Lista działów » Aktualności i ciekawostki


200l opti W - fotorelacja no i problemy...



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



200l optiW. - Adam Waśniewski

Wymiary - 100x40x50
Oświetlenie - 4x39W T5
Nawożenie - niewypracowane
CO2 - butla 3b s
Podłoże - 27l Amazonia I
Parametry wody + nie badane
Temperatura - 24/26 C
Filtracja - jbl Crystal profi 500 + Fluwal 2


Witam,
jest to moje pierwsze akwarium roślinne. Po kilku miesięcznej wnikliwej analizie zawartości tegoż forum (zdobywanie wiedzy) przygotowałem wszystko co potrzebne i "wystartowałem".

Większość produktów zamówiłem ze sklepu: "roslinyakwariowe.pl" - pomimo wpadki z kurierem jestem zobowiązany podziękować za profesjonalne podejście do klienta i przemiłą, fachową obsługę i pięknie sklejone "akwa" opti white. Zamieszczam "drogę" powstawania tego zbiornika od początku do końca (mam nadzieję ).

01.03.2010
Pewna część już rozłożona, akwarium stoi na szafce mdf orzech zamówionej z Allegro. Zamawiając szafkę warto pamiętać aby poprosić o wywierceniu dodatkowych otworów ? te standardowe dwa otwory nie wystarczają. Ustawienie "w głowie" elementów w szafce może ustrzec przed niepotrzebnym wierceniem ? a nie każdy ma w domu otwornice (wiertła).

Rośliny grzeją się w małym akwarium (jechały ponad 4 dni).

Obrazek

Butla Karel Rataj 0,5 podłączona: reduktor > elektrozawór > zaworek precyzyjny "Camozzi" > zaworek przeciw zwrotny > licznik bąbelków > szklany nano dyfuzor. Aby butla się nie przewracała zastosowałem uchwyt do rur przykręcony do tylnej ściany szafki, która oczywiście jest z płyty meblowej jak wszystkie ścianki. Oprzyrządowanie do butli zakupione od "Aquario" z Allegro ? na szybkozłączach. Gaz nie ulatnia się ze złączek - wbrew opinii.

Obok stoi filtr jbl Professional 500. I tu pojawił się pierwszy problem. Mianowicie po podłączeniu filtr przeciekał. Po szczegółowym przyjrzeniu się uszczelce okazało się, że wszystko jest ok. Byłem lekko załamany ale nie poddałem się i zaznaczyłem punkt, w którym wypływa kropelka i znów przyglądałem się uszczelce ? i nic. Olśniło mnie i po kolejnym rozłączeniu filtra przejechałem palcem po ściance plastiku, przylegającej do górnej komory z wirnikiem i bingo ? był to dosłownie pół milimetrowy naciek (odlew z prasy). Mały pilniczek załatwił sprawę. Ogólnie po podłączeniu czekałem 5 dni, aż wirnik się dotrze ? przez pierwsze 3 dni chodził jak traktor. Chciałem wręcz dzwonić do serwisu ale przestrzegam przed pochopnym działaniem ? wirnik musi się dotrzeć ( przynajmniej mój musiał).

Po lewej są zegary i listwy. Polecam te elektroniczne ? nie ??cykają?? tak jak te mechaniczne.

Obrazek

Pokrywa ??Diversa?? orzech T5 4x39W + odbłyśniki asymetryczne ? zamawiając taką pokrywę trzeba mieć na uwadze, że pomimo dwóch klapek nie ma dostępu do zbiornika (z góry widać tylko odbłyśniki). Rozwiązanie jest takie, że trzeba zdejmować jedną belkę ? po dojściu do wprawy zajmuje to dosłownie kilka sekund ? ja tą przednią kładę na tą tylną.

Obrazek

Pośrodku usypana plaża. Jako ,że na foli było napisane: ??piasek wypłukać?? tak też zrobiłem ? słaby pomysł, po prostu usypywanie plaży mokrym piaskiem jest nietrafione. Dobrze, że miałem kilka worków i górę usypałem suchym. Obok węgiel, Bactozym i keramzyt z zasiedlonymi bakteriami z poprzedniego akwarium.

Obrazek

Pora na Amazonię 3x 9 litrów ? zdecydowałem się na Amazonię I.

Obrazek

Kamienie ? zanim ułożyłem miałem kilka wersji aranżacji ? przykład jednej poniżej. Jak widać zrezygnowałem z dwóch ścieżek na rzecz jednej ? i całe szczęście bo utrzymanie czystej plaży do łatwych nie należy (otoski).

Obrazek

Aktualny układ z kamieniami i korzeniem japońskim. Z korzeniem była ??zabawa?? odnośnie zatapiania go. Korzeń zamówiłem dużo wcześniej jakby przeczuwając, że będzie długo unosił się na wodzie. Tonął dwa tygodnie ale i tak przygwoździłem go małym kamieniem.

Obrazek

No i roślinki sadzone pęsetą ? bardzo to ułatwia. Zestaw roślin początkowy:
3 x Cryptocoryne green crisped leaf
1 x Cryptocoryne walkerii
1 x Cryptocoryne sp. red
1 x Mech Christmas moss - Vesicularia Montagnei.
1 x Nymphaea Tiger Lotus.
2 x Eleocharis acicularis
8 x Glossostigma elatinoides
1 x Alternanthera Splendida
2 x Ammania senegalensis
2 x Eustralis sp
1 x Rotala rotundifolia indica
2 x Ceratopteris siliquosa
1 x Hygrophila difformis

Obrazek

Obrazek

Przy obsadzaniu warto nawilżyć podłoże i spryskiwać rośliny aby nie wyschły. Dalej napełnianie zbiornika wodą (100% kran) bardzo powoli aby nie zruszyć podłoża

Obrazek

Po zalaniu (wlałem też 3 wiadra starej wody z innego akwa) i podłączeniu pokrywy. Z przodu Grolux 8500K, dalej Philips 865 6500K, Aquastar 10000K i na tył Grolux 8500K ? starałem się aby było całe spektrum. Oczywiście nic nie widać ? totalne mleko.

Obrazek

Następnego dnia dojechała Glossostigma i kilka Cryptocorynek i dopiero wtedy były zasadzone. W ciągu pierwszego tygodnia na pierwszy ogień poszła regulacja co2 ? ustawiłem pod wylotem rurki od filtra ? wir pchał bąbelki na akwa (1b na s). Pierwszego dnia podałem 10ml kalium potasium i przez kolejne po 5 ml. Wodę wymieniałem codziennie po 30 %. Świecenie zacząłem od 7 h, full przez 3 h ale po kilku dniach full podniosłem do 4. Ktoś powie, że za dużo na początku ale miałem dość gęstą obsadę i do tego dużo szybko rosnących roślin (w tym sporo czerwonych) ? miałem nadzieję, że glony nie będą miały szans. Ogólnie w pierwszym tygodniu problemem było ??żółte mleko?? i nalot okrzemków ? dosłownie. Pojawiły się także długie ciągnące się glony (zielone) ale na krótko ? podmiany robiły swoje. Najważniejsze, że rośliny ładnie bąblowały i większość roślin rosła ? słabo glossostigma i roślinka z przycinki (gratis) ? podejrzewam, że to blyxa. Lotus został podcięty ? zmuszam go do płożenia się. Po tygodniu akwarium wyglądało tak.

08.03.2010

Obrazek

11.03.2010

Od drugiego tygodnia zaczęły się poważniejsze problemy.

1. Rośliny przestały bąblować ? dopiero od 16.00 (światło zaraz gasło) a co2 podawałem na 1 h przed światłem i zamykałem 1h przed wyłączeniem światła. Coś było nie tak. Nie pomagało podniesienie ilości gazu ? pomogłem sobie dodając dodatkowy filtr wewnętrzny fan2. Ustawiłem go tak aby strumień zderzał się ze strumieniem z rurki od zewnętrznego filtra ? eksperymentalnie, bałem się, że dużo gazu będzie się wytrącało z akwarium lecz cos mnie pokusiło aby tak ustawić. Efekt ? zbiornik to jedna wielka fotosynteza
2. po tygodniu zrobiłem przycinkę eustralisa ? wielki błąd bo rośliny jeszcze się nie zaaklimatyzowały ? efekt był taki, że wzrostowe wierzchołki rozpadły się. Podejrzewałem, że do tego przyczyniły się też następne błędy (patrz kolejne punkty).
3. Przy tak mocnym oświetleniu 0.8 W na litr z odbłyśnikami i tak wieloma czerwono listnymi roślinami przegapiłem z podawaniem żelaza. Duże dawki potasu doprowadziły do braku wapnia. Młode listki szybko dały o tym znać: były blade, rozpadały się, gniły. Zareagowałem w ten sposób, że przestałem podawać potas na trzy dni, zrobiłem dużą podmianę, pod Alternanthera?e wsadziłem tabletki żelazowe i zacząłem podawać 4 ml ferro + Bojąc się o brak substancji odżywczych (rośliny były naprawdę w słabym stanie), podawałem przez kilka dni makro i mikro. Z mikro od razu zrezygnowałem jak zobaczyłem co się dzieję w akwarium. Wróciłem po trzech dniach do potasu, ale już 2,5 ml na dzień. Nastąpiła wielka poprawa.
4. Zaczęła się plaga wszelki glonów. Pierwsza była biała galareta (chyba białko), szczególnie osiadała na elementach gumowych (przyssawki) ? jak ją zdjąłem palcami po całym ??akwa?? pływały jej strzępki. Co ciekawe jak otworzyłem filtr to na gumowych uszczelkach było to samo. Lepszym pomysłem jest ściganie tego za pomocą węża. Następnie długie zielone nitki ciągnące się po całym akwarium. Jakiś meszek osiadający na korzeniu. Szyba robiła się zielona. Z większością sobie poradziłem podmianami, pieczołowitą dbałością o wygląd w zbiorniku: wyjmowanie listków, przycinanie gnijących, przecieranie szyby, czyszczenie korzenia itd.
5. dosadziłem w między czasie: Alternanthera sessilis-rubra, Hygrophilia thailand i Bacopa monnieri. Sadzenie spowodowało to co było na początku ? żółte mleko ? i zabawa od początku, czyli ukochane podmiany.
6. Blyxa (chyba) wyleciała a glossostigma bardzo ucierpiała. Musiałem część wyrzucić i tak patrząc na nią widzę, że ciągle walczy z glonem ? są kempki , które się już ładnie płożą ale są i brązowe i gnijące. Ciągle jej daje szanse.

Plusy w drugim tygodniu to okrzemki, które poszły sobie w siną dal no i że nie było jakiejś ogólniej tragedii w zbiorniku ? nawet glony pod kontrolą.

16.03.2010

Pierwsza obsada wtargnęła to akwarium tzn.: 15x neon innesa 10x neon czerwony 12x fantom (czarne i czerwone) 4x otoski. Otoski to bardzo pożyteczne stworzonka (wszyscy pewnie wiedzą) ale strasznie brudzą usypaną plażę ? wystarczy kilka godzin.

23.03.2010

Akwarium po 3 tygodniach i poważny problem ? nie wiem jak sobie poradzić. Od kilku dni zamulona woda. Przebiega to w ten sposób:

- rano godz. 9.00 zamulenie, rośliny oblepione tym brązowym ??mułem?? (to chyba glon), szczególnie brzegi liści ? najwięcej od połowy akwarium wzwyż ? za dużo światła? ? chyba nie bo zanim włączy się oświetlenie muł już jest.
- po kilku godzinach roztrzepuję ręką rośliny i w całym akwarium pływają te strzępki (łatwo rozpada się to badziewie i rozwala). Prócz tych strzępków w wodzie pływa jakby trylion mikroskopijnych ??ziarenek?? ? przykładałem latarkę w nocy.
- ok. 16.00 akwarium jest dość przejrzyste (zaciągnęło wszystko przez filtr).
- na godzinę przed wyłączeniem światła woda bardzo przejrzysta.
- dwie godz. po wyłączeniu światła prawie kryształ i tak prawie przez całą noc.
- już o 6.00 zmulenie ? czasami wystarczą dwie godziny przed zapaleniem światła aby tak wszystko się zabrudziło. Jakby glon wiedział, że zaraz będzie włączone oświetlenie.
- po włączeniu światła woda jest najbardziej brudna.

Po tym procesie wszystko przebiega w kółko ? dzień w dzień. Tak wygląda akwarium po trzydniowej wymianie wody. 1 dzień 50 %, 2 dzień 40% i 3 30%.

Obrazek

Prócz podmiany stosowałem węgiel w filtrze ? bez zmian. Próbowałem nic nie robić ? myślałem, że bakterie nitryfikacyjne załatwia sprawę ? efekt zamulenie totalne. Myślałem, że to pierwotniaki i dałem watę do filtra wewn. ? bez zmian. Widok z bocznej szyby,z rana.

Obrazek

Wydaję mi się cały czas, że to Amazonia tak ??puszcza?? ? ale żeby trzeci tydzień? Już mi ręce opadają od podmian ? przecież nie będę robił 50% podmian codziennie. Widok syfku na korzeniach i na trawce.

Obrazek

Obrazek

Jednak najgorsza rzecz to taka, że po dużej podmianie zauważyłem słaby stan roślinek.
Zareagowałem i od 2 dni podaję 6ml makro, 3ml mikro (jak będą glony to zejdę z dawkami), 5ml ferro + i 2,5 ml kalium potasium a od jutra spróbuję z easy-carbo. Podaję 3b na sekundę.
Tylko tak naprawdę to nie wiem czy nie przesadzam

Eustralis albo Ammania ? ten ze starymi liścmi ? listki zdeformowane, poskręcane, poszarzałe ale młody pęd poniżej już ładny.

Obrazek

Alternanthera ? poskręcane liście ? i to bardzo (widać też zielenice na liściu).

Obrazek

Cryptocorynki i hygrophilia ? zwinięte lekko liście do wewnątrz ? listki młode za wąskie. Stare liście cryptocorynek zbrązowiałe od zewnątrz (środek zielony).

Ceratopteris siliquosa ? pędy wiotkie ? brak bocznych odrostów ? wygląda jak koperek (to na nim zbiera się najwięcej tego ??mułu?? bo nieźle się rozrósł).

Lotus ? stare liście blade ale nowe purpurowe, wręcz brązowe.

Glossostigma ? masakra, bardzo delikatna roślinka ? porośnięta glonem ale puściła już gdzieniegdzie 10 cm pędy ? walczy To dla niej kupuję Carbo (nawet fotki nie pokazuję).

Obrazek

To jest widok z godz. 11.00 ? trochę przejrzało (ale rano robiłem podmianę). Teraz jest 15.00 i już jest zamulenie. Wieczorem zrobię fotki na ??przestrzał ?? i w nocy też ? nie będzie żadnego zmulenia, pójdzie sobie spać aby rano się obudzić.

Ogólnie myślałem, że uda mi się założyć akwa bez kupowania testów na tzw. ??Czytanie z roslin?? a nawożenie metodą prób i błędów ? firmową. Tak, ale jak mam czytać z roślin jak ich nie widzę a woda zamienia się w bajoro (tak mówi moja żona lub ??z daleka to akwarium wygląda ładnie ale z bliska?).

A to z załączoną drugą belką, która już świeci 7 h ? za dużo?

Obrazek

Ostatnie wieści są takie, że po podawaniu mikro nalot mułu był dwukrotnie większy - mikro przestaję podawać - może za dużo żelaza a może zdjąć jedną świetlówkę?

Liczę na Waszą pomoc

Avatar użytkownika
AdamW
Znający temat

Posty: 1102
Dołączył: 27 sty 2010, 23:19
Miasto: Gdynia

Świeć jakieś 5-6h. Metody walczenia z zakwitem to oczywiście podmiany (sprawdź podstawowe parametry kranówy!(GH, NO3, PO4 conajmniej)). Owijaj ten filtr wewnętrzny watą bawełnianą (szczelnie!) i wymieniaj to codziennie (kupuj watę najtańszą, bo naprawdę zapycha się to zielonym syfem szybko). Jak to nie pomoże to kup filtr UV (chyba że masz znajomych akwarystów to popytaj czy by nie pożyczyli). No i nie wiem jak nawozisz (może nie przebrnąłem dokładnie przez ten opasły post ;p) Na pewno musisz dawać dużo co2, tylko kup test stały ph żeby fauny nie udusić ;) No i proponował bym zmienić nawożenie na EI ale to tylko moja propozycja (poza tym nie wiem czy to dobry pomysł przy zakwicie).

PS: Szkoda bo akwarium się piękne zapowiada.
PS2: Jak na mój gust w twoim filtrze było powietrze i dlatego na początku filtr głośno pracował :)

Życzę powodzenia. Pozdrawiam, Michał.
Ostatnio edytowano 23 mar 2010, 23:19 przez mprusek, łącznie edytowano 1 raz

Avatar użytkownika
mprusek
Zaawansowany użytkownik

Posty: 920
Dołączył: 11 sty 2009, 22:24
Miasto: Kraków

23 mar 2010, 23:16   (#3)  

Podmiany + zastanowienie się na EI :)

Avatar użytkownika
KarolF
Zainteresowany tematem

Posty: 162
Dołączył: 07 lut 2009, 20:54
Miasto: Katowice

23 mar 2010, 23:16   (#4)  

...a jak już opanujesz glony, to wróżę Tobie, że to będzie jedna z najładniejszych aranżacji. Zapowiada się cudo.

Usunięto użytkownika 14432


23 mar 2010, 23:54   (#5)  

tak sie wtroce z tego co ja widze to:

- za mala fitracja biologiczna /chodzi mi o wilkosc zloza i przeplyw na godzine/
- podajesz jakies bakterie do zbiornika ? Gren Bacter inne ?
- gdzie krewetki Amano, w takim zbiorniku spokojnie moze pomykaz z 50 szt tych pozytecznychc stworzen..co najmniej
- co do dziwnych zakwitow??? no nie wiem bo ja uzywam tylko wody filtrowanej przez osmoze do podmian, moze to byc wynikowa tego co masz w kranie ?
- nawozenie nie glodz roslin! pomimo glona podawaj potas /Brighty K/ i np. step 1 ADA
- swiatlo swiec duzo od poczatku my tak robimy
- glony a podmiany - w pierwszych trezch tygodniach podmieniaj czesto wode nawozac jednoczesnie !

poligraphica


24 mar 2010, 00:39   (#6)  

Akwarium ładne ale chyba kolega nie przeczytał wszystkiego na formum :)
Odłącz z 1 świetlówkę najlepiej ostatnią groluxa, zmniejsz świecenie do 5-6 godziń możesz zrobić od 9-12 przerwa 2 h i od 14-17

podmiany wody częste i duże 30% minimum conajmniej 2x w tygodniu. Po 2 tygodniach powinienes zapomnieć jak wygląda zakwit

A no i najważniejsze co2 dużo ale tyle żeby rybek nie udusić i nawożenie. Niedoczytałem co tam sypiesz czy lejesz do akwarium ale exel/easycarbo potas i mikro, z makro zależy ale nie zaszkodzi troche dolać i tak w podmianach wody to wyrównasz.

Sprawdz jaką masz twardość wody kH/Gh
<b>Woda daje życie, szanujmy ją.</b>
--

Avatar użytkownika
xinoxie
Stały bywalec

Posty: 334
Dołączył: 31 paź 2009, 10:29
Miasto: Filipowice, małopolska

24 mar 2010, 04:32   (#7)  

Ja na twoim miejscu dałbym na wstrzymanie .Jedna duża podmiana ok 50%i cierpliwie czekam .Nawożenie od początku ,najlepiej dawki tygodniowe ,tak na początek .Ja po starcie świece na maksa od pierwszego dnia -10h na dobę .Dodałbym tez biostarter w podwójnej zalecanej dawce ,przez tydzień codziennie .Zmętnienie powinno ustąpić .

Avatar użytkownika
mayaca
Zaawansowany użytkownik

Posty: 804
Dołączył: 09 maja 2008, 20:58
Miasto: Polska -wyłącznie

24 mar 2010, 10:53   (#8)  

Czytam ten watek i jestem zszokowany tym co piszecie.Mam Akwarium 240 l 120x40x50
z podłożem Acti Substrate Aquela i Aquaclay Grunt i oświetlenie 2x54W T5 Narva 865 Woda podmieniana raz na 5-6 miesięcyw ilości 1/3 i to wszystkie zabiegi. Dozowanie Co2 automatyczne przez komputer Weipro.
W nocy Ph spada z 6,7 do 6,5 a na dzień podnosi się i może 2-3 razy włączy Co2 i to wszystko. W akwatium pływają paletki i nic więcej oraz setki świderków.
rosliny rosną i nie stosuję żadnych dodatkowych preparatów w postaci nawozów i innych.
Więc jak ktoś dużo kombinuje i duże ma problemy.
Prawdą jest jedynie to że po założeniu akwarium musi dojrzeć. Trwa to 2-3 miesiące.
i to wszystko.

Gość


24 mar 2010, 13:13   (#9)  

dittwald napisał(a):Czytam ten watek i jestem zszokowany tym co piszecie.Mam Akwarium 240 l 120x40x50
z podłożem Acti Substrate Aquela i Aquaclay Grunt i oświetlenie 2x54W T5 Narva 865 Woda podmieniana raz na 5-6 miesięcyw ilości 1/3 i to wszystkie zabiegi. Dozowanie Co2 automatyczne przez komputer Weipro.
W nocy Ph spada z 6,7 do 6,5 a na dzień podnosi się i może 2-3 razy włączy Co2 i to wszystko. W akwatium pływają paletki i nic więcej oraz setki świderków.
rosliny rosną i nie stosuję żadnych dodatkowych preparatów w postaci nawozów i innych.
Więc jak ktoś dużo kombinuje i duże ma problemy.
Prawdą jest jedynie to że po założeniu akwarium musi dojrzeć. Trwa to 2-3 miesiące.
i to wszystko.


Dołóż jeszcze dwie świetlówki i zrozumiesz w czym rzecz. W Twoim zbiorniku procesy zachodzące mają tempo powolne w związku z tym nie musisz dolewać nawozów a dwutlenek włącza Ci się tylko kilka razy w cylku dobowym.

Osobiście również uważam, że filtracja jest zbyt słaba co nie znaczy że przy bardziej wydajnej tego typu problem nie może się pojawić.
Pozdrawiam
Tomasz Kurek

Avatar użytkownika
Tomasz Kurek
Zainteresowany tematem

Posty: 283
Dołączył: 26 cze 2003, 21:00
Miasto: Konstancin - Jeziorna

24 mar 2010, 13:34   (#10)  

Wielkie dzięki za porady - kupię biostarter - ten: Easy-life Fluid Filter Medium może być? Tylko z tym światłem trochę nie wiem co zrobić - macie rozbieżne opinie :) Jeśli chodzi o nawożenie to będę podawać dalej potas. Tylko co z mikro i ferro+ (bo z makro mam zrezygnować). Ogólnie mam zestaw PG i muszę go zużyć do końca. Te pozawijane listki do środka to efekt braku mikro czy nadmiaru. Trochę zgłupiałem, zaczął się 4 tydzień a przecież na Amazonii w 1 miesiacu nie trzeba nawozić prócz potasu - nawet step I jest mało intensywny.

Dzisiaj zrobiłem eksperyment i zasłoniłem akwa sprawdzając czy zakwit pojawi się o tej samej porze ok 6 rano - myślałem, że to efekt promieni słonecznych oświetlających z rana pokój - bez zmian.

Przejście na nawozy Ada - na razie step I i green bacter naprawdę pomoże? - może faktycznie Pg nie pasuje do Amazonii (gdzieś to czytałem na forum) - aha, na ile starcza grenn bacter?

Dzisiaj z rana przypomniałem sobie o czymś: Woda pachnie miodem - dosłownie. Może to mało istotne...

Podkręciłem też butlę do 8b na s i zobaczymy - przy zakwicie to trochę ciężko z dobrą fotosyntezą.

no i czemu jestem vipem - coś się kopneło na forum. :)

Avatar użytkownika
AdamW
Znający temat

Posty: 1102
Dołączył: 27 sty 2010, 23:19
Miasto: Gdynia

24 mar 2010, 21:15   (#11)  

totalna załamka - w takim tempie to za 2 tygodnie będę miał wszystko w śmietniku. Czy ktoś mi może powiedzieć czy to co widać poniżej to są niedobory.

Obrazek

roślinka ma tak poskręcane listki - zamieni się niedługo w sprężynkę.

Obrazek

rubra wylatuje do kosza - czemu robi się czarna???

Obrazek

a to to mnie dobiło: Eleocharis - roślinka pięknie wcześniej rosnąca - jako, że była przy szybie to zboku widziałem piękne białe korzonki - teraz korzonki zgniły - myślę, że w ciągu 2 dni cała zgnije.

Ogólnie wszystko zaczyna gnić - a ja nie wiem czy są to niedobory czy przenawożenie.
Od dwóch dni nic nie bąbluje - nawet jak dam 10 b/s - mam wrażenie, że wszystko pochłania glon. Wszystkie rośliny brązowieją :(

Avatar użytkownika
AdamW
Znający temat

Posty: 1102
Dołączył: 27 sty 2010, 23:19
Miasto: Gdynia

24 mar 2010, 21:49   (#12)  

masz 16 milionów postów to jesteś vip :)
Za dużo kombinujesz... ustal te 2 bąble/sek rób podmiany i daj spokój z nawozami tylko potas i odłącz tą świetlówkę jak kolega radził.
Daj czas temu baniakowi przecież jak nawalisz nawozów to nie będzie zaraz na 2 dzień efektów dla porównania to jak zjesz 10 kilo słoniny to też od razu nie utyjesz jak wieprz...
Masz żyzne podłoże i rośliny z niego będą czerpały to co potrzebne więc daj im czas na ukorzenienie się. Inna sprawa to czy przed sadzeniem roślin przycinałeś im korzenie?
Pamietaj że rośliny magazynują pokarm i kiedy je przesadzamy własnie z tych rezerw korzystają do momentu ukorzenienia się.
Pozdrawiam.
A chciałem dodać jeszcze że ten filtr wewnętrzny moim zdaniem jest niepotrzebny i wprowadzasz nim tylko dodatkowe prądy wypłukujące podłoże przez co dodatkowo zwiększasz nawożenie słupa wody.
Obrazek

Avatar użytkownika
speedeecat
Początkujący

Posty: 2
Dołączył: 04 wrz 2008, 20:19
Miasto: Sulechów

24 mar 2010, 22:08   (#13)  

AdamW napisał(a):totalna załamka - w takim tempie to za 2 tygodnie będę miał wszystko w śmietniku. Czy ktoś mi może powiedzieć czy to co widać poniżej to są niedobory.
Ogólnie wszystko zaczyna gnić - a ja nie wiem czy są to niedobory czy przenawożenie.
Od dwóch dni nic nie bąbluje - nawet jak dam 10 b/s - mam wrażenie, że wszystko pochłania glon. Wszystkie rośliny brązowieją :(

Moim zdaniem to co widać to przede wszystkim niedobory światła które przez zakwit i niedobory nie dociera do roślin. Nikt nie powie co jest nie tak bo nikt tutaj nie ma zdolności czytania parametrów wody ze zdjęcia. Kup podstawowe testy o których wspomniałem wyżej, sprawdź kranówkę i wodę w akwarium. Dopuki tego nie zrobisz nie można poradzić nic innego niż walczyć z zakwitem podmianami i filtrem owinientym watą - tak jak pisałem wyżej.

Avatar użytkownika
mprusek
Zaawansowany użytkownik

Posty: 920
Dołączył: 11 sty 2009, 22:24
Miasto: Kraków

24 mar 2010, 22:11   (#14)  

Witaj!
Kurcze serce się kraje. Tak świetna, pełna, kolorowa aranżacja, a taki pech:/ Nie będę się wymądrzał, szczególnie, że nie mam tak dużego doświadczenia jak inni koledzy. Jedyne co mi się rzuciło w oczy to być może jak już kolega wyżej zauważył za słaby filtr, jednak wątpię, że to jedyna przyczyna. Światło, nawożenie, woda z poprzedniego zbiornika,filtr - coś musiało się nałożyć dając widoczny efekt.
Z mojej strony mogę dać kilka może nie rad ani wskazówek, ale pomysłów, które rzuciły mi się na myśl.
1.Możesz spróbować jakoś nałożyć watę filtracyjną na filtr i wymieniać raz dziennie. Owijaj bardzo ciasno. To chyba jedna z lepszych możliwości.
2.Zrobić jedną "dużą" podmianę wody.
3.FluidFilter z EasyLife, o którym już pisałeś:)
4.Tabletki z bakteriami np. Tetry.
5.Ostatecznie przyciemnienie akwarium.
6.Nie wiadomo czy zwiększać czy zmniejszać nawożenie, ponieważ nie potrafię powiedzieć czy stan obecny wynika z niedoboru czy z nadmiaru składników. Patrząc na zdjęcia, żółte liście, chude, opadnięte i skręcone blaszki - stawiam na mocne niedobory.
7.Lampa UV to teoretycznie dobry pomysł, ale finansowo bezsens.
8.Zmiana na EI to dosyć ryzykowne w tej sytuacji.

Naprawdę pięknie zapowiadająca się aranżacja. Z całych sił życzę Ci powodzenia w walce z glonami, pierwotniakami i czymkolwiek jeszcze.

Pozdrawiam

Paweł:)

Darkmessiahh
Poznaje temat

Posty: 120
Dołączył: 13 gru 2009, 18:36
Miasto: Okolice Opola

24 mar 2010, 22:14   (#15)  

Kurcze też dostawiam troche kasy w RA ale vipem nie jestem :D
Zrób podstawowe testy tej wody, bez tego nic sie nie da powiedzieć a magicy którzy dają rady na podstawie samych zdjęć to powinni pogode przepowiadać

Avatar użytkownika
alibaba
Poznaje temat

Posty: 132
Dołączył: 16 lut 2010, 20:06

24 mar 2010, 22:44   (#16)  

niedobory światla - to chyba to - jutro zrobię dużą podmianę - bo faktycznie w akwarium jest ciemno.

Testy już zamówiłem, szczepy też.

wlałem kilkudniową dawkę makro i mikro + potas...zobaczę jak zareagują rośliny - jak będzie gorzej - podmiana - będzie znaczylo przenawożenie.

wypłukiwanie podłoża - hm...wsadziłem rękę i tam gdzie jest glossostigma faktycznie prąd jest - a są tam miejsca samej Amazonii, bez roślinki - to dobra myśl...

ok. czekam na testy.

Avatar użytkownika
AdamW
Znający temat

Posty: 1102
Dołączył: 27 sty 2010, 23:19
Miasto: Gdynia

24 mar 2010, 23:05   (#17)  

Co do tych poskręcanych liści, miałem coś takiego z hygrophilą polyspermą. Czytałem o niedoborach ale wywnioskowałem, że brakuje mi i mikro i makro. Podałem więc więcej nawozów i wszystko wróciło do normy. Podawałem głównie więcej makro sądząc, że to niedobór azotu.

Avatar użytkownika
stozek
Zainteresowany tematem

Posty: 161
Dołączył: 23 sie 2008, 13:16
Miasto: Włodawa

24 mar 2010, 23:55   (#18)  

OK.
1. Przede wszystkim trzeba podmienic wode i to ile sie da.
2. Usun gnijace czesci roslin lub mocno "zainfekowane" glonami.
3. Przez tydzien po calej tej operacji nie dawaj nawozu. Utrzymuj Co2 na poziomie 2-3b/s. Pamietaj, ze wegiel to najwazniejszy budulec roslin. Czasami mozna niedopatrzyc macro/micro i bedzie wszystko OK, jesli Co2 jest na odpowiednim poziomie. Pamietaj, zeby ruchy wody (fale) na powierzchni nie byly zbyt duze - "sztorm" powoduje ubytki drogocennego Co2. Jesli ryby w innym przypadku beda "sapac" minimalnie zmniejsz dawke Co2.
4. Poskrecane liscie to oczywiscie brak Ca. Czytalem kiedys na forum, ze wysoki poziom No3 moze zablokowac pobieranie Ca.
5. Obserwuj i daj znac.

Grafalski


25 mar 2010, 00:22   (#19)  

Jak przy tej pojemności zbiornika, poziomie światła i ilości masy roślinnej, nie skończyła Ci się jeszcze ta mała butla CO2, to znaczy, że podajesz go za mało :) . Wiem bo używałem takich samych (jeżeli to butla 600g, na jaką wygląda) w mniejszym zbiorniku i przy dużo mniejszym świetle.
Generalnie relacja Ca-NO3 zachodzi głównie u roślin lądowych, co nie znaczy, że nie masz niedoborów Ca, tego nikt nie wie, bo nie podałeś twardości, ani wody w zbiorniku, ani wody do podmian.
Poza tym Grafalski rules :wink: :D .
Edit: Ja bym zmniejszył jeszcze poziom światła - na zawsze :shock: .
Edit2: Filtracja - tylko i ze względu na filtrację biologiczną wielkość i przepływ Twojego filtra, może być wystarczający, jednak na pewno przepływ wody w zbiorniku jest przy tym filtrze zbyt mały, zwłaszcza przy tej masie roślin.
Edit3: No i jak dla mnie to nawozów nigdy nie za wiele, gdy CO2 jest ok :wink: .
Pozdrowienia
... sypnijcie no tu szwagrze, jeszcze łopatę fosforu do tej nalewki i będzie git.
Obrazek Obrazek
Ostatnio edytowano 25 mar 2010, 01:49 przez spider72, łącznie edytowano 5 razy

Avatar użytkownika
spider72
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2654
Dołączył: 16 sty 2008, 16:30
Miasto: Wick, Szkocja

25 mar 2010, 00:36   (#20)  

Może to korzeń ?

adah
Początkujący

Posty: 2
Dołączył: 17 gru 2009, 22:31











Powiązane tematy
  • Obsada 200l

    Chciałbym obsadzić akwarium 180-200l spokojnymi rybami, głównie gurami mozaikowa ale nie wiem jakie ryby do nich i ile sztuk. Może ktoś podpowie kilka wariantów?.

    Wyświetlenia: 456 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Filtracja 200L

    Cześć posiadam akwarium ok 200L wymiary 100x 50x40 w panoramie. Niestety przegiąłem z karmieniem , dodatkowo ściągnąłem sobie chore ryby bez kwarantanny co spowodowałem armagedon w akwarium . Obsada...

    Wyświetlenia: 468 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Oświetlenie 200l akwarium pomocy

    Witajcie, przeszukuje forum jednak nigdzie nie mogę znaleść precyzyjnej odpowiedzi, mam akwarium 200 litrów (100cm x 40cm x 50cm) w którym mam dosłownie kilka Alternanthera reineckii mini które na ośw...

    Wyświetlenia: 511 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • 200l - wychodzenie z problemów

    Witam. Nie za bardzo wiedziałem w jaki temat wrzucić ten post bo zawiera w sobie kilka różnych. Na początku przedstawię obecny baniak: 200l - BN/T - Michał B Obecny układ funkcjonuje od lutego br 1...

    Wyświetlenia: 495 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Pylenie na szybie, kamieniach i piasku - ogólne problemy

    Cześć. Od pewnego czasu mam problem z pyleniem szyb ale nie mogę znaleźć rozwiązania. Obecnie podaję (dawki tygodniowe, dzielone na 7 dni) 20mg NO3, 1mg PO4, K 25mg przy podmianie i korekta raz na ok ...

    Wyświetlenia: 11919 | Odpowiedzi: 94 czytaj więcej...

  • Aquael OPTI SET - pytania

    Ktoś widział na żywo zestaw Aquael Opti Set wraz z szafką ? Najbardziej interesuję mnie wersja WHITE. 1. Jak się wizualnie prezentuję 2. Jakość wykonania 3. Czy standardowe światło pozwoli na prowadz...

    Wyświetlenia: 21816 | Odpowiedzi: 43 czytaj więcej...

  • 200l - B/N - joshua

    Cześć, Dawno nic nie wstawiałem, eksperymentowałem z baniakiem, wychodziło różnie. Postanowiłem jednak zmienić szkło na większe i oto takie cudo popełniłem: Dane techniczne: Akwarium robione na wymi...

    Wyświetlenia: 1476 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Aquael Opti Set

    Witam, mam kilka pytań co do tego zestawu. 1. Czy pokrywę da się zdjąć? Czy jest wklejona lub zamontowana na stałe? 2. Czy po zamówieniu szafka była w częściach czy złożona? 3. Czy pod pokrywę da się...

    Wyświetlenia: 894 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Belka 200L Pomoc W weryfikacji projektu

    Witam Mam zamiar zbudować Belkę 100cm 78W Sterowaną Tc420 Wymyśliłem sobie projekt taki jak na załączonym zdjęciu Jak by ktoś mógł mi podpowiedzieć zweryfikować czy dobrze żem schemat zaprojektował ...

    Wyświetlenia: 726 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Belka DIY power led akwarium 200l

    Witam serdecznie Planuję zmontować belkę na power ledach. Przejrzałem wiele forów, łącznie z tym, w poszukiwaniu inspiracji, jednak chciałbym prosić Was o ocenę i podpowiedzi. Zacznę od początku, c...

    Wyświetlenia: 19923 | Odpowiedzi: 71 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Mateooo321 i 425 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.