienił ten proces w przypadku zalania czystym RO (i czy zmieniał)?

Grzegorz Zbieć


03 sie 2005, 22:08   (#5)  

Obiecalem i pisze, gdybym cos planowal zrobic nie tak jak byc powinno prosze o korekte.
I DZIEŃ
1.Wsypuje zwir, czysty zwir.
2.Nalewam 100% wody z RO, wlewam Sera Nitrivec.
3.Podgrzewam ja, dodaje okreslone przez produceta dawki Hydro Minerals oraz 1/6 dawki Micro. Sadze rosliny - te zamierzone oraz duze ilosci startowek: moczarka,rogatek.
4.Ustawiam komputer CO2 na wartosc 6,8. Wlaczam filtr. Wlaczam oswietlenie, pelna moc tyle ze swiece 3godz - z dnia na dzien bede zwiekszal czas swiecenia o 1 godz.
5.Idę spac :lol:
II DZIEŃ
1.Podaje Macro - tu prosil bym o podpowiedz od jakich dawek zaczac. Podaje Ferro+ - rowniez prosil bym o podpowiedz ile wlac na poczatek.
III DZIEŃ
1.Wpuszczam ryby, na poczatek powiedzmy 10 mlodych molinezji. Znow daje Macro i Ferro+
Pozniej z dnia na dzien wpuszczam po 5 otoskow az do stanu 20 sztuk, to samo z krewetkami. Coz nadal nie wiem kiedy zaczac podmiany. Oczywiscie utrzymuje codzienne dawki Macro i Ferro+.

Maciej


04 sie 2005, 12:45   (#6)  

Macieju ile litrów ma twoje akwa? I jak z tą podmianą wody teraz, ile zamierzasz robić i jak często ? Ja kiedyś próbowałem założyć akwarium bez wprowadzania do niego zwierzątek (tylko 4 neony) i nie było mowy o ustabilizowaniu akwarium.

Avatar użytkownika
Maciejewski Maciek
Zainteresowany tematem

Posty: 193
Dołączył: 01 lis 2004, 12:48
Miasto: Gorzów Wlkp.

04 sie 2005, 13:08   (#7)  

Akwarium 325l, podmiany planuje nawet do 50% tygodniowo.

Maciej


04 sie 2005, 20:00   (#8)  

Macieju, kiedy planujesz start?
Jeśli masz jeszcze nieco czasu to poczekajmy jak Bartek wróci (chyba jest na urlopie).
Ile ja dawałem już pisałem. Zbiornik na razie się trzyma bez jakiejś plagi.
Jest dwa tygodnie po posadzeniu roślin. Nieco zielenic na szybach i żwirku oraz trochę zielonego meszku na starszych liściach roślin.

Grzegorz Zbieć












Powiązane tematy
  • Jakich nawozów używacie?

    Cześć, jakich nawozów używacie do swoich akwariów? Jakie polecacie? Nawozy w płynie albo do podłoża? Testowałem linię Aqua art kapsułki i w płynie. Macie coś lepszego? Czy te droższe nawozy różnią się...

    Wyświetlenia: 2255 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Niedobory. Glony. Czy zacząć nawozić?

    Witam Akwarium 170l Podloze: pokruszona lawa i ceramika, podsypka denerle deponitmix 6w1 (2cm), żwir bazaltowy 2-5mm Filtr ultramax 1400l/h Oswietlenie led 6500k, 80w, 55lm/l + barwa czerwona/niebiesk...

    Wyświetlenia: 12014 | Odpowiedzi: 63 czytaj więcej...

  • Nawożenie, do jakich stężeń dążyć?

    Hej, Chciałbym Was podpytać o nawożenie akwarium. Na tą chwilę nie mam jakiś problemów, ale nie do końca wiem ile czego powinno być. Jedyny problem jaki mam to trochę nitek na mchach (na roślinach nie...

    Wyświetlenia: 1443 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Prośba jakich bylo wiele - problem z roślinami i nawożeniem

    Witam Pisze do Was z prośbą o pomoc. Jestem po lekturze wielu opisów, jestem cierpliwy, ale tym razem sam sobie nie poradzę ... Co do akwarium nie mam duzych wymagan, ale wczesniej wszystko roslo be...

    Wyświetlenia: 8714 | Odpowiedzi: 51 czytaj więcej...

  • Kiedy zacząć nawozic

    Witam otóż zrobiłem restart baniak. 180litrow. Podloze zwirek rzeczny 1-3mm plus kulki GT. Co2 nawoze cała dobę. Światło narazie około 5h plus godzinna symulacji switu i zmierzchu. Dwie belki power le...

    Wyświetlenia: 1496 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Nawożenie akwarium - jak zacząć?

    Witam. Mam pytanie odnośnie nawożenia. Akwarium 104l na podłożu aqua substrate pro,oświetlenie to chihiros 601A plus. Podloze jest nowe. Nawozy to seria Blue Line. CO2 z butli 24h.Czy nawozi się odraz...

    Wyświetlenia: 1281 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Dobór dawek nawozów - stosunek NO3/PO4/K

    Szanowni, próbuję dojść do dobrego poziomu NO3/PO4/K. W skrócie mam 3 miesięczny niemalże baniak 188l, z czego wody będzie ca 150-160l. Obsada obecnie to 30x Neon Simulans, rośliny: Eleocharis Parvula...

    Wyświetlenia: 995 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Nawożenie maleństwa 15l - kiedy zacząć?

    Hej, Założyłem dziś 15L akwarium na niestosowanej wcześniej mieszance tworzącej moje podłoże. Sypnąłem sporą garść gliny, na to ok 1l ziemi AquaSoil, potem ok 0.5l drobnej lawy. Na koniec 2l żwirku....

    Wyświetlenia: 1289 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Kiedy zacząć podawać nawozy?

    Witam, jestem nowy na forum więc wszystkich witam. Zamierzam zakupić akwarium 250 litrów i zaaranżować go w typie Holenderskim będzie to moje pierwsze akwarium tego typu. Nie chce pisać poszczególnych...

    Wyświetlenia: 1008 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Akwarium 240 L Amazonia - zacząć nawozić?

    Cześć. Akwarium 240 L na Amazoni 12 dni po starcie. Światło 4x54w T5, co2 / 24h, 2x Tetra ex700. Ro + mineralizator Equlibrium. Parametry: ph 6.2 gh 5,5 kh 3 no3 10 nh4 0 - 0,1 Mam tr...

    Wyświetlenia: 653 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Naleśnik Akwariowy, Sebosska, siabal04 i 333 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.