Jesteśmy po świeżych dostawach roślin :)     ZOBACZ KATALOG
Wielki Atlas Roślin Akwariowych Christell Kasselmann już dostępny w języku polskim!     Kup teraz







Lista działów » Technika » Podłoże


[DIY] Mineralizacja ziemii - czyli zrób sobie sam podłoże.



Dobór podłoża. Granulaty aktywne, żwiry, piaski, substraty i podsypki związane z uprawą roślin w akwarium.



20 kwi 2010, 19:13   (#41)  

spider72 albo inni fachowcy czy tak spreparowaną ziemię mogę użyć pod koci żwirek wymoczony w roztworze kwasu solnego?
Czy przy stosowaniu nawożenia metodą EI dać sole, czy nie i co z tym przechowywaniem na mokro, czy na sucho?

Avatar użytkownika
baturka
Stały bywalec

Posty: 456
Dołączył: 07 lut 2008, 15:00
Miasto: Międzychód

21 kwi 2010, 15:50   (#42)  

Kupiłem 2kg sproszkowanej gliny na 20l ziemi i tak się zastanawiam czy to starczy, no bo przecież 2kg to nie 2l - jak myślicie dokupić jeszcze tej gliny??

Obrazek

Avatar użytkownika
baturka
Stały bywalec

Posty: 456
Dołączył: 07 lut 2008, 15:00
Miasto: Międzychód

06 maja 2010, 13:12   (#43)  

Czy rozsypując dolomit na dnie można zmieszać go z zeolitem czy lepiej zeolit zmieszać z ziemią i gliną?
A może rozkładać warstwami? Tak zrobiłem w 37 litrach tj. zaczynając od dna - sproszkowany węgiel drzewny, lateryt jako źródło żelaza, kulki gliniane (rozkruszone) i na to kilka cm ziemi prosto z ogródka bez żadnej mineralizacji - start baniaka bez jakichkolwiek problemów i właśnie mija 9 miesiąc funkcjonowania i jest git 8) dodam tylko że nie dodawałem " syfu" czy bakterii na dno.

Niebawem odpalam 300 litrów i potrzeba mi około 40-45 litrów podłoża - ziemi około 10-15 litrów i mam dylemat to tam jeszcze nawtykać :-p Aranżacja ma stać minimum 2 lata :!:

Mój plan: warstwa keramzytu na dno, węgiel drzewny, może dokupię trochę lignitu lub laterytu, dolomit, zeolit (ale tego akurat nie jestem pewien gdzie mam dać i czy wogóle dawać) całość zalać "syfem" ze starego podłoża, na to zmieszana ziemia z gliną z allegro ewentualnie z pokruszonymi kulkami bo mam ich ze 150 sztuk 8) + żwir

Jakieś sugestie? co zmienić, ewentualnie dodać/wywalić

Avatar użytkownika
Adamynas
Aktywny użytkownik

Posty: 647
Dołączył: 24 kwi 2007, 12:59
Miasto: Płock

06 maja 2010, 16:10   (#44)  

Lateryt to glina... o ile dobrze mi wiadomo :) ja z proszków samych tylko węgiel drzewny daję, warto dodać też węgiel brunatny ( chyba jak dobrze pamiętam spider o tym pisał), że jest dobrym źródłem Co2, więc prócz drzewnego i brunatnego nic więcej osobno bym nie dawał, resztę składników zmieszać z ziemią, tj. glina, dolomit i keramzyt.

nazer


06 maja 2010, 16:32   (#45)  

Keramzyt też mieszać z ziemią? myślałem żeby dać na sam dół.

Avatar użytkownika
Adamynas
Aktywny użytkownik

Posty: 647
Dołączył: 24 kwi 2007, 12:59
Miasto: Płock

07 maja 2010, 16:43   (#46)  

Ja bym keramzyt zmieszał z ziemią, a zeolit dał nad warstwą ziemi.
Pozdrowienia
... sypnijcie no tu szwagrze, jeszcze łopatę fosforu do tej nalewki i będzie git.
Obrazek Obrazek

Avatar użytkownika
spider72
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2654
Dołączył: 16 sty 2008, 16:30
Miasto: Wick, Szkocja

10 maja 2010, 21:25   (#47)  

Spider a w jakich proporcjach powinienem zmieszać keramzyt - mam go spoko bo około tony :wink:
wybiorę najmniejszą granulację.

Avatar użytkownika
Adamynas
Aktywny użytkownik

Posty: 647
Dołączył: 24 kwi 2007, 12:59
Miasto: Płock

24 lis 2010, 17:13   (#48)  

Cześć wszystkim,

mam pytanie odnośnie tematu, gdzieś na przełomie kwietnia/maja wybrałem wiadro ziemi z łąki w pobliżu rzeki no i ziemia leżała sobie w wiadrze pod chmurką latem wyschnięta, jak padało to pod wodą, ostatnie dwa miesiące cały czas pod wodą (nawet wyrosło w wiadrze jakieś wodne zielsko). Odlałem wodę, rozłożyłem ziemię i pomieszałem z kocim żwirkiem, generalnie wszystko jest OK z małym wyjątkiem który mnie niepokoi, zapach ziemi... nie jest to żaden siarkowodór ale zapach mułu, szlamu coś takiego... po wyschnięciu zapachu brak. Czy Waszym zdaniem można jej użyć jako podłoże?
Chcę jeszcze do niej dołożyć trochę świeżej z tego samego rejonu.

Co Wy na to?

Pozdrawiam
300...

Mirko
Początkujący

Posty: 7
Dołączył: 04 mar 2005, 22:45
Miasto: Poznań

24 lis 2010, 19:17   (#49)  

Coś Ty wymyślił taki "sposób" z tym wiadrem... :? A czego się spodziewałeś - trzymając baaaardzo długo ziemię w warunkach beztlenowych?!! :evil:
Myślę, że po wysuszeniu i użyciu w akwa - dotleniana przez korzenie roślin, będzie ok!
...nie wystarczy chcieć, trzeba działać" (Goethe)

Avatar użytkownika
romanbyd
Znający temat

Posty: 1779
Dołączył: 27 mar 2007, 14:34
Miasto: Tryszczyn

24 lis 2010, 19:43   (#50)  

No właśnie, że nie wymyśliłem, tak wyszło, z powodów finansowych mocno odwlekł mi się moment założenia akwarium... a ziemia sobie po spacerze na łąkę leżała spokojnie w kącie działki:)
300...

Mirko
Początkujący

Posty: 7
Dołączył: 04 mar 2005, 22:45
Miasto: Poznań

24 lis 2010, 20:39   (#51)  

a ja przypuszczam że przeszła do osadu ... może być bardzo dobra bo część organiczna została utleniona. Ja po wstępnej mineralizacji musiałem odczekać i tak około 4 miesiące na stabilizacje akwa ale teraz mam spokuj

Przepol
Zainteresowany tematem

Posty: 284
Dołączył: 15 mar 2010, 18:58











Powiązane tematy
  • Na górze żwir na dole podłoże?

    Witam mam pytanie a mianowicie. Jestem w posiadaniu podłoża aktywnego"JBL Mando" już zdążyłem się przekonać że jakość podłoża jest dośč średnia a dokładnie problem jest taki że lubi wypływać...

    Wyświetlenia: 420 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Podłoże aktywne Chihiros Aqua Soil - nowość

    aqua-soil.jpg Podłoże w końcu dostępne w Polsce, czekamy na pierwsze opinie i wrażenia na forum. Link do opisu: https://sklep.roslinyakwariowe.pl/advanced_search_result.php?cPath=&keywords=aqu...

    Wyświetlenia: 1015 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Zmiana/dodanie podłoże w istniejącym akwarium

    Witam Od ~miesiąca stałem się ponownie (po dłuuuugiej przerwie) posiadaczem akwarium (80x35x24, panoramiczne 102l), niestety jak to zwykle bywa najpierw się robi potem myśli :( Tzn, akwarium robiłem t...

    Wyświetlenia: 2445 | Odpowiedzi: 12 czytaj więcej...

  • Ziemia ogrodowa vs podłoże tropica

    Witam akwaryści, Zamierzam założyć nowe akwarium, tradycyjnego low techa z mało wymagającymi roślinami. Zostało mi doradzone, aby tym razem zrezygnować z ziemi ogrodowej jako podsypki pod żwir i zamia...

    Wyświetlenia: 886 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Controsoil podłoże aktywne

    Witam ma ktoś może takie podłoże w akwarium . Jest ono dobre ? Prosiłbym o jakieś info od was czy warto . Screenshot_2022-10-23-16-02-41-180_pl.allegro.jpg Wysłane z 2201117TG przy użyciu aplika...

    Wyświetlenia: 5679 | Odpowiedzi: 29 czytaj więcej...

  • Podłoże Maflora - nowość na rynku

    maflora-news1.jpg Na rynku pojawiło się nowe podłoże aktywne dla roślin akwariowych. Występuje ono podobnie jak Amazonia w 2 wersjach: intense - źyźniejszej, dedykowanej do uprawy szybkorosn...

    Wyświetlenia: 4272 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

  • Podłoże do Iwagumi

    hej planuje nowy zbiornik i chcę zrobić iwagumi. Wiele osób poleca Yokuchi (https://allegro.pl/oferta/yokuchi-jiban-soil-10l-naturalne-podloze-aktywne-13274857410) - ja osobiście robiłem z tego raz ...

    Wyświetlenia: 2443 | Odpowiedzi: 18 czytaj więcej...

  • Podłoże aktywne - w czym może mi pomóc

    Cześć Chciałbym zasięgnąć pomocy nt. podłoża aktywnego i jego ewentualnego zakupu. Do tej pory stosowałem w akwarium substrat DIY (pumeks, akadama, lawa, troche torfu) przykrytego żwirem kwarcowym. St...

    Wyświetlenia: 2538 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...

  • Podłoże do kostki 30l dla bojownika

    Czy ktoś z was używa podłoża Rotala Maflora Light Powder albo Controsoil Powder? Widzę, że kilka osób o nich wspomniało o nich na forum, ale jednoznacznej opinii nie będącej recenzją producenta nie zn...

    Wyświetlenia: 1258 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Podłoże aktywne - czas przechowywania

    Kupiłem 9L podłoża tropica soil. Wykorzystałem ze 4L. Czy ta reszta w zawiązanym worku poleży rok-półtora bez utraty właściwości? Wysłane z mojego SM-G990B przy użyciu Tapatalka

    Wyświetlenia: 601 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 133 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.