Jesteśmy po świeżych dostawach roślin :)     ZOBACZ KATALOG
Wielki Atlas Roślin Akwariowych Christell Kasselmann już dostępny w języku polskim!     Kup teraz







Lista działów » Galeria » Konkursy i inspiracje


[112] Akwarium dla kota



Znalezione w sieci inspiracje, tutoriale, ciekawostki oraz informacje o konkursach.



05 sty 2009, 15:54   (#121)  

U mnie super rośnie ale bez ziemi, na 5 kroplach dziennie SZ . Po podaniu nieco Fe ...kilka krasnorostów...nawet na ślimaku...ale opanowane .
120x40x50 - ruszyło 29.03.2008 (LT - HT) - 240l Tusi = ziemia + substraty . Koniec 10.09.2011
120x40x50 - ruszyło 10.09.2011 - Pomroczność i bocje

Avatar użytkownika
Tusia
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2272
Dołączył: 27 sty 2005, 16:05
Miasto: Rzgów

06 sty 2009, 21:12   (#122)  

Dzis widzialem w Netto zwirek dla kota 8l + 1l gratis w cenie 6,99. Opakowanie papierowe z grafika troche inna niz to z Tesco ale mysle, ze zawartosc i producent ten sam bo opis jest prawie identyczny (100% spiekanego piasku z wybrzeza Dunskiego, itd.). Granulacja 1-3mm. Moze ktos wyprobuje, bo ja juz zakupilem na zapas 5 toreb tego z Tesco i czekam z restartem na wiosne :)

marten
Początkujący

Posty: 6
Dołączył: 20 mar 2007, 20:31

16 sty 2009, 16:40   (#123)  

Daj nowe fotki zainteresowało mnie to jako podłoze ,czy dobrze doczytałem że zbija parametry wody ??

Avatar użytkownika
dylus
Stały bywalec

Posty: 309
Dołączył: 14 lut 2005, 11:23
Miasto: grudziądz

16 sty 2009, 18:00   (#124)  

romanbyd napisał(a):Witam!
A po co koci żwirek pod tym naturalnym???
Wszak ten koci miał być celem...ozdobą...nowinką co do koloru i faktury... :?:


artur_89 napisał(a):Romanie też tego właśnie nie rozumiem głównym celem tego podłoża są względy estetyczne.


Najważniejszą, zaletą kociego żwirku, oprócz walorów estetycznych, jeżeli się komuś faktura i kolor podoba, jest tak zwany parametr CEC (Cation Exchange Capacity), czyli po prostu zdolność wymiany kationów. Zdolność tą ma wiele gruntów gliniastych powstałych w warunkach tropikalnych jak np: lateryt, bentonit, czy wspominana wcześniej akadama. Minerałami o największym CEC są zeolity. Wszystkie grunty tego typu będą powodowały wieksze lub mniejsze obnizanie twardości wody, gdzie intensywność tego procesu zależy zarówno od samej wartości CEC jak i stopnia nasycenia kationami. Dzieje się tak ponieważ dwuwartościowe kationy wapnia Ca++ i magnezu Mg++ zostają wymienione na jednowartościowe kationy wodorowe H+, lub w przypadku niektórych rodzajów gruntów na kationy sodu Na+. Jak zauważymy, prawie wszystkie mikroelementy potrzebne w akwarium występują w formie kationów, a podłoże o właściwościach CEC łatwo nimi nasycić, i właśnię tą właściwości tych gruntów wykorzystują znani producenci podłoży. Podłoża takie, można również nasycić makroelementami np. w azot poprzez kationy amonowe NH4+ czy w potas poprzez kationy K+ bez większego problemu. Pewnie zapytacie co z fosforem, który występuje głównie w formie anionów PO4 ---. Otóż okazuje się, że podłoże CEC potrafi również pochłaniać aniony PO4--- poprzez kationy dwuwartościowe jak np. magnez Mg czy wapń Ca, gdzie jednym wiązaniem atomowym dwuwartościowy kation łączy się molekułą gruntu, a drugim z anionem PO4.

Sorry jak ktoś nie zrozumiał, ale już prościej nie potrafię tego wytłumaczyć.

Moim zdaniem połączenie kociego żwirku i ziemii, które proponuje Zvirus, może się udać, bo jak większość z nas wie, ziemia na początku w czasie "dojrzewania" wydziela dużo związków odżywczych powodując czasami kłopoty (tak, podglądam Was Lożo Ziemiańska :lol: ). Związki te koci żwirek może wyłapać i zmagazynować dla roślin na później nie przepuszczająć ich nadmiaru do słupa wody, jednak pod warunkiem, że posiada odpowiednio duży parametr CEC i małe nasycenie kationami na początku.

Ja bym wymieszał trochę żwirku z masą ziemii, i ułożył warstwę ponad ziemią jako ekran. Jak będzie za lekkie, to jeszcze na to żwirek jako balast. Tak wygląda teoria, ale czy będzie działać to nikt się nie przekona jak nie spróbuje.

Sorry, że znowu się wymądrzam, ale czasami ktoś musi :wink: .
Pozdrowienia
... sypnijcie no tu szwagrze, jeszcze łopatę fosforu do tej nalewki i będzie git.
Obrazek Obrazek
Ostatnio edytowano 03 sie 2009, 13:37 przez spider72, łącznie edytowano 2 razy

Avatar użytkownika
spider72
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2654
Dołączył: 16 sty 2008, 16:30
Miasto: Wick, Szkocja

16 sty 2009, 18:17   (#125)  

Twoje wymądrzanie jest jak najbardziej pożądane :D . Pod warunkiem jednak, ze to co piszesz to prawda :lol: :wink: (żart).
120x40x50 - ruszyło 29.03.2008 (LT - HT) - 240l Tusi = ziemia + substraty . Koniec 10.09.2011
120x40x50 - ruszyło 10.09.2011 - Pomroczność i bocje

Avatar użytkownika
Tusia
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2272
Dołączył: 27 sty 2005, 16:05
Miasto: Rzgów

17 sty 2009, 15:31   (#126)  

spider72 napisał(a):Najważniejszą, zaletą kociego żwirku.....

Spider72 : napisałeś świetny wątek :!: Aż mnie zatkało :shock: :D :D
A przyczyna mego zatkania jest bardziej złożona.... Otóż nie studiowałem biologii czy chemii, a wyszło mi coś "na wyczucie" 8) :D .... Zakładając swoje LT, na warstwie ziemi wysypałem cienką warstwę podłoża "Filtus Floran" . Na to siateczka i warstwa żwirku. Nigdy nie miałem inwazji glonów typu krasnorosty.... Nieraz sobie myślałem, że gdybym zakładał drugie akwa LT, dałbym również tego Filtusa F., tylko w znacznie większej ilości!... To, co przeczytałem dziś od Ciebie, jest dla mnie "strzałem w dziesiątkę" 8) :D ...
Tak sobie myślę nieskromnie, że jesteśmy blisko "podłoża idealnego" dla akwa!... :wink:
...nie wystarczy chcieć, trzeba działać" (Goethe)

Avatar użytkownika
romanbyd
Znający temat

Posty: 1779
Dołączył: 27 mar 2007, 14:34
Miasto: Tryszczyn

17 sty 2009, 15:44   (#127)  

Niestety...ja na kocim mam krasnorosty choć ich być nie powinno bo jest czysto, mały ruch wody.... Niestety Fe i mikro dodawałam, widocznie za dużo :? Nie jest ich zbyt wiele ale to z tych czarnych, czasami zielonych...rogatych. Nawet na ślimakach siedzą .
120x40x50 - ruszyło 29.03.2008 (LT - HT) - 240l Tusi = ziemia + substraty . Koniec 10.09.2011
120x40x50 - ruszyło 10.09.2011 - Pomroczność i bocje

Avatar użytkownika
Tusia
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2272
Dołączył: 27 sty 2005, 16:05
Miasto: Rzgów

17 sty 2009, 23:03   (#128)  

Witam,

Nie wiem, czy to odpowiednie miejsce, ale jak by co, to proszę przenieść tego posta.

Właśnie wystartowałem po raz kolejny z "LT" w 45l. Mineło 7 dni i wszystko wygląda dobrze. Trochę szczegółów.

>Akwarium Eheim`a 45l
>Światło 15W Power-Glo
>Podłoże:
-- Koci żwir 8kg wypłukany w 50l RO, później w kranówie, zalany na tydzień wodą RO+Aquadur Plus [kH 10/gH 15] + K2CO3 [ok. 3g/10l]
-- Mix ziemia doniczkowa wcześniej moczona przez tydzień w wodzie z dodatkiem mułu z filtra [zabieg ten wg. Toma Barr`a miał ponoć pomóc zamienić NH4 -> NO3 przez bakterie]
-- Sphagnum Moss Peat :?: (Torfowiec :?: )
-- Kulki gliniane JBL`a
-- Sera Floradepot 2.4 kg
-- Siatka do zabezpieczania rusztowań
-- Dobra garść węgla aktywowanego (zużytego)

Ziemia została wyciągnięta z wody i zmieszana 50/50 z Floradepot Sera + węgiel aktywowany. Jako pierwszą warstwę ułożyłem odrobinę torfowca, (hmmm, może nie był konieczny)
Tak to wygląda:
Obrazek
Na to pierwsza warstwa ziemi + pokruszone kulki gliniane JBL`a:

Obrazek
Kolejna warstwa ziemi i siatka rusztowaniowa:
Obrazek
No i koci żwir jako ostatnia warstwa:
Obrazek

Na razie tylko tyle. Jak rośliny podrosną, to wrzucę dalszy ciąg.
A teraz "pomarudzę".
Akwarium po zalaniu wodą (30% starej + 70% RO+sole) zostało zasiedlone skalarem mutantem, który ostał się po ostatnim tarle. 2 dni po zalaniu parametry wody:
kH 3, gH 6, NO3 10ppm, PO4 2ppm, NH4 0ppm, pH 6.8
3 dzień po zalaniu wpuściłem 10 szt.Bystrzyków Amandy
4 dzień wymiana 25% wody (RO - kH3/gH6)
7 dzień, test wody:
kH 3, gH 6, NO3 ~8, PO4 1ppm, NH4 0ppm
Po przeczytaniu znakomitego(moim zdaniem) artykułu kolegi "nyzia"
http://nyzio.com/artyk/zb_ros_pod_org_czesc_2.htm
Od startu akwarium trzymałem węgiel aktywowany w wodzie, no i zamierzam zmieniać przez pierwsze 6 tygodni 50%/tydzień wody aby zapobiec inwazji glonów. Od początku też stosuję 2h przerwę popołudniową w oświetleniu. I jeszcze jedno, wyczytałem gdzieś na forum Tom`a Barr`a, że niema czegoś takiego jak limitowanie wzrostu glonów! Glony radzą sobie wyśmienicie bez któregokolwiek z mikro lub makro w przeciwieństwie do roślin. Dlatego podałem dziś mikro z CSM+ (0.25ppm Fe) i podaję Seachem Flourish Excel jako źródło węgla. Po 6 tygodniach odpuszczam z nawożeniem. A póki co, chcę wypróbować teorię Barr`a (której jestem zwolennikiem, gdyż podawając małe dawki mikro limitowałem owszem - rośliny:?)
W poprzednim LT miałem fajne roślinki, ale i krasnorosty i inne badziewie też się pojawiało. Wymieniałem mało wody w początkowej fazie i w tym upatruję moją porażkę. Pożyjemy, zobaczymy :!:

A tu źródło mojej "wiedzy tajemnej" Prawda i mity na temat EI i nie tylko. Niestety po angielsku:
http://www.barrreport.com/estimative-in ... ae+limited

Z deszczowego i wietrznego Bangor:

Avatar użytkownika
zvirus
Aktywny użytkownik

Posty: 534
Dołączył: 31 sty 2008, 22:32

17 sty 2009, 23:12   (#129)  

Bardzo fajna relacja ale daj opis w dziale akwaria roślinne...bo tutaj zaginie...i nie będzie można śledzić dalszych losów twojego akwarium. Skopiuj swój post i załóż drugi wątek.To co jest niech tu zostanie, najwyżej daj link do swojego tematu który będzie w dziale akwaria roślinne...
Tutaj pojawią się nowe sprawy ... zostawmy miejsce... :wink:
120x40x50 - ruszyło 29.03.2008 (LT - HT) - 240l Tusi = ziemia + substraty . Koniec 10.09.2011
120x40x50 - ruszyło 10.09.2011 - Pomroczność i bocje

Avatar użytkownika
Tusia
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2272
Dołączył: 27 sty 2005, 16:05
Miasto: Rzgów

18 sty 2009, 01:26   (#130)  

Witam. Dawno mnie tu nie było:) Niestety dużo pracy:( Tak jak pisałem wcześniej w listopadzie wystartowałem z akwa na kocim piasku. 112L + 70W HQI. Podłoże to: opakowanie nawozu w pałeczkach filtusa na dnie i 2 opakowania kociego. Co do zapachu to po kilkukrotnym płukaniu dalej był wyczuwalny, pylic nie pylił! Jak do tej pory wszystko jest OK. Atak glonów już za mną. Podmiany, zielona herbata pomogły. Co do nawożenia tona allegro zaopatrzyłem się w sole i korzystając ze wskazówek z naszego forum podaje je do akwa. Rośliny rosną bardzo dobrze. Jedyne co to glosia zmarniała po wizycie glonów ale myślę że będzie dobrze! Jak znajdę więcej czasu to postaram się zamieścić pełną relacje ze startu.

Avatar użytkownika
Tiger_m
Zainteresowany tematem

Posty: 211
Dołączył: 10 sty 2005, 23:02
Miasto: Bytom

18 sty 2009, 11:50   (#131)  

U mnie w Tessco tego piasku nie ma ale to jest małe tessco dlatego chętnie odkupię 4 worki tego piachu .Potrzebny jest mi do zbiornika 420 l .

Avatar użytkownika
dylus
Stały bywalec

Posty: 309
Dołączył: 14 lut 2005, 11:23
Miasto: grudziądz

18 sty 2009, 20:14   (#132)  

zvirus napisał(a):....W poprzednim LT miałem fajne roślinki, ale i krasnorosty i inne badziewie też się pojawiało. Wymieniałem mało wody w początkowej fazie i w tym upatruję moją porażkę...

:roll: ...Niech nikt nie pomyśli, że próbuję się wymądrzać, ale Ty i wielu ciągle o tych krasnorostach!.... :P
Może ktoś się zdecyduje przy zakładaniu nowego LT - zrobić podłoże jak ja...???
Przypomnę - ziemia (inspektowa lub krecia) :arrow: Filtus Floran :arrow: żwirek.
Zastosowanie siatki pod żwirek pozostawiam do własnego wyboru - to przeciez nie wpływa na całą biologię ani chemię.
Oświetlenie - przez pierwsze 2-3 tygodnie : tylko 1/2 docelowego.
Wymieniłem ok. 50% wody tylko 1 raz, po ok. 3 dniach. Potem "regulaminowo" :) .
Ewentualnie zamiast Filtusa F. może ktoś zastosuje inną jałową "ceramikę" ???
Koci żwirek raczej odstawmy - na razie. Tusia (i nie tylko) ma doświadczenia negatywne!...
Na koniec ciekawostka: we wrześniu ubr. założyłem "malucha" 10 l, LT. Z tą różnicą do dużego akwa, że nie zastosowałem Filtusa między ziemią, a żwirkiem. Po kilku tygodniach zobaczyłem.... :shock: ... pojedyncze krasnorosty! :twisted: Ostatnio takie "cuś" widziałem w swoim akwa, gdy chodziłem do szkoły podstawowej.... :P :lol:
...nie wystarczy chcieć, trzeba działać" (Goethe)

Avatar użytkownika
romanbyd
Znający temat

Posty: 1779
Dołączył: 27 mar 2007, 14:34
Miasto: Tryszczyn

18 sty 2009, 21:18   (#133)  

Witam,

Wydaje mi się, że koci żwirek nie może powodować problemów z glonami, bo nie zawiera organiki pod żadną postacią. Znalazłem przez przypadek fajną stronę o podłożach:
http://home.infinet.net/teban/jamie.htm
Jamie przetestował je pod względem składu i przydatności. Na końcu wypisał wnioski zktórych wynika, że
"I have grown plants in sand, gravel, Flourite, and litter. All substrates gave good growth, given all other parameters were optimal"

Czyli okazuje się, że koci żwirek w niczym nie ustępuje innym materiałom na podłoże.

Avatar użytkownika
zvirus
Aktywny użytkownik

Posty: 534
Dołączył: 31 sty 2008, 22:32

18 sty 2009, 21:36   (#134)  

Obserwacja z dziś :!:
Koci żwirek chłonie ogromne ilości potasu :!: W wodzie go brakuje co widać u roślin...
Pojawiły się widoczne niedobory zwłaszcza u elatine, psiknęłam standardowo ...nic...dałam drugie tyle po paru godzinach ..nic (potas bardzo szybko daje widoczne objawy swojego pozytywnego działania, rośliny stają się zieloniutkie)
Dowaliłam więc naprawdę konkretną kolejną dawkę i dopiero wtedy coś drgnęło. Rośliny się zazieleniły i zaczęly mocniej bąbelkować.
Blyxa jest czerwona (?) Nie jest to chyba spowodowane brakiem potasu (byłaby różowa) więc i makro pewnie wchłania jak węgiel...strasznie niestabilnie na tym kocim...co to będzie jak zacznie oddawać to co wchłonął...
Mogłam dać pod niego ziemię :evil: , nie musiałabym się teraz mordować i testy trzeba będzie robić :evil:
Krasnorosty są choć walczę, jak nie ustąpią to nie wiem co robić .
Zobaczymy...
120x40x50 - ruszyło 29.03.2008 (LT - HT) - 240l Tusi = ziemia + substraty . Koniec 10.09.2011
120x40x50 - ruszyło 10.09.2011 - Pomroczność i bocje

Avatar użytkownika
Tusia
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2272
Dołączył: 27 sty 2005, 16:05
Miasto: Rzgów

18 sty 2009, 21:49   (#135)  

Witam,

Tusiu, "głupie" pytanie: A moczyłaś go w roztworze b. twardej wody z potasem? Bo ja tak. Dowaliłem Aquadur`u Plus[sole wapnia, magnezu, potasu, i innych] i K2CO3. Tydzień od założenia mojego LT a parametry wody są stabilne.[póki co]

Avatar użytkownika
zvirus
Aktywny użytkownik

Posty: 534
Dołączył: 31 sty 2008, 22:32

18 sty 2009, 22:06   (#136)  

Nie moczyłam go w niczym ...nie biorąc pod uwagę płukania i moczenia w średnio-twardej łódzkiej wodzie...Jeśli chodzi o twardość to ma pod spodem kilka niewielkich wapieni z Alp niemieckich.
120x40x50 - ruszyło 29.03.2008 (LT - HT) - 240l Tusi = ziemia + substraty . Koniec 10.09.2011
120x40x50 - ruszyło 10.09.2011 - Pomroczność i bocje

Avatar użytkownika
Tusia
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2272
Dołączył: 27 sty 2005, 16:05
Miasto: Rzgów

18 sty 2009, 22:22   (#137)  

Witam,

Wprawdzie ten artykuł: http://www.theplantedtank.co.uk/akadama-journal.htm
Jest o Akadamie, ale to samo dotyczy kociego żwirku. Trzeba go "załadować" kationami, bo w przeciwnym wypadku będzie wyciągał je systematycznie z wody.
James użył:
120g CaCO3
105g MgSO4x7H2O
30g K2SO4
Dla ok. 20kg Akadamy. Na końcu po zalaniu zbiornika okazało się, że wzrastała twardość ogólna wody. Więc James skonkludował, że połowa ww. dawki soli wystarczy aby "doładować" Akadamę/Koci żwirek.

A przy okazji. Okazało się, że kolega James nie jest gwiazdorem i odpisał na mojego maila w którym zapytałem Jak ma się akwarium na Akadamie?, krótko pisząc: "Tank is great and Akadama is doing well. I'm afraid I haven't taken any
pictures of my tank for some time now." [Zbiornik ma się świetnie a Akadama się spisuje. Obawiam się, że niemam zrobionych żądnych zdjęć póki co."
Ostatnio edytowano 18 sty 2009, 22:28 przez zvirus, łącznie edytowano 1 raz

Avatar użytkownika
zvirus
Aktywny użytkownik

Posty: 534
Dołączył: 31 sty 2008, 22:32

18 sty 2009, 22:27   (#138)  

No to przefikane...czemu wcześniej tego nie napisałeś :cry: ...
Czyli będę w najbliższym czasie pompować w koci ??? A potem co się z nim dzieje...napakuje się do oporu i...
Popatrz nie wiedziałam o tym wszystkim a dzisiejsza obserwacja była mocnym potwierdzeniem, że to prawda :!: Wlałam tyle potasu do 25l ile leję do 240l :!:
Czy N i P też musi się nasycić ??? Jak tu teraz nawozić :roll: :evil: :?:
120x40x50 - ruszyło 29.03.2008 (LT - HT) - 240l Tusi = ziemia + substraty . Koniec 10.09.2011
120x40x50 - ruszyło 10.09.2011 - Pomroczność i bocje

Avatar użytkownika
Tusia
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2272
Dołączył: 27 sty 2005, 16:05
Miasto: Rzgów

18 sty 2009, 22:41   (#139)  

Ups.. myślałem, że to oczywiste...Ale fakt, mogłem wspomnieć. Nawet podłoża ADA mają skłonności do zmiękczania wody w pierwszych tygodniach z tego co wiem. Ale chyba niema co panikować, sie nasyci, sie uspokoi. Później zacznie powoli oddawać i absorbować, wyjdzie na 0. Z tego co wyczytałem gdzieś, choć sprzeczne to info, nie pobiera N ani P. Ale musiałbym sprawdzić. Jak znajdę, to napiszę.

Edit: No i znalazłem:
http://www.holenderskie/forum/printv ... dc0f2aca30
Edi2: Akwarium na "Akadamie":
http://img.photobucket.com/albums/v637/ ... CT0011.jpg
Edit3: To samo akwarium w oryginalnym poście:
http://www.aquaticplantcentral.com/foru ... 80l-2.html
Właściciel wyjechał na tydzień, po powrocie miał zakwit glonów. 1W/l zrobiło swoje. Kolejny dowód, że można limitować rośliny a nie glony jak się potocznie sądzi ;)
Ostatnio edytowano 18 sty 2009, 23:17 przez zvirus, łącznie edytowano 2 razy

Avatar użytkownika
zvirus
Aktywny użytkownik

Posty: 534
Dołączył: 31 sty 2008, 22:32

18 sty 2009, 22:48   (#140)  

Weź pod uwagę, że ja zaraz po Kadazanie rzuciłam się na ten żwir a info wtedy było jeszcze mało...pionierką jestem :wink:
No cóż karmię dalej w takim razie potwora...w dużym dosypałam trochę kociego i też więcej potasu ostatnio daję bo...muszę.
Z N i P też coś nie tak bo blyxa jest czerwona...dałam więcej makro i zobaczę jutro czy coś się zmieniło...no i zielony pył mam na szybach...
120x40x50 - ruszyło 29.03.2008 (LT - HT) - 240l Tusi = ziemia + substraty . Koniec 10.09.2011
120x40x50 - ruszyło 10.09.2011 - Pomroczność i bocje

Avatar użytkownika
Tusia
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2272
Dołączył: 27 sty 2005, 16:05
Miasto: Rzgów











Powiązane tematy


Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 362 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.