Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Galeria » Konkursy i inspiracje


Powstawanie 432 l Łukasza



Znalezione w sieci inspiracje, tutoriale, ciekawostki oraz informacje o konkursach.



15 cze 2010, 22:18 Powstawanie 432 l Łukasza  (#1)  

Witam wszystkich. Jestem w trakcie zakładania swojego pierwszego akwarium (nie licząc jednego w dzieciństwie ale to była porażka więc się nie liczy)Ma to być typowo roślinny baniak z neonami czerwonymi,razborami espei i krewetkami. Ale może od początku. Spodobała mi się szafka ala'ADA więc postanowiłem sobie taką zrobić-
Obrazek

Szafka120x60x60 cm zrobiona z płyty wiórowej o gr 20 mm. Podwójne boki, spód i blat oraz dwa wzmocnienia na środku, tył z pełnej płyty. Całość poskręcana na konfirmaty i wkręty do drewna( nie skleiłem blatu z bokami co spowodowało peknięcie szpachli po zalaniu baniaka) Potem szpachlowanie-przycieranie, następnie szpachlowanie-przycieranie, następnie szpachlowanie-przycieranie, następnie szpachlowanie-przycieranie i tak kilka razy. Uchwyty też nie było prosto wyrobić na gładko więc troszkę szpachli trzeba było poszlifować
Obrazek

Następny etap to malowanie. Zacząłem od farby w sprayu ale to by mnie kosztowało majątek więc kupiłem farbę olejną w puszce 2 L i wałek z gąbki. Po kilku warstwach powłoka była bez skaz i tak sobie schła kilka tygodni
Obrazek

Między czasie rozwaliłem sufit podwieszany żeby zmieścić całe oświetlenie czyli 2x HQI w oprawach Passat Kanluxa z zewnętrznym układami zapłonowymi włożonymi między płytę a stelaż sufitu z żarówkami Osrama 5600K,1x świetlówka 54W Philips 4300K i dwie halogenowe oprawy regulowane z niebieskimi żarówkami diodowymi jako oświetlenie nocne
Obrazek

A tak wygląda finalnie
Obrazek

Cykl świetlny ma wyglądać następująco:
8:00 zapala się świetlówka 54W
10:00-13:00 dołaczają do świetlówki HQI 300W
13:00-15:00 tylko świetlówka
15:00-21:00 świetlówka +HQI
21:00-22:00 tylko świetlówka
22:00-23:30 Niebieskie diody
23:30 Dobranoc dla rybek

Sukcesywnie będę dodawał fotki z kolejnych etapów prac. Uzbrojenie szafki jutro. Pozdrawiam Łukasz

looq1
Początkujący

Posty: 37
Dołączył: 14 sty 2010, 11:31

15 cze 2010, 22:43   (#2)  

CACKO ta szafka na szósteczkę...
Z niecierpliwością czekam na kolejne zdjęcia...

piotrek_pajak
Aktywny użytkownik

Posty: 523
Dołączył: 08 lis 2009, 21:46
Miasto: Katowice

15 cze 2010, 22:58   (#3)  

Szafeczka wypasiona. Az zazdrosc mnie zrzera. :roll: Jak skonczysz aranzacje to pusc wiecej fotek. Az jestem ciekawy co ci z tego wyjdzie. Zapowiada sie dobrze. :)

Avatar użytkownika
bdead1
Zainteresowany tematem

Posty: 226
Dołączył: 10 gru 2009, 23:52
Miasto: Glasgow

będę z uwagą podpatrywał Twój wątek, zapraszam jednoczenie do swojego.

http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/viewto ... highlight=
mój zbiornik:
http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/viewto ... highlight=
historia moich zmagań http://jacek1970.blogspot.com/
500L 120x70 h60
30L profilowane
25 proste

Avatar użytkownika
jacek_1970
Zainteresowany tematem

Posty: 174
Dołączył: 07 lis 2008, 00:29
Miasto: Pruszków

20 cze 2010, 15:36   (#5)  

Tak jak obiecałem następny etap to uzbrojenie szafki.
Zaczęło się od uzbrajania w prąd, Łącznie dziewięć gniazd - ( 3 do oświetlenia, UV, oświetlenie szafki, Co2,grzałka, kabel grzewczy, UPS)

Obrazek

Następnie powkładanie wszystkich elementów: dwa filtry Eheima 2073 i 2075, 1,5 kg butla Co2 z reduktorem + zapasowa, przepływowa grzałka 300 W, termostat do kabla grzewczego, reaktor z filtra narurowego, licznik bąbelków, lampa UV, akumulator żelowy 120Ah, UPS, walizka z testami i koszyki z nawozami

Obrazek

I wszystko upchane

Obrazek

Mój pomysł na ułatwienie sobie podmian wody

Beczka 140 l w kuchni pod zlewem z pompą zatapialną, zaworem pływakowym i przelewem syfonowym( dla bezpieczeństwa bo często o czymś zapominam i pływająca kuchnia to byłby problem :)) )

Obrazek

A w szafce trzy zawory do ustalania kierunku przepływu.
Normalna praca czyli woda z filtra przepływa prosto do wylewki ( 1 otw 2,3 zam)

Obrazek

Spuszczanie wody do ogrodu

Obrazek

Napełnianie wodą z beczki

Obrazek

Reaktor do Co2 z filtra narurowego 3/4 " + odłączalne przyłącza od węży

Obrazek

I małe ulepszenie dla lepszego rozpuszczania gazu

Obrazek

Czas na ustawienie szkła. Na próbę zalane aby wypoziomować ok 800 kg

Obrazek

looq1
Początkujący

Posty: 37
Dołączył: 14 sty 2010, 11:31

20 cze 2010, 16:42   (#6)  

Bardzo dobre metodyczne podejście. Bez pośpiechu. Solidna robota.
Ale światło w szafce mnie rozwaliło.:)
Czekam na efekt końcowy.
"Wiem, że nic nie wiem". Ale próbuję się dowiedzieć... ;)

390l - http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/viewtopic.php?p=456424

Avatar użytkownika
Trezor
Zaawansowany użytkownik

Posty: 785
Dołączył: 18 lip 2004, 17:21
Miasto: Wrocław

20 cze 2010, 18:33   (#7)  

Akwarium zaczęło powstawać ok 7 miesięcy temu. Po pierwsze rozłożyły się koszty w czasie i można było upolować sporo elementów taniej na Allegro. A jak mi się nudziło to wymyślałem kolejne ulepszenia i dostosowywałem patenty z internetu i z forum RA do swoich potrzeb. Wbrew pozorom to oświetlenie w szafce mocno się przydało przy upychaniu wszystkich elementów w szafce i na pewno będzie pomocne później.

A tak powstawał kolejny etap:
kabel grzejny o mocy 80 W

Obrazek

następnie węgiel aktywny i 12 kapsułek Bactozymu Tetry

Obrazek

Ze względu na wielkość zbiornika pod AquaSubstratem II+ AquaArtu znalazło się ok 30-40 l keramzytu z niewielką ilością węgla

Obrazek

Na keramzyt położona moskitiera żeby podłoża nie mieszały się

Obrazek

No i zaczęło się sypanie substratu

Obrazek

Dziewięć worków podłoża, dwie skarpy i ok 20 kg kamieni ułożonych tak jak to sobie wymyśliłem

Obrazek

Między czasie przygotowałem filtry- przepłukałem wypełnienia po bieżącą wodą dosypałem trochę ceramiki i dodałem 8 kapsułek Bactozymu do obu filtrów

Obrazek

Podczas przygotowywania filtrów nalewało się pierwsze 140 l wody

Obrazek

No i zaczęło się sadzenie Ziela :) Po 3 h był obsadzony tył i środek baniaka kolejne 5 h zajęło mi powtykanie glosii w takim zagęszczeniu jak jest widoczne ( teraz mogę powiedzieć że jestem wprawiony :) ) Z góry dziękuję kolegom z Łomży- Krzyśkowi i Adamowi za pakiet roślin z ich akwarii i Kasi z Ełku.
O 20:00 w sobotę zbiornik wyglądał tak:

Obrazek

I razem z szafką

Obrazek

Dzisiaj 2 dzień Co2 na maxa i pierwsza dawka potasu 30ml i EasyCarbo 15 ml

Parametry mierzone godzinę temu
GH - 9
KH - 6
PH - 6,0 wiem że za nisko ale Co2 idzie sporo ok 8 b/s
NO2- 0,1
NO3 - 3
NH4 - 0,2
PO4 - MNIEJ NIŻ 0,02
FE - nie mierzone
Światło zapalone:
8:00-21:00 świetlówka 54 W 4300 K
dołączane 11:00- 13:00 i 16:00- 18:00 HQI 300 W 5600 K Osrama
i 21:00-23:00 dwie żarówki LED niebieskie

Obecnie woda troszkę mętna

Obrazek

looq1
Początkujący

Posty: 37
Dołączył: 14 sty 2010, 11:31

20 cze 2010, 18:38   (#8)  

Nie wiem w jakim celu wsadziłeś kabel grzejny, ale jak już to zrobiłeś, to powinien on być zasypany czystym piaskiem i dopiero na to właściwe warstwy podłoża.
Poza tym projekt cool :D .
Pozdrowienia
... sypnijcie no tu szwagrze, jeszcze łopatę fosforu do tej nalewki i będzie git.
Obrazek Obrazek

Avatar użytkownika
spider72
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2654
Dołączył: 16 sty 2008, 16:30
Miasto: Wick, Szkocja

20 cze 2010, 19:01   (#9)  

Witam looq1, włożyłeś w to wszystko wiele czasu i pracy, przemyślałeś wszystkie szczegóły i to zaowocowało dobrym efektem końcowym. Widać że lubisz majsterkować i nie brakuje Ci pomysłów, a te bardzo sie przydają w tym pięknym hobby. Myślę, że niedługo zaskoczysz nas pięknym widokiem baniaka, czego na prawdę Ci życzę. Powodzenia.

Avatar użytkownika
Zbyszek17
Stały bywalec

Posty: 415
Dołączył: 20 lis 2009, 22:12
Miasto: Łódź

20 cze 2010, 19:23   (#10)  

Super, wszystko przemyślane od A do Z. Mogę Ci tylko życzyć powodzenia przy prowadzeniu baniaczka :wink:
Pozdrawiam!
Piotrek
Partner roslinyakwariowe.pl

Avatar użytkownika
Piotrek Dymowski
Partner roslinyakwariowe.pl

Posty: 1286
Dołączył: 11 lis 2007, 22:18
Miasto: Warszawa

Wspieram stronę kontem Premium

20 cze 2010, 19:29   (#11)  

Projekt godzien podziwu i efekt zapowiada się interesujący, będę musiał kilka pomysłów wykorzystać jak będę restartował mój główny zbiornik (aczkolwiek 4 razy mniejszy :) ).

Ale intryguje mnie jedna rzecz: po co jeszcze dałeś AquaBalla, myślisz, że 2 zewnętrzne nie dadzą rady? Jeśli chodzi tylko o cyrkulację to jednak lepsza będzie po prostu pompa cyrkulacyjna...
Pozdrawiam,
Tomek

Nawożenie to nie kwestia wiary, tylko wiedzy.

tmaciak
Aktywny użytkownik

Posty: 507
Dołączył: 13 sty 2010, 12:29

20 cze 2010, 19:46   (#12)  

Tak to często bywa - sporo planowania i pracy a jeden drobny błąd niszczy cały efekt.

W tym przypadku takim błędem było zastosowanie farby olejnej.
Niby drobiazg, jednak prędzej czy później trzeba będzie odnowić powłokę i nie da się tego zrobić bez zdejmowania zbiornika (a tym samym jego czasowej likwidacji).
Zdecydowanie lepsza byłaby dobra farba alkidowa (nie te podróbki popularne na rynku o śladowej zawartości tej żywicy), a najlepiej chemoutwardzalna (obie tylko niewiele droższe od olejnej).
Tak wykonana powłoka spokojnie wytrzyma wtedy ponad 20 lat (zrobiłem już kilka takich mebli, więc wiem że to możliwe).

artuś
Poznaje temat

Posty: 140
Dołączył: 27 sty 2010, 20:11
Miasto: Bełchatów

20 cze 2010, 20:29   (#13)  

looq1 napisał(a):I małe ulepszenie dla lepszego rozpuszczania gazu

Obrazek


Mógłbyś może coś więcej na ten temat napisać? Co dokładnie zrobiłeś z tą pokrywą, bo na zdjęciu niewiele widać :(. W moim akwa również mam podobny patent ;), ale zauważyłem, ze przez przegrody które tam są CO2 rozpuszcza się trochę za wolno (gaz chowa się przed przepływającą wodą :P)

Zyryx
Początkujący

Posty: 16
Dołączył: 23 sie 2006, 18:30

20 cze 2010, 20:30   (#14)  

Jeżeli chodzi o AquaBalla to jest on tylko na początek bo zamiast gąbek zasypany jest węglem. Wszędzie czytałem że na początek należałoby włożyć go jako jeden z wkładów do kubełka i po dwóch tygodniach wyciągnąć, a skoro miałem zbędny wewnętrzny to łatwiej wyjąć go niż wyjmować worek z kubełka zewnętrznego.
Co do farby to jest dokładnie emalia olejno ftalowa. I nie zgodzę się z tobą że trzeba zdejmować baniak żeby pomalować drugi raz, a z założenia ta szafka ma wytrzymać tylko kilka latek więc jest OK. Pozdrawiam Łukasz

Edit:
Zyryx ja wyciąłem te przegrody które kierowały wpadającą wodę bezpośrednio w dół i wkleiłem kawałek plastiku który kieruje wodę na boki to te "ulepszenie" :)

looq1
Początkujący

Posty: 37
Dołączył: 14 sty 2010, 11:31

20 cze 2010, 20:42   (#15)  

looq1 napisał(a):Zyryx ja wyciąłem te przegrody które kierowały wpadającą wodę bezpośrednio w dół i wkleiłem kawałek plastiku który kieruje wodę na boki to te "ulepszenie" :)


czym to wycinałeś?

Zyryx
Początkujący

Posty: 16
Dołączył: 23 sie 2006, 18:30

20 cze 2010, 21:30   (#16)  

Brzeszczot od nożówki, cążki elektryczne, kombinerki z cienkim końcem + nożyk i 30 min dłubania a biały plastik docięty na wymiar na szlifierce stołowej

looq1
Początkujący

Posty: 37
Dołączył: 14 sty 2010, 11:31

21 sie 2010, 18:05   (#17)  

Dawno nic nie umieszczałem bo troszkę zabrakło mi czasu. Dzisiaj przybierając się do podmiany wody i czyszczenia akwarium zobaczyłem niezwykłą rzecz. Mianowicie na wystającym z wody korzeniu coś się wykluwało. Zanim znalazłem aparat moim oczom ukazał się taki oto widok

Obrazek


A tak ogólnie baniak troszkę zarósł i jeszcze przed przycinką wyglądał tak

Obrazek

looq1
Początkujący

Posty: 37
Dołączył: 14 sty 2010, 11:31

21 sie 2010, 20:15   (#18)  

to co ci się wykluło to musi jakaś jętka :) czyli musiałeś larwę z czymś przytargać bo one w stadium larwalnym żyją minimum rok

akwarium super zarosło tylko ten trawniczek coś nie bardzo ;)

Avatar użytkownika
Waleń
Aktywny użytkownik

Posty: 686
Dołączył: 23 kwi 2006, 17:54
Miasto: Warszawa

22 sie 2010, 00:24   (#19)  

Nie jętka, tylko ważka, miałem ostatnio 2 takie lokatorki :wink:
Rodzisz się - płaczesz, a świat się cieszy.

Umierasz - świat płacze, ale ty możesz osiągnąć wielkie wyzwolenie.

Avatar użytkownika
artur_89
Znający temat

Posty: 1585
Dołączył: 06 kwi 2007, 16:05
Miasto: Jaworzno

28 sie 2010, 21:24   (#20)  

Wreszcie ktoś o podobnym podejściu do mojego! Kurka... Cały projekt od strony technicznej jest s u p e r!
Obrazek

Robert Ciapa
Początkujący

Posty: 49
Dołączył: 28 lis 2009, 16:27
Miasto: Warszawa











Powiązane tematy


Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 615 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.