Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Pielęgnacja » Glony


Glony nie chca odejsc, PROSZE O PORADE!!!



Identyfikacja i walka z glonami i sinicami. Skuteczne metody zapobiegania.



Witajcie,

walka z glonami trwa u mnie od poczatku zalozenia zbiornika w czerwcu. Na poczatku byly glony brunatne, a teraz sa zielone nitkowate. I za cholere nie chca odejsc. Podaje parametry akwa:
pojemnosc: 92 litry
oswietlenie: 0,85 W/litr (
swietlowki ulozone od tylu w nastepujacej kolejnosci:
PHILIPS MASTER TL5 HO SUPER 80/865 DAYLIGHT 24W (6500K)(55cm)
PHILIPS Aquarelle TL-D 15W/89 (44cm)
PHILIPS MASTER TL5 HO SUPER 80/865 DAYLIGHT 24W (6500K)(55cm)
Sylvania GROLUX 15W (44cm) 8500K).
Czas swiecenia zmniejszony z 10 h do 8. Wszyskie swietlowki sie pala.
Parametry wody mierzone testami kropelkowymi JBL 10.10.
NO2 - 0 mg/l
NO3 - 20-40 mg/l
PO4 - okolo 2-3 mg/l (kolor ciemniejszy od wartosc 1.8 na skali testu)
kH - 7 st niemieckich
GH - 12 st niemieckich
Fe - 0.6 - 0.8
CO2 na poziomie powyzej 30 ppm
pH - 6.85 sterowanie phMetrem Weipro, sonda Hydometu, CO2 podawane cala doby w zaleznosci od wzrostu pH

W akwa zamontowana pompa cyrkulacyjna Hydor Koral Nano 1600 l/h w celu polepszenia rozprowadzania nawozow w awka.
CO2 wprowadzany do akwa przez deszczownie zanurzona w wodzie i skierowana na tylna sciane akwa pod katem 45 stopni. Zastosowany reaktor CO2 mojego pomyslu:
http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/viewto ... highlight=

Nawozenie:
Easy Carbo codziennie: rano 5 ml, i wieczorem 5 ml.
Nawoz podstawowy od romster2 :
http://allegro.pl/nawoz-dla-roslin-akwa ... 96129.html
w dawce 10 ml dziennie.
Seachem Flourish Potassium 3 razy w tyg: 3-4 ml.
Dodatkowe przez okolo 10 dni dodawalem dodatkowo mieszanke nawozow NPK w stosunku 7:1:7 soli po 5 ml dziennie. Dodalem takze 2 ml Mikro do tego roztworu. Wszystko rozpuszczone w wodzie destylowanej w 100 ml. Skorzystalem z kalkulatora kalk_chem.xls.
Po tych 10 dniach testy wykazaly zawartosc pierwiastkow wykazana powyzej.

W tej chwili odstawilem mieszanke nawozow i podaje tylko nawoz podstawowy od romster2 w dawce 10 ml dziennie.

Staralem sie dazyc do utrzymania w akwa stosunku NPK 7:1:8. Jednak po zwiekszeniu nawozo nitki zaczely lepiej rosnac.

Co razicie? Dzisiaj podmieniam wode i usuwam te zielone cholerstwo ile sie tylko da. Na zalaczonych zdjeciach widac stan akwa. Nie wiem dlaczego Micranthemum umbrosum mi tak slabo rosnie. Zelazo jest na poziomie 0.6 - 0.8. Heteranthera zosterifolia koncowki lisci ma czarna, nie wiem dlaczego,bo przeciez PO4 jest wysokie.

Filmik akwa na youtube:
http://www.youtube.com/watch?v=Z3kAHP8FTAo

Czekam na sugestie z Waszej strony.
Załączniki
P1030095.JPG
(177.99 KiB) Pobrane 3225 razy
P1030096.JPG
(188.05 KiB) Pobrane 3101 razy
P1030097.JPG
(127.81 KiB) Pobrane 3030 razy
P1030098.JPG
(113.98 KiB) Pobrane 3009 razy
P1030101.JPG
(173.21 KiB) Pobrane 2987 razy
P1030102.JPG
(149.17 KiB) Pobrane 3000 razy
DSC01321_glony.jpg
Glony brunatne na poczatku zbiornika.
(171.27 KiB) Pobrane 3042 razy

Avatar użytkownika
kanguros
Poznaje temat

Posty: 92
Dołączył: 23 gru 2008, 16:58
Miasto: Jaworzno

13 paź 2010, 15:16   (#2)  

Mniej swiatła i więcej CO2 :D .

Edit: I mniej wiary w testy.
Pozdrowienia
... sypnijcie no tu szwagrze, jeszcze łopatę fosforu do tej nalewki i będzie git.
Obrazek Obrazek

Avatar użytkownika
spider72
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2654
Dołączył: 16 sty 2008, 16:30
Miasto: Wick, Szkocja

13 paź 2010, 15:23   (#3)  

O spider ciesze sie,ze wreszcie Cie namierzylem na forum :) Pisalem do Ciebie maila na pw odnoscie Szkocji. Please odpowiedz mi na niego.

Jesli chodzi o CO2 to wiecej go nie dam rady dawac. Jak sie swiatlo zapali to gaz jest podawany praktycznie non-stop.

Do ilu godzin mam zmniejszyc oswietlenie???

Avatar użytkownika
kanguros
Poznaje temat

Posty: 92
Dołączył: 23 gru 2008, 16:58
Miasto: Jaworzno

13 paź 2010, 16:17   (#4)  

O spider ciesze sie,ze wreszcie Cie namierzylem na forum :) Pisalem do Ciebie maila na pw odnoscie Szkocji. Please odpowiedz mi na niego.

Ostatnimi czasy jestem dość zajęty i mam w skrzynce ze 20 widomości na które nie odpowiedziałem. Postaram się odpowiedzieć w wolnej chwili, póki co to możesz poszperać tutaj:
http://www.visitscotland.com/
http://www.scotland.org/
http://www.historic-scotland.gov.uk/
http://www.cometoscotland.com/
jeżeli jeszcze nie odwiedziłeś tych stron.

Jesli chodzi o CO2 to wiecej go nie dam rady dawac. Jak sie swiatlo zapali to gaz jest podawany praktycznie non-stop.

A to czemu? Zawór od CO2 Ci się zaciął :?: :wink:
Proponowałbym podłączyć elektrozawór do wyłącznika czasowego, a nie pH kontrolera i dozować CO2 tylko w dzień, (włączanie na 1-2 godz. przed zapaleniem światła i wyłączanie na 1-1.5godz. przed zgaszeniem światła).

Do ilu godzin mam zmniejszyc oswietlenie???

Pisząc o zmniejszeniu oświetlenia, miałem na myśli zmniejszenie jego intensywności, a nie czasu świecenia, jak możesz to zejdź z poziomem światła do około 0.6W/litr, a czas świecenia ustaw na 10godz.

Jeszcze innym problemem może być cyrkulacja wody i dystrybucja CO2.
Pozdrowienia
... sypnijcie no tu szwagrze, jeszcze łopatę fosforu do tej nalewki i będzie git.
Obrazek Obrazek

Avatar użytkownika
spider72
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2654
Dołączył: 16 sty 2008, 16:30
Miasto: Wick, Szkocja

13 paź 2010, 16:38   (#5)  

spider jesli chodzi o Szkocje, to napisz mi z jakich lini korzystasz latajac do Polski.

jesli chodzi o elektrozawor i podlaczenie do wylacznika czasowego. Jesli tak go podlacze i zwieksze podawanie CO2 do akwa to z automatu pH zacznie mi spadac i to bardzo. To moze zaszkodzic krewetkom, albo rybkom. A nie chcialbym stracic obsady. Uwazasz,ze poziom CO2 okolo 33 ppm w akwa to wciaz za malo?

Co do oswietlenia to moze byc problem. Zeby zmniejszyc oswietlenie musialbym wylaczyc 1 swietlowke MASTER TL5 HO. Tu moze byc problem, bo statecznik, ktory posiadam, nie pozwala mi podlaczyc tylko 1 swietlowki. Musza byc 2, zeby sie swiecily. Tak bynajmniej bylo jak podlaczalem oswietlenie. Dzisiaj pokombinuje i zobacze, czy uda mi sie cos zmienic.

A co do cyrkulacji to ta pomka Hydora sprawuje sie dobrze. Umiescilem ja na tylnej szybie po srodku akwa. Strumien wody leci na przednia i tam sie rozbija na boku. Wszystkie rosliny sa lekko ruszane, wiec przeplyw wody, a zatem i takze skladnikow jest dobry. Poza tym tyl akwarium jest poruszany woda z deszczowni.

Avatar użytkownika
kanguros
Poznaje temat

Posty: 92
Dołączył: 23 gru 2008, 16:58
Miasto: Jaworzno

13 paź 2010, 17:58   (#6)  

spider jesli chodzi o Szkocje, to napisz mi z jakich lini korzystasz latajac do Polski.


Ja rzadko latam do Polski i przez czas odkąd tu mieszkam, wielu przewoźników wypadło z rynku. Z tego co się orientuję, to na dzień dzisiejszy połączenia lotnicze pomiedzy Polską i Szkocją obsługuje www.easyjet.com , www.wizzair.com i www.ryanair.com z różnych miast w Polsce do Edynburga, Glasgow i Prestwick.
Jeżeli zamierzasz tournee po Szkocji i masz własny samochód, to chyba taniej jest przypłynąć promem z Holandii ze swoim samochodem, bo sierpień to sezon turystyczny tutaj i nawet wypozyczenie małego samochodu jest wtedy drogie (nawet 200 funtów za tydzień za samochód klasy A), są też czasami problemy z zabukowaniem.
Połączenia promowe obsługuje DFDS na trasach Newcastle-Amsterdam i Zeebrugge-Rosyth http://www.dfdsseaways.co.uk/Ferry_Cros ... yth-return
Nigdy nie płynąłem na trasie Zeebrugge-Rosyth, ale mogę polecić połączenie Newcastle-Amsterdam. Newcastle jest co prawda w Anglii, ale to nie więcej niż 2 godz. jazdy samochodem od Edynburga. Połączenie jest o tyle wygodne, że płynie się w nocy. Rano wstajesz, bierzesz prysznic, jesz śniadanie na promie i wypoczęty możesz jechać dalej. W dodatku 70% załogi promu, to Polacy, więc czujesz się jak w domu :) .

jesli chodzi o elektrozawor i podlaczenie do wylacznika czasowego. Jesli tak go podlacze i zwieksze podawanie CO2 do akwa to z automatu pH zacznie mi spadac i to bardzo. To moze zaszkodzic krewetkom, albo rybkom. A nie chcialbym stracic obsady. Uwazasz,ze poziom CO2 okolo 33 ppm w akwa to wciaz za malo?


Ja też mam pH kontroler, ale przełączyłem elektrozawór na wyłącznik czasowy. Krewetkom nic nie będzie przy niskim pH, tak samo jak większosci ryb, zwłaszcza tych pochądzących z Ameryki Pd. czy Azji. Ja mam twardość węglanową 2dKH i wahania pH nie przekraczają między dniem a nocą wartości 0.4-0.6pH. Czasami mam pH (np. wczoraj) 5.5, a pH 5.7 to codzienność, zresztą sam zobacz na zdjęciu.
Obrazek
Przy Twoim poziomie światła i nielimitowanym nawożeniu, to bym celował z poziomem CO2 w okolice 50ppm CO2.
Pozdrowienia
... sypnijcie no tu szwagrze, jeszcze łopatę fosforu do tej nalewki i będzie git.
Obrazek Obrazek

Avatar użytkownika
spider72
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2654
Dołączył: 16 sty 2008, 16:30
Miasto: Wick, Szkocja

13 paź 2010, 19:13   (#7)  

dzieki za info o Szkocji. Napisze Ci jutro maila na priva odnosnie jazdy samochodem.

A co do CO2 to jutro kupie dodatkowy wylacznik czasowy i podlacze go do elektrozaworu. Poslucham Twojej rady. Widze, ze masz chyba taki sam pH metr co ja :) Weipro Ph-2000, ja swoj sprowadzilem bezposrednio z Hong Kongu :)

Co do swiatla to mam dylemat. Sprawdzilem statecznik i niestety nie bedzie on chodzil z 1 swietlowka. Mam taki model:
http://allegro.pl/statecznik-elektronic ... 96628.html
Zeby swiecic niezaleznie musialbym kupic 2 stateczniki na 1x24W co bedzie mnie kosztowalo 100 zl. Wowczas ten 2x24W bedzie niepotrzebny. Mam dwa warianty do wyboru:
Wariant 1:
Swiecenie 3 swietlowek 10h, to bedzie jakies 0,58 W/l. Jak glony znikna dolaczanie czwartej swietlowki powiedzmy na 3-4 h.

Wariant 2:
swiecenie 2 swietlowek grolux i aquastar 10 h, i wlaczanie na 3-4 h dwoch pozostalych philipsa.

Jaki Twoim zdaniem wariant jest najlepszy? Przypuszczam,ze pierwszy.

Jesli zastosuje juz jeden z tych wariantow, to czy pozostac przy nawozeniu tym z nawozem podstawowym + mieszanka soli NPK jako dodatek makro i utrzymywac poziom PO4 na poziomie 2-3 mg/l oraz NO3 na poziomie 20-40?

P.S. Akwarium masz super :) Jak wygram walke z glonami to tez takie bede mial :)

Avatar użytkownika
kanguros
Poznaje temat

Posty: 92
Dołączył: 23 gru 2008, 16:58
Miasto: Jaworzno

13 paź 2010, 21:02   (#8)  

Mój ph kontroler to Weipro PH2010 i kupiłem go z Malezji, chodzi bez zarzutu od ponad 2 lat, kalibruje go co około 2-3 miesiące.

Ja bym zmienił oświetlenie na opcję 1 i tak już to zostawił na zawsze :).
W moim akwarium mam 0.55W/litr i pełną mocą świecę tylko 8 godz. z 10-ciu. Opis zbiornika znajdziesz gdzieś w tym wątku http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/viewtopic.php?t=28082

Na temat nawożenia, to ciężko mi się wypowiedzieć, bo nie znam składu nawozu z allegro.
Zamiast polegać na nawożeniu z odczytu testów, które są w większości przypadków słabej jakości i bez każdorazowego kalibrowania przed pomiarem nie można być pewnym odczytu, lepiej dozować znane dawki składników na tydzień.
Dawki jakie ja dozuję znajdziesz w opisie mojego zbiornika pod linkiem podanym poprzednio, chociaż dawki o 30% mniejsze też powinny u Ciebie działać.
Pozdrowienia
... sypnijcie no tu szwagrze, jeszcze łopatę fosforu do tej nalewki i będzie git.
Obrazek Obrazek

Avatar użytkownika
spider72
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2654
Dołączył: 16 sty 2008, 16:30
Miasto: Wick, Szkocja

14 paź 2010, 08:16   (#9)  

Dzieki spider za pomoc. Dzisiaj kupuje dwa stateczniki 1x24 i montuje w akwa. Po pracy skocze do Casto i kupie dodatkowy wylacznk czasowy.

A jeszcze jedno.. napowietrzanie noca. Przez to,ze ph Metr wlacza w nocy CO2,zeby zbic pH dorzucilem do akwa napowietrzacz. Odpala sie chyba o 1 w nocy i wylacza o 12. Nie chcialem, zeby mi sie czasem ryby podusily. W poprzedniej aranzacji stracilem 2 duze kosiarki ( takie ponad 13 cm ), bo sie podusily :(
Czy Ty u siebie masz jakies napowietrzanie w nocy?
Mam wrazenie,ze jak przejde na wylacznik czasowy z CO2 to podawanie tlenu w nocy bedzie niepotrzebne.

Avatar użytkownika
kanguros
Poznaje temat

Posty: 92
Dołączył: 23 gru 2008, 16:58
Miasto: Jaworzno

14 paź 2010, 09:48   (#10)  

Ja nie mam żadnego napowietrzania. Jeżeli rośliny dobrze rosną, to w ciągu dnia wyprodukują tyle tlenu, że wystarczy na całą noc, dla nich, ryb i bakterii w filtrze.
Brudny filtr powoduje zwiększone zużycie tlenu, dlatego dobrze jest czyścić wkłady mechaniczne w nim raz w miesiącu, wkłady biologiczne raz na 3 miesiące.
Pozdrowienia
... sypnijcie no tu szwagrze, jeszcze łopatę fosforu do tej nalewki i będzie git.
Obrazek Obrazek

Avatar użytkownika
spider72
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2654
Dołączył: 16 sty 2008, 16:30
Miasto: Wick, Szkocja

14 paź 2010, 19:38   (#11)  

Ok, wszystko przerobione :) Oswietlenie 10 h , swieca 3 swietlowki GROLUX,Aquarelle,Master. CO2 zalacza sie 2 h przed zalaczeniem swiatla i wylacza godzine przed wylaczeniem. Czwarta swietlowka Mastera na razie czeka na pozbycie sie glonow :)

Napowietrzanie zlikwiduje w przyszlym tyg.

Jesli chodzi o nawozenie to zastosuje proporcje podobne do Twoich, tylko nieco zmniejszone ze wzgledu na mniejsza liczbe roslin.

A wiec czekamy, az glony zaczna pakowac walizki....

Avatar użytkownika
kanguros
Poznaje temat

Posty: 92
Dołączył: 23 gru 2008, 16:58
Miasto: Jaworzno

17 paź 2010, 19:15   (#12)  

spider zaczalem swiecic 3 swietlowkami w takim zestawie GROLUX,Aquarelle,Master. Rosliny przy takim oswietleniu przestaly bablowac, czy mam cos zmieniac?

Avatar użytkownika
kanguros
Poznaje temat

Posty: 92
Dołączył: 23 gru 2008, 16:58
Miasto: Jaworzno

15 mar 2011, 14:18   (#13)  

Postanowilem podsumowac moja wygrana walke z glonami i podzielic sie tym z Wami na forum. Ogolnie w akwa doszlo do tego,ze wykonczylem preparatem Algin Pond krewetki i Helenki. Glony dalej rosly. Zielone nitki wylawialem co kilka dni i nic nie pomagalo ( widac je na zdjeciu przed_zaciemnieniem.jpg).
Postanowilem zaciemnic akwa na 6 dni (14-19.02). Przestalem w ogole podawac nawozy oraz CO2. Wlalem tylko 4 ml Algin Pond do akwa ( mysle, ze nie musialem).
W sobote odkrylem akwa i zalaczylem 3 swietlowki na 5 h ( jakies 0.56W/l). Zaczalem podawac CO2. Wlaczalem 1.5 h przed zapaleniem swietlowek i gasilem 1 h przed zgaszeniem. Mialem wahania pH na poziomie 0,2-0,3. Nawozy podawalem tez w nieco zmniejszonej dawce (tak o polowe) rozrobione Makro + Intermag. Glony prawie zniknely, zostaly tylko resztki, ktore sukcesywnie wylawialem podczas podmian wody. Rosliny troche podupadly, ale po kilkunastu dniach wrocily do normy. Od dwoch tygodni stosuje inna taktyke. Podaje CO2 24h na dobe w ilosci 1-2 bable na sekunde. pH nie spada ponizej 6.8 przy kH 7-8 (wywalilem elektrozawor ). Dodatkowo zamiast Intermagu zaczalem stosowac Easy Carbo Profito. Makrto NPK daje caly czas swoje (mieszanka soli).Acha, dokupilem tez krewetek Amano 30 sztk + redki tez okolo 30. Czyszcza mech ze starych nitek.
Glony calkowicie odeszly. Walczylem z nimi w sumie od wrzesnia zeszlego roku. Troche dlugi, ale juz wiem jak sobie z nimi poradzic. CO2 caly czas + mikro Profito.

Jako dowod zalaczam ostatnie zdjecia akwa z wczoraj.
Załączniki
przed_zaciemnieniem.jpg
(159.46 KiB) Pobrane 1121 razy
C360_2011-03-13 21-50-52.jpg
(115.23 KiB) Pobrane 1596 razy
C360_2011-03-13 21-51-33.jpg
(136.95 KiB) Pobrane 1596 razy
C360_2011-03-14 19-58-30.jpg
(153.9 KiB) Pobrane 1596 razy
C360_2011-03-14 21-55-40.jpg
(147.94 KiB) Pobrane 1596 razy

Avatar użytkownika
kanguros
Poznaje temat

Posty: 92
Dołączył: 23 gru 2008, 16:58
Miasto: Jaworzno











Powiązane tematy
  • Rośliny rosną i glony też

    Cześć, To jest moje pierwsze akwarium. Proszę o pomoc w pozbyciu się glonów. Znajdują się na prawie każdej roślinie, rurkach od filtra. Szyby są delikatnie zielone. Rośliny fajnie rośną a od ok 2 tygo...

    Wyświetlenia: 11027 | Odpowiedzi: 72 czytaj więcej...

  • Glon nie do pokonania

    Witam Tak jak w temacie nie mogę zwalczyć glona widocznego na zdjęciach mimo czyszczenia podczas podmian wody następnego dnia wraca parametry wody w normie , rośliny rosną jednak są bardzo nieestetyc...

    Wyświetlenia: 1818 | Odpowiedzi: 24 czytaj więcej...

  • Co to za glony i jak je zwalczyć oraz ocena parametrów wody

    Dzień dobry koleżanki i koledzy, Właśnie założyłem tu konto gdyż mam następujący problem. Po około 1 roku nagle pojawiły mi się glony jak na zdjęciach. Czy możecie pomóc w ich identyfikacji oraz w jak...

    Wyświetlenia: 570 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Czerwone glony w akwarium

    Ostatnio zrobiłem restart zbiornika zakupiłem nowe rośliny i pojawiły się pierwotniaki wlałem odpowiednie preparaty i już zaczęły schodzić po kilku dniach zauważyłem czerwone glony na gałęzatkach nie ...

    Wyświetlenia: 513 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Glony z waty na liściach roślin

    Witam Mam 3 tygodniowy zbiornik 112 L. Podłoże mam aktywne Controsoil. Nie nawoziłem jeszcze(ale miałem takie zapędy) bo producent zaleca czekać 4 tygodnie aby podłoże się uaktywniło. Niestety pojawi...

    Wyświetlenia: 526 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Czy to są glony? Okrzemki?

    Witam, Akwarium zalane 25/11. Dodawane Seachem Stability według instrukcji. Czyli ma prawie 2 tyg. Zauważyłem na roślinach i korzeniu takie brązowe coś. Światło dzienne 6h, potem zachód 50% (plus n...

    Wyświetlenia: 1168 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Nowe akwarium i glony po 2 tygodniach?

    Witam! 2 tygodnie temu zrobiłem całkowity restart akwarium, obecnie wystrój wygląda tak jak na zdjęciach. Zdecydowałem się nie używać filtra zewnętrznego jedynie tego, który dostajemy z Juwel Rio 125...

    Wyświetlenia: 1123 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Nieszczęsne okrzemki i inne glony

    Witam, męczę się z okrzemkami już chyba rok i w mniejszym stopniu z innymi glonami, choć podejrzewam, że największym winowajcą reszty glonów są okrzemki. Od lipca mam filtr RO z żywicą MB400, aby pozb...

    Wyświetlenia: 890 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Glony

    Witam. Po 2tyg urlopu wracam i takie dziwne cos obsypalo szklo. Ktos powie co to?

    Wyświetlenia: 717 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Glony po raz kolejny (załączone wyniki testów)

    Witam! Niestety kolejny raz przegrywam z glonami, akwarium (125 L) mam już 6 miesięcy. To jest można powiedzieć mały restart, ponieważ wcześniej glonów było mniej ale zdecydowałem się wywalić całą st...

    Wyświetlenia: 7512 | Odpowiedzi: 64 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: daniel barycki, kamil piputa, Niepohamowany i 452 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.