Jesteśmy po świeżych dostawach roślin :)     ZOBACZ KATALOG
Wielki Atlas Roślin Akwariowych Christell Kasselmann już dostępny w języku polskim!     Kup teraz







Lista działów » Technika » Technika CO2


[DIY] Reaktor CO2 z kwasku cytrynowego i sody oczyszczonej



Nawożenie dwutlenkiem węgla. Dobór zestawu i sposoby na wydajne rozpuszczanie gazu. Pomiar w wodzie.



25 paź 2009, 14:36   (#61)  

teraz pytanie z mojej strony, jakie macie dyfuzory, że ustawiacie kroplowanie na 2 min i wystarcza, ja mając kostkę lipową muszę ustawione mieć kroplowanie na ok. co 20 sec. gdyż, im wydłużam czas kroplowania to ciśnienie gazu jest tak niskie, że z kostki prawie nic nie leci, więc dziwi mnie, że macie takie długie czasy kroplowania....

nazer


25 paź 2009, 15:56   (#62)  

nazer wydaje mi się, że im większe ciśnienie CO2 tym kostka przepuszcza większe bąbelki, ale słabo się rozpuszczą w wodzie gdyż większość z nich wylatuje na powierzchnie

A tak ogólnie to jak wygladała by sprawa podłaczenia CO2 do deszczowni wiadomo że jest ona umieszczona pod woda

Avatar użytkownika
przemow
Zainteresowany tematem

Posty: 171
Dołączył: 17 sie 2009, 11:31
Miasto: Kalisz

03 lis 2009, 22:15   (#63)  

nezer Ty wiesz heheeh brutal jesteś :twisted:

Avatar użytkownika
majraf
Zainteresowany tematem

Posty: 160
Dołączył: 25 wrz 2008, 20:27
Miasto: Pełczyce

13 lis 2009, 18:43   (#64)  

Mam parę pytań związanych z CO2 po wykonaniu aparatury z tego tematu.
Czy można CO2 dostarczyć gdzieś między filtrem zewnętrznym a baniakiem i w jaki sposób??
Jak obliczyć odpowiednią ilość CO2 (54l)??
Jeśli CO2 będzie podawany z wodą wracającą z filtra to będzie rozprowadzany po całym baniaku, czy jeśli byłby podawany przy pomocy np. kostki lipowej do baniaka to wystarczy jedna kostka, czy przy każdej kępie roślin osobna, żeby wszystkie rośliny skorzystały??

piotrek_pajak
Aktywny użytkownik

Posty: 523
Dołączył: 08 lis 2009, 21:46
Miasto: Katowice

13 lis 2009, 19:20   (#65)  

Możesz CO2 podłączyć na wężach przy pomocy trójników albo zbudować reaktor ( wyszukaj reaktor lub termoreaktor - bedziesz mógł zamontować tam grzałke). Równie dobrze sprawdzi kostka lipowa wystarczy jedna na całe akwarium.

Avatar użytkownika
przemow
Zainteresowany tematem

Posty: 171
Dołączył: 17 sie 2009, 11:31
Miasto: Kalisz

23 lis 2009, 18:02   (#66)  

Ja mam takie pytanie bo nie doczytałem tego wątku :(

Sodę się w wsypuje i zalewa tworząc roztwór czy tylko zostawia w postaci proszku?

19piter87
Początkujący

Posty: 6
Dołączył: 28 wrz 2009, 12:26

02 sie 2010, 09:54   (#67)  

Witam

Panowie przepraszam że odświeżam ale reaktor robiłem zgodnie z tym opisem no i mam problem....

Mianowicie posiadam górną butelkę 1 L i dolną 0,5 L jednakże kwasku rozpuszczam tylko 0,5L (roztwór nasycony). w dolnej butelce posiadam wsypaną sodę (i tu pytanie: czy ona musi być luzem wsypana czy rozpuszczona w wodzie?).

Reakcja zachodzi tylko wtedy gdy nad sodą nie pojawi się kwasek... Po pewnym czasie użytkowania nad sodą oczyszczoną pojawia się kwasek który już uczestniczył w reakcji... Po zamieszaniu butelką reakcja zaczyna się od nowa...

Gdy kapie kolejna kropla a nad sodą znajduje się kwasek reakcja nie zachodzi...

I tutaj proszę o pomoc... Jak poradzić sobie z faktem nie zachodzenia reakcji skoro nad sodą znajduje się kwasek który już w reakcji uczestniczył? Dzisiaj odlałem trochę tego kwasku ale nie pomogło... Proszę o pomoc.

Sody użyłem 40g
0,5L wody
6 torebek kwasku 20g

Układ zrobiony tak jak instrukcja pisze tylko że za miast zacisków użyłem aparat do kroplówki i na końcu całego układu kostkę lipową.

Jeszcze raz proszę o pomoc i z góry wielkie dzięki.

Golpol
Początkujący

Posty: 1
Dołączył: 28 lip 2010, 12:03

02 sie 2010, 14:18   (#68)  

Ja osobiście korzystam z reaktora, gdzie na dole jest 5 litrowa butla z 2 litrami roztworu sody z wodą (4 opakowania na 2 litry) i do tego kapie kwasek (0,5 litra + 20g kwasku). Roztwór w butli trzeba od czasu do czasu lekko przemieszać, całość wymieniam jak w butli 5l jest prawie pełno, czyli po 4-5 porcjach 0,5 l roztworu kwasku.

Pozdrawiam
Jedrek

jedrek1911
Zaawansowany użytkownik

Posty: 816
Dołączył: 18 sty 2010, 10:01
Miasto: Kraków

02 sie 2010, 15:15   (#69)  

Witam!
Mam pytanie. Czy jako dyfuzora mogę użyć kamienia napowietrzającego czy musi być to typowy dyfuzor lub kostka lipowa :?:

oskar212
Początkujący

Posty: 2
Dołączył: 30 lip 2010, 13:19

31 paź 2010, 10:51   (#70)  

Może być jaki chcesz dyfuzor, sam używam kamienia i jest on dla mnie idealny - bo jest po prostu ciężki.
Natomiast ja mam pytanie nieco bardziej skomplikowane,
mianowicie złożyłem cały układ, podobny do tego co na schemacie powyżej.
Jedynymi różnicami jest kolejna butelka z wodą, przez która przechodzi dwutlenek zanim wejdzie do akwarium w celu oczyszczenia dwutlenku i jako ostateczne zabezpieczenie,
kolejną różnica jest roztwór kwasu, wsypałem 7 opakowani po 20g do mniej niż 1,5l wody, niestety nie miałem tyle kwasku żeby nasycić roztwór.
Sam problem polega na tym że gaz który został wyprodukowany nie rozpuszcza się, mam dzwon w którym wcześniej zbierał się dwutlenek z prawdziwej bimbrowni... wyobraźcie sobie, ów gaz wyprodukowany z sody nie chce się rozpuścić, stoi tam już jakieś 10h i nie rozpuściło się nic,
natomiast cały mój dzwon co2 z bobrowni schodził w ~kwadrans - a więc co jest grane?
Jeżeli ktoś był by w stanie mi pomoc był bym wdzięczny.

pietro54
Początkujący

Posty: 4
Dołączył: 27 paź 2010, 15:09

22 lis 2010, 10:45   (#71)  

Interesujący temat. Czy ilość CO2 da się jakoś wyregulować bo przy drożdżowej bimbrowni jest z tym problem. No i ok 3 tygodnie emisji CO2 to rewelacja.
Pozdrawiam
Bożena

Avatar użytkownika
Bozi
Poznaje temat

Posty: 60
Dołączył: 15 lip 2010, 17:09
Miasto: Warszawa

07 gru 2010, 16:15   (#72)  

wznawiam stary wątek, żeby nie zakładać kolejnego.

jak długo po zakręceniu szczelnego układu, przy jednej kropli na kilka minut zaczyna się u was uwalnianie CO2 do akwarium?

Walczę z nieszczelnością od kilku dni. Za każdym razem gdy zakręcę butlę okazuje się, że węgiel nie leci do akwarium, tylko ucieka jakąś małą dziurką. Gdy ścisnę butlę wtedy ciśnienie jest wystarczające i gaz leci do akwarium. Sprawdzam butelki już kolejny dzień w misce z wodą i za każdym razem znajduję jakąś nową szczelinę :/

Nie wiem czy kropelka+silikon to najlepszy pomysł. Jeśli nie uda mi się uszczelnić tej konstrukcji, to chyba zrobię to od nowa na silikonie.

wujek_bogdan
Zainteresowany tematem

Posty: 278
Dołączył: 23 lip 2010, 09:01

17 gru 2010, 18:04   (#73)  

slawekopak
Pozwoliłem sobie bez pytania :oops: umieścić twój (subiektywnie świetny pomysł) na innym forum i oczywiście dodałem że nie jestem autorem. Gdy choróbsko mnie z łóżka wypuści to idę do piwnicy 8) po jedną z wielu dawniej wykorzystywanych turystycznie butli i zabieram się za majsterkowanie.
Przy okazji podsunąłeś mi pomysł na zdobycie odpowiednich redukcji :twisted: umożliwiających napełnienie takiej butli czystym CO2. Dam znać co zwojuję.
----------------------------
Pozdrawiam serdecznie
----> KryH <----
"Nie przenoście nam Stolicy do Krakowa"

Avatar użytkownika
KryH
Początkujący

Posty: 3
Dołączył: 19 lis 2004, 06:49
Miasto: Kraków

11 lut 2011, 13:13   (#74)  

Możecie wstawić zdjęcia zacisków którymi regulujecie kapanie.

sowa750
Poznaje temat

Posty: 105
Dołączył: 19 sty 2010, 08:32
Miasto: Drezdenko

11 lut 2011, 13:32   (#75)  

Sory za jakość, zdjęcia z telefonu.
Sposób prosty jak konstrukcja cepa. Nie jest to tak dobre rozwiązanie jak autora tematu, ale zrobiłem za pomocą tego co akurat było pod ręką. 2 metalowe blaszki, z dziurkami na śruby, pomiędzy blaszkami wężyk, ściśnięte śrubą i dwoma nakrętkami (jedna dla skontrowania). Po ustawieniu kapania śruby zakleiłem klejem, żeby się nie rozregulowało. Jedna śruba zakręcona prawie na max, a drugą reguluję.

ObrazekObrazekObrazek

wujek_bogdan
Zainteresowany tematem

Posty: 278
Dołączył: 23 lip 2010, 09:01

13 lut 2011, 09:38   (#76)  

Dzięki!

sowa750
Poznaje temat

Posty: 105
Dołączył: 19 sty 2010, 08:32
Miasto: Drezdenko

15 lut 2011, 09:13   (#77)  

Witam ja właśnie zabieram sie do montowania tej bimbrowni... zakupiłem i skompletowałem już wszystkie potrzebne elementy:

1 x pet 1,5 l
1 x pet 1,5 l (z szerokim korkiem)
3m wężyka sylikonowego
2 x ZAWÓR PRECYZYJNY zakupiony na allegro
Obrazek
2 x Zawór przeciwzwrotny
Obrazek
5 x strzykawka 2 ml
1 x strzykawka 5 ml
Obrazek
4 x przyssawka na wężyk 6/4 mm
1 x dyfuzor (strzykawka + lipa) na początek potem szklany
Obrazek
kwasek cytrynowy (z biedronki pakowany po 3)
Soda (z biedronki pakowane po 3)
Do klejenia używam sylikonu akwarystycznego

wczoraj zacząłem kleić zestaw a dziś bedę konczył... wystartuję pewnie w weekend ze względu na wiecej wolnego czasu....

i zobaczymy co z tego wyjdzie

16.02.2011 Wystartowałem... zaczęło sie dobrze po ustawieniu wielkości kropli kwasu na sode (w rezultacie 2-3 bąbelki CO2) na noc zwolniało do 1 bąbla na sekunde... zobaczymy jak wróce z pracy czy znowu wróciło do 2-3 bąbli... a propo techniki taworki przeze mnie prezentowane nie spisały sie były mocno nieszczelne z tego powodu domowymi metodami zrobiłem własny (zaciskowy na bazie blaszki plastiku i jednej śrubki.... jeszcze dziś wstawię parę zdjeć mojej aparatury (wygląda bardzo ładnie ;) wykorzystane "dzióbki" od strzykawek przyklejone na kropelke wyglądają bardzo schludnie i co najważniejsze są (najprawdopodobniej) szczelne klejone trzykrotnie z dobowym okresem schnięcia...

teraz na szybkości zdjęcie zrobione w nocy wiec jakość nie jest oszałamiająca ;)
Obrazek
Wiadro 128L
http://www.roslinyakwariowe.pl/galerie/akwaria/3660-akwarium-roslinne-emet-brown.html?hitcount=0
Miska 31,5L
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/aquascaping/galeria/031l-garden-stone-emet-brown-69259.html
Drum & Bass in your face :)

Avatar użytkownika
Emet Brown
Stały bywalec

Posty: 348
Dołączył: 27 lip 2010, 18:49
Miasto: Puck

23 lut 2011, 20:16   (#78)  

Od tygodnia jadę na kwasku i wszystko fajnie idzie już pierwszego dnia udało mi się wyregulować.

sowa750
Poznaje temat

Posty: 105
Dołączył: 19 sty 2010, 08:32
Miasto: Drezdenko

24 lut 2011, 16:04   (#79)  

a nie sądzicie, że lepiej zamiast suchej sody zrobić z niej roztwór wodny, żeby reakcja przebiegała równomiernie? gdy dajemy suchą sodę, to na początku reakcja przebiega bardzo intensywnie, a gdy soda rozcieńczy się z kwaskiem, to na górze mamy słabo nasycony roztwór, a pod spodem nierozpuszczoną sodę.

wujek_bogdan
Zainteresowany tematem

Posty: 278
Dołączył: 23 lip 2010, 09:01

24 lut 2011, 16:20   (#80)  

Bozi napisał(a):Interesujący temat. Czy ilość CO2 da się jakoś wyregulować bo przy drożdżowej bimbrowni jest z tym problem. No i ok 3 tygodnie emisji CO2 to rewelacja.


z Bimbrownia też nie ma problemu - już pisałem - wystarczyło znaleźć. mój patent ;).
Kiedys wywaliło mi korek z dymiona poszedł rykoszetem po suficie i zahaczył lampę.

Zobacz : na elementy budowy na fotkach, które kupił Emet Brown.

Ten zaworek ze sprężynką daje opór przy dmuchaniu - czyli trzeba ciśnienia X by sprężynka odeszła i szedł gaz. Podłączając szeregowo 8 takich ( koszt jednego 1 pln na giełdzie ) masz zawór bezpieczeństwa do dymiona - czyli upuszcza sobie ciśnienie.

I też masz to co kupił Emet Brown - zaworek, którym regulujesz ILE gazu wpuszczasz do baniaka do dyfuzora do kostki gdzie tam chcesz.

System działa u mnie już parę mies. Jadę na 26l banioaku z 20l winem z ryżu, którego przygotowanie zajmuje mi 30 min na parę mies - a wino z ryżu jest bardzo dobre ;).

p e a c e.

dyfuzor
|
|
regulator ilosci gazu do baniaka iglicowy ze zdjęcia
|
trójnik ----8 x zaworek ze spężynką
|
dymion

Ps. do klejenia takich rzeczy polecam pistolet na klej w sztyftach z tesco - koszt 30 pln z kompletem wkładów do klejenia na gorąca - schnie w minutę i łądnie chwyta plastik - używam go we wszytskich połączeniach - szybki i mocny.

cezare
Zainteresowany tematem

Posty: 164
Dołączył: 03 lip 2010, 10:07











Powiązane tematy
  • Generator co2 ze stali nierdzewnej

    Witam Szanownych Forumowiczów. Może ktoś z Was posiada generator co2 z butlą ze stali nierdzewnej 2l na kwasek i sodę. Mam taki zestaw od kilku tygodni i wydaje mi się że bardzo szybko schodzi CO2 z b...

    Wyświetlenia: 3198 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Rozpoczęcie przygody z Co2 tyle że bio

    Witam Od dłuższego czasu chciałem mieć zestaw do Co2 do akwarium. Niestety w mojej okolicy nie ma gdzie nabić butle a samochodu nie mam aby pojechać gdzieś dalej aby nabić(mieszkam w Łodzi na Retkini...

    Wyświetlenia: 853 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

  • Miejsca, w których można nabić butlę CO2 (cała Polska)

    Sam stanalem przed decyzja zakupienia butli CO2 (poza wakacjami rzadko bywam w domu a przygotowanie 10l mieszaniny rekacyjnej jak by nie bylo zajmuje troche cennego czasu). Pomyslalem przy okazji o ...

    Wyświetlenia: 236259 | Odpowiedzi: 411 czytaj więcej...

  • SODASTREAM Reduktor CO2

    Witam, mam butle SODASTREAM, podłączoną pod reduktor od ISTA CO2-foto 1. przez przejściówke TR 21*4, 5/8-18UNF, foto 2. I teraz pytanie? 1- co byście mi za reduktor polecili jakiś inny do tej butli. ...

    Wyświetlenia: 1126 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Nowość Aqua-art - reduktor CO2 do butli SodaSystem

    sodastream1.jpg Zapraszam do zapoznania się z nowością w sklepie: https://sklep.roslinyakwariowe.pl/reduktor-butli-sodasystem-p-49196.html Kto z Was używa systemu SodaStream z butlą 500g? Jesteśc...

    Wyświetlenia: 814 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Generator CO2 Ziss II - regulacja

    Nie wiem, czy ktoś tu miał generator CO2 Ziss na kwasku cytrynowym? Chodzi mi o regulację tego urządzenia. Producent pisze, że kropelka ma spadać raz na 11 minut. Zastanawiam się, czy mogę przepływ wy...

    Wyświetlenia: 1057 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...

  • CO2 na drożdżach w wersji Dennerle

    Całkiem zgrabnie to wygląda. https://www.youtube.com/watch?v=nTgWr8I3gPM

    Wyświetlenia: 342 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • ARKA CO2

    https://www.youtube.com/watch?v=R9WX0GBm6cA Link do opisu w sklepie: https://sklep.roslinyakwariowe.pl/advanced_search_result.php?keywords=Zestaw+CO2+ARKA&search_in_description=0&inc_subcat...

    Wyświetlenia: 340 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Trudność w ustawieniu stałej ilości podawanego CO2

    Cześć, od dłuższego czasu walczę z ustawieniem odpowiedniej ilości Co2. Wcześniej wymieniałem już na gwarancji reduktor - okazało się, że uciekał gaz na zegarach i wymienili mi na nowy. Teraz mam wraż...

    Wyświetlenia: 544 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Jak sprawdzić instalację CO2 czy jest szczelna?

    Witam Jakie macie sposoby na sprawdzenie szczelności instalacji CO2? Wczoraj nabiłem butlę a dzisiaj jest pusta. Zastanawiam jak sprawdzić reduktor bo mam podejrzenia że to na nim się ulatnia gaz. Jes...

    Wyświetlenia: 2556 | Odpowiedzi: 24 czytaj więcej...



cron

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: tomy76 i 330 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.